I^elcbning Ëéfejft zijn meiiw én bijna Voltooid paleis in St. James- Vra'rk tol het houden der zittingen doen aanbieden tot zoo lang naartoe een ander geschikt gebouw in gereedheid zal ziju. NEDERLANDEN. 's GrAvenïjage den ig October. De tweede avond van het muzijk- ifeesl is niet minder luisterrijk dan de eerste geweest. De uitvoering d?r koren, solo's en der instrumentale stukken was even keurig en uitmuntend, en gaf den toehoorders, die in nog grooter getal dan den vorigen dag waren opgekomeneen waar genot. Z. M. de koning en IIH. K.K. HH. de prins en erfprins van Oranje hebben wederom bet feest bijgewoond. De verdienstelijke kapelmeester Lübèckwiens voortreffelijke leiding algemeen bewonderd is ontving uit handen van eene der datnes van het koor eene prachtige gouden snuifdoos als een blijk der erkentelijkheid van het koor en orkest voor den onvermoeiden ijver, dien hij bij deze gelegenheid heeft aan den dag gelegdook werd hem door eene andere een lauwer krans toegereikt. De goede afloop van ditalgemeene ncderlandsche inuzijk feest doet hopen dat het bestuur der Maatschappij tot bevor dering der Toonkunsthierdoor aangespoord, een volgend jaar we derom een zoodanig feest geven zal. In den namiddag van 11. vrijdag is te Petten gestrand een kofschip, denkelijk Groninger Welvaart genaamd, dat, met eenige tuigagie over boörd aldaar als een wrak is aangekomen en waarop geen mensch gevonden werd. Den volgenden nacht is onder Bergen drie kwart uurs van Ëgmond-aan-Zee gestrand de schooner brik Henrieltekapitein J. N. H. Voslejf, van Caeh en gedestineerd naar Tonsbevg in Noor wegen. De equipagie bestaande uit kapitein stuurman en vijf ma trozen, is door tusschenkomst der reddingboot van de noord en zuidholiandsche redding maatschappij onder het plaatselijk bestuur Van den beer P. van Liencn, en een uitgeworpen touw van het schip man voorman gered. Na het terugkeeren dér reddingboot was inmiddels aan de andere zijde van het dorp, in den vroegen morgen, gestrand bet brikschip Dahlia Whitby, kapitein William Taylorvan Rio-Janeiro naar Hamburg, geladen met koffij. Deequipagie, bestaande uit acht personen en eene vrouw is almede, onder bet bestuur en door het beleid van evengemëlden beer, door tusschenkomst dier boot, langs den uitgeworpen tros, gered. Te Zandvoort is in den ochtend van den 18 dezer gestrand het brikschip de Goede Wil, kapitein Langelandgeladen met steenkolen én gedestineerd naar Dordrecht. De equipagie bestaande uit vijf personen is mede door de reddingboot der noord- en zuidholland- ïche redding-maatscba ppij gered. Uit Dordrecht wordt gemeld, dat een praamschip, diep ge laden met asch bestemd naar den Doel, tusschen de Willemstad èn de Plaat is vergaan. Naar men verneemt was hetzelve toebe- hooreude aan de Wed. Ifultewelke met haren oudsten zoon (de schipper) en nog zes daarop zich bevindende jongere kinderen ver óngelukt zijn zonder dat men huu eenige hulp heelt kunnen toe brengen. - Van Arnhem schrijft men den 10 OctoberWij hebben par ticuliere berigten ontvangen zoo uit Elburg als uit Zwol dat door den springvloed en vreesselijken storm van den 17 dezer het water daar zoo boog is opgeloopen dat men iu eei'stgerioemde stad toestel maakte, om de stadspoorten te versperren terwijl daar en te Zwol de communicatie der snel wagens en de^ posten genoegzaam geheel gestremd was geworden men voegt er nog bij dat door deze nood lottige gebeurtenis een aantal vee zou zijn omgekomen, en andere ongelukken meer hebben plaats gegrepen. Nadere berigten zullen ous een en ander