Lalijnscke Scholen. gelen. Men sprak sleeds van hei aanslaande vertrek van een hulp- korps van 6000 man naar Spanje. Men verzekert bij voortduring dat dóna 31 ar iel zich met een der zoons var. Lode wijk- Philips in het huwelijk zal begeven. Te Ful la-more in Ierland, is een oud gediende woonachtig, die i'eeds .109 jaren bereikt heeft, en niettemin nog in het volle bezit van zijne denkvermogens is. Uit den velslag van Fontenoy, welken hij inden jare 17^, onder bet bevel van den hertog van Cumberland, heeft bijgewoond, weet die veteraan, met name Motleyzich nog alle bijzonderheden te herinneren en dezelve met vuur te verhalen. FRANKRIJK. Parijs, den 3 September. Twee zaken van den hedroevendsten aard voor de zeden zijn, met geslotene deuren, door het hof van assises der Aube, zitting houdende te Trriyes, gevonnisd gewor den. Louis Vincent moest zich verantwoorden wegens drie aan slagen op de eerbaarheid, met geweld gepleegd. De eerste had plaats gehad op eene arme doofstomme, 22 jaren oud; de tweede op een jong meisje van 17 jaren, Adi'lb Mailletwaar, hoe, ou der welke omstandigheden is deze laatste misdaad gepleegd gewor den P de bedorvendste inbeeldingskracht, bet snoodste hart, zullen dit naauwelijks kunnen gëloovenVincent heeft dien aanslag gepleegd nevens het bed zijner vrouw die sedert twee uren was overleden en wier lijk door Adele Maillet werd bewaard De derde aanslag aan Vincent verweten wordende klom tot een verloop van tien ja ren op en was op de persoon Van vrouw Gouet gepleegd geweest.— Vincent is tot vijf jaren gevangenis en te pronkslelling veroordeeld geworden. Te Reims is een opstand uitgebroken onder de wevers ver oorzaakt door eene vermindering die de werkbazen in bun loon wilden maken. Zij hebben hunnen arbeid gestaakt en houden op- togten langs de straten, doch hebben zich tot nog toe aan geene gewelddadigheden overgegeven en men beeft troepen doen aanruk ken ten einde de orde te herstellen en verdere onaangenaamhe den voor te komen. In de Vendée moet men een aanzienlijken voorraad geweer-pa tronen verborgen gevonden en een engelsch veldstuk en hauwitsQr opgegraven hebben. De Cariisten van Auray, hierover misnoegd, hadden des nachts eene witte vlag op hunnen toren gezet. Eene telegrafische depeche uit Bayonne, van den 3 deelt het navolgende mede Rodil heeft den 3o en 3i de dalen van Erro Euguy en Ron- cevaux doen onderzoeken aldaar don Carlos meenende te vinden welke diezelfde dagen So'-'anzees en Aracoz doorgetrokken was en zich den 1 te Essara bevond. Iiodil beeft aan de monnikken van Roncevaux gelast binnen vier dagen hun uitgestrekt klooster te ontruimen." Een brief uit Bayonne, van den 29 Augustus, behelst droe vige Lengten omtrent den voortgang der cholera iri Ga talon ie en langs de oevers van de Ebro. Groot is aldaar de sterfte. In de provincie Valentin en in de stad Valentia zelve is bet mede zeer erg gesteld. Een groot aantal ingezetenen verlaat de stad, en van degenen die door de ziekte nog gespaard worden komen er velen van gebrek om. De dooden worden niet begraven. Onderscheiden geneesbeeren hadden de vlugt genomen en er was gebrek aan geuees- middelen. NEDERLANDEN. 