Bh 78* ElEIilR^BSgCHE ■9-rtyéf Hingsdag NIEUWS TIJDINGEN DUITSCHL AND. Frankfort, - den 24 September. Uit Koppenhage wordt gemeld 'dat de naar IJsland verbannen deenscbe prins, met bet fregat, Naijaden van daar is terug gebaald en naar Fridericia gebragt alwaar zijn vader hem terstond na zijne aankomst een bezoek is kb men brengen. Volgens berigt uit Noorwegen beeft men den 4 September en verdere dagen door het gansche rijk eene golvende aardbeving opgemerkt, die echter, zoo ver men weet geene schade heeft aan- gerigt. Uit Stokholm schrijft men van den 17 September: De cho lera beeft zich ook op het koninklijk paleis vertoond. De huis hofmeester des konings en een kamerdienaar van den kroónprins zijn na een kort lijden gestorven. Van den 12 op (deu i3 September zijn er bier door de cholera aangetast 383; van den i3 óp den 14 Sept. 295; van den i4 op den i5 Sept 33 r.en van den ró.tot gisteren morden. 3og perso nen. In hetgeheel zijn er 5848 personen ziek geworden, i358 van dezelveu genezen en 2529 gestorven. GROOT-BRITTANNIE. Londen, den 24 September. De jonge prins der Nederlanden nam laatstleden zaturdag aan eene groole jagtpartij deel die ook door prins George van Cambridge werd bijgewoond. Zondag mor gen werd Zijne Koninklijke Hoogheid tot het afscheid bij-HH. MM. toegelaten en vertrok vervolgens naar Portsmouth vergezeld door den heer JJe'Jel en kapitein Ariens. De bekende natuurkundige Samuel Ilerepatk beeft dezer da gen voor de zoogenaamde dronkenschaps-commissiehet volgende merkwaardige verslag uifgebragt over eene voor deze kommissie in verhoor staande vrouw; deze vrouw, de tante van een dér uitmun- tendste zangers is eene verharde brandewijnzuipster. AI hare kin deren 4 zonen en 2 dóchters zijn wegens verschillende wanbedrij ven getransporteerd. Nadat zij,haar gansche vermogen verdronken had, heeft zij hare tanden uit den mond, tot,op drie na verkocht, oni hare vei'foeijelijke gewoonte bot te kunnen vieren. Onlangs wilde zij zich ook een' dezer drie overige landen laten uittrekken, doch de geringe prijs dien de dentist haar voor denzelven bood, kwam haar voor, geene toereikende vergoeding voor de te lijden pijn bij de operatie te zijn en zij begaf zich derhalve tot eenen arts, aan welken zij haar lijk verkoopeu wilde. De arts wilde het onder die voorwaarde koopen dat zij zeker geneesmiddel onder scheidene malen 's weeks tot zich nemen zoude; daar zij iutusschen Vermoedde dat de arts daarmede geen ander doel had dan om des te spoediger in het bezit van het gekóchte te komèn sprong de koop af. FRANKRIJK. Parijs den 20 September. In de Gazelle de Normandie, leest men het volgende nootlottige voorval: Zondag den i4 dezer is te St. Glair, nabij Gournaij eene vreesselijke misdaad begaan. Eer. ze kere Gespard, die voor de regtbank op scheiding van zijne vrouw had aangedrongen ontving kennis dat hem zijn eisch was ontzegd. Woedend over het verlies van zijn'proces gr ij pl h ij een snaphaan, laadt denzelven eii gaat zijne -vrouw opzoeken, welke hij met ver scheiden buurvrouwen bezig vindt linnen goed te wasschen. Oógen- hl ikke lijk zet hij haar den tromp van het geweer tégen liet lijf, schiet af, keert naar Huis, laadt het moordtuig andermaal en schiet zich zeiven door het hooi'd. Teu gevolge dezer dubbele mis daad zijn 4 kinderen weezen geworden. Men spreekt thans veel over een proces dat nog al van be lang voor de geneeskundige wereld zal zijn. De graaf de la Bóur- donnaye is onlangs door eenen geneesheer van den steen genezen. Na hern vruchteloos om de rekening verzocht te hebben beeft de graaf hem ten laatsten drie duizend franken gezonden. Daarop-heeft de doctor geantwoord, dat die som hem te klei# voorkwam, en, voluit geschreven i lien duizend franken gécischt. De heer de ia Bourdonnayc heeft zes in plaats van tien gelezen óf willen lezen en aan den doctor weder drie bankbiljetten van duizend franken ieder gezonden. Maar de doctor heelt toen andermaal zeer stellig tien duizend franken gevraagd. Ten gevolge van de niet minder stel lige weigering van den graalom die som le geven zal de zaak nu voor den regter komen. In een dergelijk geval antwoordde de vermaarde Dupüytrcn eenen rijken bankier, die hem 6000 fr. zond «Ik bedank den heer H voor de heden morgen gezondene 6000 fr.maar het spijt mij, dat zijn ed. niet liever gewacht heeft om mij alles te gelijk te zenden." De laatstgemelde geneeskundige is tegenwoordig ziek. Hij wordt voor zeer rijk gehouden; sommigen schatten zijn vermógen op vijf of zes millioen. Voor bet genezen en herstellen van een gebro ken been van den heer Rothschild, ontving hij eens honderd duizend Jranken. Te Lyon schijnt men niet volkomen gerust te. zijn,, daar de werklieden, in weerwil der weigering van het stedelijk bestuur, weder uieuwe association vormen. Iutusschen. verlaten niet weinige fabrijkanten nog van tijd tot tijd die stad, om zich in nabijgelegen plaatsen te vestigen NEDERLANDEN. 