ZÏERmSEESCMK A0. 1834, COURANT, N°. 79. Vrijdag 3 October» BESTUREN EN ADMIN IS TRA TIEN, NIEUWS TIJDINGEN. BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad Z1ERIKZEÊ. Brengen ter kennis van de belanghebbende houders van Stads- Effecten dat de Commissie tot Amortisatie 'der Stedelijke Schul den j op Woensdag den 8 dezer maand, des middags, in eene der zalen van het Raadhuis zal overgaan tot de jaarlijksche Uitloting van Effecten welke zullen kunnen afgelost en vernietigd wórden Volgens het bestaande plan met uitcoodiging aan iederen houder -van Effecten op de Stad om bij die uitloting des verkiezende tegenwoordig te zijn. Zierihzee, den i October 1834- Burgemeester en Wethouders voornd. D E CRANE, vt. Ter ordonnantie van dezelven, De Stads-Secretaris W. J.p. KR OEF. DU1TSCHLAND. Prankfokt den 26 September. Den 18 dezer beeft de speciale S-egtbank voor bet rijndistrict zitting houdende te Tweebruggen Vonnis geveld tegen Erederik Kürz oud 23 jaar, protestantscb-kan- didaat der theologie; Jozef Marschallkruidenier, oud 37 jaar; Frans Zöllerkleedermaker, oud 34 jaar; Iiarel Stuckart, metse laar, oud 28 jaar; en Frcderik' Couturierverwer oud 29 jaar. Zij zijn allen ter dood veroordeeld. De misdaad, ten bunnen laste gebragtwas, dat zij in den nacht van den 22 op den 23 April jl. zich schuldig hebben gemaakt aan gewapende muiterij tegen de koninklijke .gendarmen bij de uitoefening hunner funcliën ter gelegenheid dat de dagbladschrijver, dr. TEirthtot tweejarige gevangenis straf veroordeeld naar de gevangenis te Kaiserslauteren Werd vervoerd, zijnde toen de officier der gendarmerie in dienst gekwetst en poging tot sluipmoord gedaau. De vijf veroordeelden zijn allen voortvlugtig. Het vor.nis is den 20 dezer op de marktte Twtiebruggeo door den scherpregter aan de schandpaal aangeplakt. Elen 27. Berigten uit Rome, van den 16 September, melden: De markies Toledo is den i3 dezer alhier aangekomen en heeft vooif don Miguël depêches medegebragt, die hem hebben genoopt om nog denzelfden avond naar Genua te vertrekken. Men beweert, dat bij binnen korten tijd Ie Rome wordt terug verwacht, waar bij alsdan een door hem gebuurd paleis zal betrekken. De rede voering, waarmede don Pedro de portugesche cortes opende, heeft te Rome een' goeden indruk gemaakt, omdat bij daarin de gezind heid aan den dag legt, om de goede verstandhouding met bet op perhoofd der kerk te herstellen. De heilige vader, die ongesteld was, beeft den iS September zijn paleis weder betrokken. Mevrouw Letitia Bonaparte woont nog altijd te Rome. Zij beeft thans den ouderdom van 85 jaar bereikt. Haar geest is nog helder maar baar ligchaam zwak, zoodat zij bijna altijd in eene liggende houding moet blijven. Haar broeder, de kardiuaal Fesch, bezoekt haar bijna dagelijks. De petersburger dagbladen deelen thans een nader verslag mede omtrent de luisterrijke feesten, welke er, bij gelegenheid van de ontblooting der Alexanders-zuil, hebben plaats gehad, 'sMorgens ten 8 ure ging Z. M. de keizer caar bet Alexander-Newski-kloosleren keerde, na afloop van den dienst, in bet winterpaleis terug. Het korps diplomatique begaf zich derwaarts ten 10 ure. Ten half 11 tire verscbeen op de plaats de algemeene staf te paard en schikte zich ter linkerzijde van bet slot. Nadat ten 1 x ure al de troe pen bestaande uit 86 battaljons infanterie, 106 eskadrons ruiterij en 248 stukken geschut, te zamen een getal van ruim honderd duizend man uitmakeude, opderzelver standplaatsen geschaard stonden ver scbeen Z. M.en nam Hoogstdezelve vergezeld van zijn talrijk gevolg de troepen in oogenscliouw. Z. M. had eveu als alle hem omgevende ridders der Alexander Newski-ordede teekens derzelvè aan. Hierna begaf Z. M. zich in het slot naar de groote hofkerk alwaar Hoogst- denzelven, door den metropolilaan van Nowgorok en St. Petersburg Seraphin, bet kruis en wijwater aangeboden werden. AJstoen begaf zich de processie der geestelijkheid naar bet balkon alwaar reeds het korps diplomatique, de leden van den rijksraad de senatoren, adels- maarschalken en afgevaardigden der kooplieden vereenigd waren. Toen de processie op bet balkon verscbeen, bewezen de krijgslieden met trommelslag en muzijk de militaire eer. «Het Te Deurn" dus luidt bet berigt"begon en beiiige stilte vervulde de ruimte waarop honderd duizenden harten klopten en eene ontelbare menigte, met ontbloote hoofden, naar bet vrome lied luisterde, dat ten Hemel steeg. Maar hoe werden aller gemoederen getroffen toen de keizer nederknieldeom, te midden van zijn volk, en met hetzelve ver eenigd, deu zegen des Allerboogsteu over Rusland af te smeeken. In aller oogen stonden tranen toen men de Majesteit van hem die over vijftig millioenen menscben heei-scht, in bet stof gebogen zag voor het aangezigt Gods; naast hem een'getrouwen broeder, en een'rid derlijken prinsden