ophelderen. Even opmerkelijk als het, in alle opzigten met het jaar 1811 te vergelijkeu en tot verre in den tegenwoordigen herfst voortge duurd hebbende verrukkelijke, onovertrefbare zomerweder is ge weest even opmerkelijk was de plotselinge overgang van het schoone saizoen tot de, genoegzaam eene maand later dan gewoonlijk, in vallende najaarsstormen. Deze waren dan ook hoewel slechts wei nige dagen durende, even onverwacht als geweldig. Van onder scheidene plaatsen langs onze kusten ziet men niet reden treurige berigten te gemoet. Tot dus verre weet men nog slechts dat de verschrikkelijke van hagel regen en zware donderslagen vergezelde orkaan hier en daar, met name te 's Hageboomen ontworteld en huizen beschadigd beeft. Ook de tegen onze zeegaten opge zette hooge zee beeft hier en daar de communicatie belet en on der anderen te Amsterdam het westelijk buitendijks gedeelte der stad overstroomd, alwaar de bewoners in den nacht van vrijdag op zaturdag uit hunnen slaap moesten worden opgewektteneinde voor verdrinken behoed te blijven. Ook van Kampen verneemt men dat de omstreken dier stad zijn Overstroomd geweest; en van den Helder wordt gemeld, dat 11. vrijdag onder die gemeente een engelsch brikschip is gestrand be mand met ia koppen; geene redding kunnende aangebragt worden, besluit Marlinus van der Ham, een der omstanders de schepelin gen aan. wal te brengen hetwelk bij elfmaal naar het wrak zwem mende gelukkig volbrengt. De kapitein was reeds overleden. XJit de Willemstad van den 19 dezer, meldt men het volgende «Heden trof deze stad eenen ramp, die bij den aanvang het voor komen had van eene algeheele verwoesting ten gevolge te zullen hebben. Omstreeks ruim ten 9 ure 's morgens sloeg op het onverwachts de vlam uit het dak eener timmermanswinkel toebehoorende aan den heer wethouder H. Dane belendende tegen eene houtloots opgevuld met timmerhout, hetwelk zoo onbegrijpelijk spoedig toe nam, dat in eenige oogenblikken het geheele gebouw in vlam stond, en wel juist bij gelegenheid dat een gedeelte der gemeente zich ter uiloefening hunner godsdienst in de kerk bevond. Dan dank zij de trouwe en gemeenschappelijke hulp der ingeze> tenen en van het garnizoen welke door behulp der brandspuiten 200 der stad als van het garnizoen gemeenschappelijk aangebragt en overvloedige toevoering van water zoodanig ziju bestuurd 7 dat alleen liet gebouw der tlmihermanswinkel niet de daarin aanwezigê gereedschappen is verwoest en de houtloots welke reeds brandde gelukkig is gebluschten onder de Vaderlijke besturing der Voor zienigheid bij eenen meer kal men wind de geheele stad voor de bed reigde verwoesting is gespaard. Zonder onbillijk te zijn is het bestuur niet in staat iemand uit te zonderen en kan dus niet anders dan een ieder zoo der hoe ren officieren onderofficieren soldaten burgers en vrouwen dien lof toe te brengen welke hun ieder verschuldigd is. De schade bierdoor veroorzaakt is nog niet te bepalen." In het vorige jaar ving een poolsch edelman, op zijn land goed nabij Lemberg eenen ooijevaardeed hem een ligten ijzeren band met de woorden haec ciconia ex Polonia (deze ooijevaar komt uit Polen) om den hals en liet- heul weder vliegen. Dit jaar is dezelfde ooijevaar ter genoemder plaats terug gekomen ook nu we derom gemakkelijk gevangen zijnde was de edelman niet weinig verbaasd onder den ijzeren eenen dunnen, gouden halsband te ont dekken waarop de woorden India cum donis remittit ciconiam Po lonis (Indie zendt den ooijevaar met geschenken naar Polen terug) te lezen stonden. Nadat vele