's Gravenhace den 23 September. Den 3o Julij laatstleden is, volgens nu bekend gemaakt kort verslag te Amsterdam gehouden de achttiende gewone algemeene vergadering van het hoofdbestuur en de algevaardigden der districts-commissiën van het fonds tot aan moediging en ondersteuning van de gewapende dienst in de Neder landen. Uit de overgelegde rekening is, onder anderen, hoofdza kelijk gebleken: dat, ten gevolge van verwisselingen der inschrijvin gen van het eerste op het tweede grootboek der 5 per cents wer kelijke schuld f 1,21 ,700 op 3i December 1333 stond ingeschre ven, waarvan echter weder f 1 7,000 is moeten verkocht worden tot dekking van het te kort op het primitieve fonds en tot uilkeering aan vaderlooze kinderen zoodat het kapitaal dezer 5 pet. inschrij vingen thans bedraagt 1194,7.00,dat aan verminkten uit oorlo gen, gevoerd vóór November 1S13, voor gratificatiën in i833 is uitbetaald f 7.987,78, en eindelijk, dat j ten behoeve van de sïagt- offers in den tegenwoordigen strijd tegen oproer en geweld, in iS33 door sommige distrikts-commissiën en door het hoofdbestuur is ontvangen eene som vany*49)°^9 henevens de jaarlijksche renten van f 3ooo twee en 1 half pet. en 2000 vijf pet. inschrijvingen werke lijke schuld waarvan alleen de vruchten aan dat fonds zijn afgestaan terwijl aan 516 verminkten en nageb.levenen van gesneuvelden de gratificatiën over 1833 zijn uitbetaald geworden." Volgens een berigt in de Haarlemsche Courant, is de kor poraal Johannes van Erkelens, oud 57 jaren, den 19 September 11. op de paardenmarkt buiten destallen te Delft, alwaar hij de wacht had wreedaardig vermoord, hij was de veelbelovende zoon van dun adjudant onder officier bij het battaillon artillerie transport trein A. van Erkelensbijzonderheden omtrent deze gruweldaad zijn nog niet bekend. Te 's Bosch is den 19 dezer in den hoogen ouderdom van bijna 96 jaren overleden Adam Strikkers, bet aanzienlijk getal van 98 kinderen, kinds kinderen en kinds kinds kinderen nalatende. 5fi jaren bekleedde hij. den post. van nachtwaker en was eerst sedert zes jaren als zoodanig van stadswege gepensioneerd. Naar luid van berigten uit Petersburg van 1 2 September beeft de óntblooting en plegtige inwijding der Alexdnder-zoW aldaar daags te voren, in tegenwoordigheid van eene tallooze volkstneniglcop de te voren aangekondigde wijze, plaats gehad. Van de pleglig- heid dezer gebeurtenis en het indrukwekkende van het geheele schouw spel kan men zich een flaaiiw denkbeeld vormen, wanneer men verneemt, dat daarbij niet minder dan io5,ooo man troepen, van alle wapenen tegenwoordig waren: namelijk 16 regimenten garde- infanterie, 12 regimenten van het grenadierkorps, 18 regimenten kavallerie dief beide korpsen en derzelver gezamenlijke artillerie met 248 stukken geschut, welke bij de ontblooting van hel voet stuk der zuil gelijktijdig een salvo gaven. Ook de op de New,2 gestationeerde i5 oorlogsvaartuigen losten van lijd tot tijd vreugde schoten. Gedurende de twee eerstvolgende maanden verwacht men dat het te Petersburg, naar evenredigheid, zeer stil zal wezen, vermits de keizer naar de zuidelijke deelen des ïijks en de keizerin naar Berlijn vertrekt. Ter gelegenheid der ontblooting van de Alexander-zuil hebben onder anderen vele Polen kwijtschelding van straf bekomen. Wegens de spoedige overbrenging naar Londen van bet verslag van den, aan lord Grey le Edinburg aangeboden feestmaaltijd wordt van Londen het volgende gemeld: Qui het allereerst een geregeld verslag van bet diner le hebben had de Times vier stenographer! naar Edinburg gezonden. De drie eersten hadden den tijd hunne teekens in orde te brengen en voor den druk gereed te maken terwijl de laatste nog bezig was met de zijne op te zamelen. Tóen deze zijne teekens neergesteld had togen de vier snelschrijvers in een met vier paarden bespannen rij tuig, derwijze ingekigt dat het laatste gedeelte van bet verslag ge durende de reis kon In orde gebragt worden. De paarden waren óp de verschillende stations besproken onder uitdrukkelijke voor waarde van 16 engeische mijlen in bet uur af te leggen. Ten half een ure na middernacht van Edinburg vertrokken, werden de reizi gers door eeitige* toevallen onder weg nog opgehouden maar kwa- rtien tocli des anderen daags 's morgens vroeg ten 6 ure te Londen aan eri de, ten elf ure des woensdag morgens, uitgegeven Times, hield al de redevoeringen in den voornacht van maandag op diugs- dag op gemeld prachtig diner te Edinburg uitgesproken. De reiskosten door de eigenaars van den Times betaald hebben nagenoeg 3oóo guldens beloopen. De Morning Chronicle had slechts twee snelschrijvers naar Edin burg gezonden, wier reiskosten ongeveer 1000 guldens bedragen heb ben. Zij kwamen le Londen slechts achttien uren later dan die van den Times aan. Wanneer men bedenkt, dat het geen zeer bui tengewone aangelegenheid betrof, kan mea nagaan welke opofïe-

Zierikzeesche Courant | 1834 | | pagina 1