SESCHI A°. imL m BESTUREN EN ADMINIS TRA TIEN. w. j. p. kroef. NIEUWS TIJDINGEN duitschlanb. M N°. 68. BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad Z1ERIKZEE. Gelezen hebbende eene Circulaire aanschrijving van Zijne Excellen tie den lieer Staatsraad Gouverneur dezer Provincie, van den 18 dezer maand Provinciaal blad no.. 61. Brengen bij deze ter kennis van de geremplaceerden bij de Mo- bielë Schutterij dat zij ingevolge de bepalingen van Zijner Majes- teits Besluit dd. 25 Julij jl. tegen het ontslag van derzelver Plaats vervangers in persoon bij de Mobiele Schutterij kunnen worden ingelijfd, óp bun daartoe te kennen te geven verlangen, hetwelk op ongezegeld papier geschreven aan Zijne Excellentie den Heer Staatsraad Gouverneur voornoemd gerigt door de belanghebben den aan de Regering behoort te worden ingediend ten einde aan bun verzoek het vereischte gevolg te kunnen geven en zullen de zoodanigen dezelfde aanspraak kunnen maken op het onbepaald Verlof aan de Schutterijen verleend. Ziefikzeeden 25 Augustus 1834. Burgemeester en Wethouders vöornd. DE CRANE, vt., Ter ordonnantie van dezelven De Stads-Secretaris Frankfort den 19 Augustus. Er is reeds melding gemaakt van de misdaden waaraan de pastoor tPetii uit A'argau io Zwitserland zich heeft schuldig gemaakt. In de dagbladen vindt men thans bet Volgende berigt omtrent hetgeen ten zijnen laste komtIn November des vorigen jaai-s heeft hij, door schulden gedrongen, viermaal pogingen aangewend, om den postwagen van Zurich naar Aarau te berooven. Tweemaal is hem zulks gelukt. In den nacht van den 10 Januarij 1834 beeft bij in zijne parochie achtereenvol gende in twee huizen brand gesticht opdat de vlam ook tot het pastorijhuis zou overslaan en hij op die wijze schadeloosstelling voor meubels Van de waarborg maatschappij zou verkrijgen. Te gelijker tijd poogde hij ook onmiddelijk het pastorijgebouvv in brand te steken; Bij deze gelegenheid kwam een jongentje van 10 jaar, die niet gered kon worden, om bet leven. Thans begon het gerucht te loopen dat Welti als dader zou vervolgd worden. Om de Verdenking van zich af te wenden stichte Welti, door angst gepijnigd, in den nacht van 6 Februarij brand te Magenwijl waardoor vijfhuizen in de asch gelegd werden en weder een mensch bet leven verloor. Een meisje redde zich namelijk ongekleed uit hare ouderlijke woning loen zij echter bare ontblooting bespeurde spoedde zij naar het liuis terug, maar vond daar haren dood in de vlammen. Bij de begrafenis van deze persoon kon Welti voor het volk naauwlijks zijne tranen verbergen. Twaalf dagen later stak bij te Wohlenscbwijl weder eene schuur, in brand, en den 21 Februarij te Birrhard eene behuizing, weder alleen met oogmerk óm afleidende vermoedens te verwekken. In Zwitserland loopt het girncht dat de oostenrijkscbe ge zant Ie BombeÜes, met medeweten der overige gezanten zich tot den president van den landdag gewend heeft, om ophelderingen te vragen wegens het protest van Bern en Lucern tegen het besluit op de nota's, en wegens de langzame uitvoering van dat beslui!. Tot ontvangst van den jongen prins Willem Frederik Hendrik der Nederlanden, zijn te Kopenhagen vele toebereidselen gemaakt. Een der kasteelen der Amalienburg wordt voor hem in orde gebragt en als begeleider zal liem een zee officier uit eene oorspronkelijk hollandsche familie, de kapitein de Coninck namelijk toegevoegd Worden. Men zegt dat de prins op zijnen terugtogt langer hier zal vertoeven dan toen hij zich naar Petersburg begaf. In eenen brief uit Konstautinopel var. den 18 Julij leest men het navolgende: «Bij ons is niets veranderd; de Porte is thans over de bedoelingen der engelsche en frar.sche'regeringen volkomen gerust gesteld. Zij Weet, dat men baar geen geweld aan doen wil, orn haar lot eenig stelsel te dwingen en wanneer men zich over de ongeregeldheden van Cenige engelsche zee-officieren te beklagen heeft zoo kan men zulks eerder als persoonlijke twisten dan als vijandelijke gezindheden der gelieele natie beschouwen. Onlangs kwam lift lussclien den bevel hebber van een der kasteelen van de Dardanellen en een'engelschen zeekapitein tot eene hevige woordenwisseling, over de ontscheping Van eenige honderden zeesoldaten welke de kapitein om te oefenen onder Int kasteel aan land had laten zetten. Hot gevolg hiervan Ivas dat lord Ponsonlij het gedrag van den kapitien laakte, en hem'hevel gaf, zijne oefeningen meer achterwaarts te laten verrigten. Overigens leeft de 'Porie in de beste verstandhouding met alle vreem de mogendheden, eu het is niet onmogelijk dat nu en dan een eii- gëlsch of fransch oorlogsschip te Konstantiiiopel kwam om levens middelen in te hemen. «Nog altijd kan de grieksche gezant zijne geloofsbrieven niet af geven. Zulks strekt tot groot nadeel van de Grieken en van de bankiers, welke de betaling der gfiekscbe gelden op zich genomen