liefhebbers zich over de toedragt met dezen vogel naar eisch in gissingen hadden uitgelaten werd hem de vrijheid hergeven. MIDDENPRIJZEN van de volgende Artikelen ie Zierikzee? vaïï bf.k 23 October 1834. De Nederl. Mud de.. Oude Tarwe f833 4,20 a 5,5o Nieuwe dito i834- - 4,00 a .5,00 Nieuwe Rogge0,90 a 4,00 Nieuwe Winter Gerst. - 3.'10 a 3,20 Oucle Zomer dito. - 2,80 a 2,90 Havera 2.00 Taardeboonen4,5° a 5.00 Witte Booncn- 5,00 a 6.00 Bruine dito5,00 a 6,00 Graauwe Erwten - 0,00 a 0,0a De Nederl. Mudde Groene Erwten f 600 a 6 5o Geele dito6.00 a 6.26 Koolzaad n 00 a 12 00 Zaai-Lijnzaad - 10 00 a 11.00 Slag-Lijnzaad - 7.00 a 8.0Ö Raap-Olie te Zierikzee f 00.00 per vat» Patent-Olie- 00.00 Lijn-Olie bij partij - oo.oö Raapkoeken - 00.00 de 1000 sL Lijnkoeken 00.00 De DIRECTIE der MaatschappijTot Nut van 'i Al gemeenbrengt bij deze ter kennis dat, bij de plegtige viering van het vijftigjarig bestaan dier Maatschappij, welke op den 17 November aanstaande zal plaats hebben, geene kinderen, bene den de i4 jaren evenmin als vreemdelingen zullen worden toe gelaten ten ware deze laatste buiten de Eilanden Schouwen en Duiveland woonachtiggeïntroduceerd worden door de Le den dezer Afdeeling zullende desniettemin toegang verleend wor den aan alle degenen dieop vertoon van diploma bewijzen Leden der Maatschappij te zijn het zij in naburige het zij ia verwijderde Afdeelingen. De Directie voornoemd in ervaring gekomen dat een groot gedeelte van het Lokaal barer Verga dering zal moeten ingeruimd worden voor de executie der, bij die gelegenheid op te voeren, Cantate, is door de mindere ruimte van plaatsing vgrpligt aan deze bepaling gestreng de hand te houden weshalve zij en leden en vreemdelingen Ver boekt baar de onaangename vérpligfing te besparen door ge brek aan nakoming van hèt voorschreven bepaalde op dea avond dier viering iemand den toegang te ontzeggen die de zelve met zijne tegenwoordigheid zoudè willen vereeren; terwijf degenen die Verlangen itiogten vóór dat tijdstip ledeil dezes? Afdeeling te worden uitgenoodigd worden zich tót dat einde vóór den 10 November aanstaande te vervoegen bij den onder- geleeken den. De Directie vöornoémd Op last van dezelve De Secretaris der Maatschappij J. BERMAN. AD VERTENTIEN. Openbare l^erkoop. De Notaris C. PLEVIER BOOM, zal op Woensdag dett 29 October 1834 9 's mórgens ten 9 uren op de Buitenplaats IJpenhos/en, bij de Stad Zierikzee publiek verkoopen eene groote partij AFBRAAK, bestaande in BALKEN, P L A N- KEN, ZOLDER- en VLO'ER-DEELEN, KOZIJNEN, DEUREN en VENSTERS, mitsgaders eene aanzienlijke kwantiteit schoon gemaakte STEEN EN, zeer bruikbaar eu ge schikt voor Metselwerk. OPENBARE VERKOOPING van H O R O L O GINenza Op Woensdag den 29 October i834 en volgende dagendes voormiddags om tien uren zullen de Erven van de Heet F. MARTY, in leven Mr. Horologiemaker te Goes, in de Ver koopzaal der Sociëteit van O ngene licht en V rij aldaar, téU overstaan van den Notaris LÈÖNARDUS LAN K H O R S T p residerende ter zeiver stede, in het openbaar presenteren to ver koopen om comptant geld zonder verhooging Éen aanzien lijke partij GOUDEN - en ZILVEREN HORÓLO- G I E N PENDULES, KLOKKEN als anderzinsalles bij het stuk. NB. Twee dagen bevorens op de gewone uren KIJK DAG iiii de voorzeide Verkoopszaal. a9 Bij A. de VOS Aunz. en de Wed G. GLOUDE is te bekomen best Inlandseh BOE REN-SP EK bij de Voet of meerder voor vier en veertig Cents bet Nederlandsch Pond. Tk ZnsaiKzras, bij A. ME VÖS? J-z., Stads-Brukker, 1884.

Zierikzeesche Courant | 1834 | | pagina 2