die in de afgeloopene week zijne geloofsbelijdenis Op gefrield lust- clot hééft afgelegd. Naar men verzekert, zullen tot de voorstelling in den fran- schen schouwburg, die, ter gelegenheid van het in de maand October te houden groote muzijkfeest in deze residentie zal wor den gegeven uitsluitend de leden van de maatschappij der toon kunst ep de deelnemendeu aan het leest worden toegelaten. Ook zal er in den schouwburg een groot bal te dier gelegenheid wor den gegeven. Hetgeen men verhaald heeft omtrent een plan tot indijking en vergrooting der stad Rotterdam tot daarstelling van een alge meen handels-entrepot, schijnt waar te zijn. Men wil althans ive- ten dat Z. M. een besluit genomen heeft, waarbij de in deze zaak betrokkene departementen van algemeen bestuur worden uitgenoo- digd om de beraadslagingen over dit onderwerp tot een spoedig einde te brengen. Te Ansbach is een eenvoudige steen op het graf van den on- gelukkigen Kasper Hauser geplaatst, op welken men het volgende -opschrift leest: Hic- jacet Casparus Hauser aenignict sui temporis. Jgnota nativitas. Occulta mors i833; dat is: Hier ligt Kasper Ran ser het raadsel van zijnen tijd. Zijne geboorte is onbekend, zijn dood geheimzinnig i833. Uit Luxemburg schrijft men van den 24., dat aldaar een paar dagen te voren terwijl een onder-officier van het 39ste rege- jfcenl van linie patronen uitdeelde, in hel magazijn van Paffenthal, brand ontstaan is die erge gevolgen had kunnen hebben. Naar het zeggen had deze onder-officier het slot van een geweer beproefd en was daardoor een vonk op een vat kruid gevallen hetwelk in de lucht vloog en het gebouw in brand zette. De vlam vond veel voedsel en was verschrikkelijk doch snel ook de hulp vooral van de pionniers onder bevel van den kapitein der genie Rocholl, en werd men dan ook den brand gelukkig meester. Verscheidene sol daten en burgers zijn schoon niet gevaarlijk gekwetst geworden. - Laatstleden zaturdag is op ongeveer anderhalve mijl van den engelschen wal op de hoogte van Scarborongh en later in de nabijheid van Filay, gezien een walvisch die de lengte had van tusschen de twintig en dertig voet, en herhaaldelijk kolommen water opblies. Men maakte jagt op dit zeemonster, doch, zijne vijanden bemerkende, dook het naar de diepte en hield zich ver der verborgen. In het begin van de maand October aanstaande zal er eene belangrijke verbetering ingevoerd worden in de kustverlichting te Egmond-aan Zee bestaande daarin, dat de twee oude steenkolen- vuren vervangen worden door twee stilstaandegelijkelijk helder door brandendelenticuloire lamplichten staande deze lichten op expresselijk daartoe gebouwde torens: het noordelijkste licht hoog 36,6 el. het zuidelijkste 38,4 boven den waterspiegel tfan het gewoon hoog water verheven en verwijderd van elkander 3io nederlandsche ellen, in de rigting na genoeg Van N N W J W en Z Z O ,3 O per kompasop welke streek dezelve in of over elkander zullen staan. Zullende deze lichten gezien kunnen worden op eenen afstand van 4, a 5 duitsche zeemijlen minder of meerder en naar gelang der JucbfsgesieJdheid en der hoogte, op welke de waarnemer zich ge plaatst vindt. Bijzondere berigten over Engeland ontvangen melden dat don Pedro is" overleden, en zijne dochter donna Maria da Gloria, meerderjarig is verklaard; alsook dat erin Spanje eepe nieuwe partij tegen de koningin regentes Christinais opgestaan, welke den infant don Francisco dl Paula tot koning van Spanje verklaren en reeds geld met zijne beeldtenis voorzien, hebbeu doen slaan en in omloop gebrogt. De prinses van Beyrazuster van don Carlos benevens deszelfs zonen, zullen Engeland verlaten en te's Hage hun verblijf gaan hou den. Wij melden dit met de noodige omzigtigheid daar engeiscbe berigten te dikwijls nadere bevestiging verdienen. Volgens berigt van den Heldervanden 27 Septemberzijn dien dag in Texel binnen gekomen de nederlandsche oorlogschepen de Zeeuw, kapt.