Vrij dag A*. 1834. 11 November, NIEUWS TIJDING EN. ff0. 93. DU1TSCHLAND. Berlijn, den i4 November. Vele generaals en staf-officieren van bet voormalige poolsche leger, die niet in staat waren in hunne behoeften te voorzien, hebben, zoo als bekend is, in 1831 eene driejarige ondersteuning van wege den keizer bekomen. Velen nog in dezelfde omstandigheid verkeerende beeft de prins stadhouder een verzoek, aan den keizer ingediend, om die ondersteuning nog drie jaren te verlengen. Z. M. beeft in dit verzoek bewilligd, en de raad van bestuur is hiervan door vorst Paskewitsck onderrigt geworden, met last, de tot dat einde vóór het jaar 1835 benoo- digde spm van i,3oo,ooo fl. in het budjet voor bet volgende jaar op te nomen.i Fraskfoht den 12 November. In eeneri brief uit Moskou den a5 October door den bekenden heer Charles Durand aan het Jour nal de Francfort geschreven wederspreekt dezelve het door fran- scbe bladen verspreide gerucht, als of keizer Nicolaas door de long tering was aangetast, en geeft daarentegen eene zeer belangrijke beschrijving van de onvermoeide werkzaamheid van dezen door de natuur met een buitengewoon sterk gestel en onverwoëstbare ge wondheid begaafden vorst. «De waarlijk schrikbarende werkzaam heid des keizers," zoo schrijft hij onder anderen, «beeft op zijné tegenwoordige reis alle de offi.cieren van zijn gevolg en der troe pen welke bij in oogenschouw wilde nemen in eene onophoude lijke beweging en onrust gebrast. Wapenschouwingen in Rusland zijn niet zoo als elders een fraai militair schouwspel te voren in orde gebragt door een' generaal die alles zoo ingerigt heeft dat de monarch zich met eene schitterende vertooning zou kunnen verma ken! maar bier is bet altijd de keizer, die zelf en alleen bevel voert. Naauwlijks heeft hij te Petersburg eene wapenschouwing ge houden over een leger van 100,000 man of 38 uren later komt hij als een bom neder ploffen onder een ander leger van 100,000 man, hetwelk buiteu de poorten van Moskou voor hem moet defi leren. De regementen vernemen plotseling dat de keizer aangeko men is; alles moet gereed zijn niemand weet van te voren welke manoeuvres hij zal doen uitvoeren. Uren lang te paard zittende neemt hij de rijen der soldaten in oogenschou W." «Toen de keizer te Moskou aankwam was zijne verdere reize naar het binnenste des rijks reeds bepaald; maar eensklaps veran dert bij bet geheele reisplan; de steden welke hem het eerst ver wachten, zien hem het laatst; andere, die zich eerst over eene thaand met zijn bezoek vleiden, worden morgen of overmorgen daardoor verrast. Overheden troepen zelfs postpaarden alles moet op stel en sprong gereed zijn. Slecht weder noch ongang bare wegen kunnen hem tegenhouden. Een ijzerenligchaam en een ijzeren wil, zoodanig is keizer Nicolaas, die zoo bij de verha len der fransche dagbladschrijvers over zijne ziekte leest, ei' zeer hartelijk om zal lagchen." - Den 14. Uit Rome wordt den 1 dezer het volgende geschréven: «Brieven uit Spanje, welke wij gelezen hebber., steller» de uitzigten van don Carlos als zeer gunstig voor; het hapert slechts aan gelei, om zijne aanhangers van het noodzakelijkste wapens en kleeding namelijk te voorzien. Ook zijn te. dien einde agenten naar Italië gezonden, die van booger hand last hebben, om eene geldleening tot stand te brengen. Dit plan zou wel kunnen gelukken als men op de geestelijkheid als corporatie beschouwd, mag rekenen, daar zij haar eigen belang te goed kent om eenen geheel aan haar ver- li noch ten prips in den óogenblik van den uitersten nood zonder hulp te laten. Het is derhalve niet onwaarschijnlijk dat langs de zen weg middelen ter zijner beschikking komen; want ofschoon de geestelijkheid in de laatste jaren ook aaumerkelijke opofferingen mag gedaan hebben, is haar rijkdom echter nog altijd toereikend om er nog meer te doen. Van de grooten in Italië is weinig te Verwach ten daar hun tot dergelijke ondernemingen de vereischte eendragj ontbreekt, en aan de meerderheid daarbij ook het vermogen. Ove rigens gelooft men, dat althans Napels zich tot ondersteuning van don Carlos zal genegen betoonen. Onder Leo XIItoen het met de financiën van den kerkelijk staat beter gesteld was, vloeiden er aan merkelijke sommen naar Portugal om dor» Miguel te ondersteunen sedert echter aldaar de hintienlandsche oorlog uitbarsttewaardoor de grondvesten des rijks geschokt werden kon er ook hier niets meer gedaan worden, en het is ook niet te vermoeden dat er, zelfs bij den hesten wil thans iets geschieden zal. Met» begint hier te ge- looven dat de tegenwoordige reis van don Miguel naar noordelijk Italië met eenig plan ten aanzien van Portugal in verband staat. Omtrent de gevangennemingen welke .alhier in den jongslen tijd plaats hadden, verhaalt men, dat er onderzoek gedaan wordt, of, en op welke wijze aan de revolutionaire duifsche genootschap pen in Zwitserland ondersteuning in geld geworden is. Een zeer aanzienlijk bankier en koopman, die wegens dergelijke beschuldi gingen reeds vroeger voor het geregt getrokken werd, is, zegt men, begrepen onder degenen wiens papieren en boeken in beslag ge nomen zijn* Overigens wordt de gansche zaak geheim behandeld zoodat zelfs de namen dergenen die daarin betrokken zijn nog iiiet met zekerheid kunnen opgegeven worden. Den 10 is de beijersche stad Reichenhall voor de helft eene prooi der vlammeu geworden de schade wordt op ij millioea guldens geschat. NEDERLANDEN. s Graveniiage den 19 November. Dezer dagen zijn de gunstige bepalingen van 's konings besluit van 5 Ju 1 ij 1828, n.