's GrAvenhAge-, den 9 September. Omtrent bet verblijf van Z. K. H. prins Willem Frederik Hendrik te Koppenhagen, leest men in de Staats-Courant het volgende: «Volgens regtstreeks alhier ontvangen berigten uit Koppenhagen, is Zr. Ms. schip van linie de Zeeuw, den 3i Augustus, weder van de reede dier stad vertrokken om deszelfs reis voort te zetten. Gedurende dit tweede verblijf in de hoofdstad vau Denemarken, is Z. K. H. prins Willem 'Frederik Hendrik met niet minder onder scheiding door Z. M. den koning en hoogstdesze'lfs gezin ontvangen geworden dau op de uitreishebbende verscheidene leden van hetzelve Z. K. PI. aan boord van de Zeeuw bezocht." De commissie, die zich te Amsterdam had vereenigd tot de voorbereidende werkzaamheden ter oprigting eener maatschappij tot het aanleggen van een' ijzeren spoorweg lusschen Amsterdam en Keu lenheeft aangekondigd, dat zij zich genoopt ziet, aan het belang stellend publiek kennis te geven dat het bedrag der inschrijvingen tot deelneming beneden de bepaalde som is gebleven, en dat genoemde commissie, hoezeer in haar gevoelen, omtrent het wenschelijke nuttige en uitvoerbare der zaak volhardende, zich thans ontbonden heeft. In den avond van zondag is te Zaandijk de pelmolen 't Guis- 1wijf,toebeboorende aan de heer en de Jager encomp.in de asch gelegd. Door Pieter Klaesen Kuipers, molenmaker en timmerman te Ten Boer in de provincie Groningen is een nieuw werktuig om holer te karnen uitgevonden dat boven de, in die provincie gebrui kelijke, polskarn in verschillende opzigten uitmunt. Z. M. de koning heeft aan den uitvinder eene gratificatie van 1 5o tot aan moediging toegelegd daar de herhaalde vergelijkende proefnemin gen van goóvernementswegeten overstaan van de heeren prof. }L C. van Hall en A. L. Wickersmet dezen karnmolen gedaan, dien als zeer aanbevelenswaardig hebben doen kennen. Deze nieuwe karn vertoont uitwendig een langwerpig vierkant, doch bestaat in wendig uit een van onderen cirkelvormigen bak, waarin, in de plaats van een'pols, een scheprad vertikaal bewogen wordt. Een model van dit nieuw karnwerktuig is geplaatst in de verzameling van landbouwkundige instrumenten der groninger hoogeschool en aldaar op gezette tijden voor elk zigtbaar. Uit New-York wordt gehield dat aldaar tegenwoordig een dagblad verschijnt, hetwelk het grootste is, dat tot nog toe immer is in het licht gekomen. Het heet de New-York Courier and Jnquirer. Een van deszelfs laatste nommers bevat omtrent, twaalf duizend advertentiënelk exemplaar komt op ongeveer 7 J cents te staan; dit is weinig geld, maar rnen bedenke, dat in 'de ver- eenigde state» de dagbladen aan geen zegel zijn onderworpen. Het 'engel sche dagblad the Sim behelst het bengtvan. een werktuig door zekeren neer Toplis uitgevondeu, T welk zijn weder" gaê in tie geschiedenis niet zou hebben en niets minder ten doel moet hebben dan oni voor altijd den oorlog te verhinderen als zijnde met dat werktuig eenige weinige personen in staat het tal rijkste leger te vernielen 't welk eenig volk boit in Staat zou zijft te velde te brengen. Plet bedoelde moordtuig ft welk zoo ligt Ver voerbaar is dat bet door twee personen op een voertuig kan ge legd worden en zoo door hen of door een paard, kan voortge trokken worden, is naar men opgeeft, derwijze zamehgesteld dat uit hetzelve, even als bet water uit eene brandspuit een hagelbui van kogels kan worden gescholen zoo lang men verkiest. De voort- drijving van dezen kogelregen wordt bewerkt door de ontwikkeling van gazterwijl bet buskruid trapsgewijze ontbrandt. De berigfge» ver verklaart het werktuig gezien te hebben, en ntt 'de inlichtingeri hem door den uilvinder gegeven, zich overtuigd te houden dat een klein öautal zulke toestellen met behendigheid gebruikt, zonder moeite en in weinig tijds een leger, zoo talrijk als dat 'i welk Napoleon tot zijnen vermaarden russischen veidtogt voerde, zon kunnen vernielen. De beer Toplis is zoo zeer overtuigd van den invloed 't welk dit alvernielend schriktuig öp de toekomst der volken hebben zal dat hij aan hetzelve den naam, heeft gegeven van Vredestichter van 't heelal {Universal pacifier De torenwachter van de groote kerk