N°. 98. ZIERSKZEESCMË A0. 1834, ÖÜS A M T; 2 Mecember. r - ("preeISingsdag BESTUREN EN ADMINISTRATIEN. BEKENDMAKING. ,Ach ter volgens art 3 van Zijner Majesteits besluit van den 6 Ja nyai-ij 183 r no. 68 (Staatsblad' no. 2), beeft zijne excellentie cie beer minister van ii.uancipobij resolutie van den 2.7 November i834 j bepaald tie prijzen het opgeld daaronder begrepen, waar voor de collecteurs splitters eu debitanten der koninklijke neder- landsehe loterij de loien en gedeelten van dien voor de derde week. der. trekking van cie laatste klasse der i63sle loterij zuilen mogen uitgeven te welen bij vebko.op Gebecie Halve V-ij fdo T: 'ets de Twiniissie loteu 77. 38,5o 1 5,4.0 7,70 3,85 Gcheele Halve Vijfde Tiende Bwiritigsle bij verhuring loten 38, - 19' ,60 3,8o i,9° Wordende de belanghebbenden bij deze herinnerd, dat, bij voor- noejnd a 1 li kei van Zijner Majesteits besluit, 'uitdrukkelijk is vast gesteld", dat de collecteurs', splitters en debitanten gehouden ziju om. Mch ifakr die prijsbepaling te regelen en dezelve gedurig ter inzage voor het publiek beschikbaar te hebben. Zierïkzceden 1 December 1834- Poor den Staatsraad Gouverneur van Zeeland, De Burgemeester der Stad Zierikzee Bij deszelfs indispositie, De Wethouder K. W. de JONGE. BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad ZIERIKZEE. Ontvangen hebbende eene Circulaire' van Z. Exc. den Heer Staats raad Gouverneur dezer Provincie, del. 27 November ji. (prov. blad no. 92), betreffende de verpiigfingén van Schutters of Militairsn die met „onbepaald 'verlof huiswaarts gekeerdverlangen megten om Tich buiten 's lands te begéven. Brengen door deze ter kennis van al de daarbij belanghebbenden Dat indien zi] zich buiten ,'s lands wenschen te begeven door hen vooraf de vergunning tot dat einde zai moeten zijn ver kregen en derhalve daartoe hun verzoek aan den Chef van het Korps of de Kcmnagnic waarbij zij ingedeeld zijn zul len hrbooreu te doen met ongave tevens van den tijd (welke altijd bepaald moet zijn) voor hoe lang het verlof door hen verlangd wordt alsmede van het land of de plaats werwaarts zij zich wenschen te begeven. 2°. Dat alvorens van een. verkregen buitenlandsch verlof gebruik te kunnen maken ieder individu tot het, leger behoorende gehouden is zich van een Buiten la ndsch Paspoort te voor zien en hetzelve aan de bekrachtiging te onderwerpen van den bij het Nederland«che Hol' resi.derenden Gezant der Mo- gendbeid in wier Staten bij voornemens is te reizen en 3°. Dat mede aan een buitenlandsch verlof de verpligtihg blijft verbonden1, om na het bekomen herigt eener aigemeene of bijzondere oproeping ouder de wapenen., daaraan dadelijk t'è voldoen om het even of liet bekomen verlof al dan niet verschenen is. En opdat geene dezer Schutters of Militairen ten aanzien van hunne ver.pligtingen omtrent het buitenlandsch verloj.door het De- parlement van Oorlog medegedeeld, onwetendheid zoude kunnen .voorwenden zal deze Bekendmaking in de Slads:Courant worden .gcplaatsf. Zierikzeedeu 1 December i834- Burgemeester en Wethouders voornd. K. W. d is JONGE, vi.Wethouder 1. p. Ter ordonnantie van dezelven, De Stads-Secrelaris YY. J. P. KROEP. NIEUWSTIJDINGEN. GROOT-BRITT ANNIE. Londen, den 23 November. De Timeswelk blad men reeds ge zien beeft dat geenszins vijandig legen het ministerie gest.emd is gaal thans nog verder, en verdedigt in een zijner laatste nommers, -déuiloor Z.M. genomen maatregel., dien beschouwende als onver mijdelijk noodzakelijk gewordenten gevolge van den dood van lord "Spencer. Door dat sterfgeval ging lord Allhorpals erfgenaam van lord Spencer uit liet huis der gemeenten tot dat der lords over ,cn 'kwam dus de post van voorzitter van het huis der gemeenten van zelf vacant. Lord Melbourne moest, zoo als de Timbs thans zegt, Z. M. bekend maken met alle de moeijelijkheden welke dit geven kon zoowel als mei de middelen om ook zonder,de hulp van lord Aithorp iu het huis der gemeenten de zaken voort te zetten en Z..M. is, na alles we! overwogen te hebbenuil eigen beweging tol het onverwacht besluit gekomen om liever thans nu het parlement niet vergaderd is en zulks met minder bezwaar 'geschieden kan tot eene geheele vernieuwing van het kabinet over te gaan dan gevaar'te 100pen van daartoe welligt te moeten ko men te midden van de .werkzaamheden van een vergaderd parlement. «Wat betreft de beschuldiging van. intrigues, o.i manoeuvres, of vooroverleg in eenigerlei opzigt ten aanzien der transactie dus be sluit de Times deze zij je redenering «men is aan Z. M. aan al len die lot zijne hofhouding behoorenaan lord Melbourneaan zijne collega's aan geheel de zoogenaamde behoudende partij