Öètt" het fcégt Vèrtegeimooïcliglng te ècRe&ken én cmltcnt cte be lastingen én c'péhbare schuld bepalingen vast te stellen. De zittin gen zouden te Burgos gehouden wordenzoodra hij meester van die stad zou zijn. Naar men verspreidt zou hier de tijding Zijn aangekomen van feene verandering in het spaansch ministerie in den geest der ul- tra-libSrale paMij. Volgens getuigenis der equipagie van een schip, dat dezer dagen uit Spanje is binnengekomen zouden de Carlisten in de geïnsur- geerde provinciën alles met uitzondering der versterkte plaatsen in hunue magt hebben en zware ligtingen van geld en manschap pen doen. Aan de Franschetl lieten zij geen leed wedervaren. Te Lyon schijnt men sints eenige dagen voor nieuwe onge regeldheden beducht, die bepaaldelijk bij bet vieren van een lijk- feest voor eenige der gesneuvelden van April moesten uitbarsten. De bezetting werd den 2 en 3 dezer in de kazernen geconsigneerd. NEDERLANDEN. *sGrAvenhage den n November. Uit Berlijn schrijft men den 8 dezer, dat Z. IC. H. prins Fr ede fik der Nederlanden aldaar was gearriveerd. Uit de Lage-Zwaluwe wordt ons gemeld, dat hij eene nadere en meer naauwkeurige opname van de schade, door den brand op den 6 dezer aldaar veroorzaakt, dezelve gebleken is eene som van nagenoeg acht en-dertig duizend gulden te bedragen, terwijl er in 't geheel slechts voor zestien duizend gulden is verzekerd. Te Zestienhoven een uitgedolven polder bij Rotterdam is den 3o October 11. bet volgende noodlottige geval gebeurd: Pie- ter Weimans, een arbeider in turf, was des morgens uit werken gegaan en zijne vrouw en oudste dochter hadden zich naar Over- schie begeven om eenige rivier-visch te verkoopen hunne overige 4 kin de ren te weten: een jongen van 12 jaar, een meisje van 6 jaar een jongetje van 4 €n een van 2 jaren te huis gelaten. Deze kinderen hadden zich men weet niet hoe meester gemaakt van zekeren wortel die in de slooten en moerassen gevonden wordt en bekend is onder den naam van dolle waterkervel de gedaante van eenen raap hebbende doch hoog bruiu van kleur en gevende een loof van twee voet hoog gelijk aan dat der pieterselie. Dezen wortel wiens sap een doodelijk vergif' is verdeelden de 4 kinde ren onder zich en aten daarvan het eene meer het andere min der met het ongelukkigste gevolg. De moeder, op den middag te huis komende vond het oudste dood ter aarde liggen en het meisje zieltogende dusdanig dat het weinige oogenblikken daarna ook den geest gaf; hebbende zij beide van pijn en benaauwdheid een groot gedeelte der kleederen van het lijf gescheurd. De twee overigen, bevangen door stuiptrekkingen kropen van pijn langs den grond terwijl zij een ijsselijk gekerm lieten hooren. De onuitspre kelijke droefheid der moeder, die verre zwanger is, was de re den, dat.er eenigen tijd verliep eer men om hulp zond. Toen eindelijk de doctor van Overschie kwam oordeelde hij het best de twee nog levende kinderen een spuwdrank in te geven dit middel zijne werking gedaan hebbende gaf hij hun een lavement Van zoete melk, suiker en zout, en liet Int daarmede voor dien nacht berusten. Den volgenden morgen de kinderen bezoekende vond hij het jongetje van 4 jaar ook dood doch dat van 2 jaar slapende met een dik gezwollen tong; het kind was door afgang in den nacht het vergif kwijt geraakt en in het leven gebleven. Hoe droevig het met den vader gesleld was toen hij te huis kwam en dit schouwspel aanzag laat zich gevoelen. Onlangs is er te Londen een diefstal gepleegd merkwaardig door de slimme wijze, waarop dezelve was overlegd. Een onbekend persoon van uiterlijk goed voorkomen begaf zich in den winkel van eenen boekdrukker, met een boek in kwarto onder den arm. Na een gering vlugschrift