Openbare I7"er koop. v.ïalütua'g den 18, mei. den dag, zagen wij Rel eerst de bol- tan'dsèli'è kust -, op den gis nog vier mijlen van den wal. Vloed en Wind dreven ons kogelsnel naar liet strand. Alle pogingentot Vevlioeding daarvan waven vruchteloos. Wij konden geen anker 'over boord krijgen en zulks tot ons geluk anders ware Ons'schip te ver van den wal verbrijzeld geworden. Zes en dertig uren heb ben vvij ölzoo 24 man sterk den dood vooï oogeh gehad. Wij beslbtfitl den Voorsteven strandwaarts te keeren om mogelijk door de vaart van het schip hoog op het strand te geraken zoo als Goddank! gebeurde. Na over de kuiten-banken gestoten te beb ben bleef het schip op de hoogte van Katwijk zitten omtrent Cen half uur van'bet dorp. De woedende Zee verbrijzelde hetzelve in een kwartier uurs. De kapitein opperstuurman, twee matroo- zen en ik, allen goed bij geest, bestolen over boord te springen, en vatteden elk een stuk bout, dat in bet water dreef. De opper stuurman riep mij toe: «boud u goed vast!" maar dit gezegd heb bende verdween bij in de diepte. Door de spijkers in bet stuk bout, waaraan ik, naast God, mijn leven te danken beb, ben ik op verscheiden plaatsen gewond; en in dien staat en met gescheurde kleederen kwam ik behouden aan bet slrand drijven waar men mij allerliefderijkst opnam en naar Katwijk droeg. Nooit zal ik tie mcnschlicvende behandeling en verzorging vergeten, daar ondervon den.' Als ik eene gunstige gelegenheid kan vinden, hoop ik spoe dig weder mijne geledene schade, door verdubbelde vlijt, in te ha lenen weder in zee te gaan. Bedroevend zijn steeds de berigten wegens de ongelukken door den jongsten storm veroorzaakt. Van Vlissingen wordt gemeld, dat de zware en kostbare steen- glooijingén welke rond de zeemuren dier stad zijn vervaardigd ter vervanging van de nuttige en zeebrekende paalwerken en kistingen die, sedert onheugelijke tijden, krachtvollen weerstand aan liet woedende element boden grootendeels geheel zijn vernield gelijk mede aan den zeedijk van Rammeketis, bij bet fort de HuilerDe zee, thans door geene borstweringen beperkt, stormde met geweld tegen de revetements-muren op, vernielde gedeeltelijk de-op den hoofdwal nabij de groote kazerne gesitueerde traverses, en stortte zich met ontzettende kracht over de batterij en de daarbij gelegene buizen tot 111 de SlijkstraatBreewaterstraat en op de groote markt, welke straten gedeeltelijk onder water stonden zijnde het water in de regenbakken van vele der buizen door bet overgeslagen zeewater bedorven. Het bovenste gedeelte van bet paalhoofd buiten de water poort ter lengte, van 3o ellen, is door den sterken golfslag van de palen gerukt, en op bet tegen over hetzelve gelegen paalhoofd aan den ingang der wester-haven geworpen. Ook aan het paalhoofd buiten de marine-poort, en de daarbij gelegen oesterput, is schade töegebragt. Van Vlissingen meldt men den 24 October. Den 22 dezer werd Juliana Fossartoud 3i jaar, buisvrouw van Jacobus de Pauw, timmermansknecht alhier wonende in de Walstraat bij de Scherminkelstraatmet hulp van de weduwe Kuiper, geboren Lciarseromvroedvrouw te dezer stede, zeer voorspoedig van vier welgeschapene en levende kinderen verlost, zijnde een jongen en drie meisjes, welke bij den doop de namen van A'ntonie Franciscus Charles, Petronella Paulina Juliana, Juliana Christina Louisa en Jeannctle Maria Charlotte, hebben ontvangen; de moeder en kinde ren bevinden zich lot beden welvarend ruim vijf jaren gehuwd beeft deze vrouw dertien kinderen gebaardwaaronder driemaal tweelingen. De brusselscbe