en aan dén hertogvan Wellington in bet bijzonder verschuldigd onze ongeveinsde en onwrikbare overtuiging te verklaren dal geene be schuldiging' coit meer volstrekt vaisch was. FRANKRIJK. Parus, den 24 November. In het ministeriële avondblad leest men het volgende over de verandering van het engelsche ministerie: .Bij het vernemen der eerste tijding daarvan slóiid men verbaasd; Tlaarop heeft men aan dé gevolgen gedacht; aan de vermoedelijke botsing tusschen de beide huizen'van het parlement; en naauwlet- tend nagegaan wat de engelsche dagbladen er van zeiden', teneinde de openbare mêcning te leeren kennen. De engelsche bladeii heb ben ditmaal alle berekeningen welke men op I unne gewoonten en denkbeelden mogt vestigen, doyn falen; men verwachtte hevige aan vallen op'rii in gen van'hét volk, waarmede de engelsche vrijheid anders zoo kwistig is; bedreigingen', waaraan door op tog tea van twee honderd, duizend man zou beantwoord worden petitiën door eene gar.sche bevolking overgobragt. Niets van dit allesUs gebeurd. Hieruit kan men zien hoe moeijelijk het voor ons is om de we zenlijke gezindheden van een volk, zoo nabij onze grenzen, maai? zoo zeer in staalsteden van ons verschillende te leeren kennen en beoordeelen. Na de eerste verbijstering, door het berigt der zameii stelling van een kabinet door lord Wellington te weeg gebragt», heb ben de engelsche bladen dit plan met eene merkwaardige gematigd heid opgenomen en beoordeeld. Geheel anders dan in vorige tijden en in dergelijke omstandigheden hebben zij hunnen toorn laten varen en op een bescheiden toon geredeneerd. Hoe moet men dit verschijnsel van den openbaren geest bij onze naburen verklaren Zouden lord Wellington en zijne vrienden de onmogelijkheid gevoeld en openlijk beleden hebben bm eenen anderen weg in te slaan dan dién eener trapwijze en gematigde hervorming'? Zou de hevig heid van eenige groot gewordetie radicalen, Engeland, hetwelk wel eene hervorming, maar op eene wettige wijze en zonder revolulion- naire schokken begeertverontrust' hebben Zou het wezen, dat de drukpersterwijl zij aan den eisch der openbare meening de redelijkste grenzen stélt achten zou, lord Wellington te zekerder te zullen noodzaken om er zich naar te gedragen en geen liet minste voorwendsel te zullen overlaten tot het volgen eener achteruitgaande staatkunde? Wij weien het niet; de gebeurtenissen zullen ons dit soort van raadoel weldra oplossen. Middelerwij]mag men het pu blick op het contract lusschon de engelsche en fransche drukpersen wel oplettend maken. Terwijl de engelsche,bladen <ie zaïricnstelling van een ministerie, welke mét den vermoedelijke!) gepst van het par lement strijdig schijnt, op eene bedaarde en bescheidene wijze be oordeelen verdubbelen die vau Parijs in belee-d.igingen on grove per sonaliteiten legen een kabinetbet welk overeenkomstig den aan den dog gelegden geest dér'beidé kamers, is samengesteld. Die verge lijking spreekt op zich zelve luid genoeg men behoeft ef geene aan merkingen bij te voegen." NEDERLANDEN. 's Gravemiage den 27 November. Bij gelegenheid dat de heer van Alphen 11. diugsdag. aan de tweede kamer der staten generaal de fransche vertaling der kin dergedichten van zijnen vader, namens den heer Clavareau aanbood, voegde de heer van Alphon daarbij het 11 a vol gen-de «Onder verscheidene voortbrengselen van den verdienstelijken dichter Clavareau, die onze nationale poëzij welke'zoö weinig be kend isaan vreemden heeft doen kennen, heeft hij ook de kin dergedichtjes van wijlen mijn onvergel dijken vader in iransche ver zen overgebragt en die vertaling heeft de goedkeuring van kunst kenners weggedragen. Hij biedt dat werkje aan u' ed. mog. aan. De gift is klein, maar het nul'is groot; hetwelk die gedichtjes ge slicht hebber, de onderneming nas zeer moeijelijk, Want hel isarak- ter van de twee talen verschilt zeer veel, en dat verschil kan ner gens meer cn sterker werken dan in gedichtjesvvaafin de taal en toon eenvoudig kinderlijk cn echt christelijk was, waaruit alle vleijerij zin- en woordspeling, affectatie en beroep 00 vaiiileit verbannen was. Als liet de fransche kinderen zoo veel goeds en nut» aanbrengt 'als het bij Ons gesticht heeft waar ouders en k'n„ deren het nog steeds lezen en herlezen, dan hoop ik, dat het o: - komend geslacht ook van onze naburen minder waarde zal stelleti op ijdele' pralerij op den ongelukkige» roem van alles te roeren, te beroeren en op te schikken en de-ware-grootheid zullen zoi- ken waar zij alleen te vinden is, in die voorschriftendie miju Vader ia het hart vau jonge kinderen heeft getracht iu te planters; tiff

Zierikzeesche Courant | 1834 | | pagina 1