Üf°. 72. ZIEttliiSESSC: •V. 1834; MUEAHTi Septembers S'yJ Eiïingsdag NIEUWS TIJDINGEN DU1TSCIILAND. Frankfort den 3i Augustus. De oostenrijksche Bcobacliter behelst de volgende berigten uit het Oosten, oorspronkelijk uit Alexandrie ran den i Jnlij. «Over den opstand in Syrië heeft men thans zoo vele met elkander overeenstemmende tijdingen dat zij genoegzaam zijn om deze gevvigtige gebeurtenissen tedoen kénnen. Ondersteund door omstreeks i8,ooö man geregelde troepen, in de kustplaatsen van Adana tot Gaza en van de bronnen van den Taurus over Halel en Damaskustot naar Jeruzalem verdeeld mogt Aira/nm-pncha in dé sedert anderhalf' jaar onderworpen landen, langzamerhand hef bestuur in den geest zijns vaders inrigtenwelke iurigting zoodanig was ondernomendat alle takken daarvan naar een en hetzelfde stelsel zouden geregeld worden. Reeds uit deze omstan digheid vloeide voort, dat verscheidens districten en bevolkingen, welke onder het vorig beheer eerie volkomene vrijheid genoten thans aan een' ongemeenen druk onderworpen werden. Onder de bewoners van den Libanon en de gebergten van Samaria en Ju da was de ontevredenheid i? 'de eerste maanden dezes jaars tot eene liooge mate geklommen. De gewelddadige ligting van jonge lieden tot den krijgsdienst, voerde dezelve in den loop van Mei, eerst te Naplus tot eene uitbarstingen de snelle uitbreiding des opstands zoowel als de nederlagen welke de Egjptcnaren op alle punten leden bewijzen duidelijk, dat deze laatste zulk een' krachtigen aanval niet vermoedden en daardoor verrast zijn geworden. Op bet berigtdat dein het gebergte van Samaria met de beteugeling des opstands belaste troepen afdeelingen nedergesabeld en uiteen gejaagd waren geworden, liet Ibraliim. een regement ruiterij derwaarts opbreken, hetwelk nogtans geen beter lot wedervoer, en verlangde bij, te gelijker tijd van zijnen vader ondersteuning. Deze laatste deed dan ook den 29 Mei het 2de garde-regement van Alexandrie Tiaar Jaffa overschepen en riep het 20ste infanterié-regement van Kaïro naar Alexandrie; waar hetzelve den 6 Junij aankwam, en den 8, op het ontvangen van gunstiger tijdingen, den terugtogt aannam, doch den i5 weder naar Alexandrie werd geroepen, om met alle aldaar aanwezige troepen onder persoonlijke leiding van fflehemed-ali naar Syrië gehragt te worden. Te gelijk werd aan den senegaat Soliman-pacba gelost, van Kaïro met twee regementen j-uiter/j door de woestijn naar Qaza te marcheren. De aanleiding tot deze krachtsinspanning was gelegen in de nadeelen welke Ibrahim-pacha bereids zelve geleden had. Hij was den 3 Junij met omstreeks 8000 man, het 2de garde-regement daaronder begrepen, van Jaffa raar Rotnle vertrokkenen rukte den Snaar Jeruzalem voort j waar die egyptische bezetting zeer in hetnaauw was. I11 de gebergten gekomen, werd een battalion geheel vernietigd. Ibrahim zelf, be reikte over Bethlehem Jeruzalem, doch de Bedoninen uit de omstre ken omsingelden de stad, terwijl anderen in talrijke hoppen zich in de vlakte wierpen en al de tusschen den Karmel en Gaza gelegen streken plunderen en afliepen. Een regement uit Damaskus toe gesneld, werd te Nazareth aangegrepen en leed in de vlakte van Esdrelon een volslagen nederlaagvóór dat het nóg het gebergte -vail Samaria bereiken kon. Het verlies der Egyptenaren in deze on derscheidene gevechten wérd óp 6000 man geschat. De Libanon was rustig. Daarentegen hadden verscheidene Arahisfchestammen aan gene zijde van den