MERIKZEÉSCHË Vrijdag A°. 1834* COUSANT. 5 E&ecember* NIEUW S TIJD IN G EN. ft'. 07, r-tf-ej DU1TSCHLAND. Frankfort 8en 28 November. Naar men verneemt beeft 8e düitsche bondsvergadering het besluit genomen, dat bet voorlaan de redacteurs van alle dagbladen, in de bondstateh verschijnende zal verboden zijn, eenige mededeeling te doen over politieke onderzoe kingen arrestatiën enz.welke tegenwoordig in onderscheidene bond staten plaats hebbenen wel onder bedreiging des verbods van hun blad. De groote raad van het zwitsersch kanton St. Gallen heeft met aanzienlijke meerderheid, een besluit genomen, om het voor zittend kanton te verzoeken dat ten spoedigste een raad mogt wor den bijeengeroepen aan de bevolking der verschillende kantons geevenredigd ten einde de herziening der honds-akte tot stand te brengen. In het daartoe gedane voorstel is echter deze wijziging gemaakt, dat de bijeenroeping van genoemden raad eerst dan zal gevorderd worden, waaneer eene meerderheid der kantons, die te gelijk de meerderheid der bevolking bevat, zijn verlangen daartÖe zal geuit hebben. Uit Munch en wordt gemeld dat de hertog van Leuchtenberg aldaar was aangekomen, met oogmerk om er een geruimen iijd te Vertoeven. Omtrent het voorgenomen huwelijk vau dien prins scheen Diets naders bekend te zijn. Sedert Méi tot het laatst van September heeft in Saksen niet minder dan honderd en dertig malen op eene beduidende wijze brand gewoed. Voor het minst dertig dier gevallen zijn bewezen liet gevolg van boosaardig opzet te zijn. -De laatste berigten uit Griekenland behelzen weinig belang rijks dan dat de rust en orde onder de bevolking bleven heer- schen terwijl daarentegen de oneenigheden tusschen het regentschap en de ministers weder schenen aan te wakkeren. De koning was bij zijne terugkomst uit Rumelië met groote geestdrift te Napoli ontvangen. Van de zijde der oppositie bleef men op de invoering eener constitutie met twee vertegenwoordigende kamers aandringen. Brieven uit de Levant maken melding van bet innemen der stad Mokka door de Assaëers die door een tot hiertoe weinig be kend arabisch opperhoofd zouden worden aangevoerd en eene zeer dreigende houding aannemen. Te IConstantinopel zouden volgens een loopend gerucht j meer dau vijf duizend huizen door brand vernield, zijn. GR 00 T~ BRIT T ANNIE. Londen, den 29 November. Men leest in den Courier: «Een brief uit 'sGravenhage spreekt van de waarschijnlijkheiddat de grills van Oranje eerlang herwaarts zal komen men twijfelt cr niet aan of het doel van Hoogstdeszelfs bezoek betreft de aangele genheden van Holland en België. Wij vernemen dat een aantal schoone vertrekken voor Z. K. H. aan het Mivarts hotel worden in gereedheid gebragtdoch de juiste dag van zijne komst is nog ïiiet bepaald." Hetzelfde blad meldt, dat graaf Orloff binnen kort in Engeland verwacht wordt, belast met eene bijzondere zending des keizers van Rusland bij ons hof. - Ondanks de woelingen der partijen, schijnt de liefde des volks Voor IIH. MM. ongeschokt. De bladen van verschillende kleuren stemmen er in overeen dat waar Hoogstdezelve zich sedert de verandering van het bestuur, hebben vertoond, zij met toejuiching zijn ontvangen. Een houtzager te Manchester heeft in eenen boom, die uit Amerika kwam eene spin gevonden wegende een half ons. De boom was te Liverpool gekocht alwaar dezelve eenige jaren had gelegen. Hoe lang de spin midden in dien boom gewoond heeft kan niet nagegaan worden. De Timesdie, na zich drie of vier jaren door zijne doldriftige hervormingszucht te hebben gekenmerkt, zich thans als de tolk der gematigde vvhigs of liever der tories opwerpt, betoogt de onmoge lijkheid, die er voor den hertog van Wellington in gelegen is, om genoegzaam geheel op zich zeiven nu reeds een of ander stelsel te verkondigen en betoogt in het breede, dat de koning wijsselijk ge handeld heeft met de afgetreden bewindslieden weg te zenden alzoo deze kennelijk onderling verdeeld waren en Z. M.temidden eener, zoo het zich liet aanzien, woelige zitting van het parlement, alleen zouden hebben laten slaan, als wanneer het oneindig moeijelijker zou zijn geweest een nieuw kabinet zamen te stellen dan nu. De Standard, de getrouwe bestrijder van bet vorig bestuur sedert ï83o, en de tolk der aanzienlijkste tories, bepaalt zich, met bij wijze van ofii'cieuse mededeeling, het volgende te zeggen: «Wij ge- jooven met grond, en ter geruststelling te kunnen verzekeren, dat naar alle waarschijnlijkheid, sir Robert Peel, en niet de hertog van Wellington eerste minister zal worden. De zamenstelling van sir Robert's kabinet kan derhalve thans nog niet kenbaar zijn; maar Wij vérraeenen met eenige zekerheid dat het personen der behouden partij van alle klassen in behoorlijke evenredigheid, zal bevatten en de behoudende vvhigs niet zal verwerpen. Dit zij genoeg voor heden." De dagbladen behelzen een' brief, zoo het heet, van sir R. Peel uit Rome, aan den hertog van Wellington, waaHri de eerste berigt, dat hij onmïddelijk naar Engeland zal komen en het bestuur wil