gewoon »s de zaak der koningin regentes in een' gunstig daglicht voor'te stuitert behelst in zijn nomraer van den 1/1 Maart: &De tijdingen uit Madrid zijn bij voorldnving gunstig. Men zegt, dat de heer Gargolle is afgezet. De laatste besluiten (waaronder dat behoort, waarbij een gedeelte van de inkomsten der hooge geestelijkheid voor de uitdelging der staatsschuld zijn aangewezen) EijfPbij liet publiek zeer goed opgenomen. Men verzekert, dat de gezant van D. Pedro te Madrid aan de koningin van Spanje 10,000 man hulpbenden gevraagd heeft, en dat het ministerie zeer geneigd schijnt, om aan die aanvrage te voldoen. Verschillende nieuwe voorstellen zijn omtrent het sluiten eener geldleening aan do regering gedaan, maar het blijkt, dat deze niet met overhaasting wil te werk gaan en daar toch voor het Oógenblik in de behoeften van den staat kan worden voorzien, wil afwachten, of uit den ijver der geldschieters, om haar,van dienst te zijn gcene voordeeliger voorwaarden kunnen voortspruiten. De Carlisten zijn te Viltoria binnen gerukt maar zij zijn na eenige gijzelaars genomen en verscheidene ingezetenen vermoord te hebben dadelijk weder uit de stad weggetrokken. »De opstand bepaalt zich altijd tot Biscaye en Navarra." Men ziet uit deze berigten dat de herovering van Vittoria door de Carlisten die reeds weder was tegengesproken toch plaats heeft gehad. In bijzondere berigten uit Spanje wordt daaromtrent het volgende gezegd: «De Carlisten hebben te Vittoria schandelijke wreedheden bedreven. Zij hebben aldaar een groot aantal ingeze tenen vermoord.Daar zij evenwel vreesden van aan de krijgsmagt der koningin die in aantogt was om hen uit de stad te verjagen, niet le kunnen weerstaan hebben zij dezelve verlaten na de inge zetenen uitgeplunderd en zich van alle de te Vittoria aanwezige Wapenen meesier gemaakt te hebben. Men wil dat de stad Vittoria door het verraad van eenige ingezetenen die de partij van D. Carlos waren toegedaan, overgeleverd is/' In dezelfde berigten wordt van eene volksbeweging gesproken die te Madrid had plaats gehaden veroorzaakt was door het groot aantal Carlisten die zich onder de in de hoofdstad nieuw opgerigte burgerwacht hadden doen aanuemen. Aan den anderen 'kant had er een oploop van zoogenaamde liberalen voor het paleis van den heer Burgos plaats gehad, die nog altijd minister blijft, ofschoon men hem verdacht houdtvan met de partij der geeste lijkheid en met den afgetreden minister Zca Bermudez te heulen. Den 29. In den Moniteur leest mendat het genootschap de Union de Juillet, gisteren in eene algemeene vergadering onder voorzitterschap van den generaal Lafayettelegen de wet op de genootschappen geprotesteerd en verklaard heeft zich aan dezelve met te zullen onderwerpen. Te Havre en andere plaatsen hebben de leden van het genoot schap der regtcn van den inensch verklaard dat zij hunne regten van burgers zuilen weten te handhaven, en dat zij water ook ge- beureleden van het genootschap zullen blijven. 'NEDERLANDEN. 's GravènIUge den 3o Maart. Z. M. de koning van Pruissen heelt aan den heer d'Yvoykamerheer van Z. M. den koning der Nederlanden en hofmaarschalk van Z. K. H. prins Frederik der Nederlanden, de orde van den Rooden Adelaar, 2de klasse, en 1 aan., den heer van den. Bosch r adjudant van gezegde Z. K. H.de Johanniter-orde geschonken. Men verneemt, dat Z. M. de koning het verzoek van Constant Polari t zich ook genoemd hebbende Carraraom. gratie van straf, waartoe hij, hij arrest van het hof van assises van Zuid-Holland, ,in dato den 8 dezer, wegens den diefstal der diamanten enz. van H. K. K. H. mevrouw de prinses van Oranje is veroordeeld, heeft gedeclineerd en gewezen van de hand. -In een dagblad van de zoogenaamde orangisten