f President Schimmel pemiinck de Diana de Graaf Baillet de Na talie, de Jonge Pieter de Sïad Brugge. Naar Rotterdam. De Indiaan de Java, de Prins van Oranje, de Gock, de Elisa de Vasco de Gamade Emanuel, de Batavier, de Erasmus, de Maria, de Margarethade Malleijer de Batavier, de Prins Frederik, de Maria Theresia de Anne Helena, de stad 's Gravenhage de Generaal Ghasséde Sumatra, de Bellona de Anjer, de Ribble: de Koophandel, de Schelde, de Apollo, de Aventure, de Juliana de Vijf Gebroeders, de Phenomene de Ma cassarde Van der Werve de Ortelius. Den 8. Er hebben te Brussel zeer ergerlijke tooneelen plaats gehad. Reeds sedert eenige dagen was er te dier stede eenige gis ting onder de lagere volksklasse ontstaan ten gevolge van de in schrijvingen van een aantal aanzienlijke personen tot aankoop der paarden voor den prins van Oranje; welke gisting sedert zaturdag morgen aanmerkelijk was toegenomen nadat een in de hevigste bewoordingen vervat schotschriftwaarin de namen der brussel- sche onderteekenaren aangewezen werdenin overgroote menigte in alle koffijhuizen, estaminets en andere openbare plaatsen rond- gebragt en in alle stralen uitgedeeld was. Tegen aen avond van dien dag vereenigde zich in de estaminets van de benedenstad een groot aantal lieden, die zich over deze zaak scherp uitlieten en elkander aanspoorden, om zich over dat gebeurde zelve regt te verschaffen. Maar deze opgewondenheid der gemoederen vertoont;? zich niet enkel bij de lagere volksklasse. Ook de meer beschaaf den gaven blijken van vijandelijke gezindheden tegen de orangisten hetgeen duidelijk te bespeuren was uit de hevigheid, waarmede des zaturdags avond in den schouwburg de vertooning van de beruchte Muette de Porlici tegen den volgenden avond gevorderd werd ter wijl zulks nog duidelijker bij het uitgaan Van den schouwburg wera, toen een aantal jongelieden, werkgasten en ander volk zich op de place de la Monnaye vereenigde de Brdbaneonne en Marseillaise aanhief. Kort daarna begaf de verzamelde menigte zich naar de Bisschops straat rue de 1' Evêcjue) waar in een huis daar men meende j dat eene sociëteit was welke veel tot de inschrijving had toegebragt, de glazen werden ingeslagen. Yan daar ging men naar het bureau van den Lynx aan hetwelk ook baldadigheden gepleegd werden. Intusschen geraakten de policie en patrouilles op de been, waar door, en door de vertoogen der overheden, de menigte verder dien nacht schijnt in toom te zijn gehouden. Doch den volgenden morgen kwam dezelve op nieuw in beweging en maakte zij zich aan de snoodste euveldaden schuldig [zonder dal het blijkt dat cr van de zijde der regering eu der krijgsmagt eenige krachtdadige maatregelen genomen werdenom aan de buitensporigheden paai en perk te stellen, alvorens verscheidene zeer aanzienlijke huizen reeds geplunderd waren. Het den vorigén avond aangevallen huis in de Bisschopsstraat werd het eerst eene prooi der volkswoede; ver volgens liet hotel van den hertog van Ursel in de straat van Loxum; daarna, dat van den prins de Ligne in de rue Ducale deze drie gebouwen werden ganschelijk geplunderd de meubelen uit de ra men gesmeten en vernield; zilverwerk pendules eu dergelijke kost baarheden werden zonder onderscheid op straat geworpen eu aau stukken geslagen. Op het gerucht van deze gewelddadigheden verscheen vorst Leo pold vergezeld van eenige officieren 'öpde plaats het herstel der rust scheen denzelven voor een oogenblik te gelukken doch weldra bleek het, dat zulks slechts schijnbaar was want genoegzaam ge lijktijdig werden nog verscheidene andere hötels en woningen op dezelfde wijs vernield, van welke genoemd worden dat van den mar kies de Trazegnies in de rue Ducale, van de gravin de la Lalaing, van den graaf de Bethune an den baron d' Overschie