aanvaarden, ónder voorwaarde, dat het zuiver ën alleen de behou dende beginselen aankleve; dat hij zich, intusschen de bezwaren, en bijkans onoverkomelijke moeijelijkheden niet ontveinst, dife hier aan verbonden zijn. De echtheid vau dezen brief wordt intusscbeii door velen betwijfeld. De staatkundige vereenigingen nemer#, over het geheel, een' drei genden loon tegen de nieuwe bewindslieden. Te Manchesterfe Sal- ford te Halifax en in Ierland heeft het in de vereenigingen der libe ralen niet ontbroken aan herige aanvallen tegen de behoudende partij, en zijn adressen tegen deze gestemd. De gemeenteraad dezer hoofdstad heeft almede op voorstel van den heer Ashartsresolutiëu gestemd, houdende afkeuring van de wegzending, door Z. M. van den vorigen minister. In de langdurige rededoor den voorsteller gehouden, betoogde hij vooral, dat de hertog van Wellingtonzoo door zijnen onwankelbaren tegenstand tegen de hervorming als door zijne hoedanigheid van krijgsman, het land geen vertrouwen inboe zemde, betrekkelijk het behoud van den vrede, waarop alleen het heil en de welvaart des rijks gebouwd warën. In eenige plaatsen, onder anderen insgelijks te Manchester, wor den daarentegen door de tories adressen geleekend, tot toejuiching van den gédanen stap. In geval de heer Peel onverhoopt mogt weigeren denkt men dat de voorzitter van het lagerhuis, de heër Manners Sultoriveel kans zou hebben om aan bet bestuur te geraken. Het is thans ernst om eenen ijzeren spoorweg over de landengte van Suëz aan te leggen en dus over Egypte een' weg haar Indie te openen. De middelen tot het bewerkstelligen van deze grooLche on derneming ën tot liet regelen der gemeenschap, die van Liverpool, over Marseille Livorno ëu Alexaudrie loopeu zal, worden in ge reedheid gebragt. FRANKRIJK. Parijs den 27 November. Het hof der pairs houdt thans dage lijks zittingen tot het aanhooren van het bekende rapport. Het le zen de'f afdeeling over Lvon beeft meer dan drie uren geduurd. Volgens het rapport hadden alle geheime genootschappen vertegen woordigers te Lyon. Het getal muitelingen aldaar kan op 6000 be groot worden, maar rij waren niet allen gewapend. Van die re bellen waren de meesten vreemd aan de stad Lvon. Men vond er zelfs Italianen, Polen, Portugezen, Spanjaarden én Duitschers on der. Het verlies der militairen, gedurende de zes dagen, welke het oproer geduurd heeftbedroeg t 29 gesneuvelden en aoo gekwet sten. Dat der gedoode rebellen bedroeg 200, de onschuldige slagt- offers er onder begrepen. Acht huizen zijn door de daaraan gehechte spvingbussen ingestort. Twee dier huizen waTcn bordeelen en vari weinig waarde. Door het geschut zijn er nog twee vernield. Bij dil oproer heerschte de grootste eenheid; een bewijs, volgens het rap port dat liet plan vooraf beraamd was en de uitvoering geregeld bestuurd werd. Verder is gelezen de algemeeiie geschiedenis van de bewegingen en oproeren te Saint Etienne Grenoble Cbalons-sur- Saone, Arhois Perpignan Marseille Lunevil Ie en-Parijs. Omtrent deze beide laatste steden zijn belangrijke bijzonderheden medegedeeld. De ouders der slagtoffers te Parijs zijn gehoord geworden. De officie ren van het 35ste regement zijn mede gehoord, en uit hunne antwoor den blijkt, dat er hevel gegeven was om.de rebullèn niette sparen. Het getal dooden en gekwetsten bedroeg te Parijs: Nationale garde, i doode6 gekwetsten; linietroepen, 10 dooden, 18 gekwetsten municipale garde, 3 dooden 2.4 gekwetsten; muitelingen14 dooden. Aangaande Lnneville wordt eene weinig bekende omstandigheid me degedeeld namelijk, dat drie regèuienten kavailerie aldaar in gar- nisoenop het punt hebben gestaan oin op aanzetting van hunnè onder-officieren haar Parijs op te rukken na zich met de garni- soenen van Melz en Nancij waar zij veel aanhang hadden versterkt te hebben. Tachtig ouder officieren vau Luneville waren in het kornplot betrokken; zij hadden verscheiden malen buiten weten van hunne opperhoofden bijeenkomsten gehouden. Er zijn er echter slechts 14 voor het geregt getrokken. Te Perpignan bestond eeti genootschap voor de vrijheid der druhpers. Hetzelve maakte een deel van het groote komplot uit. Er is eene omslagtige briefwisse ling tusschen dat genootschap en het ruocdergenootschap opgelezen. Naar men uit Saarloüis schrij ftzouden de besturen der brie venposten in de Rijnprovinciën last hebben, om alle uit Frankrijk komende brieven ie openen en te lezen en is bet binnenkomen vaii het Ie Parijs uitgegeven wordende duitsche dagblad in Duitschlandl verboden. NEDERLANDEN. 'sGiuvenhage den 2 December. De torijbladen van Londen mei- den, dat de nederlandsche zaken op meer voldoenden voet staan dan voor eene maand, en dezelve bij het verlichte deel der bevolking vau Groot-Brittannie uit het voorueeligst licht beschouwd worden. Wij vernemen dat de manschappen tot het jagerkorps van van Dam beboerende en dus waarschijnlijk ook die van de overige vrijwillige jagerkorpsen, alle met onbepaald verlof naar huuue haard steden zullen terugkeeren.

Zierikzeesche Courant | 1834 | | pagina 1