N». 50. •P liïingsdag NIEUWS TIJDING EN. 1 ff ZIERIKZEESCHË A°. 1834; CIÜ11I T; 24 Junijé DU1TSCHLAND. Berlijn, den i5 Junij. De regerings-commissie van binnenlandsche Zaken, te Warschau, heeft de volgende bekendmaking afgevaardigd: «De voormalige president van de poolsche bank, graaf J'èl&kidie aan den opstand werkzaam deel nam, zich vervolgens als zendeling der op roerlingen buiten 's lands begaf en, na herstelling de rwettige orde, van de algemeene kwijtschelding geen gebruik maakte en niet in het land te rugkeerde, heeft te Parijs een handelshuis onder eigene firma, benevens Compagnie opgerigten is bezig, zich met handelshuizen en bijzóndere personen in betrekking te stellen. Daar het aanknoopen van zoodanige betrekkingen met vijandige oogmerken tegen de regtmatige regering is beproefd geworden, waarschuwt voornoemde regerings-commissie alle handelhuizen, bankiers koopliedenkortom allen zonder onderscheid, die zich meteenigen handel afgeven, en in hetalgemeen alle ingezetenen des lands, om zich met de bank van den graaf Jelski en Comp. middel lijk of onmiddellijk in geene betrekking in te laten geen' wissel op hen té trekken, noch van hen te ontvangen; daar zij alsdan niet alleen hunne kapitalen verliezen maar zich ook aan de strengste verantwoordelijk heid zouden blootstellen. Tn eenen bijzonderen brief uit Weenenvan den 4? leest men het volgende: «Met het beraadslaagde bij den tyroler landdag heeft de regering vol komen reden van te vreden te zijn; dezelve heeft eene landweer van. 15,ooo man toegestaan, welke, daar dezelve uit geoefende schutters be staat in geval van oorlog, van zeer veel nut kan zijn. Deze manschap pen moeten slechts eenmaal 'sjaars te zamen komen om gemonsterd te worden; het overige van den tijd kunnen zij naar hunne huisselijke be irekkingen terugkeeren. «Sedert de bekendmaking van bet viervoudig verbond tusscben de westelijke mogendheden schijnen die van het oosten hare opmerkzaam heid op de gevolgen daarvan te verdubbelen. Hieraan moet men den onoplioudelijken courierwissel tusscben Weenen, Londen, Petersburg, Berliin, Parijs en Madrid toeschrijven. «De hertog van Lucca reist dezer dagen naar zijne staten terug. «Men spreekt er van, dat de algemeen verspreide pfennig- en heller- suagazijns in de ooslenrijkscbe staten zullen verboden worden." Van Zurich den ii Juhij schrijft men: Volgens geloofwaar dige berigten is de heer van Dusch op reis van Weenen naar Zu rich ten einde in naam van de conferentie te Weenen de duit sche en italiaansche staten aan Zwitserland grenzende te verzoe ken om de Duitschers weg te zenden die wegens de oproerige be wegingen te Frankfort, naar Zwitserland zijn gevlugt zij zijn een twintig in getal. Volgens andere geloofwaardige tijdingen is de wurtembergschs armee gereed om de maatregelen van afsluiting le ondersteunen die ingeval van weigering tegen Zwitserland zul len genomen worden. De zaak is nu van dien aard geworden dat <le regering de behandeling daarvan niet langer op zich kan nemen, xnaar ze aan de groote raden ter beslissing moet voorleggen. Van den eenen kant verwachten wij dat bij de aannadering van vreemde troepen een zwitsersch observatie-leger op de grenzen zal geplaatst worden. Aan den anderen kant vordert de eer om van begin af aan wel te overleggen of bet zwitsersche volk genegen is om ten behoeve van eenige vreemdelingen alle ongemak te verdragen; ten einde niet bet eene oogenblik te trotseren om het andere oogen- blik toe te geven. De aargausche regering heeft