° t)3 ten aan zien der zegel- en registratie-regten van door de hoogere autoriteit afgekeurde aanbestedingen door de departementen van algemeen be stuur gebonden, ook van toepassing verklaard op de verpachtingen, en aanbestedingen door de provinciale gouvernementen en de ge meentebesturen gehouden dóch alleen voor zoo verre die betrekking hebben tot werken ten publieken nutte, aan hoogere goedkeuring onderworpen. De van Koppenhagen in Texel binnen gekomen kapt. Hans Motter rapporteert, den 10 dezer,, omstreeks negen mijlen bezui den Texel, ontmoet te hebber» de door het volk verlaten amerikaari- sche brik Belviderekapt. Weijervan Amsterdam naar Charles- town bestemd hebbende een mast en het roer verloren. Kapt. Mol- Ier zijnen stuurman eenen matroos en eenen passagier aanvan kelijk om water te halen, naar het ontredderde schip gezonden hebbende heeft deze manschappen aldaar aan boord doen blijven en de brik op sleeptouw gei.omen om te trachten dezelve in Texel binnen te brengen, doch heeft dienzelfden nacht, wegens harden oostenwind en het breken der tros het vaartuig met achterlating van zijn aan deszeifs boord overgezet, volk aan derzelver lot moe ten overlaten. Volge»»s later berigt is dezelve brik echter öp liet oosteinde van Terschelling op strand geloopen doch heeft men de aan boord zich bevindende drie personen weten te redden. Volgens berigt uit Slokholin van 3» October, was aldaar vrij algemeen het gerucht verspreid, dat Rusland aan Zweden zoude voorgesteld hebben om aan hetzelve het eiland Aland af te staan tegerr Gothland of zelfs enkel tegen eene goede liaven op laatstgenoemd eiland ten einde aldaar een etablissement voor de russische zee magt te vestigen. Men bragt daarmede in verband bet bezoek van den russischcn vice-admiraal Menlschikoff' te Stokholm alwaar1 dezelve door de regering met veel onderscheiding ontvangen was. Nóg andere geruchten waren door de aanwezigheid van dien vice- admiraal in omloop geraakt welke op den 3o in de zitting van den adelstand bij de beraadslagingen over de gfheime staats uitgaven ter sprake zijn gebragt door den beer Crusènholpe. De voorzitter van de vergadering den spreker hét woord ontzegd heb bende, ouidat hij onderwerpen aanroerde, die met de behandeld wordende zaak in geen verband stonden heeft deze daartegen ge protesteerd en te kennen gegeven dat hij zijne redevoering aam de commissie, belast met de zorg voor de uitvoering der grood-, wet, zoude toezenden, ten einde door deze te doen onderzoeken of de door hem aangevoerde daadzaken geene redenen zouden opleve ren om de ministers in staat van beschuldiging te stellen. Te Philadelphia is een bijbel met hóóg opkomende letters in bet licht verschenen dezelve is namelijk zoodanig gedrukt dat ie dere letter voelbaar is met de band. Dc exemplaren vah déze oplage zijn bestemd ten dienste van het instituut voor blinden aldaar,. Een brand 11. vrijdag middag in de werken van den Tunnel of gang onder de rivier de Teems ontstaan beeft zich gelukkiglijk nog bepaald hij het afbranden van enkele werkplaatsen, het ver branden van eenige werktuigen en bet meer of minder zengen van vier andere huizen hetwelk gezamenlijk op ruim 4000 P* st- scha de begroot wordt. Bewuste gang zelf, aan welks voltooijing meri thans, zoo als vroeger is geméld, reeds werkzaam is heeft bij dezen brand echter geene schade van eenig aanbelang bekomen. Uit. Brussel schrijft men van den i5 November: In de zit ting van gisteren heeft de kamer der vertegenwoordigers zich on ledig gehouden met het adres in antwoord op de troonrede. De beraadslaging is kort geweest. De heeren Doignon én Dumoriier wilden dat aan Holland en zelfs aan de Iondensche conferentie zou Worden te verstaan gegeven het vaste besluit van Belgie om dén achterstand van ons deel in de schuld niet le betalen, zoolang Holland, door de weigering om tot hel traktaat van i5 November tóe te treden ons noodzaakt om in eenen staat van oorlog te blijven wélke bezwarender voor ons is dan de betaling der reuter» van de schuld zoude wezen. De minister, van builenlandscbe zaken beeft geantwoord, dat bet traktaat van »5 November de voorname grond slag van de buitenlandsche staatkunde der regering bleef uitmaken doéh ten aanzien der niet vervulling van eenige gedeelten dezes traktaats door Holland, alleen aangemerkt, dat de meeningen van onderscheidene personen over de daaruit af te leiden gevolgen, ver deeld waren. Hel adres is met eenparigheid van stemmen doorge gaan. De heeren Dumortier en Gendehien hebben niet medegestemd. ïö&le KONINKLIJKE NEDERLANDSC1IE LOTERIJ. Vijfde Klasse. Eerste Lijst. N°. 11758, 10118, ieder ƒ.1000 Tweede Lijst. n 16291 i- t5oo

Zierikzeesche Courant | 1834 | | pagina 1