Zïerïkzeé den 4ó November. Wie de Maatfchappij Tot Nut \)ati hei Algemeen noemt die noemt baar welke eene volks-maat schappij verdient te hreten in onderscheiding aller Maatschappijen Van verschillenden aard en soort en van meerdere of mindere uitgebreidheid op welke ons dierbaar vaderland roem kan dragen. Het aanvankelijk teeder plantje heeft onze eeuw tot eenen boom zien worden, die, vastgeworteld allerwege zijne schaduwrijke tak ken heeft uitgespreid en in overvloedige mate de heerlijkste vrucb ten voortbrengt en te genieten geeft. In het nut toch dat nieü Wenhuïzen's stichting in velerlei opzigt inzonderheid voor de jeugd en de talrijkste volksklasse in ons vaderland reeds heelt bewerkt en in toenemende mate voortgaat te bewerken, en in talrijkheid van leden zal geene andere maatschappij onder ons gezegd kunnen Worden haar te evenaren veel minder te overtreffen. En gelijk zij het sieraad van .Nederland de bewondering en goedkeuring Van vvelgezinden en weidenkenden in andere landen wegdraagt zoo Wekt zij ook den lust en spoort zij aan om hier en daarin eene navolging te beproeven welke hoe verschillend welligt gewijzigd, öiet nalaten zal door echte verlichting zedelijkheid en deugd I Waar volksgeluk te bevorderen, wanneer.de Christelijke godsdienst naar het Evangelie even als bij onze Maatschappij de grondslag is waarop een eenvoudig maar. geschikt gebouw wordt opgetrokken, door geene minder doelmatige middelen dan op onzen geboorte grond zijn en worden gebezigd. Op den 17 November jongstleden is het feest des vijftigjarigen bestaans dezer maatschappij waardig gevierd door' het in onze stad gevestigd Departement. In de, door de zorg des wel ed. gestf. heere Pels Rijken keurig versierde er» doelmatig verlichte zaal j waar de lees.vergaderingen plegen gehouden te worden verzamelde men zich in groot getal en droeg de ordelijke plaatsing bij om, met te meer genoegen deelgenoot der eigenlijke plegtige feestviering te zijn. Tot. aanvang en bij afwisseling gelijk bij bet opleiden door commissarissen ter feestviering van eene vereeniging bemin naars en beminnaressen der hartverheffende zangkunstzoo wel als daarna van de beide redenaars op dit feest voerde het toonkun stig gezelschap van beminnaars en meesters le dezer stede onder de leiding van den kuudigeo Tinteman voortreffelijk de stukken uit, die geschikt waren gekeurd om eene stemming te bevorderen welke, door verhooging van genoegen ook rijker nut beloofde van hetgeen der vergaderde menigte zou worden toegesproken. En wat (laar toe heeft bijgedragen, de, onder bestuur van den zoo kundigen als ijverigen G. Overman, boven alles uitnemende uitvoering der fraaije Cantate door den tweeden spreker voor deze gelegenheid welwillend vervaardigd mogen zij allen getuigen die er tegenwoor dig waren en waarvoor ten bewijs kon strekken zoo wel de diepe plegtige onovertrefbare stilte als de uitdrukking van hooge geest drift waardoor zij wierd opgevolgd. Reine zelfvoldoening moge ge smaakt worden door allen die zoodanige werking door hunne ver schillende kunsttalenten hebben voortgebragt en bevorderd. En innige dank zij hun allen, zij bovenal f.oegebragt aan den wel ed. gestr. beer en mr. TP. J. P. Kroefsecretaris dezer stad en voorzitter van ons Departement wiens voortreffelijke en kunst vol uitgevoerde feestrede, na eene inleiding, bevattende een tafe reel der werkzaamheden van de maatschappij Tot IS ut van 't Alge meenten onderwerp hebbende: Het is,groot om.de .achting van iijdgenooten te verdienenhet is grootcr en edeler om door daden in zegening hij het nageslacht televen, de luidste toejuichingen verwierf. Innige dank niet minder aan den wel ed. gestr. heer en nvr. J. Eer man vrederegter in het kanton Zierikzee en