Publieke V erkooping tmgetaofclïj^ veel iuoei'tc "gegeven liebletl deze hoofdstee! tot weder i s*p&nU\ghéicl ie Bïengen en daar bun zulks niet gelukte, zoo hebben zij de inwoners gedreigd ben te beoorlogen en de stad in brand testeken. Deze bedreiging, welke men werkelijk ten uitvoer bad willen bréngen, Ss echter niet geluktdank zij de vaste houding der bewoners, welke da delijk té Wapen sneldên en Verklaarden indien menden burgeroorlog wilde- otVtsteken zij bereid waren zich te verdedigen. De invloed van Logotheti is dan ook geheel aan bet dalen, en er is reeds verscheidene malen van gesprokenom hem af te zetten. Men gelooft, dat hij toebe reidselen gemaakt heeft, om zich, zoodra hij het noodig denkt, en zulks kon zeer goed zijn wanneer de tuiksche vloot zich vertoont, uit de voe len te kunnen maken; Het russische handelsblad behelst een berigt uit Warschauaan gaande de poolscbe fabrieken. Vóór den opstand van 183o leverden de ■pttölsche fabrieken jaarlijks 200,000 stukken laken, en thans naauwelijks het zesde gedeelte. Hetzelfde verval is in de katoen-fabrieken gekomen. GROOT ~B Pi ITTANNIE. Londen, den t3 Junij. Overeenkomstig zijner vroegere kennisgeving, heeft de kolonel Evans gisteren avond in liet huis der gemeenten bet stuk der russische bollandscbe leening ter tafel gebragt, en, na verklaard ie hebben, dat», volgens zijn gevoelen, uit hoofde Rusland de voorwaarden der overeenkomst van November i 831 geschonden liad, door aan de krachtdadige handelingen van Frankrijk en Engeland, ten opzigte van de overgave van bet kasteel van Antwerpen, geen deel te nemen, Engeland ook niet langer kon verpligt gerekend worden om aan eerstgenoemde mo gendheid 's jaarlijks eene som van ongeveer 100,000 p. st. te moeten beta len ten slotte eene resolutie voorgedragendaarop nederkomende dat Zr. Ms. gouvernement, na alvorens een naauwkeurig onderzoek in dezen ge- daan te hebben, onmiddellijk alle verdere betaling mogt schorsen. Na J lord Palmersloiis verklaring echter, dat, noch de scheiding van Holland en Belgie, welke veeleer met de goedkeuring en medewerking van Groot- Briltannie bad plaats gehad, noch bet tusscben de vijf mogendheden bestaan hebbende verschilpunt, betrekkelijk Antwerpen, als eene schen ding van vroeger gesloten traktaten van den kant van Rusland aan te tnerken waren, en Engeland dien ten gevolge nog steeds aan deszelfs vroeger aangegane verbindtenissen gehouden was heèft voornoemde ko lonel niet verder op eene stemming over zijne resolutie aangedrongen. NEDERLANDEN. 's Gravenhage den 17 Junij. Z. M. heeft bij besluit bepaald dat onder de verdedigingswerken in verband met de vesting Ter- nenzen ter bestrijking van dat gedeelte der Schelde s op den uit hoek van bet dorp Ellewoutsdijk op het eiland Zuidbevelandals ook aan de oostzijde van het dorp Breskens, forten zullen worden aangelegd. Uit Leiden meldt men: «Wij hebben bet verlies te betreu- ten van ceri der oudste en verdienstelijkste hoogleeraren aan onze hbogeschool. Na eene korte ongesteldheid van slechts twee dagen werd in den vroegen morgen van den i4 dezer, in den ouderdom van ruim 80 jaren aan zijne dierbare betrekkingen en aan de we tenschappen door den dood ontrukt, de hooggeleerde heer Mei- iiard Simon Dupui, ridder der orde van den Nederlandsehen Leeuw, professor in de genees- verlos- en practische heelkunde bij de leid- sche hoogeschool en lijf tnedicus van Zijne Majesteit den koning. Den 21 Maart 1754 te Enkhuizen geboren werd hij na volbragle loffelijke studiën en na het vervallen der betrekking van professor honorarius der ontleed-, heel- en