van den rijtuigmaker Jones van nog een ander rijtuigmaker buiten de poort van Laeken van den heer Dewasme Pletinckxbij .de St. Gudule, van den heer Coenaesbuiten de poort van Schaarbeek, van den graaf d' Oultremojiten van den heer Devinck alle welke vóór zondag middag ten twaalf ure van binnen ganschelijk werden ver nield. Eerst na dien tijd begon het bestuur van zich te laten hooren. Ten twee ure werd een besluitdoor de gezamenlijke ministers onderteekend, genomen waarbij de militaire autoriteiten gemagligd werden om, ook zonder de medewerking der stedelijke overheden, alles aan te wenden wat in haar vermogen was om de ongeregeld heden te beteugelen. Bij eene proclamatie van den burgemeester werd hiervan aan de ingezetenen kennis gegeven en de divisie-ge^ 11 era al Hureldat besluit insgelijks van zijne zijde aankondigende waarschuwde de inwoners voor de gevolgen wanneer zij zich niet bij het vallen van den avond in hunne huizen hielden. Eindelijk vermaande de minister Rogier die, men zegt eenmaal in vrij groot ge vaar geraakte de bewoners van Brussel ook bij eene proclamatie tot rust en orde. Ten vijf ure des middags werden eenige kruid wagens naar de poort van Namen gebragt en rukten twee esca- drons lanciers van Mechelen de stad binnen welke des avonds ten 9 ure gevolgd werden door het 9de regemeni van linie uit ge noemde stad komende. Ofschoon, te midden van deze ongeregeldheden, de policie en vele militaire patrouilles de straten doorkruisten, schijnen dezelve weinig verrigt te hebben tot stuiting van het gemeen, hetwelk meest •uit dronken blaauwkielen bestond en dat hoopsgewijs met de trom en een groot driekleurig vaandel voorop, onder allerlei kree- i'en van buis iot huis ging tot volvoering van deszelfs euvelda den. Een in deze zaak zeker niet van partijdigheid te verdenken .blad, l' Uniongetuigt dit met ronde woorden, hetwelk zegt, dat noch do autoriteiten noch de troepen zich tegen da ongeregeldheden ver set hebben. «Waar is de wet" vraagt dit blad «waar is het mi nisterie, waarde stedelijke regering, waar de burgerwacht? Dit vraagt men en men Bekomt geen antwoord. Wanneer men goed "gezind is is de wet altijd magtig genoeg om de ongeregeldheden va voorkomen of te stuiten. Eene zware verantwoordelijkheid rust op net ministerie." legen den avond scheen de rust min of jneer hersteld fe zijn en het blijkt ook nietdat er gisteren (roaand'ag) Verdere ongere geldheden zijn gepleegd; de gisting intusschen scheen nog voort te duren. Men was niet zonder vrees dat deze euveldaden in an dere steden navolging zouden vinden reeds uit Leuven wordt ge meld dat het volk ook aldaar zeer opgewonden was. Bovenstaande berigten zijn voornamelijk uit de Emancipation ont leend de brusselsche Courrier geeft zoo mogelijk nog treuriger verslag van de verwoestingen, welke het graauw heeft 'aangerigt. Het kostbaarste huisraad glaswerk tafels stoelen secretaires geheele bedden werden bij de geplunderden ter venster uitgewor pen en op straat door het razend gepeupel verbrijzeld en stuk ge« scheurd. Eene aanzienlijke gewapende magt kwaim op been, toen het kwaad reeds gepleegd was. De Courrier betreurt het dat de beruchte burgerwacht in Brussel geheel in verval is geraakt, ten gevolge van de zorgeloosheid van het ministeriemen zag geenerlei patrouille van die wacht maar wel jagers van Chasteler. Vorst Leopold had toen hij zich onder den woesten volkshoop be vond meermalen getracht tot denzelven te spreken maar hij koa door het uitzinnig geschreeuw niet verslaan worden. Nog berigt dit blad, dat men wel degelijk des avonds de Muette ae Portici in den schouwburg zou geven, en dat op de aankondi gingen daarvan met groote letters gedrukt stond op verzoek. Men vreesde alzoo voor nieuwe verstoring der