Mercurius meldt bet volgende: De pogingen tot dus verre door belgiscbe en bollaridsche kooplie den aangewendom weder betrekkingen aan te knoopenhadden voor beide zijden wel eenen voordeeligen uilslag maar bleven echter altijd in bet kleine en wisselvallig. De handel van de be scherming der regering versloken, moest list te baat nemen zich van vreemde vlaggen bedienen, om lading en scheepsvolk te bevei ligen voor de beschadigingen en kwellingen welke uit haat zouden hebben kunnen gepleegd worden. De beide landen hebben er aan. merkelijk nadeel door geleden. Men is thans in Holland op midde len bedacht, om de hinderpalen tegen eene geregelde en betere ge meenschap uit den weg te ruimen. Wij zullen melden hetgeen wij daaromtrent van goeder band vernomen hebben. De persoon van Deseuw, een hollandscb scheepskapitein, heeft aan de regering zijns lands vergunning gevraagdom over Bath dat is regtstreeks van Holland naar België te varen. De gouverneur van Zeeland met wien genoemde kapitein daarover onderscheidene malen gesproken beeft, beeft hem verzekerd, dat, van den 1 November aanstaande af de bollandsche regering zonder zwarigheid alle belgiscbe schepen onder witte vlag zou toelaten en beschermendat de belgiscbe regering zou verzocht worden, even zoo ten aanzien der bolland sche schepen, op gelijke voorwaarde, te bandelen; dat die scheep vaart over Bath zon plaats hebben, even ais voor i83o; en einde lijk, dat de belgiscbe kapiteins patent in Holland zouden betalen en de hollaridscbe kapiteins in Belgie. Kapitein Deseuw, die voor de waarheid van deze voor den handel zoo belangrijke tijding inslaat zegt ook nog, dat, als deze schikking eenmaal tusschen de beide regeringen tot stand zou gebragt zijn, de zaken gedurende tien jaren in statu quo zouden blijven." Een vaartuig met engelsche vlag heeft op de kusl van Biscaye oorlogsbehoeften voor dori Carlos aangebragt. Guibcladcdie daar van verwittigd was, bevond zich met zijne troepen in de omstre ken, om dezelve te ontvangen, en naar Engri te brengen, alwaar Zumala zich bevindt. Engeland levert oorlogsbehoeften aan beide oorlogvoerende partijen. Aan de kust van Fontarabie zijn ook 12,000 geweren voor de Carlisten ontscheept. Vreemd is betook, dat de Garlisten zeer geregeld en goed betaald worden. De banoverscbe kof Lamberlusvan Emden naar Antwerpen bestemd, iö in den nacht tusschen 18 en 19 dezer in de Eijer- landsche gronden gestrand. Den 20 was men bezig de lading over boord te werpen ten einde bet schip te ligten. Van Texel wordt dd. 20 dezer gemeld, dat aldaar zijn aan- gesposld eene groote partij nieuw.gezaagd bout, waarschijnlijk af komstig van een op de Haaks verbrijzeld schip, alsook, zoowel aan de binnen- als aan de buitenzijde van dat eiland, eene me. nigte wrakbout. Het schip Anna Calharinavan St.Ubes naar Stokholm be stemd, is op den Zuidwal bij den Helder gestrand, en de geheele equipage daarbij verdronken, uitgezonderd een man, die op een stuk wrakbout te Wieringen is aangedreven. Men was bezig zoo veel mogelijk van bet wrak te bergen. Er zijn geene nadere verontrustende tijdingen omlrent de schaden door de jongste stormvloeden aan de zeeweringen der pro vincie Zeeland töegebragt, ingekomen, dan welke reeds zijjj* bekend. Ten aanzien van die, door den Storm van den 17 en '18 dezer in bet vijlde district veroorzaakt kunnen wij berigten dat ook de dijkagiën aldaar veel hebben geleden zoo zelfs dat op vele plaat sen de dijken rond de Eendragt en Huisens polders tot in dereel- ver kruin zijn weggeslagen en men veel vrees voor