IV». 67. ZIEMIRZEESCHE Vrijdag O VII M T. 22 Augustus* DU1TSCHLAND. Frankfort, den i4 Augustus. De Vocce delict Verita van Modena deelt het protest van don Miguel mede. Het luidt aldiis: Tenge volge der gebeurtenissen, die mij tot verwijdering uit mijne portu- geesche staten en lot het tijdelijk nalaten der uitoefening mijner magt genoodzaakt hebben, vereischen de eer van mijnen persoon, het belang mijner getrouwe onderdanen, kortom alle gevoelens van regtvaardigheid en voegzaamheid te protesteren gelijk ik dan ook hier voor het oog van gansch Europa protesteer tegen de boven ge melde gebeurtenissen en tegen alle veranderingen-, welke de thans in Lissabon bestaande regering strijdig met de grondwetten des rijks ingevoerd heeftof nog invoeren mogt. Na liet verklaarde kan iedereen gemakkelijk beseffen, dat mijne toestemming tot al hetgeen mij door de ^vermagt, aan de generaals der beide thans te Madrid en Lissabon bestaande regeringen toevertrouwd in over eenstemming met twee groote mogendheden werd opgelegd slechts provisioneel was, en slechts ten doei had, om aan mijne portugee- sche onderdanen de rampen te besparenwaarvoor de regtvaardige tegenstand dien ik aan de bedoelde vorderingen zou hebben kunnen Lieden hen niet zou behoed hebben daar ik overrompeld werd door eenen onvoorzienen aanval, gelijk ik dien van eene niet slechts be vriende, maar zelfs verbondene mogendhei<| nooit mogt verw achten. Uit dien hoofde had ik van stonden aan vast voorgenomen om, zoo dra ik Weder vrij zou kunnen handelen, aan alle mogendheden van Europa, gelijk eer en pligt zulks van mij vorderden, de onregt- vaardigheid dezer aanranding van mijne regten en van mijnen per soon bekend te maken. Ik. zou reeds destijds geprotesteerd en mij verklaard hebben, gelijk ik thans, nu ik mij in volkomenevrijheid bevind, protesteerden mij verklaar togen de kapitulatie van 26 Mei die mij door de thans te Lissabon bestaande regering voorgeslagen Werd, als tegen eene daad, waartoe ik mij noodzaken liet, om grooler onheil en het vergieten des bloeds van mijne getrouwe on derdanen te verhoeden. Die kapitulatie moet derhalve beschouwd worden als geheel van onwaarde. Londen, den 16 Augustus. Naar oud gebruik beeft de koning in eigen 'persoon gisteren het parlement geprorogeerd en wel met deze aanspraak k\ 1834, NIEUWS TIJDINGEN. Genua 20 Junij 834- Uon Miguel. In den namiddag van den ïi dezer, heeft de regering van het. groot-hertogdom Hessen in zijne woning te Offenbach laten op halen den zocgenaamden volksprediker Peter Hermann, een boer van beroep oud zes en_twintig jaar. Op paaschen had hij zoo als hij voorgaf, eene goddelijke verschijning gehad, waardoor liij genoopt was geworden om het volk openlijk te onderwijlen. Op oenen grooten steen in zijnen tuin gezeten, was er eene witte wolk tot hem nedergedaald en was er eene stem door hem gehoord waar door hem zijne roeping, was aangekondigd. De steen waarop hij zat, was in den oogenblik der verschijning gebarsten er. in de reet waren thans bijbels'che teekens te zien. Aanvankelijk hield hij zijne reden in eene kamer voor weinige toehoorders; maar langzamer hand breidde zich zijne roeping uit, zoodat hij ten laatste op straat dagelijks uren lang voor duizenden toehoorders predikte, en niet weinig beweging veroorzaakte. Hij is in eene chais naar Darmstad gevoerd. Toen hij opgehaald werdwaren meer dan 2000 men- schen voor zijne woning verzameldom te zien wat er voorviel. Intusschen