té laten toebrengen* Gegeven te Petersburg, den 4 Mei 1034 bet negende onzer regering." 1- Te Kertsch in Rusland beeft men wederom een kostbaar gedenkstuk der oudheid gevonden; hetzelve bestaat in een prachtige Sarkofaag van fraai wil marmer, ter lengte van een vadem en ter breedte van eene archin op bet dekstuk vertoonen zich twee ko Jossalè menschen-gedaanten de eene die van eenen grijsaard op den linkerarm steunende en een half opgerold papier in de band houdende; de andere die eener vrouw, op den schouder van welke de grijsaard zijne regterhand gelegd houdt, Ook aan de zijden van dezen grafsteen zijn onderscheiden menscheu groepen meesterlijk daargesteld. Alle gedeelten van dezen sarkofaag zijn voortreffelijk bearbeid en strekken ton bewijze dat de werkman in de schoonste tijden der grieksche kunst moei hebben geleefd. Het is slechts jam mer, dat de lijksteen niet geheel is gebleven doch heeft men alle daartoe behoorende stukken zorgvuldig bijeen verzameld, zoo dat liij iu zijn geheel kan worden te zamen gevoegd. GROOT-BRITTANNIE. Londen den 21 Mei. Luidens de Globezijn in de onderscheiden deelen dezer hoofdstad reeds ongeveer een twee duizendtal werklie den meestal kleermakers welke vroeger door de raadgevingen van kwalijkgezinde p3rsonen geleid, eensklaps hun ontslag uil de dienst hunner onderlinge meesters genomen hadden tot inkeer gekomen en hebben zij niet alleen hunne vorige werkzaamheden mét blijdschap her- Vat maar tevens hun lidmaatschap als unionistuit overtuiging dat dit tot hun eigen nadeel eri verderf voerde vaarwel gezegd. Uit het voorloopig ontworpen plan, betrekkelijk het daarstellen van eene stoomboot gemeenschap tusschen Oost Indie en Europablijkt, dat tot gezegd einde door de belanghebbende personen een kapitaal van 120,000 p. st. zal bijeen gebragt worden, voor hetwelk vier stoomboo- ten, van 2000 paardenkracht elk, zullen gebouwd worden, waarvan er eene tusschen Engeland en Alexandria varen, en de drie andere lot het vervoeren van passagiers en goederen naar Suez, en wel eerie van Bombay en de twee andere van Calcutta gebezigd zullen worden. NEDERLANDEN. 's Gravenhagf den 27 Mei. Z. M. heeft bij besluit bepaald dat bet fort Admiraal Dirhsmet uitzondering van het reduit aan den Hel der en de drie kroonwerken mede met u itzondering der reduits bui ten devesting Ylissingen, niet meer tot de bevesligingswerken zullen behooren. De maatschappij van matigheid, welke in Engeland naar bet voorbeeld van Noord Amerika, is opgerigt, heeft dezer dagen hare jaar lij ksche vergadering ouder het voorzitterschap van den bisschop van Winchester gehouden bij welke gelegenheid die prelaat de belangrijke omstandigheid heeft medegedeeld, dat er op dit oogenblik zich zeven honderd amerikaanscbe schepen te Londen bevinden waarvan niet een sterken drank aan boord heeft. Het schijntdat de kamer der belgische afgevaardigden het denk beeld om aan vorst Leopold te verzoeken dat hij zich zei ven eenen op volger zou kiezen indien hij zonder mannelijke afstammeling kwam te overlijden niet heeft opgegeven. Men verzekertdat deswege door de loden dier kamer bijzondere raadplegingen worden gehouden en dat dienaangaande eerstdaags een voorstel in genoemde kamer zal gedaan worden, De drift, waarmede deze zaak wordt behandeld schijnt te bevestigen dat bet niet waar is dat de gemalin van vorst Leopold zich weder in eenen zwaugeren toestand bevindt; een engelsch ministerieel blad zegt stellig dat