geweigerd zich te onderwerpen aan de voorschriften der vreemde mogendheden omtrent de reispassen. Zij heeft de passen waarop stond: «Afgegeven op verlangen en verantwoordelijkheid der regering van het kanton Aargau niet uitgereikt, maar aan de gezanten teruggezonden Van Kassei meldt men den i4 Junij: iï. K. II. de prinses van Oranje en H. K. H. prinses Sophia der Nederlanden zijn gisteren avond uit den Haag alhier aangekomen en in het logement den Koning van Pruissen afgestapt. Iioogstdezelve zullen heden middag de reis naar Weimar voortzetten. FRANKRIJK. Parijs, den 16 Junij. De akademie van zede- en staatkundige weten schappen heeft eene prijsvraag uitgeschrevenbestaande, om te bepalen, waarin de ellende in verschillendelanden bestaat, waardoor men de zelve onderscheiden kan, en welke daarvan de aanleidende oorzaak is. -De premie, welke 5,ooo franken bedraagt, zal in i 837 worden uitge reikt; deanlwoorden moeten uiterlijk den 31 December 1836 aan de aka demie gezonden worden. Alle vijfjaren zal er eene dergelijke prijsvraag uitgeschreven worden. In den Constilutionnel leest men het volgende: «Toen Busland, hij geheime artikelen van het traktaat van Konstantinopeleene soort van opperheerschappij over Tnrkijeaannam, en Frankrijken Engeland .zich daarover beklaagden, antwoordde hetzelve: «Wat gaat het u aan! hen ik in mijne buitenlandsche betrekkingen in mijne protectoraten en allianlicn niet vrij Terwijl Pruissen en Oostenrijk zich een willekeu rig gezag over Duitschland en Italië aanmatigden, gaven zij op de beden kingen van Engeland en Frankrijk mede ten antwoord: «Wat gaaf het u aan.' staat het ons niet vrij om de duitsche natie naar goedvinden te or ganiseren Nu echter hebben de groote kabinetten bedenkingen ge maakt over het viervoudig verbond, over de coalitie van het zuiden tegenover het noorden. Daarop hebben Frankrijk en Engeland kunnen en moeten antwoorden: «Wat gaat het u aan! staat het ons niet vrij, om onze waarborgen te zoekenwaar ze zich onder den vorm onzer denk beelden en liberale instellingen aanbieden." Die afscheiding van Eu ropa in twee sijstemas is nog wel geen oorlog; het mistrouwen, dat de regeringen wederkeerig voor elkander kunnen opvatten, is zeker nog verre van het aangrijpen der wapenen, van een algemeenen strijd; maar men moet zich toch noodzakelijk van weerskanten gereed houden: want bij den minsten schok kunnen de slagveldeu zich openen. NEDERLANDEN. 's Gravenhage, den 18 Junij. Z. K. H. de prins van Oranje is in den' afgeloopen nacht naar het leger teruggekeerd.Eergisteren heeft Z. K. H. eenen langdurigen kabinets raad bijgewoond. Ter wederlegging van de ongegronde berigten, welke vreemde dag bladen mededeelen omtrent de belemmeringen, die vreemdelingen aan onze grenzen zouden ondervinden, kan strekken, dat, blijkens eene naauwkeurige opgave, bet aantal reizigers, die sedert den 1 December tot aan het einde van Maart jl. door Nijmegen zijn getrokken, 107 be loopt waarvan slechts zeven genoodzaakt zijn geweest hunne reis te ver tragen tot dat de bevelhebber dier vesting te hunnen aanzien nader be velen had ontvangen, terwijl slechts twee personendie men verdacht hield, zijn teruggewezen; dat gedurende het genoemde tijdvak 80 Fransche reizigers te Botterdam zijn aangekomen, die allen onbelem merd hunne reis hebben voortgezet, behalve een eenige, die, in Belgie teruggekeerd zijnde, ook spoedig uit dat land verbannen is;dat (gelijk trouwens bekend is) eerst nadat de fransche regering goedgevonden had, iederen