waren de toegangen door militairen bezet om de nieuwsgierigen terug te houden en alles is rustig afgeloopen. De Helvelie meldt, dat den 1 dezer te Chaux de-Fonds (kan ton. Neuenberg) brand in de stad Locle ontdekt werd. De ingeze tenen van Chaux de-Fonds ijlden hunne medeburgers te hulp. Eëne roocle en witte vlag, welke aan de brand commissie van Locle toe behoort, en den spuitgasten tot vereenigingsteeken diende werd door de roijalisten voor eene eedgenootschappelijke vaan gehouden, welke, zoo als zij meenden, de burgers uit Chaux de-Fonds me- degebragt hadden. Dit ontstak hen in hevige woede. Zij vatteden de wapens en schoten. De spuitgasten van Chaux-de-Fonds zouden het hier reeds te kwaad gekregen hebben, indien niet eenige bur gers uit Locle hen beschermd hadden. Op de hoogte van Locle werden zij echter op nieuw met karabijnen bijlen en 'stokken aan gevallen. Er ontstond een zeer bloedige strijd, zoo dat zij, die toegesneld waren om hunne medeburgers te helpen met wonden overdektterugkeerden. -Te-Woronesch zal, op de plaats waar Peter de Groote zijn eerste schip in Rusland vervaardigde een gebouw met eene kerk worden ongerigt waarin alles berekend zal zijn 0111 de gedachtenis van dien grooten man levendig te houden. Over de uitbarstingen van den Vesuvius schrijft men uit N-a- pels, onder dngleekening van den 23 Julij, bet navolgend*50^ «L)e sedert eenige dagen rustige Vesuvius heeft, den 18° dezer, wederom merkwaardige pheriomenen opgeleverd. Dien dag hebben zich, 's morgens ten 10 ure, behalve die, welke hij de laatste uit barsting ontsh.an zijn, twee nieuwe en kleine kraters gevormd, welke ascli en steen uitwerpen. Ten 8 ure 'savonds vloeiden vier nieuwe lavastvoomen uit den ouden krater tegenover Torre del Greco. Ten 9 ure verhieven zich twee groote vuur- en rookzuilen cn hulden den gehcclcu omstreek iu eene diepe duisternis. Deuiy, ten 2 ure 's namiddags, vloeiden drie andere lava stroomen uit den ouden krater; in di(?n ouden krater hebben zich twee kanalen ge vormd, waaruit vulkanische stoffen, zoo vloeibaar als waterstroo- men. Ten 7 ure hield de lava stroom op, doch de krater spuwde eene groote menigte aschvuur, steenen en rook uit; deze rook en vuurkolom vermeerderde den 20 zoodanig dat de lucht geheel verduisterd was. Na middernacht begon de uitbarsting welke een korten tijd opgehouden had op nieuw, en niet minder dan veertien lava-stroomen verspreidden zich naar alle kanten. De vulkaan wierp, met een schrikkelijk geraas eene ongehoorde menigte water-, vuur- en steenmassa's uit. 's Nachts ten 2 ure was de berg bijna geheel rustig; doch den n des namiddags ten 2 ure, vloeiden wederom acht lava stroomen naar verschillende zijden. In den avond van dien dag stortte, na eene hevige uitbarsting, een groot gedeelte van den rand des grooten kraters in zoodat de mond op nieuw, omstreeks 200 voeten wijder is geworden. De laatste berigtenj tot den 24 vermelden dat de Vesuvius wederom rustig is." GROOT-BïlïTTANNIE. My lords en Heeren «De talrijke en gewigtige vraagstukken die zoo in dit als in de beide vorige jaren u ter overweging zijn voorgelegd hebben bui tengewone inspanning noodig gemaakt, en bet is met een diep ge voel van de zorg en moeite, die gij aan 's lands zaken besteed hebt, dat ik eindelijk deze langdurige zitting sluit en' u van uwen arbeid ontsla. «Ik ontvang bij voortduring van alle de vreemde .mogendheden, verzekeringen van bare vriendschappelijke