vertegenwoordiger van een geheel volk, dat zijne vanen het allereerst met de onzen vereenigde en den roem onzer wapenen in honderd veldslagen deelde." Ten half 1 ure viel onder bet gebulder vau verscheidene honderden vuurmonden en terwijl door de militairen bet geweer gepresenteerd werd bet voor hangsel der zuil, en vertoonde aan bet oog bet prachtige monument 54 voeten boog, en waarop de voornaamste gebeurtenissen uitbel leven van Alexander gebeeldhouwd waren. Na een gebed voor bet russische leger, begaf zich de processie, gevolgd door H. M. de keizerin en de keizerlijke Hoogheden naar de zuil en besprengde dezelve met wijwater. Hierna defileerden al de troepen waaronder de uil Pruissen als vertegenwoordigers des legers van dat rijk gezon- üen militairen, en hiermede eindigde ten half 4 ure de plegtighefd. Des avonds was de stad prachtig verlicht. Bij gelegenheid van dit feestis er eene medaille geslagen geworden. Ook heeft Z. M. eene som van vijf millioen roebels 'sjaars, aangewezen, ten einde, over eenkomstig den reeds door keizer Alexander geuiten wenschde bezoldigingen der hooge officieren en der burgerlijke ambtenaren te verbeteren. Men schrijft van den Rijn, dat Z. M. keizer Nicolaas op zijne reis door het binnenste gedeelte van Europa in het bijzonder Holland zal bezigtigen en een bezoek bij Z. M. den koning der -Nederlanden afleggen. Men heeft berigten uit Koningsbergen waarin gemeld wordt dat H. M. de keizerin van Rusland vergezeldt door Hoogstderzelver oudste dochter de grootvorstin Mariaen dooi* Z. K. H. prins Wïlleni zoon des konings, den $3 in genoemde stad verwacht werd. en dat H. M. van daar, zonder oponthoud, de reis naar Berlijn zal voortzetten, alwaar Hoogstdezelve den 26 dezer zal aankomen. Uit Weenen wordt geschreven dat de keizer vari Oostenrijk 10,000 fde keizerin 3ooo £1., de kroonprins 2000 fl. en de aartshertog triton 1000 fl. konvm ten behoeve van de door den brand der Weener-Neustadt ongelukkig gewordeuen hebben bij gedragen. Een der dagbladen behelst de volgende beschrijvingvan het Alexander-monumentHet is eene granieten zuil naar de Dorische orde en rust op een voetstuk van graniet dat zich op verscheidene granieten trappen verheft. Aan het boveneinde der zuil bevindt zich. een kapiteel van brons en boven hetzelve een kleine halve bol op welke een engel uit brons staat, die met de regter band naar den hemel wijst en met een kruis in de linker eene slang verplet. Op de 4 kanten var» het voetstuk bevinden zich van zegeteekenen om geven zinnebeeldeu van de Niemen en Weichsel van den Roem, en den Vrede, der Geregligheid en Goedheid, der Wijsheid en des Overvloeds. Tusschen deze zinnebeelden leest men op drie kanten de jaartallen 1812, 1813 en 1814, en op den vierden kant, naar het winterpaleis gekeerd het opschrift: Aan Alexander den eersten hei dankbare Rusland. De hoogte van het monument van de aarde tot aan de spits van het kruis, is 154 voet; de eigenlijke schacht der zuil, uit een eenigen steen bestaande, heeft 12 voet in diame ter en is 84 eng. voet lang. GROQT-BRITT ANNIE. Londen, den 24 September. Laatstleden woensdag is de iprinseS van Beyra, zuster der overledene echtgenoot van don Carlos, met de drie kinderen van wijlen donna F'rancisca, tiaar déze hoofdstad gekomen, waar, in Hanover Square deze vorstelijke personaadjea denken te vertoeven tot dat de staatkundige gebeurtenissen in Spanje hun terugkeeren naar dat land op de eene of andere wijze zullen toelaten. De hertog van Wellington9 welke zich voor alsnu met eenige zijner betrekkingen en andere personen van aanzien op bet kasteel te Walmer, niet ver van Dover gelegen bevindt, begeeft zich da gelijks van daar naar gezegde zeehaven, ten einde de vorderingen aan de nieuwe werken dier haven strekkende ter vergrooting ea verlenging van den steenen beer, in oogenschouw te nemen endoor welke verbetering aan het binnenkomen en uitloópen der schepen vooral gedurende stormachtig weder, zeer veel gemak en nut zal toegebragt worden. Bewuste steenen beer of muur, aan welken4 vroeger reeds boven de twee millioen p. st. besteed is, zal, volgens het thans ontworpen en reeds aangevangen verbeterings plan op nieuw op een millioen p. st. te staan komen. Eergisteren is in deze hoofdstad, voor rekening van de lieeren DouglasAnderson en 'Comp., aangekomen het schip de Columbia, zijnde de eerste britsche öost-indie-vaarderwelke sedert de vrijstel ling van den theehandel, met 38o kisten thee uit Singapore komt. NEDERLANDEN. 's Gravenhage dei? 28 September. HH, KK. HH. prins en de prinses ban Oranje bevinden zich op dit |oogenblik op Zr. Ms, lustslot hel Loo alwaar heden, in de hofkapel' door het geheele koninklijke gezin het Heilige Avondmaal zal vVorden gebruikt, tot hetwelk thans is toegelaten de tweede zoon des prinsen van Oranje,

Zierikzeesche Courant | 1834 | | pagina 1