secretaris van ons de partement aar? wiens treffend dichtstuk Lofzang aan den stichter der Maatschappij Tot Nut van 't Algemeenen aan de Maatschappij zelve, op indrukwekkende wijze uitgesproken de hoogverdiende goed keuring niet ontging. Com notarissen meenden de eigenlijke feestviering dezer volks maatschappij niet b< ter te kunnen doen opvolgen, dan door in spène andere net versierde zaal een collation te laten a.anrigten waaraan wegens den zoo laag mogelijk gestelden prijs zelfs de minder gegoede leden des departments zonder bezwaar zouden kunnen deelnemen. En wie daartoe de leden van allerlei rang en stand en van meerdere en mindere gegoedheid, met derzelver ge zinnen zag binnentreden en opgewacht worden, wie de goede schikking en ordening aanschouwde bij het geplaatst worden en zich plaatsen naar keuze en in den kring dergenen van wier bijzijn men zich verhooging van genoegen beloofde, en daarbij eene schare van *i3o personen overzag wie getuige was van de gulle ongekunstelde geen oogenblik en in het geringste niet gestoorde "vreugde welke van den welkomstgroet tot aan den vriendschap?- dronk bij het einde der zamenkomst in den morgen heerschte,wie, Lij het instellen der verschillende toasten (onder welke ook eéiie aan den verdienstelijken Overman, bij het hem overreiken van eenen gedenkpenning van wege het zangkoor) de ordelijke stilte tot het aanhooren van hetgeen in proza of poè'zij wierd voorgedragen door luide eoedkeurings-toonen hoorde vervangen wanneer de feestdronk geschiedde en waarbij het meer kunstmatig lied van weinigen vaak door algemeen gezang wierd afgewisseld door de de speeltuigen van sommige leden beminnaars der muzijk, begeleid die was ge tuige van een volksfeest in den geest onzer volksmaatschappij en daarin een dankbaar opgetogen getuige van de door haar gekweekte beschaving en van den echt vrijen burger- en hooggestemden vader- landschen zin. Gelijk bet begin was de voortzetting en het einde der feestvie ring waardig en genoegelijk en de alzoo gesmaakte vreugde zal ge wis in duurzaam aandenken blijven bij de deelgenooten van dit feest welks viering in dezen geest en op zulk eene wijze hij zoo- danigen afloop voorzeker algemeeue goedkeuring heeft mogen >veg- dragem MIDDENPRIJZEN volgende Artikelen ie Zierikzéè, ais' dï.h 9.0 November 18'% De Neder!.. Mvdde. - Oude Tarwe i833 f 5,Go a 6,00 Nieuwe dito x834. - '&,5o ar 5o Nieuwe Rogge - 4>00 i5 4.60 Nieuwe Winter Gerst. - 3,20 ;i 3 :jo Oude Zomer dito. - 2,90 a 3 00 Haver2,20 a 2.40 Paardeboónen!\.bo a 5,00 Witte Boonen. - 5,00 7.00 Bruine dito6.on a 7 00 Graauwe Erwten - o.oo :i 0,00 Groene Goeie di. Koolzaad Zaai-Lijn zaad Slag-Lijnzaad VeN dsrl. MnddP 7 5o a 3 -1 0 00 a o 00 11 00 19. no i3 00 a i3 5o 00 a 8.00 Raap-Olie-ie Zierikzee 00.00 -per vat Patent-Olie; - 00.00 v >>v Liju-Qlie bij partij -Vo.ob 0 Raapkoeken - oo.ou de 1000 st Lijnkoeken 00 00 PRIJZM VAN HET {jEDiSTüLEERD, Te S C a? 3' Z> A Mden 19 November i 834- Genera-, het Nederlandse Vat, -.oneer (ast f .9 zonder de Belasting Amst. pi'oer net 21,705 0 AD VÈR TEN TIEN. Die iets te vorderen hebben van of verschuldigd zijn aan den boedel ,van HER.MANUS MULDER, in leven Metse laar gewoond. Leb ben de en .den. 9 October i83t overleden te Nieuw er kerkKanton Zietikzee, worden verzocht daarvan, voor den i5 December1 834 opgaaf te doen ten kantore van den No taris C. PLEVIER ROOM aldaar. J. HOU BA ER in de Poststraat heeft de eer bij deze te berigten dat de tusschen hem en j. g. bohx. bestaan heb bende Compagnieschap tot het leveren van Gemaakte Kleediog- stukkén is gedesolveerd en liij alleen is gcregtigd tot het Ont vangen van alle nog uitstaande Pretention die. Compagnieschap betreffende, zoodat alle betalingen ten deze aan andere