verloskunde te Alkmaar in den jare 1 791 als buitengewodn boöglecraar aan deze hoogeschool ge roepen, welke post bij den I7 September van dat zelfde jaar aan vaardde, en vervolgensin den jare 1790 tot gewoon hoogleeraar be noemd werd. Onafgebroken mogt hij het genoegen smaken van ge durende eene lange reeks van jaren in deze betrekking tot welzijn Van het lijdende menschdom met gélukkig gevolg werkzaam te zijn, een groot aantal jongelieden in deze wetenschappen te onderwijzen, en velen tot uitmuntende en kundige mannen in de geneeskundige vakken te vormen. Zelfs, nadat, bij bet bereiken van den ouder dom van 70 jaren ingevolge de wetten op het hooger onderwijs hem het emeritaat ten deel viel bleef hij met onvermoeiden ijver volharden, om zoo verre zijne krachten dit toelieten, in zijn vak werkzaam te blijven en aan anderen zijn verkregene en op eene zoo langdurige onderviuding gegronde kundigheden mede te deelen. Wegens de uitgebreidheid zijner kunde cn zijner dienstvaardigheid alom geëerd en geacht, zal zijn afsterven, ook vooral bij zijne tal rijke voormalige leerlingen gewis met deelneming vernomen wor den en de overtuiging ven de verpligtingen welke zoo vele zijnet kweekelingen aan hem verschuldigd zijn zijné nagedachtenis in ze gening doen blijven. Naar^wij vernemen zal te Amsterdam binnen kort worden ten toon gesteld de Gaz-Hydro Oxygene mikroskoöp, welke te Lon den de bewondering van het publiek zoo grootelijks beeft verwekt. Deze mikroskoopwelke tot den boogsten trap van volmaaktheid, die ooit het menschelijk vernuft in het daarstellen van werktuigen konde beteiken, gebragt is, vdrioont de voorwerpen ongevèer twee miliioen malen vergroot. Een enkele druppel water gelijkt naar eene onstuimige uitgebreide zee, wemelende van eene menigte vreemd soortige dieren. De*engelsclie Courier maakt melding van eene allervreesseïijk- «te gebeurtenis Welke in de nabijheid van Newfoundland heeft plaats gehad. In eene zware mist namelijk is een met 240 iersche landver huizers naar Quebes bestemd engelsch vaartuig, Astrea genaamd op de rotsen geloopen en vergaan. De eenige personen die zich hebben ge red, zijn de geneesheer de timmerman en een matroos. Door amerikaansche dagbladen wordt berigtdat de stad Po- pnyan, gelijk ook Pasto in Nieuw-Grenada ten gevolge eener allerver schrikkelijkste aardbeving zijn vernield geworden. Pasto telde i5,ooo én Popavan 3o,ooo inwoners. - Uit Aarhuusin Denemarken wordt gemeld dat de koning in den avond van den 5 dezer aldaar uit Kopenhagen is aangekomen na bevorens in de hoofdstad een bezoek ontvangen te hebben van den jon gen prins van Oranje, die gelijk men weet, aan boord van het nederland- 0che oorlogschip de Zeeuw, vergezeld yan de Snelheidonlangs ter cede van Kopenhagen is aangekomen alwaar genoemde schepen voD »ens de laatsta beriglen alsnog ten anker lagen. De jonge ^jrins ver» l ustigt zich met eenige der meest bezienswaardige gedeelten van Zeeland (bet eiland waarop Kopenhagen is gelegen) te bezoeken. Teh gevolge van eenen brand waardoor de stad Rettem aan dé Aller, den 3 dézfèr is geteisterd zijn ongelukkiglijk g5 woonhuizen ed 73 nevengebouwen in de assche gelegd en 7 a 800 mfeuscben van huis vestingen schier van have en goed beroofd. Uit Ne.ustadt in Rijn Beijerenwordt geschreven dat een in deU. avond van 8 Junij op de hoogste toppen van het Haardtgebergte uitbar stend allergeweldigst onweder en wolkbreuk liet gansche omliggende land door het naar beneden stortende water vbör vele jaren heeft ver woest: wijnbergen gansche aardveldén hoornen buizen vee enz. werden