de geruchten welke daaromtrent gel00pen had den tot dusverre van allen grond ontbloot zijn. Een noord amerikaansch dagblad meldt, dat op 10 januarij jl. in den staat Tenessee eene vrouw Betty Frantham genaamd is overleden, welke den zeldzame» ouderdom van 154 jaren had bereikt. Zij was eene Duitsche van geboorte en had zich in den jare 1720 naar Noord Caroline begeven. Toen zij 120 jaren oud was geworden verloor zij schier geheel bet vermogen van te zien; eenigen tijd later echter kreeg zij hetzelve terug, eu welzoo volko men dat zij gedurende de laatste 20 jaren van haar leven zoo scherp zag als in hare jeugd. De jongste berig'eu uit Parijs zijn van den 23 dezer, en be helzen hoofdzakelijk bet volgende: De kweekelingen van de polytechnische school hebben gedurende de begrafenis van den generaal Lafayette, in huis moeten blijven. Bij zijne lijkslaatsie bevonden zich overigens een aantal julij rid ders met een vaandel, waarop geschreven stond: Eere zij der re volutie van Julij i83o. Daarop volgden ongeveer tien duizend burgers uit alle standen, en rijen van tien man gearmd gaande. Men rekent, dat wel 25o,ooo menscben den lijkstoet volgden en de boulevards bezet hadden. De troepen en nationale garden die onder de wapens waren worden op 9,3oo man begroot. In der tijd werd te Parijs eene inschrijving voor 25 centimes geopend ten einde den maarschalk Gerard eenen eeredegen voor de verovering der citadel van Antwerpen aan te bieden. Die degen is den maarschalk thans overhandigd bij de volgende aanspraak van den heer Etiennepresident van de daartoe benoemde com missie «Mijn beer de maarschalk! Namens een groot aantal burgers uit gansch Frankrijk, brengen wij u over een onderpand der open bare dankerkentenis wegens een wapenfeit, dat eene roemvolle plaats in onze militaire jaarboeken zal beslaan, en waarbij onze jeugdige armee, onder uwe bevelen voor de regten van een naburig volk strijdende, heeft getoond wat zij zou vermogen, indien de onze immer aangerand wierden. Van alle zegeteckenen door u op de slagvelden verworven zal dit geene van de minst belangrijke voor u zijn; want het zal u doen berdenken aan eene overwinning, vrij van alle heersch-van alle veroveringszucht, waarbij Frankrijk, terwijl bet eene zijner magt waardige edelmoedigheid ten toon spreidde, heeft doen zien, wat eer het is hetzelve tot bondgenoot te heb ben wat gevaar het zou zijn hetzelve tot vijand te hebben." Uit Utrecht meldt men, van den 25 Mei, het volgendeDe groole tntizvekale Vereeniging Welke in den loop van den zomer te Uondeti plaats zal hebben en welke alle diergelijke bijeenkomsten ver zal over treffen zoowel in het getal als in de talenten der kunstenaars, heeft aan de volgende bijzonderheden wegens de laatste vergadering van dien aard, die in bet jaar 1784, juist vijftig jaren geleden, plaats heeft gehad doen herinneren. Dezelve was bestemd ter gedachtenis-viering van den vermaarden Handel, en is de talrijkste vergadering van.muziekanten ge weest dieer welligt immer bijeen gebragt is sedert de inwijding van den tempel te Jeruzalem alwaar volgens Josepluis200,000 muziekanteu tegenwoordig waren. Het orchest te Londen bestond uit primo vio len 52 secondo's 32 tenors 12 oboes 14 seconde oboes 7 fluiten 3o violoncelles, 25 bassons^ 1 dubbele basson 1 8 dubbele vloler.celles, i4 trompetten 3 trombones 12 waldhoorns, 4 tamboers '(turkscbe trommen) 1 dubbele tamboer en de vocalisten of zangers uit 22 can to's 5i