in Beïgie leest men heden onder anderen het volgende«Wij hebben het genoegen onze vrienden te Brussel en in de provinciën le melden, dat de, vier paarden die Z. K. H. den .prins van Oranje als een bewijs van hoogachting zullen aangeboden worden in den morgen van den 25 op eene veilige plaats zijn aangekomen. Niemand zal zich gewis, verwonderen of ^belgen over de geheime volvoering van deze kleinê orangistische operatie; het was minder om de bezwaren der mededinging bij den aankoop af te wenden dan om zekere kwaadwilligheid welke niets ontziet, te verijdelen; een ieder be seft, bij voorbeeld, dat zij, die de Waterloo (mede een der paar den van den prins van Oranje die dezer dagen te Tervueren zijn verkocht) voor eene vuilniskar wilden spannen ook niet le goed zouden geweest zijn om de vier ingekochte paarden op derzei ver reis van Tervueren naar de grenzen verraderlijk te verminken ofte vergeven. «Wij zullen heden niet terugkomen op het schandelijke van dezen verkoop, noch op de walgelijke schaamteloosheid, waarmede men eene door moedige regtsgeleerden aangewezene en veroordeelde eigendom schennis heeft volvoerd wij zullen de openbare meening laten spre ken terwijl wij de volgende oproeping doen: «De inkoop van de merkwaardigste paarden ten einde ze aan bunnen eigenaar aan te bieden werd aanvankelijk door eenige per sonen bedacht, die zoo hunne onwankelbare genegenheiden hunne verontwaardiging over de eigendomschennis wilden aan den dag leg gen weldra gaf men van alle kanten het verlangen le kennen, om hieraan deel te nemen en men kwam c.vereen om den 26 Maart de inschrijvingen te vereenigen van al degenen die in de eer van deze onderneming wilden deelen doch thans daar vele andereu hierdoor gelegenheid zien om nog eens voor al de vuige lasterin gen welke men weder heeft willen opwekken te beantwoorden, neemt het getal inschrijvingen zoodanig toe, dat men het eerste plan geheel heeft moeten wijzigen. Dienvolgens zullen nu de inschrijvingen tot den 10 April aan slaande openstaan; al de lijsten zullen den prins bij de aanbieding medegedeeld en buitendien openhaar gemaakt worden terwijl de zoodanigen die om eenigerhahde reden zouden wcoschen onbekend te blijYcn j zulks zullen gelieven op le geven/' LI. Zondag a vend ctnstrceks tien tire is te Amsterdam eèrid gruwelijke daad'gepleegd. Een achttienjarig eugelsch weesmeisje begaf zich van een jong broertje vergezeld, naar het geslicht te rug toen een manspersoon, een engelsch matroos met wien zij sedert eenigen tijd verkeering had onderhouden doch die op rdad van personen die op haar invloed Ka dj,en had laten varen als met haar stand niet overeenkomende haar naderde en na eenige woordenwisseling haar plotseling het hoofd achterover rukteen den. hals afsneed teu gevolge waarvan het slagtoffer binnen Weinige oogenblikken den geest gaf. De moordenaar b ragt hierop zich Zei ven eene, hoewel niet doodelijke wonde toe en. sprong vervolgens in de gracht, waaruit hij door de toegesnelde. nach.twafcbYlverd gehaald en in verzekerde bewaring werd genomen. Op den 27 Maart 11. bij het aanbreken van den dag zijn door de manschap van twee scheveninger visscherspinken genaamd Het huis van Oranje, en Prinses Marianneonder het beleid van de stuurlieden M.Vrolyk en W. Korving, met groot levensgevaar en gedurende een' hevigen storm acht schipbreukelingen gered van het wrak van het pruisstsche brikschip HenriettaIt a pit. Christiaan Bremermet eene lading zout van Liv-er.pool naar Bremen bestemd- Dit vaartuig was reeds den 2.6 op de Eyerïandsclifi gronden bij Texel gestrand en nagenoeg geheel verbrijzeld zoodat de schepe lingen elk oogenb.lik den dood te gemoet zagen toen, hei aan ge noemde Scheveningersna buitengewone moeite