gedaan door hem niet zullen worden erkend; terwijl hij tevens onder dankbetuiging voor het tot heden genoten vertrouwen, zijne ge- eerde begunstigers .kennis geeft dat hij zich in staat -heeft gesteld om hun hij voortduring van alle soorten van KLE'EDING- STUKKEN, naar den laatsten smaak «'bewerkt en tot zéfer matige .prijzen te voorzien, .alsmede allerhande soorten'van LA KENS, B A TL A K EN S Vriessbhe DUFFELS en SaXische en andere M ER l 'M O S S E N in soorten onder belofte éenfcr prompte en civiele bediening. De Directie over het Genootschap ter voorziening in de Plaatsvervanging voor de Nationale Militie in de Provincie .Zee land, in aanmerking genomen hebbende, dat, ofschoon volgens de bepalingen vervat in het Reglement voor dit'Genootschap, elk deelhebber in hetzelve verpligt is om boven de gewone irileg gelden zoodanige bijbetalingen te doen als zouden bevonden wor den ter goedmaking der onkosten van de Plaatsvervanging benoo- digd te zijn nogtans zonder bezwaar voor dèrVlerismet alteratie dezer bepaling van het Reglement aan de belanghebbende lotelin- gen van de ligling voor f835, de gelegenheid kan worden gege ven om deelgenoot in het bedoelde Genootschap Ie worden zon der in geval van vrij loting tot eenige bijbetaling boven de gewone inleg van f z5o,verpligt te zijn beeft tnilsdien besloten ter ken nis der belanghebbenden te brengen: dat, voor de loting bij de Nationale Militie 1835 (en ook alleen voor deze) de deelneming bij bet voorschreve Genootschap zal worden toegekend ónder de navolgende bepalingen: i°. Dat elk deelhebber die geen dienstpligtig nummer heeft ge trokken en voor welke mitsdien geen plaatsvervanger zal be- hooren gesteld te worden lot geenerlei bijbetaling bóven de gewone inleg en koeten der acte van deelneming zal verpligt stijn; wordende de inleggelden der vrijgelotene deelhebbers be schouwd te behoor en tot de 'fondsen van het Genootschap voor de klasse, in welke ;is deelgenomen; en len i°. Dat de bijbetalingen., vereischt tot de kosten der Plaatsver vanging als anderzins, dtis alleen zullen worden gedragen en opgelegd door zoodanige deelhebbers voor welke een Plaats vervanger zal behooren (gesteld te worden zullende 'elk der deelhebbers tot gelijke suppletie verpligt zijn. En ofschoon hot bedrag der eventueel verschuldigde bijbetalin gen ais afhankelijk van velerlei omstandigheden met geene mo gelijkheid van voren kan worden vastgesteld, vermeent echter de Directie op grond van hij haar gemaikte berekeningen, eu ook van de ondervinding over vorige jaren zich le mogen overtuigd houden, 1 dat zelfs bij den ongunstigsten uitslag dé eventueele bijbetaling voor elk deelhebber die niet vrijgeloot heeft de som van f 750,geens zins zal te boven gaan. De Directie voorml. vleit zich, door de alsnu vastgestelde be palingen voor de loting van i835, de voorname grond van be zwaar, legen eene onderlinge waarborg niet zelden aangevoerd, te hebben opgeheven doch biedt desniettemin aan de Loïelin- gen voor i835 even als over 1834 de gelegenheid aan, om deel te nemen in uit Genootschap tegen betaling van zekere vast te stellen som welke leden mitsdien geheel afgescheiden zullen zijn van de zoodanigen, die tot het onderlinge deelgenootschap c-n krach tens de hiervoren gemelde bepalingen zijn toegetreden. Omtrent de voorwaarden ter deelneming tegen zekere vast te stellcne som, zijn information te bekomen ten Kantore der Direc tie te Zierikzee, en bij de respective beeren Agenten bij welken tevens voor Onderlinge Waarborg deel kan genomen worden. Z icrikzee den 11 November 1834- De Directie voornoemd Namens dezelve, .T. T. li E T H E, Directeur. Te Zierikzee, bij Ar DE VÖS? Jz.? Stadse-Drukker, 1834.

Zierikzeesche Courant | 1834 | | pagina 2