gekocht te hebben verzocht bij zijn boek in kwarto te laten liggen, daar bij zich nog bij eenen vriend in de buurt moest begeven. Naauwelijks weg zijnde komt er iemand in den boekwinkel die als bij toeval het bewuste kwarto deel zag, en er den prijs van vroeg. Toen bij vernam dat bet niet te koop was scheen hem zulks zeer te spijten. «Maar zeide hij «mis schien zal bet den eigenaar wel willen missen. Wanneer hij terug komt tracht hel dan van hem te koopen. Ik zal er gaarne 7 pond sterl. voor betalen voor wat prijs gij het ook bekomt. Ik zal he den avond den uitslag komen vernemen/' Een paar urén daarna kwam de eigenaar van bet bedoelde boek terug, om bet af te ha len. «Zoudt gij het mij niet willen overdoeu?" vroeg de boekver kooper. «Wat," zeide deze, «bet overdoen P lk heb het zelf on langs gekocht, en duur betaald; maar, wat wilt gij er voorge ven?" «Twee guinjes." «Neen! voor vier guinjes zoude ik het niet willen kwijt zijn. Het is een zeldzaam boek; men vindt het zelfs niet in de koninklijke bibliotheek; beneden de vijf guinjes wil ik het niet missen." Kortom, het werd voor iets minder dan vijf guinjes verkregen door den boekverkooper die zich verheugde met den winst, die hij zocht te maken. De avond kwam aan maar er deed zich geen liefhebber op voor het bewuste kwarto deel. De boekverkooper bemerkte te laat dat bij bedrogen wasdoor de wel .overlegde streek van twee dieven. Naar wij vernemen uit de provincie Henegouwen beeft zich aldaar de cholera weder geopenbaard. Uit Gend schrijft men van het laatst der maand September, dat, ofschoon de cholera zich op nieuw in die gtad vertoond had echter niemand tot de prolestantsche gemeente behoorendetot dien lijd toe was aangetast geworden. Zonderling genoeg heerschte die ziekte alleen in het vrouwenkwartier der gevangenis dier stad waar zich een getal van 280 bevonden, (waaronder drie protestantsche van welk getal tussclien de 5o en 60 aangetast zijn en reeds ver scheiden overleden waren. De protestantsche die tot hiertoe gezond bleef, werd echter door den predikant twee malen daags bezocht, die dan met haar bidt hetwelk van goeden invloed is, om de neer- slagtigheid te verdrijven welke niet onnatuurlijk ontstaat als men zoo velen rondom zich in hetzelfde vertrek aangetast en in weinige uren bezwijken ziet. De predikdienst werd. op de bepaalde zouda- gétt zoo le Antwerpen als Maria Hoövet>ee\tè Vérrigbalsmede it£ de buitengevangenis. Te Gend stierf een gevangene, Wetstein ge naamd die van Middelharnis moet zijn en die een fruitn kasgeld nalaet. Deze overledene stelde op hoogen prijs bet voorregtdat bij door bet verblijven van den predikant Goedkoop, nu reeds vier jaren lang de evangelie-verkondiging in dc gevangenis mogt genieten-j waarvan zij anders geheel beroofd zoude zijn geweest. De engelsche stoomboot the Superb, kapitein B. Stfanacli gaande van Londen naar Hamburg schijnt in de laatste stormen met man en muis vergaan te zijn. Het is meer dan 17 dagen dat men niets van dezelve heeft vennomen, {Journ. de C. d' Ahv.) Men schrijft van Assche: Eene bende roovers ongeveer i5 man sterk, waaronder men verzekert, dat zich verscheidene deser teurs bevinden, hebben zich in hel bosch van Calvaer genesteld. Deze bende gaat slechts in den nacht uit om reizigers en ingezetenen te plunderen. Men onderstelt, dat het juist deze bende isdie op de diligence.tusschen Aalst en Gend, in den nacht van dingsdag op woensdag een groot getal koopwaren, die boven op de impériale plaatst waren heeft gestolen. In de belgische blader. leest mén uit dén Messager de Gand overgenomen, bet volgende: Dezer dagen voerden eenige Belgen uit Oost Vlaanderen een pleidooi voorde regtbank van Middelburg tegen bewoners van