medegesleept eiihet ergste van alles ook de woning van een zekeren landman Lauhwerd met hem-zelven zijne vrouw en twee kin deren in een oogenblik verzwolgen, zonder dat meu eenig spoor van hen konde ohtdekken. Het 9de regement voetvolk, onder bevel van den kolonel Stroch hetwelk te Brussel in garnizoen lag,is naar Mecbelen vertrokken. De werken van liet kamp van Castiana gaati snel voorwaarts. Een gedeelte der troepen zal hetzelve onmiddellijk betrekken. De werken van de citadel van Gend wórden met veel ijver voortge zet. Er moeten niet minder dan 5oo arbeidslieden daaraan werk zaam zijn. Er zullen dit jaar uit Nederland ter baringvisscherij uitzeilen een aantal van 116 buizen, zijnde 1 2 meer dan in bet vorige jaar, als: van Vlaardingen 78, Maassluis 16, Amsterdam 7, de Rijp 5, Enkhuizen 4» Zwartewaal 4, Del ftshaven 1 en Middelharnas 1zijnde reeds de haring buizen van Amsterdamna de II. zondag aldaar in de Elands kerk opge zonden smeekgebeden voor de behoudeu terugkomst der schepelingens des maandags naar zee gezeild. AD V ERTENTIEN. Getrouwd A. R. de HAZE PO M ME, Et. li: M. W. O. en S. J. BOOGAERT. Middelburg, den i3 Junij 1834- De Notaris J. MOSSELMANS zal ten verzoeke van de Hoog Welgeboren Heer Jonkheer Mr. WILLEM A DRf- AAN de JONGE van Cam pensnieuw land, namens deszelfs Principalen, op Dingsdag den 24 Junij 1834 's RaJ* middags precies ten drie ure, in 't Logement van F. J. van OPPEN te Z ier ihze ein 't Openbaar presenteren te ver- koopen i°. Een achtste gedeelte in gemeené allodiale TIEN DEN, in de Gemeente en Polders D rei schor en t Maarland Welk Perceel TIENDEN, over de laatste tien ja ren door-een berekend jaarlijks- zuiver heeft ge rendeerd eene Somme van 4«o,54 c- 20. Twee Bunders drie Roeden twintig Ellen K O O R IN LAND, gelegen in den Polder Goo/ker.s Nieuwland. Verpacht aan de Wed. PI ET ER de VLIEGER tot Sint Maarten i8j8 om f 82,76 c. de Massa jaarlijks. Op Dingsdag den 8 Ju 1 ij 1834des voormiddags ten 10 uren, zal men in de Gemeente van Colijnsplaatop de Hofstede ge naamd S tad wijk, bewoond door A. V R B U R G ten over staan van den aldaar residerenden Notaris L. van der MOER, publiek en aan den meestbiedenden presenteren te verkoopen 6 Werk- en 2 Jonge PAARDE N, als 2 Bruine RUINS, oud 4 en i4 jaren 2 Zeeme MERRIES, oud 1 1 en 15 jaren 2 Bonte MERRIES, oud 9 en i5 jaren, éen Jaarling RUIN en een Bonte VEULEN, 8 baatgeve.nde M E L K K O E JJ E N eene Kalfdragendfé VAAR ZE, 2 KALVERS, een SPEELWA GEN, 3 BOER E WAGENS, 5 PLOEGEN, 5 IJzere en 4 Hou te EGGEN, en verdere B E E S T R ALEN, BOER-, B O U W - en MELKGEREED- SCHAPPEN. E11 des avonds ten 6 uren ten Huize en Herberge van L. BRAAMSE, te ColijnsplaatDE VRUCHTEN TE VELDE, leggende in de Landen van bovengemelde Hofstede in onderschei de perceel en. Bij M. P LAATING te Zie rik zeeis te Koop 7 Bun* ders M A A I-G R A S en te Huren io Bunders NA-GRAS, allen gelegen onder bet Poort-Ambacht én Kerkwerve Wordt bij deze aan de belanghebbenden herinnerd 4 dat, voor de jongelingen, die in i835 moeten Jotcn voor de Nationale Militie en wonende in Gemeenten beneden de duizend zielen als nog% doch niet langer dan tot 1 Julij aanstaande kan worden deel genomen in het Genootschap ter voorziening in het Plaatsvervangeu bij gezegde Militie iu de Provincie Zeeland, op de wijze, bepaald bij bet Regle ment hetwelk bij de Directie of een der Heeren Agenten te bekomen is. Zierikzeeden 20 Junij 1834. De Directeur van voornoemd Genootschap, J. T. B E THE. Te Zierikzee, bij A. DE VOS, Jz., Sïacls-Drukker, 1834.

Zierikzeesche Courant | 1834 | | pagina 2