eene doorbraak had; door buitengewone pogingen beeft men zulks echter tegenge gaan en tb ans zijn de dijken zoo veel mogelijk tegen oogenblikke- lijke verdere schaden behoed. Aan den edelen mensch envriend Marinus van der Ham, woonachtig aan den Helder, welke, in den hevigen storm van den 17 Oc tober jl. elf riienschen schipbreukelingen van de gestrande en gelsche brik Tasmania, kapitein Mincllhet leven heeft gered» {zie ons voorgaand no.) Hij, die om rang of grootheid te bejagen, Z'ch in een' zee van bloed en tranen baadt, En dbivelen -wellust vindt in 't jammerend klagen. Of jubelt, waar verdelgzucht wonden slaat. Neen! moge ook 'tkostbaar hermelijn hem sieren, Verblind zijn' magt en rijkdom ook heel d'aard, ITet menschenbloed druipt van zijn' eerlaüwrieren t Natuur en Godsdienst kent hem d'eernaam Mensch onwaard. De waie held, tot edeler doel geboren, Veracht den roem, die 'tmensclidom tranen kost; Hij rekent ieder uur voor hem verloren, Waarin zijn moed geen' sterv'ling heeft verlost. Beukt d'Oceaan verpletterend op de rotsen Schipbreukeling! Schoon gij geen' hulp meer wachty Hij hoort uw stembij 't donderend zeegolf-klotsen En redt u! 3a! in hem werkt Hoogcr magt. Hij stort zich in de liemelhooge golven, Hoe ijs'lijk ook de stormwind om hem loeit, Hoe peilloos hem de branding heeft bedolven, Uw Redder naakt! God heeft zijn hart ontgloeid! Zoo, van der ham, deed ghiwe grootheid blinken! Zoo, Menschenvriend, siert u de schoonste kroon, Een kroon, die nooit uw' schedel zal ontzinken, En heerlijk blinken zal voor d'Almagt's troon. EIJ' Menschen moesten, zonder u, bezwijken; Gods inspraak tot kim' redding maakte u stout. Ja, van der ham, uw' naam zal eeuwig prijken Naast dien van woitemade en maereboüï! Vlissingen23 October x834- A. RUYSCSi Een Glooijingmaker spreekt: Ontziè, 0' zee deez' muur! ontzie die glooijing, golven! Waartoe, met reuzenkracht, uit de afgrond opgedolven, En in een volleh ren als van een toomloos paard Dit metselwerk gebeukt? Is u mijn' gunst niets waard? 'k Heb volgens theorie dit effen bed gelegen Tot zachte en kalme rust, zoo kunt gij lustig tegen Den muur uw baartjes slaan, gelijk het vijvernat Zijn bloemrijke oever of den groenen zoom bespat. Gij kluit dit niet alleen gij nïoet dit, want deez' helling- Is daartoe ingerigt; 'tis geen veronderstelling Maar 'tis wiskunstig waar, en daarom, ik gebied, Dat gij mijn kunstgewrocht met diep ontzag ontziet; Zoo niet, wacht dan .de straf, eerst kuijeren veertien dagena En niet te welk, voor gij ootmoedig het komt vragen Maakt gij u voor de tweedemaal weer schuldig, dan Is er geen mensch, die u voor mij. behoeden kan. 'k Geef u arrest, of 'kjaag'u weg, om te' overtuigen, Dat ik zelfs de natuur voor mijnen wil doe buigen. Zoo sprak hij: en de zee, verbolgen in dat uur, Sloeg ras de glooijing weg, en beukte forsch den muur. ADVERTENTIES. De Notaris C. PLEVIER BOOM, zal op Woensdag den 29 October 18 34 5 's morgens ten g uren, op de Buitenplaats IJpenhoven, bij de Stad Zierikzee publiek verknopen eene groole partij AFBRAAK, bestaande in RALKEN, PLAN KEN, ZOLDER- en VLOER-DEELEN, K OZ IJ N E N, DEUREN en VENSTERS,' mitsgaders eene aanzienlijke kwantiteit scboon gemaakte STEEN EN, zeer bruikbaar en ge schikt voor Metselwerk. De daarbij belanghebbenden worden verwittigd, dal er in de Mcestoof de drie Engelengeen Overstamping van Muilen zal plaats hebben maar men zich alleen bepaalt tot bet berei den van 2/r> 1 /i Onberoofclen. Te'Zierikzeebij A. DE VOS, Jz., Stads-Drukker, 1834,

Zierikzeesche Courant | 1834 | | pagina 2