nederlandschen reiziger aan ha re grenzen te doen ophouden, het 'sgravenhaagsche kabinet zich gedrongen heeft gezien, om weder keerig een'dergelijken maatregel voor te schrijven ten opzigte van iede ren Franschman, die zich naar deze landen wenschtete begeven, maar dat deze maatregelen slechts weinige dagen in werking is geweest, en is ingetrokken zoodra het fransche kabinet, van den waren stand van zaken, beter onderrigt zijnde, aan de billijke vertoogen. onzer regering regt heeft doen wedervaren De koning van Belgie zou naar Gend vertrekken; maar liet schijnt; dat de reis uitgesteld is. Misschien is de oorzaak daarvan wel, dat er onder de werklieden teGeud weder eenige onrustige bewegingen hebben plaatsgehad. --- Voor een paar dagen is op zijn buitengoed te Ixelles nabij Brussel, in den ouderdom van 63 jaren overleden, de bekende e.n verdienstelijke architekt van der Straelenaan wiens, ontwerpen de stad Brussel onder het bestuur van onzen koning onderscheiden voorname openbare gebouwen die onder zijn opzigt werden daar,, gesteld of verfraaid te danken heeft gelijk onder anderen het paleis van den prins van Oranje, het hotel van de munt, het paleis van de stalengeneraal en voorts buiten Brussel het pa leis van Tervueren het aartsbisschoppelijk paleis te Mechelen enz. Het plan van den leeuw van Waterloo is insgelijks van hem afkomstig. Te Antwerpen werd den 19 dezer met de stoomboot van Lon den het stoomrijtuig verwacht waarvan dezer dagen in Belgie zoo veel spraak is geweest en hetwelk in dienst tusscben Anlwerpeu en Brussel zou gebragt worden. Eene menigte yolks was aan de Schelde de stoomboot wachtende doch bij bare komst beyond men, dat zij het verwachte stoomvoerlu.ig niet aan boord had. Alle in Groot Brittannie bestaande vrijmetselaars-loges hebben eene circulaire ontvangen, bij welke zij worden uitgeuoodigd oni aan den secretaris van den vrederegter huns districts eene naauw keurige opgave hunner medeleden in le leveren met vermelding van derzelver namen en ambten of beroepen. Geschiedt dit niet alsdan zal elke hierin nalatig geblevene loge verklaard worden eene onwettige geheime vergadering te zijn. Déze circulaires zijn door den hertog van Sussex, als grootmeester, ooderteekend. De hier bedoelde maatregel, die veel bevreemding wekt, is zegt men ge nomen om alle onechte loges te vernietigen die hetzij met de vereenigingen van ambachtslieden heizij met de gezelschappen van weldadigheid in verband staan. Uit Zwitserland wórdt dd. 1 o dezer getnelddal in den nacht van zondag op maandag het stadje Hultwijl door een zwarèn ramp is getroffen geworden; de bliksem sloeg namelijk In eene schuur uit welke de brand voortsloeg en niet slechts bet geheele stadje maar nog 6 woningen buiten hetzelve in de asch legde, zóodat on geveer 700 ménscheh zich van huisvesting en have zien beroofd de kerk, pastorij en het stadhuis waren van steen gebouwd docli de óverige gebouwen van hout; alle kerkelijke papieren en regis ters zijn vernield. Uit alle nabufigé plaatsen tvaren spuiten en blus- scher's afgezonden doch derzelver hulp was vruchteloos. De Beige vermeldt dat öp de grenzen van ons grondgebied aairde zijde van St. Nicólaas verscheiden Hollanders, zoo man-* nen als vrouwen, en onder de eerste (le handelagent Polier, ge naamd aangehouden en naar de onlwerpsche citadel gevoerd wa ren'., en zulks naar het schijnt uil weerwraak voor het aanhoudffi dér Belgische arbeiders dié, iu frecrwil van het verbod otu wei k

Zierikzeesche Courant | 1834 | | pagina 1