te Mecbeleri in eeneri staat van volkornenë dronkenschap op den verscurikkelijken hoogeri toren zich bevindende, is van dezelve door de balliistrade geval len, en geheel van eene menscbelijke gedaante onkenbaar en ver pletterd op de straat gevonden. De zoon van den inspecteur der directe belastingen te Maas tricht, de heer VrytJiof, een veelbeloovend 22jarig jongeling, ié door een geweerschot gedood, op het oogenblik dat hij zich te Galoppe in gezelschap bevond; het schot kwam, naar men ver neemt, uit het nnasluijgelcgen huis, waarin zich eenige marechauj.- se'es bevonden. De beer van de Weyer, districCs-korhmissaris op' den regter-oever van de Maas, bevond zich toevallig te Galoppe, en beeft dadelijk bet allergestrengste onderzoek bevolen. De vader, die aldus zijnen eenigen zoon wreedaardig werd ont nomen is algemeen door zijnen edelen inborst geacht en was vroeger in zijne betrekking te Gend waar allen die hém kennen, Van zijne regtschapenheid en welwillendheid gewagen. Bij Ath heeft een pachterbij wien de buurjongens appels kwamen rooven een der zelve gevat, en met de voeten aan den boom waarvan de appels geroofd waren opgehangen tot dat er den dood op volgde. IniBeigie wordt de appèldieverij strenger ge straft dan de huisrooverij met inbraak en plundering vergezeld,, Men. verwacht den koning nu niet voor den i5 dezer van Os- tende terug. In die stad is weder het gerucht in omloop gekomen, dat de koningin zwanger is. De voornaamste gronden voor dit ge rucht zijn volgens de dagbladen dat H. M. geene baden meer gebruikt en ook niet meer te paard lijdt. De brusselsche Cöurricr vermeldt dat onder de talrijke spe culanten die in dc jongste 'dagen vooral in de spaansche fondsen zeer aanzienlijke verliezen hadden geleden men inzonderheid een te Brussel geaccrediteerd vreemd gezant noemde wiens achtervoï- gelijke verliezen over de vijfmaal honderd^duizend franken zouden bedragen. Yolgens uitgegeven Programma zal de Promotie der Kweekeliil- gen der Lat. Scholen gevierd worden op Maandag i5 Sept. 1834, te elf uren, in de'Luthersche Kerk. De Rector zal de pleglig- heid met eene redevoering in de Nederduitsclie taal besluiten. Da ingezetenen van beide seksen zijn bij bet Programma iot de bij woning van dit feest uitgenoodigd. A BV ER TEN TI EN. Iemand een Zwartbonte VAARS, op zijn tweedejaar, vermissende, adressere zich bij M. BRAAM, Veldwachter te Nieuwerkerk in Duiveland. Iemand een ligt Zwartbont V A A Pi S circa een jaar oud onder zijne beesten te'veel hebbende, gelieve daarvan kennis te ge ven aan G. H A L L'l N G 5 E te Nieuwerkerk. De Erfgenamen van wijlen den Heer M. BESNARD zullen ten overstaan van den Notaris Mr. J. J. ERMERINS, presenteren te verkoopén Op Donderdag \den 18 September i834, des namiddags ten 3 uren in het Logement van F. J.' v a'n OPPEN: 2 Bundels 35 Roeden 60 El K O O K N LAND gé- legen in het Poort-Ambacht van Zierikzeein den Zuid hoek in liet SchelhoekebevangNo. 2; in pacht bij C. F. van der. STOLPE, tot ii November 1837, voor f 116,1 5'. 2 B. i5 P». 90 El WEILAND, gelegen onder de Gemeente Rerkwervetiisschen de Kromme en Smalle Weg, gde mate No. i5; in pacht bij A 'N DRIES B A T E N B U Pi G tot n November 1837 voor f 53. Op Vrijdag den 19 derzelfde maand des middags ten i2 oren voor na te melden Gebouwen: Twee H U IZ E N en GEVOLGEN, staande aan de Westzijde van den Dam te Zierikzee, Wijk. B No. 36b en 361 Een HUIS en ERVE, staande aen de Westzijde van het Kapalle straatje aldaar Wijk D No. 25. Nadere in formation zijn te bekomen ten Kantore van ge noemden Notaris. 1.1 Tc ZiürïkzeEj, bij A. BE VöS?Jz.? Stads-Drukker, 1834.

Zierikzeesche Courant | 1834 | | pagina 2