hebben. «Het spaansche regentschap is door de Porte erkend geworden; De Porie gaat hiërin even als de veteenigde staten van Noord Ame rika, uit van bet beginsel om elke daadzakelijke bestaande regering te erkennen. Alleen met de grieksche maakt zulks eèue uitzonde- rmgvermits zij niet dezelve zij-oogmerken heeft." - Een duitsch dagblad meldt uit Koblentz dat zicli aldaar dezer dagen een jong persoon vau de vierde verdieping uit een venster op straat geworpen heeft en doocl op de plaats is blijven liggen. Het merkwaardigste der zaak is dat deze persoon daags te voren zijne brui loft heelt gevierd. Zou de huwe'Ujksstand reeds in eenen dag hein zoo bekoorlijk zijn voorgekomen? Het 'geval ware eene zonderlinge bij drage tot de geschiedenis van den huwelijken staat Den 25 Julij des namiddags 4 uren sloeg bij één zwaar onweder, de bliksem in bet dorp Frankena, nabij Frankfort aaii de Oder, waardoor 83 huizen, als ook de pastorij eu het school gebouw in de asch werden gelegd. Twee mensthen kwameu iri de vlammen om. Den 3o Julij is te Koningsbergen overleden een werkman 3 Anton R lat zen genaamd, in den ouderdom van iö5 jaren. -Te Plavei berg waren deri 3o Julij 11. zeven jonge knapen in de Havel aan het baden. Bij het verlaten van het water, mist dd veertienjarigen zoon van den ritmeester Schrcider zijn' medescholier, den twaalfjarigen Jacobi, en bemerkt hem op meer dan 5o schre den afstands zinkende. Hij springt weder in de rivierbereikt zijn makker neemt hem op den rug eri redt hem aldus het leven. Deze buitengewone inspanning van krachten heeft de jongen Schrd~ der ongesteld gemaakt en hem eenige dagen het bed doen houden. Toen men hem van eene belooning sprak, antwoordde hij: «Vooif geld geeft ik mijn leven nietwat ik deed is menscher.pligt." Uit Erzerum is te Konstautinopel het berigt ontvangen dat eene zeer rijke karavane die zich op den weg naar Ferzie bevond j en buiten de kameelen ruim yöö paarden telde door eene zeer tal- rijite gewapende rooversbende van het derde gedeelte harer kost bare koopgoederenhetwelk men op 2,000,000 piasters bpgroot, beroofd is geworden. De sultan was hierover zeel* toornig én heeft de strengste bevelen gegevenalles aan te wenden om de roover^ te straffen. FRANKRIJK. Parijs, den i5 Augustus. De vrouwen blijven hierin de publieke fondsen speculeren. Een advokaat die bare zaak verdedigt heeft tegen de verwijdering zijner cliënten van de beurs geprotesteerd; Eene keukenmeid op de vrouwen-beurs onder den naam Van la I'olló bekend, heelt met de spaansche renten 12,000 franken ver loren. Uit Averlnes (dep. du Nord) schrijft men als vólgt: f'Eene verschrikkelijke misdaad die in de regterlijke jaarboeken welligt zondër voorbeeld is is hier kortelings aan den dag gekomen. In een niet ver van onze stad gelegen dorp woonde eene boerin wier dubbelzinnig levensgedrag, meet dan eenmaal het vermoeden des publieks had gaande gemaakt; men betichte haar zich aan losban digheid over te geven én verscheidene kinderen gehad te hebben doch tot dus verre waren dit slechts vermoedens en had men gceii het minste bewijs kunnen aanvoeren. Sedert eenige maanden meende men haar op nieuw zwanger te zien; plotseling ontdekt men dafi hare gestalte zigthaar is geslonken dat hare wangen derzelver Irissche kleur hebben verloren en dergelijke kenteekenën meer. De ten gevolge hiervan in omloop komende dolle geruchten doen de overheid besluiten om aan hare woning huiszoeking te doen en breit in de slaapkamer dier boerin zeven in de rook hangende lijkeii doen vinden deze rampzalige heeft daarop bekend elf kindereil gehad, doch slechts vier daarvan in het leven gelaten te hebben^ welke zij in verschillende godshuizen heeft geplaatst; de 7 overigen waren door haar gesmoord en vervolgens in den schoorsteen gehan gen waar men dezelve vónd. Deze vrouw zal voor de eerstvolgende assises van ons departement te regt staan. Een zelfmoord die van ijzingwekkende omstandigheden is ver gezeld gegaan heeft m eene dér voorsteden van Cambrai plaats gehad. Omtrent vijf maanden geleden had een zekere kroeghouder uit de voorstad Notre Dame-hevige twist mot zijne vróuw gepaard niet Zulk eene verregaande tuchtiging dat hij geloofde de bewusteloos nederzij- gende ongelukkige vrouw dood geslagen te h'ébben. Aan berouw en wanhoop toomeloos zich overgevende schoot dé man zich door liet hoofd. Toen de .vrouw lol hare zinnen terugkeerde liet zij op hot zien van harén dóoden man, de innigste droefheid blijken, en sedert dat oogenblik bleef zij een noodlottig vöornemèn koesteren, hetwelk zij II. zaturdag dan ook ten uitvoer heeft gebragt. Des avonds te vo ren vraagde zij bedektelijker wijze hoedanig men eèn geweer laadde en toen de nacht was gevallen en de vrouw de zekerheid had, dat ha re kinderen waarvan het ccne blind is i in diepen slaap waren schoot

Zierikzeesche Courant | 1834 | | pagina 1