rust. Het vertrek van Hunne Majesteiten de koning en koningin en der verdere leden van het koninklijk geslacht, naar Amster dam, is op den 11 dezer bepaald. Naar men verneemt, zal er in het begin der maand Mei eene algemeene inspectie en monstering over al de troepen van het le ger worden gehouden, waarbij al de krijgslieden, daarbij tegen woordig, in hun geheel veld equipement zullen moeten verschij nen. Deze inspectie zal plaats hebben, als volgt: de drvisiën der infanterie, door de luitenants-generaal, gemelde divisiën comman derende; de cavalerie door den opperbevelhebber over dat wapen; da artillerie door den commanderenden officier over dat wapen bij het leger te velde; de werklieden en transporttrein door den in tendant, belast met de correspondentie over den adminisrtativen dienst bij het leger te velde; de mineurs en sappeurs door den commanderenden officier van dat wapen bij het leger te velde; de krijgsbenden in Zeeland en wel de troepen van het wapen der infanterie, daaronder begrepen de schutterijen door den luilenant- generaal opperbevelhebber derzelve; de krijgslieden in de vestin gen en wel de troepen van het wapen der infanterie, daaronder begrepen de schutterijen in de vestingen gestationneerduitgeno men de te Ylissingen en Gorinchem garniz< m houdende baiaijons, ovpr welke de generaal de Favauge het bevel voertdaaronder be grepen het 2de bataljon der 9de afdeeling en het 2de bataljon der io,de afdeeling, bet eerste in garnizoen te Vlissingen liet andere te Gorinchem door de opperbevelhebbers der verschillende vestin gen de bezettingen van de forten Lillo en Liefkenshoek door de opperbevelhebbers dier sterkten; en het garnizoen dei* overige foï- te« door de bevelhebbers der vestingen. Den 7 heeft de vroeger aangekondigde cantonnements-veran- dering plaats gehad onder de batterijen artillerie tot het leger te velde behoorende. Als narigt vöor de zeevarenden dient, dat te Biarritz, inliet fransche departement der Basses Pyrene'essedert dén 1 Februarij 11. een nieuw vuur opgerigt is dat bij afwisseling schijnt oji den af stand van eene zeemijl ten tv o. van het vorig baken en van tivee en eene halve ten zuide 33° w. van den mond der Adour. Het vuur schijnt van halve minuut tot halve minuut gedurende den geheeien nacht en is bij goed weder zigtbaar tot op acht zeemijlen afstandsdoor den waarnemer, die 10 m. boven de oppervlakte der zee geplaatst is. De verduisteringen zullen alleen totaal schij nen op een afstand van meer dan vier zeemijlen. MIDDENPKIJZ.EN van de volgende Artikelen ie Zier ik zee, vaw den 10 April i834- De Nederl. Miuhle. Oude Tarwe 1832 5,00 a 6 00 Nieuwe dito i833. 4i4o a Nieuwe Rogge.. - 4j°° a Nieuwe Winter Gerst. - 2,70 a Oude Zomer dito. - 2,70 a Haver- 2,20 a Paardeboonen. - 3,20 a Witte Boonen. - 5,00 a Bruine dito. 7,00 a Graauwe Erwten - 0,00 u 5 80 4,40 2.70 3,5o 6.00 8,oo 0,00 De Nederl. Muddej Groene Erwten 4 00 a 4-,5o Geelc dito- 0.00 a 0.00 Koolzaad - uoo a 11.öo Zaai-Lijnzaad - 1600 a 18.00 Slag-Lijnzaad - 7.00 a 8.00 Raap-Olie te Zierikzee f 42.00 per yat* Patent-Olie 46.00 Lijn-Olie bij partij - 4° Raapkoeken - 52.00 de 1000st. Lijnkoeken - 85.00 t> Genever Amst. proef .het PRIJZEN VAN HET GEDISTELEERD, Te 5 C Hl E DAMden 9 {April i834« liet Nederlandsche Yat, zonder fust i8,5oi zon(Jer ap Bclastin"3 21,205 161»* KONINKLIJKE NEDERLANDSCHE LOTERIJ. 13755 Vijfde Klasse. F ij f ticmie Lijst. ADVERTENTIEN. DE STJB-COMMISSIE F J N LANDBOUW, 1)1 c.i Eilanden 1Schouwen nn Duivelend, advertent, dat de Kei? gst-houders J. dk V L I E G E F. en T. H A N- S O N, rrij n geadmitteerd om gedurende den Ja re 1834 7 me* hunne SPRIN'G-HENGSTEN uit te of te doen uitgaan. To ZnrajrK7.F.K, bij A, DE VOS,.lx.* 8rO-,

Zierikzeesche Courant | 1834 | | pagina 2