gezindheid. «De onderhandelingen welke de conferentiè'n van Londen over de zaken der Nederlanden hebben doen schorsen zijn nog niet afgeloopen en ik moet mij nog altijd beklagen dat de eindschik- king tusschec Holland en België voortdurend verschoven is. «Van een anderen kant onderviude ik het opregt en levendig ge noegen uit het eindigen van den burger oorlog die zoo lang het j, koningrijk Portugal heeft bedroefd, en het verheugt mij te denken, dat het traktaat, dat de staat van zaken in Spanje en Portugal mij heeft doen sluiten met den koning der Franschen de koningin regentes van Spanje en den regent van Portugal, en hetwelk u reeds medegedeeld is veel heeft bijgedragen tot dien gelukkigen uiislag. «Sedert zijn er gebeurtenissen in Spanje voorgevallen, die voor eenigen lijd de lioop op rust in dat land die de bevrediging vau Portugal ingeboezemd bad te leur gesteld hebben. «Op deze gebeurtenissen, zoo belangrijk voor Groot Br ittanie zal ik met overleg van Frankrijk en de andere mogendheden die deel hebben aan bet traktaat van 22 April, zeer ernstig acht ge ven en de goede verstandhouding, die tusschen mij en mijne ge allieerden bestaat geeft mij reden te verwachten dat onze vereende pogingen met een goed gevolg bekroond zullen worden. «De vrede van Turkije blijft ongestoord en ik vertrouw, dat al daar niets gebeuren za! om de rust van Europa te hinderen. «Ik heb niet nagelaten om met goedkeuring oj) te merken dat gij uwe aandacht gevestigd hebt op zoodanige huishoudelijke zaken, als meer onmiddellijk het algemeen welzijn des volks betreffen, en ik heb met veel genoegen uwe verstandige en welwillende inzigten bekrachtigd door mijne toestemming te geven tot de akte voor het wijzigen en het heter besturen der wetten op het armenwezen in Engeland en Wallis. Het zal mijn pligt zijn te zorgen dat het gezag der commissarissendoor de Kroon benoemd, met bedaard heid en voorzigtigheid worde uitgeoefend er. ik verwacht vol ver trouwen dat de verstandige en welberadene toepassing daarvan alsook het bescheiden ten uitvoer leggen der overige bepalingen van de akte, trapswijze de misbruiken, die thans bestaan zullen doen verdwijnen en terwijl zij het volkskarakter verheffen de genoegens van mijn volk zullen vermeerderen en zijnen toestand verbeteren. «Het verbeteren der wet is een uwer eerste en grootste pligten en het verheugt mij te zien dat dit uwe aandacht zoo zeer geboeid heeft. Het oprigten van een centraal gercetsbof voor het vonnissen van misdrijven, in de hoofdstad en hare omstreken gepleegd, zal, hoöp ik bet bestuur der justitie veel verbeteren binnen den volk rijken kring van baar regtsgebied er. een nuttig voorbeeld geven aan elk ander deel van bet koningrijk. «In bet begin der volgende zitting zal uwe aandacht natuurlijk gevestigd worden op de belangrijke onderwerpen van onze regtsbe- deeliug en municipale corpoi'alicn. Gij kunt altijd rekenen op mijne gezindheid om met ii mede te werken tot zoo nuttige ver beteringen Te Dublin hebben laatstleden zondag verregaande ongeregeld heden plaats gehad door bet vervolgen en mishandelen van zeke ren predikant Smith, die zijne leerrede in de open lucht uitsprak en waarbij Pp nieuw liet ongenoegzame der iersche policie moet gebleken zijn om eenigzins ernstige volksonloopen te stuiten. Men heeft hier brieven uit Portugal tol den 4 dezer. Don Pcdro en zijne dochter beouden zich te Oporto, waar zij met veel

Zierikzeesche Courant | 1834 | | pagina 1