ge il3. 1834s U To 19 September* NIEUWS TIJDING EN. DU1TSCIILAND. Frankfort, den 12 September. Door het Ontzettend onwedervan den 27 Augustus in Zwitserland zijn niet alleen de wegen over de Splugen Berhardin en Gotthard maar ooit die over den Simplon gedeeltelijk vernield. In Tyrol en het noordelijk Italié zijn daardoor üiede vele verwoestingen aangerigl. Van het fraaije dorp Roveredo Bij Bellenz is bijna niet$ overgebleven. Het dorp Garr.no dolzinc- is met i'otssteencn en zand bedekt, in de stad Sondrio sijn 26'der fraaiste huizen weggespoeld. De gewezen priester PVelti in Zwitserland is den 4 September onthoofd geworden. Hij bleef tot aan zijnen laatsten ademtogt koel Cn onbewogen. Hij ging zelf op den executie-stoel zitten en gaf zelf ook liet teeken tot den doodelijken slag. Kort te voren nam hij nog een snuifje en riep eenen landjagerdie hem opgepast had, oni hem zijne doos tot eene gedachtenis te schenken. Berigten uit Silezie klagen over het mislukken van den oogst ten gevolge van de groote aanhoudende droogte. Te Patschkau, in dat gewesttrekt het 6de pruissische legel'korps tot het uitvoeren van groote manoeuvres bijeen. Men vreest, dat hetzelve niet naar hehooïen zal kunnen verpleegd worden, inzonderheid uit hoofde vau de schaarschte aan veevoeder. In een gesfehrift, hetwelk hertog Karei van Brunswijk te Parijs in de fransche taal heeft laten drukken, erkent hij, dat hij het plan had gevormd, om met een korps van 2000 man in Noord- Duitschlaiïd te landen en zijn hertogdom te heroveren. Een poolsch, generaal had hetplan tot deze onderneming ontworpen. De hertog verklaart wijders, dat hij hetzelve niet opgegeven, maar de uitvoe ring alleen uitgesteld heeft tot dat, dbor eene verandering in Duitschlaud de omstandigheden daartoe gunstiger zuilen zijn ge worden. Don Miguel is van Milaan naar Parma vertrokken. De courant van Ascharflenhurg meldtdat don Miguel den 23 Augustus fé' Parma aangekomen is. Bjjhet bezigtigeri der merk waardigheden terwijl hem eene menigte volks vergezelde, is het gebeurd, dat een jongman, Mario Ferrari genaamd eenen anderen die den hoed voor don Miguel afnam, toeriep: «welke schande «voor zulk een onverlaat den hoed af te nemen!" vervolgens door de menigte, heendrong tot bij don Miguel, denzelven aangreephem de beide vuisten voor het gezigt hield en dreigde te-slaan. Don Miguel maakte zich spoedig uit de voeten en keerde naar zijn loge ment terug. Des avonds vertrok hij reeds naar Piome maar werd tot buiten de stad nog door het volk uitgejouwd. Van Stökholm meldt men den 5 September: De cholera is hier nog altijd aanmerkelijk aan het toenemen en heeft reeds eenen graad bereikt, dien zij in de duitsche hoofdsteden, zoo als WeenenBerlijn én Hamburg, nooit gehad heeft. Volgens de officiële lijsten, namelijk, zijn er den 2 September i65, derf 3 "Sept. 2i3 en den 4 Sept. 209 personen ziek geworden. In het geheel zijn er sedert het ontstaan der cholera lot gisteren 1017 ziek geworden vail welke 83 als genezen opgegeven en 434 gestorven zijn. Met Me geldelijke aangelegenheden' te Rome schijnt het nog niet in orde te zijn. De regering heeft eene nieuwe leening op het oog om vroegere schulden te dekken. Hiermede wil men in verband brengen de komst van den baron Rothschildvfelke, in de volgende maand uit Napels te Rome vefwaclit wordt. Te Pa tijs werden den 18 Julijin tegenwoordigheid