-ter-zee J. C.Rijk, en de Snelheid, kapt.-luit. Ferguson, heide van Portsmouth alsmede de oorlogsbrik de Vliegende Visch kapt.-luit. Tunningvan Vlissingen. In den nacht van zaturdag op zondag, is Z. K. H. prins Wil lem Frederik Hendrik, benevens de kapt.-ter. zee Ariensvan den Helder komende en naar het Loo reizendedoor Amsterdam ge passeerd. Over de Sarine, niet ver van Friiburg is men thans bezig eene hangende brug daar te stellen, zijnde een werktuig zoodanig als er tot dus verre geen bekend is. De lengte van deze brug zal 903 voet de breedte 22 en derzelver verhevenheid boven het vlak der rivier i63 voet bedragen. Op eenigen afstand gezien gelijkt die brug veel naar een gespannen koord bestemd tot gymnastische oefeningen en is overigens volmaakt in overeenstemming met de uitnemend schilderachtige liggingen omtrek der stad Frijburg, welke als het ware op de toppen der rotsen schijnt gebouwd te zijn. Het Tint der onderneming kan eenigzins worden opgemaakt uit de om standigheid, dat men tot dus verre, om van den rivier-oever tot op 'het marktplein der stad te komen, minst genomen drie vierde uurs behoeften, den weg over de hangende ijzeren brug nemende, in vijf minuten zich ter gemelder plaats zal bevinden. Met goed gevolg is te Parijs de proef genomen met een stoom- voertuigdoor den heer Dietz uitgevonden. Hetzelve trok twee groole postwagens vol menschen voort. Dit voertuig stijgtdaalt en draait in alle rigtingen met het grootste gemak. Men leest in do Vlissingsche Courant, van den 1 October, het navolgende: Het Antwerpsch Dagblad van den 25 September, bevat een aller zotst, in kroegstijd geschreven relaas van de .feesten der beruchte Septemberdagen. Het ontbreekt daarin niet aan vlaamsche bom bast, klokkengelui, kanongebulderscheun muzyk(en dit zegt hij zeer ernstigbij hel graf der martelaren van het Vaderland, door de groote 'harmonie Vaii Robert den Duivel O Maycrbeerwas u deze heiligschennis hekend P Vervolgens drykoüleurigè gaeyèri met rooden kam, zwart lyf ên gouden sieértde maetschappyen en dichtèrlyke monteervnge mei zotten en dwergónhalf naakte negers Sariïsètnsche slaven; diet tulbanden op het hoofd; in bet kort, eené optogt uit de duizend en eene nacht arabische vertellingen; En opdat er aan dit schoone geheel niets zóu de ontbreken eindigt hij dit koddig verhaal met een walgelijk kreupel dichtstuk in den smaak van Dathenuswaar verschrikkelijk geschermd wordt met hollandschè lafhartigheidbèlgische dapperheid moerassen, orangis ten, krijgsgeschalloopen en Leopold, enz., 'enz. En zulk een schandschrift heeft de antwerpsché courantier zich zelf boven het hoofd gespijkerd! En zulk een in de verachtelijke straattaal ge schreven blad, wordt in Antwerpen zelfs in beschaafde kringen gelezen! Boileau had het wel regt voor: un sot trouve toujotirs ui% plus sot qui I'admire. Men kan geene ezels het bulken 7 geene ek sters het stelen en geene Belgen het pochen en schreeuwen belet ten. ïn de hoop, dat ons nederig blaadje in handen van dien antwerpschen Chateaubriand mag komen, zal onze wederlegging al leen bestaan in hem te wijzen op het werk van den kundigen abt DulaUrenswaar hij woordelijk het navolgende zal vinden, zóózeer ad rem als of het gisteren geschreven was: Les Brabancons en gé neral ainsi que les Flamandsleurs voisinssont l.e peuplè fe plus sotle plus vain, le plus supersiitieux de I'Europe; ces animaux Croupissaient encore dans une indolencequi fait honté d L'humanité leurs beaux Esprits sont de pitoyable bavardsenz., enz. Wij be velen dit vade mecu/n ter beoordeeling van het nationaal karakter onzer voormalige, echter altijd, bastaardbroeders, in deszelfs ge heel ter lezing aan allen die prijs stellen op waarheid en ifléü- schenkennis. Vorst Leopold heeft aan de sociëteit de