en inspanning,y gelukte het wrak te naderen en de manschap van hetzelve te red den met uitzondering van den kapitein die door de gojven weg gespoeld werd. De schipbreukelingen zijn den 29 te Schevenifigen aan wal ge komen en worden daar verpleegd. De stoomboot welke dezer dagen, voor rekening van de engelsche stoombootmaatschappij, aan de Theems gebouwd en bestemd is votfr de vaart op Hamburgwaarnaar zij dan ook den naam draagt van th& Cliy °f Hamburg, is naar luid der engelsche bjade.n het schoon ste en prachtigste model en van de liechlste zamenstelïing van al degenen die er tot heden gebouwd zijn. De lengte dezer boot is i63 voeten, hare wijdte 4o en hare diepte 17 voeten. Hare diepte in het water met het stoomwerktuig en de lading aan boord wordt gerekend op 10 voet. Het ruim is gevloerd met 18, duims dikke eiken leggersen de zijwanden zijn belegd met ijzeren staven van duim dikte diagonaalsgewijze aangehragt Behalve da,t de in wendige verdeeling van deze boot alle mogelijke gebakken voor reizigers aanbiedt, heeft de groote kajuit in pracht ^'eel pvereen- komst met de zaal in het huis van eenen edelman. -Uit Aruemuiden wordt ons gemeld, dat 11. vrijdag., op de hoogte van den Banjert, van eene vischscliuit, die naaF bihue.ri kwam de persoon van job de Ridder is oyer boord geslagenen ondanks alle aangewönde pogingen 'om hem te redden, is verdron ken. Hij- was slechts 23 a 24 jarén oud, nalatende, behalve zijne ouders, eene weduwe; zijnde hij nog maar over veertien Mage,» getrouwd. Ilij had aan een paar nieuwe laarzen, niepwe lederen, mouwen en eene nieuwe zoogenaamde kazak. Men vertrouwt dat, wanneer hij hier of dóar mogt komen aandrijven zijn lijk behoor lijk zal worden hegraven. De Indépendant meldt uit Antwerpen dd. 25 Maart: De bewoners der uiterste grenzen verschrikt door het gerucht van eenen spoedigen inval van den kant der Hollanders, hebben sedert twee dagen reeds begonnen van daar te verhuizen.' Een onzer officieren van het iste regement lanciejrs, die gisteren als parlementair naar een der hollandsche voorposten was vertrok ken werd aldaar met onderscheiding en de grootste beleefdheid ontvangen. - Lieden van Turnhout komende, en brieven van de grenzen ontvangende, berigten dat de Hollanders aan dien kant versterkt zijn. De soldaten hebben scherpe patronen ontvangen en sedert ettelijke dagen zijn hun ammunitie en pfojectilen van alle kaliber toegezonden. De manschap is van njeiiwe schoenen vporzien en overigens geheel gereed om te velde te 'trekkenDe Hollanders hebben zich ook in Zeeuwsch-YKandereji versterkt. PRIJZEN VAN HET GEBISTELEERD, Te S C Hl E D AMden 2 A?sil iS34. GeueVcr, liet Ncderlap'dsche Vat, zonder fust 19,00, zondcr ac Belasting; Arnst. prooi liet - 21,705 A B-V E R T E N TIE N. De Notaris Mr. J. J. ER MER I N S zal op Donderdag den 2/fsten April aanstaande, des namiddags ten 1 uren, in het Logement van F. J. van OPPEN, presenteren te verkoopen i°. De Ambachts-Heerlijkheid D UIV EN D1JKE. 20. De Ambachts Heerlijkheid L 0 0P E R S - K A P E L L E. 3°. De Ambachts Heerlijkheden BRIJ DORP E en KL J AS- KIN D ER K E R K E alle gelegen in het Ran ton Brouwershaven District Zierikzceen bestaande in het regt van eene uitgestrekte JA Gï VIS.SU 11 .ER-IJ en V O G E L A R IJbenevens E R.F PACHTEN, CM IJ N- S EN en alle AmhachtsHIeerlijke REGTEN en Gevol gen daartoe behoorende. Nadere information te hekomen ten Kantore van voornoemden Notaris. UIT DE HAND TE KOOP een Partij AF BRAAK., op de Hofstede van GILLES STRAAIJER, onder Serooskcrkc. Eene TWEEDE- of WERKMEID benoodigdmet primo Mei aanstaande, bij Mevrouw HOUWER, in de Poslstraat. Tc Zisrikzee? bij A. DE VQSjJz.j Stacls-Drukker; 1834»

Zierikzeesche Courant | 1834 | | pagina 2