alto's, 66 tenors en 69 basstemmen. De uitwerking dezer tal rijke vergadering van vocale en muziekale kunstenaren was volgens de getuigenis van een der toehoorders, nu bier in Utrecht tegenwoordig zonder voorbeeld in den hedendaagscbcn tijd. Terwijl een gedeelte der toehoorders bewogen en opgetogen was door de zachtheid der solo's en wel voornamelijk door die van de vermaardesignore Mara, werden an deren zoo zeer getroffen door de uitwerking der talrijke koorzangers, dat meer dan eene der dames in flaauwtevielen. Toen het gansche koor, ondersteund door het geheel talrijk orebestaanhief: He is the King of Glory, was de uitwerking zoo sterk, dat de kunstenaren zelve moeite hadden voort te gaan. Het geld door dit concert opgebragtbedroeg 1 2,736,1 2,1 o p. s. of/*i 52,84o, en de onkosten bel iepen omtrent 5,700 p. s. ofy*68,400 latende dus over de somma van omtrent 7,000 p. s. of ƒ84,000 waarvan 6,000 p. s. off 72,000 aan de sociëteit Ier verzor ging van verarmde muziekanten en 1,000 p. s. off 2,000 aan het hos pitaal van Westmunster geschonken werden. 162*te KONINKLIJKE NEDÈRLANDSCUE LOTERIJ. Eerste Klasse. Eerste Lijst. N°. 12933, 9478, ieder1000 Tweede Lijst Geene. Derde Lijst. 245* J93Ö758oo, 3493, ieder - 1000 Vierde Lijst. 11531- 20000 n I 1418 - 15oo 18394 367ieder- 1000 MIDDENPRIJZEN van de volpende Artikelen te Zierihzee? Oude Tarwe ï832 Nieuwe dito i833. Nieuwe Rogge Nieuwe Winter Gerst. Oude Zomer dito. Haver Paardeboonen. Witte B(ionen. Bruine dito. Graauwe Erwten van den 29 Mei 1834. De Nedert. Mud de. f 5,oo a - 4,oo a - 4,°o a - 2,no a 2,40 a - 2,20 a - 3,00 a - 0,00 a - 0,00 a - 0.00 a 6,00 5,20 4,TO 270 2 60 2 5o 3 25 0-00 0,00 0,00 De Nederl. Mudde G roene Erwten J 4 oo a 4 óo Geelc dito- o.oo a o.oo Koolzaad - noo a ï2.oo Zaai-Lijnsaad - 10.00 a 12 oo Slag-Lijnzaad - 600 a 8.00 Raap-Qlie te Zierihzce f i\9. 00 per vat. Patent-Olie- 46 00 Lijn-OIie bij partij - 4ooo Raapkoeken - 52.00 de 1000sïj Liinkoeken 85.00 ADV ER TEN TIEN. Ondertrouwd J. N. BOOM, Mcd. Doctor en S. J. L e Sage ten BROEK. Zierihteeden 3o Mei i834« COMMISSARISSEN der ZEEÜfVSCHE B RAND fV A A BB O li G-MAA TS C HA P P IJ te Zierik- zee, achten het zich lot een aangename» pligt de niet te genwoordig geweest zijnde Deelhebbers op de Algemeene Ver gadering van den 29 dezer maand te berigten dat de Re keningen en Registers naauwkeurig door hen zijn ingezien en algemeen goedgekeurd; terwijl uil dezelve - is gebleken dat de Maatschappij reeds tot de aanzienlijke hoogte van injftien mil- lioen Guldens is geklommen en men alzoo alle reden beeft zich over den gelukkigen voortgang te verheugen. De Brandschade iu bet afgeloopen jaar plaats gehad, heeft bedragen voor J. Buzjfi te Middelburg i,4^a A. de Bree te Oudelaude- 622,00 M. Boey te Oudelaude- 1197.00 \f 4826,76! De Meestoof de Drie Engelen te Zierikzce - 2775,00 Lrcmiè'n, Tauxatic Loonen enz. - 23i,3o. Waarvoor is omgeslagen eene Somma van 34 Cents per mille, welken Omslag gevoegd bij die welke men sinds het tienjarig bestaan der Maatschappij heeft betaald een resultaat oplevert van 27 Cents per mille 'sjaars, en dus met het administratie- loon daaronder begrepen slechts 77 Gents per mille. Commissarissen dervoornd. Maatschappij 9 M. C. de C R A N E vt.t Op last derzeive De Secretaris J. VERVEEN. BEHANGSEL-PAPIER, van 4o Cents tot ƒ1,80 de Rol bij A. G U D D E. Tc Zierikzeej bij A. DE VGSjJz.j Sfcads-Drukher, 1834.

Zierikzeesche Courant | 1834 | | pagina 2