Zeeuwsch Vlaanderen wegens cöntestaliën met betrek king tot de polders. Vóór het pleidooi, eischlen dé laatsten als inboorlingen dat de Belgen cautie stelden naar aan leiding der wet die vreemdelingen aan die bepaling onderwerpt. Na aauhooren van de pleidooijen heeft de regtbank de uitspraak gedaan dat de Belgen eene der partijen ten processe, niet kunnen genoodzaakt worden borg te stellen aangezien zij bewoners zijn van het koningrijk der Neder landen en dat al is hun domicilium in een opgestaan gewest ge vestigd zulks geen reden is om hen als vreemdelingen te beschouwen. Onafhankelijk van dit voorafgaand vonnis hebben de Vlamingen hun proces ten principale-gewonnen. Het eerste vonnis levert intus- scheo bet bewijs, dat de regtbankeu in Holland het koningrijk der Nederlanden niet als ontbonden beschouwen." De Courrier vermeldtdat de voornaamste klerk van een der rijciste notarissen uit Brussel eensklaps verdwenen js eene aan zijn11 patroon ontstolen som van i5o,ooo franken medevoerende. van de De Oude Tarwe i833 Nieuwe dito i834- Nieuwe Rogge Nieuwe Winter Gerst. Oude Zomer dito. Haver Puardebocmen. Witte Boonen. Bruine dito Graauwe Erwten MI DDENPRUZEN volgende Artikelen te Zierikzee, VA?; DÉN i3 November IS3/J. NederL Mud de. 0,00 a 4,öo a a 3,20 a 2,go a 2,40 a 5,oo a 7,80 a 7.00 a 0.00' a 0.S0 5,Go 4,70 3.40 3,oo 2.60 5.20 8.5o 8.00 0,00 Groene Erwten Geelc dito Koolzaad Zaai-Lijnzaad Slag-Lijnzaad De Nederl. Muddei f 7 5o a 8 ooi - 6 00 a 7 5o - n 00 a 12.00 - 12 3o a i3 00 6.00 a 7.00 Raap-Oiie te Ziei'ilczce f' 00.00 per vat, Latent-Olie t - 00.00 Lijn-Olie bij partij - 00.00 Raapkoeken - 00.00 de 1000 sti Lijnkoeken- 00.00 ABV1JRTENTIEN. FAILLISSEMENT. Bij Vonnis dér Regtbank van Eersten Aanleg zitting ïioU- dende te Zicrikzee regt doende in zaken van Koophandel van den elfden November 1834 's OERARD.US H E N D JR I- K US van'BE IJ LANUS, Koopman wonende te Zicrikzee verklaard te zijn in slaat van Faillissementsedert den 28 Fe.bruarij jongstleden, zijnde de Heer Mr. M. B. ROST van TONNINGEN, Lid dezer .Regtbank tot Commissaris en J. GOSTERUS Deurwaarder bij dezelve, lot Agent iu dit Faillissement benoemd. Foor extraci conform MOENS, Griffier. *3° De ondergeteekenden geven aan de belanghebbenden ken nis, dat voortaan hunne Affaire in MANUFACTUREN, TABAK, SNUIF, enz.zal worden uitgeoefeud onder de firma van Wm. van der POL SPECHT, hopende zij in het vertrouwen hunner 'Begunstigers te zullen blijven deelen. VW van der POL SPECHT. Zicrikzee, den 14 November ïBjq» Bij F. LEMSON, ouder Bruinisse, is sedert de maand Junij 11. komen Weiden 'een Zwartbont V A A R S J E oud circa twee jaren kunnende de Eigenaar hetzelve terug erlan gen onder betaling van Wei-huur en Advertentie-kosten. PUBLIEKE VER KOOP ING in de Stads Bank van Leening, op Woensdag den 19 November aanstaande De in- tressen der verioopene Panden kunnen worden afgedaan tot den l\lI.f T TVT C i? ,\T T 7 7 7 7 17 November. JANSEN, Leenbankhouder. Aan de Fabriek van den ondergeteekenden is le bekomen extra goede "W IJ N - A.Z IJ N het Oxhoofd a f 20,5o eu het Anker a f 4,^5. Goesden 1 r November 1834- C, L LIGNIAN. Sedert de maand October is komen Weiden een Vaal- bont VA ARS JE, oud circa twee jaren; kunnende de Ei genaar hetzelve terug erlangen onder betaling van Wei-huur eu Advertentie-kosten. Nader te bevragen bij den Uitgever dezes. 0 f J. G. B O H L in privé de Kleermakerij zullende uitoefe nen beveelt zich in ieders gunst met vrijlating aan de belang hebbende om hunne Goederen zelfs te leveren of de leverantie hem aan te bevelen. Woont te Zierikzeeop de Appelmarkt Wijk D 36o. Te ZffiMKME, bij A. DE YÜS? Jz.Stads-Drukker, 1834.

Zierikzeesche Courant | 1834 | | pagina 2