van den pauselijken zaakgelastigde en een' gevolmagligde van hetv huis Rothschildwe derom 280,000 franken van de vroegere leéning terug betaald. Eene verordening omtrent het brood, waardoor hetzelve duurder in prijs is geworden heeft onder de bevolking groot misnoegen ver wekt. Verscheidene lieden hebben zich erg tegen den Heiligen Vader uitgelaten, een zou zelfs een brood in zijn rijtuig geworpen hebben. Ten gevolge van dien zijn er eenige personen in hechtenis genomen. Den 27 der vorige maand, heeft er eene weersgesteldheid te Rome plaats gehad welke zich niemand herinneren kon ooit beleefd te hebben. De lucht was met eene wolk van stof vervuld, en 's na middags steeg bij een' sterken zuiderwind de thermometer tot 32° Reaumur. Volgens het bulletin ven het observatorium teekende de thermometer 's middags op eene hoogte van 100 voet, 290. Vele menschen vielen bewusteloos neder, verscheidene bleven op de plaats dood. Mén wil dit verschijnsel in verband brengen met eene vrees» selijke uitbarsting van den Vesuvius welke dienzelfden dag zou plaats gevonden hebbeih In bet begin dezer maand is in de groote kazerne der kuras siers te Freissing, nabij Muncheneen brand uitgebroken, die aldaar veel schade veroorzaakt heeft, en waarschijnlijk door moed wil gesticht was, daar ook in de hoofdstad een aantal brandbrieven verspreid zijn, grootendeels tegen de koninklijke gebouwen gerigt. In het laatst van Augustus hebben hevige stormeu langs de zuidelijke Alpen gewoed en het 'water. zoo. hoog doen opstijgen _rlat de meeste wegen onbruikbaar zijn geworden. De koning van .\Vurteinberg is daardoor genoodzaakt geweest ecueu grootcu omweg te maken, om uit Italië in zijne staten terug te kecren en heeft zich meer dan eens, met zijn gevolg, in groot levensgevaar bevonden. In het dagblad van .Koningsberg leest men «Volgens eene alhier ontvangene mededecling hebben de poolsche vlugtelingen welke verleden jaar overeenkomstig hunne begeerte, te Dantzig naar Amerika ingescheept waren doch na in Engeland aan wal te zijn gegaan geweigerd hadden verder te reizen alsnu ander maal bij een door hen allen onderteekend adres dringend verzocht naar Amerika te worden vervoerd. Dit is een nieuw bewijs vari de wispelturigheid dezer vlugtelingen die nu weder datgene als hun hoogste geluk beschouwen wat zij eerst kort te voren als een 'maatregel van dwang en als hun ongeluk wilden doen voorkomen." Te Weenen heeft men berigt uit Scutari van den 14.Augus tus dat vier regementen reguliere troepen aldaar waren aangeko men terwijl het gerucht verspreid was dat de Porte strijdig mei de onlangs toegestane privilegiën, ook in die provincie het nieuwe stelsel van rekrutering en belasting, wilde invoeren. Dit gerucht had eene groote gisting doen ontstaan, waarom de Pacha een honderd tal der voornaamste inwoners bij zich ontboden en als" gijzelaars voor het behoud der rust in Het kasteel opgesloten had, door wel ken .maatregel de ontevredenheid nog v/as toegenomen. Ofschoon! velen meenen dat de gemelde troepen slechts naar Bosnië dóór moesten trekken verlangde men nu zeer naar nadere tijdingen. Het legerkorps bij Turas zou denkelijk vroeger worden opgebro ken dan eerst het voornemen was, uit hoofde van het gebrek aani water dat zich dagelijks meer deed gevoelen. d.. Men schrijft uit Stokholm dén 4 dezer: Het op den 2.4 Au gustus van hier