Jordaan met die van Samaria gemeenschappelijke zaak gemaakt. Jlet aantal insurgenten dat de Wapenen had opgevat werd óp 20",000 man begroot. Den 26 Junij was Meliemétl-M van Alexan drie onder zeil gegaan. Hij voerde 20 transportschepen mede; 6 linieschepen6 fregatten, 6 korvetten en 8 brikken werden in Alexandrie in gereedheid gébragt om uitteloopen. Het Dagblad van Smyrna, v'an 26 Ju lij geeft eene mededeeling, van regeringswege, van den Bog li os Jassufhei aan de gezamenlijke europesebe consuls, den 3 Jnlij gedagteekend wélke, ingevolge een berigt van Ibrahim van den 26 Junij de onderwerping-aankondigt van de bewoners van het gebergte van Naplus, Jeruzalem en Hebron. Algemeen hecht men geloof aan die mededeeling doch tevens (Jat de zege der Egypte naren door veel blocds'gekocht is; terwijl zij tevens hebben onder- Vonden, dat de doordrijving van het regeringsstelsel van Mehemei in Syrië onmogelijk is. Xe Reültlingen in Wurtembcrg, is den 28 Augustus nieuwe wijn gedronken. Dezelve woog 66 graad. Van Koppenhagen meldt men dén 25 Augustus: De beide hollandsche oorlogschepen, die de Oostzee hebben bevaren, beiiu- dén zich thans op de i-eede alhier. Eergisteren, had net ongeluk plaits, dat een vaartuig met 18 personen hetwelk dezelve beschou wen w'ildë omsloeg. De hollandsche kapitein ter zèe zond 'dade lijk eerïige manschap in eene boot uit en het gelukte deze om id Van die personen te redden. De jonge prins der Nederlanden heeft bet voor hem bestemde palcis niet betrokken ca den adjudant dpór 'de deenscbe regering ter zijner beschikking gesteld alleen op verloog van den nederlar.dschen minister als zoodanig aangenomen. Gisteren, zondag, werd de geboortedag vari den koning der Ne derlanden getierd door herhaalde salutschoteu vin de schepen, ea 's avonds door een luisterrijk bal bij den hollandscben gezant, den baron Huijgcns. In den nacht van den 26 op den 27 Augustus beeft te Seinf- Etiènne een verschrikkelijk onweder gewoed. De bliksem is in twee onderscheidene huizen geslagen. In het eene is eene zwangere huis moeder daarbij omgekomen; het andere is in brand geraakt; maai de brand is spoedig gebluscht door den allergeweldigsten stortregen; f die er volgde. De stad en de gansclie omtrek is daardoor over stroomd geworden. Vijf kinderen die zich in eene schuur bevon den zijn in den vloed omgekomen niet hunne moeder, die hen poogde te redden. En de moeder van deze vrouw is.ook den dood te gemoèt geloopen terwijl zij ter hulp toesnelde. De man alleen heeft zich kunnen redden door op eenen boom te klauteren, waar men hem schier levenloos heeft gevonden. Onnoemelijke schade is er overal te weeg gehragt. - Te Gothenburg in Zweden waar de cholera meer dan twee dui- zend twee honderd slagtolfers gemaakt heeft is die ziekte -aanmerkelijk aan het afnemen doch heeft zich nu ook volgens berigten van den 26 laatstleden te Stokholm geopenbaard. De petersburgsclie berigten honden in.dat men in geen i/f. dagen regen had gehad en dat de hitte buitengemeen sterk was dat men uit het Zuiden wederom de treurige tijding had ontvangen van twee plaats gehad hebbende branden, de.een uitgebarsten den 23 Juiij te Krementschug heeft g3 de andere, op den 3 dezer te Eli- sabetgrad 3oo huizen vernield. In Lijfland waren doorde regering onderscheidene nieuwe kerkelijke verordeningen voor de Hernhutters vastgesteld. Onder anderen was daarbij bepaald, dat hunne gods dienstige bijeenkomsten niet meer in bijzondere huizen