Groote Harmonie, te Brussel een vaandel ten geschenke gegeven. Zekere gewezen ban ketbakker thans kaarsenmaker genoot de onbeschrijflijke eer het zelve uit handen van dien vorst te ontvangen. De taart en-fa brij* kant had echter, om hetzelve te dragen, meer goeden wil, dan krachten. De vorst toonde eenige bezorgdheid voor zijn vaandel 5 dóch de gelukkige koekenbakker, hijgende onder den last van fiet vorstelijk geschenk, riep hem tóe: «Vrees niet} Sir ej wat van uwe hand komtis nooit te zwaar." Zie nu eens, wat de revolutie niet bewerkt. Zij maakt een' kaarsenmaker tot eenen improvisatormaar* die kaarsenmaker is beroepshalve de verlichtste man te Brussel» Onder het uitgalmen van den bekenden regel: L'amitié d'un grand Homme est un bienfait des Dieuxf ging hij zeer nederig naar zijne smeltovens en werkte aan de verlichting zijner stadgenooten 9 doorlantaarnkaarsen !e vervaardigen. - De engelsche stoomboot thé Superbkomende var» Antwer pen is den 22 September op de hoogte van Margate vastgeraakt 9 en heeft om wederom vlot te komen het grootste gedeelte zijner lading bestaande in manden niet okkernoten, over böord mo-etea werpen welk een slag voor den grooten belgischen handeleene lading dier kostbare voortbrengselen waarvan ztj zich zoo veel voor spoed en rijkdom beloofden, is een prooi der golven, nog twee zulke handelslagen en den, notenhandel-maatschappij moet zich f.sillit verklaren. De feestvieringen te Brussel ter gelegenheid der September dagen zijn den laatsten dag besloten geworden met eene groote' wa penschouwing van de troepen te Brussel en in de omstreken zicht bevindende. Dezelve stonden geschaard, van af de Plaats Royaal door de geheele Rue Royale, tot een eind ver buiten de schaer- beeksche poort, en hestonden: uit de kweekelingen der militair» school, in 't nieuw gekleed, uit het iste regement jagers, het lodfi van linie, een battaillon van het 9de, eene batterij veld- en een© rijdende artillerie, 2 eskadrons lansiers, 4 eskadrons guiden on ds eskadrons knrassiers. Na den afloop der wapenschouwing en nadat de troepen voor het paleis gedefileerd hadden, vormde het 1 ode regement zich in quarre waarbinnen vervolgens de gekwetsten van September uit handen van vorst Leopold het ijzeren kruis ontvin gen. Dit laatste heeft men ook dien eigen dag aan de leden vart het voormalig provisioneel gouvernement toegezonden. Laatstleden zondag heeft men te Antwerpen eene proef geno men met het onlangs van daar uit Engeland aangebragt stoomrij'* tuig welke gezegd wordt zeer goed te zijn uitgevallen. Ten elf ure 's morgens van Antwerpen den brusselschen straatweg op vertrok ken had het, een uur van de stad te Luijfagen omtrent 35 mi nuten vertoefd en was kwart voor één uur te Brussel terug geweest. De snelheid van dit stoomrijtuig kan nog veel versterkt worden. De cholera heeft in het tuchlhöis te Gend geheel opgehouden. MID DEN PR IJ ZEN van de volgende Artikelen ie Zier ik zee, van dkn 2 October 18Ö4. De Nederl. Mudde. Oude Tarwe ï833 f 4>5° a ^>00 Nieuwe dito i834- - 4-20 a 4-9° Nieuwe Rogge - 5,80 a 4>00 Nieuwe Winter fierst. - 3.oo a 3,ro Oude Zomer dito. - 2.70 a 2,90 Haver- 2,20 a 2,60 Paardeboonen. - 4.5o a 6,00 "Witte Bo'onen - 5-oo a 00 Bruine dito. - 5,5o a 6 20 Graauwe Erwten - 0,00 a 0,00 De Neiïerl. Muddê'j, Groene Erwten 5 20 a 5.80 Geele dito- 0.00 0.00 Koolzaad - ir 00 a 12.00 Zaai-Lijnzaad 900 a ir.oo Slag-Lijnzaad - 7.00 a 8.00 Piaap-Olie te Zierikzee f 00.00 per vat«i Patent-Olie- 00.00 Lijn-Ölie bij partij .■■- 00.00 Raapkoeken - 00.00 de 1000 stSj Lijnkoeken 00.00 ADVERTENTIE N. <v VIT DE HAND TE KOOP een hecht en solide WOONHUIS, staande op de Appelmarkt over den Accijns, Wijk D. n°. 370; te bevragen bij den bewoner van hetzelve. Zierikzee2 October 1834- Te Zierikzee, bij A. DE VOS, Jz., Stads-Drukker, 1834,

Zierikzeesche Courant | 1834 | | pagina 2