uitgezeilde oefenings-éskader is den 3i dier inland te Karlskrona aangekomen, Bij liet rondzéilen van het eiland Goth land ontwaarde men ten zuiden van zich een russiscli oorlogs-es- kader sterk 17 schepen van allerlei grootte. Uit Kopenhagen wordt van 9 dezer gemeld dat den 6 al daar ter reede zijn gekomen een russiscli linieschip en twee brik ken en den 7 het aldaar gelegen hebbende russische oorlogsfregat weder naar de Oostzee was gestevend; Uit Riga wordt drl. 29 Augustus het volgende gemeld: De zen nacht ruim 12 uren bespeurde men van hier vijf vvoudbran- den rondom Pviga een in het noordoosten een naar het oosten twee in het zuiden en een in het zuidwesten. Hierbij voegden zich. twee oriweders een uit hét zuiden, het ander uit het westen ko oiende zoodat de stad van drie kanten geheel door vuur en vlam omringd was. Het was een schouwspel dat zich niet beschrijven laat. Eindelijk verkondigden eenige groote droppels den gedurende ruim drie-maanden verlangden regen. Deze viel dan ook rijkelijk neder tot des morgéns zes ure. Yan 25 Junij tot i5 Julij heb ben onderscheiden woudbr'anden in Lijfland en Koerland 10,193 berlijner morgen, of 2223 parijssche hectares houtgrond plat gebrand.* Den i5. Den 27 Augustus heeft er gelijk men te Rome ver moedde werkelijk eene vreessel'ijke uitbarsting yan den Vesuvius plaats gehad. Uit eenen nieuw gevormden krater stroomde dien dag een lava vloed va'n een uur breed en van o tot 15 voel hoog en wel met zulk eene kracht, dat hij, reeds ia verscheidene armen verdeeld en tot 1 uur van den krater verwijderd, nog de grootste rotsklompen, die hem in den weg waren, met zich voerde, en zoodanige massa's steen lot de hoogte van i5 tot 20 voet voor zich heen spoelde. Twee dorpen én eene onmetelijke oppervlakte lands liggen onder de lava bedolven. Tevens had er nog een ander voor val plaats: de aschheuyel op den top des bergs drie tot vier hon derd voet hoog, uit .welken tot dus ver de hoofdvlam gekomen was stortte in en is geheel verdwenen. Den 28 Augustus was er een vreêsseiijke aschregen te Napels., zoodat de berg den gansdien dag niet ziglbaar was. Den 00 was de berg weder rustig. FRANKRIJ K. Parus, den 12 September. Te gelijk niet de erfgelsche dagbla den vindt men ook in die van Bordeaux melding gemaakt van eenö zekere notawelke gemeenschappelijk door de gouvernementen van OostenrijkPruissen Rusland, Rome Sardiniën Napels en Luccaaan het engel.sell bestuur zoude zijn gerigten waarvan het doel zoude zijn door onderling gewaarborgde schikkingen in de bevrediging van het schier eiland te voorzien. De volgende zou den de bepalingen zijn wélke in deze nota waarvan overigens de echtheid door veleu wordt in twijfel getrokken, zóudeu ziju voor gesteld Art. 1. De infante dona Isabella II zal onmiddellijk aan dea infant don Carlos Lodewijh oudsten zoon van Karei Kgeboren den 3u Januarij 1818, worden verloofd. 2. Hoézèer verloofd zhl genoemde infant zich lot zijn achttiende jaar niet naar Spanje mogen begeven. 3. De infant zal het luitenant generaalschap van het koningrijk, voor de plégfige viering van zijn huwelijk, niet eerder kuunen uit oefenen dan nadat hij 2! jaren heeft bereikt. 41 Het 'spaansch regentschap zal onmiddellijk nadat de verloving heeft plaats gehadaan dén infant Jou Francisco de Paula de Rourboti worden opgedragen. 834.

Zierikzeesche Courant | 1834 | | pagina 1