maar in het openhaar zoudeu moeten plaats hebben. GROOT-BRITTANNIE. Londen, den 21 Augustus. De barbaarsche gewoonte om vrou wen te verkoópen wordt in onderscheidene gedeelten van Engeland nog van tijd tot tijd opgemerkt. Zie hier walmen te dezen opzigte in de York-Chronicle leest Laatstleden woensdag ochtend was het garische dorp Holmeriuoor in opschudding; weldra vernam mendat een zeker landman John Lazeby genaamd, zijne teedere wederhelft in puhlieken verkoop zoude stellen. Tegen elf ure was de marktplaats met volk overdekt eti aanschouwde men eeu tooneel zoo schandelijk als nog immer was bijgewoond. De man verscheen met een nieuw touw in de hand eii zeer ontroerd van gemoed. Hij verhaalde aan de vergaderde volks menigte, dat zijne vrouw hemzelven zijne kinderen alles had ver laten en in de armen was gesneld van een' zekeren Èrilton Etly die eerst vóór acht dagen uit het tuchthuis van Beverley ontslagen alwaar hij was opgesloten geworden, omdat hij van vrouw Lazehy onderscheiden hleedingslukken had ontvangen welke de man voor zijne kinderen had wezen koopen. Na deze voorafspraak leidde La zehy zijne vrouw met het touw aan den hals binnen den volkskring. Een bij toeval dfiar langs komende voerman bood een schelling voor de vrouw; dit bod werd hem echter afgemijnd door Brïltoii Ettyde oude vriend der dame, waarop dé tröostelooze huisvader verklaarde dat dit geld genoeg voor haar was zoo zij niet van gedrag veranderde. Het geld op staande voet betaald zijnde nam liet vrolijke paar elkan der onder den arm en spoedde zich uit het gedrang te midden vau hel geschreeuw en de verfoéijeudste taal. NEDERLANDEN. 's Gravenkageden 7 September. Heeren directeuren der hoHandschè maatschappij van wetenschappen te Haarlem hebben onlangs' aan deri heer mr. Jacobus Schélleind, W Utrecht, de zilveren ihedaillë dier maat schappij benevens eene preipie van honderd vijftig gulden aangeboden, tot erkentenis der diensten, door dien geleerde aan de zaak der haarlem* sche uitvinding van de boekdrukkunst bij voortduring bewegen en vari den ij"er, waal-mede hij in de verdediging dérzelvè tegen sommige duit- sche schrijvers blijft voortgaan. Verder verneemt men omtrent die zaak dat de britsche geleerde O tic ijdie zicli reeus sedert tien jaren heeft bezig gehouden met óp te zamelen wat dienen kan tot bewijs dat de boekdrukkunst te Haarlem is uitgevonden én die in 1829 zich eenen geruimén tijd met dat oogmerk hier te lande heeft opgehouden, thans weder herwaarts is gekomen om zijne nasporingën voort te zetten, ten einde aldus te worden in staat gesteld zijn plan, 0111 een werk over dit betwiste punt in het licht te geven weldra te kunnen uitvoeren. Het spreekt van zelf, dat aan dien geleerde pu en vroeger de toegang tot alle daartoe betrekkelijke stukken 7.00 gemakkelijk mógelijk gemaakt is. -Té Amsterdam is woensdag Ochtend in een op de Baangracht slaand pakhuis, genaamd: het HeH'; de derde zolder, geheel mét koren volgeladen door het breken der balken op de tweede ne- dei-gekomcn waardoor een' aan het verschieten bezig zijnde koren drager ouder het graan werd gesmoord. Uil Koppenhagen wordt dd. 25 Augustus liet volgende gemeld f Het gerucht wegens de eerlange aankomst eener russische oorlogs vloot blijft hier voortduren en naar luid van de jongste berigten van scheepskapiteins, moet de voor Kroonstad Hggcade afdeeling bereids landingstroepen hebben aan boord getvcmeii.

Zierikzeesche Courant | 1834 | | pagina 1