Hel plan der 162ste Koninklijke Nederlandsclie Loterij ziet thans het licht. Dezelve is groot yi,o5o,ooo, zamengesteld nit 21,000 loten en uit io,5oo prijzen en i premiën waarvan de eerste, ten bedrage van a5,ooo gulden, toegevoegd is aan de laatst- uitkomende der tien hoogste prijzen, en de tweede, ten beloope Van f 5,ooo, aan het laatste lot. Het zangspel Sajfo van den dichter J: van Lennep waarvan de muzijk door den heer J. B. van Bree is zamengesteld, is za. turdag in den amsterdamschen stadsschouwburg ten tooneele gevoerd en heeft de gunstige verwachting, die men daarvan had, verre overtroffen. Na de voorstelling zijn op het aanhoudend ver langen van het talrijk publiek de dichter en componist op het tooneel verschenen en met een daverend handgeklap ontvangen. De belgische representanten zijn nog tot geen besluit gekomen omtrent den ijzeren spoorwegmaar altijd bezig daarover te rede twisten. Gisteren zouden zij handelen over de vraag öf de weg door actionnarissen of voor rekening van het gouvernement aange legd zal worden. Tot het aanleggen van den weg heeft de kamer ech ter nog niet besloten. I11 Henegouwen ismen sterk tegen ijzeren wegen ingenomen, Op de hoogten van Flënu staat een rood vaandel geplant met de woor den «geen ijzeren weg." In de zoogenaamde Borinage moet veel gisting heerschen. Sommige belgische bladen schijnen tel vreezen, dat de holland- sche armee' versterkt wordt en Belgie met een nieuwen inval be dreigt. Bijzondere berigten uit Parijs van den 21 Maart, luidèa als Volgt: «De gunstige berigten uil Madrid zijn r.og niet tegengesproken en hebben een vooïdeeligen invloed gehad op den prijs der fond sen. Ook uit het binnenland zijn in Madrid voldoende berigten ontvangen. De gebomene maatregelen om de hand te slaan aan de geestelijke goederen, worden verschillend beoordeeld. Men vindt lieden die zich voorstellen, dat men ligtelijk omtrent dit teedèfe punt te verre'zoude kunnen gaan, doch zoo veel schijnt zeker, dat het bedoelde besluit'in Madrid niet ongunstig is opgenomen. Ten hove wacht men altijd het sluiten van eene geldléening in het' buitenlandwaardoor het bewind van Spanje in de gelegenheid zoude geraken vari troepen naar Portugal te zendenten ëinde D. Carlos vail daar te verdrijven. Met Rusland wordt steeds een vrij hevige pennenstrijd onder houden ten aanzien van de aangelegenheden van het Oosten, De britsche en fransche zeemagt zal weder worden versterktom de Vertogen van de britsche en fransche ministers te ondersteunen men dticlit echter geene vijandelijkheden even min als ten aanzien van Zwitserland en Piemont. Intusschen wordt aan het hof van Turin weinig acht geslagen op de ernstige vertogen van den fram schen minister de Barante. De keuzen van de officieren der nationale garde zullen in 't belang'van 't bewind uitvallen. De kamer der pairs heeft met betrekking tot de majoraten, eene vijandige houding aangenomen jegens de gedeputeerden maar zal wel denkelijk moeten bukken. Men beklaagt zicb steeds over de onberaden maatregelen van bet bewind betreffende het binnenland en derzelvcr verkeerde werking. Zoo al de verordeningen van dë ministers d drgoiU en Bartke nog somwijlen verdedigers vinden zijn de onpartijdigen het daarin eens dat de maatregelen van den prefect van policie den heer Giscjuetniet strekken om het bestuur van koning Philips bêmind te makèri. De voormalige betrekkingen van dien ambte naar met wijlen den heer Perier schijnen hem echter tot dus verre te hebben staande gehouden. «Het gerucht wil, dat de gedeputeerde Calet, op het punt, om geVarigèn te worden gezet, naar Belgie is gevlugt. De jaaflijkscbe algemeene kollekte, ten behoeve der amster- damsche stads-armenscholen heeft laatstleden vrijdag aldaar plaats gehad en de som' van J" y,o5o,4H, waaronder begrepen eene gilt vkh'yTooo, opgebragt. De batterij artillerie in het luxemburgsche is thans insgelijks van daar teruggeroependezelve moet zich naar Hoey begeven: Eene 'andere batterij is gisteren morgen van Waterloo komende Brussel gepasseerd naar de zijde van Antwerpen trekkendewer- waarts zij', volgens den brusselschen Courrier, door eenige troepen uit het henegouwsche en de provincie Namen zou gevolgd worden. Naar men uit Berlijn verneemt zal de afwezigheid van den minister Jncillón die eerst korte'ling naaf Weenen is afgereisd slechts van korten duur zijn, naardien dezelve reeds binnen'vier ■wekèn wordt terug verwacht. Uit Zernitsin het district Oppeln wordt gemeld dat al daar den g Maart een brand is ontstaan waardoor eene schaaps kooi met 200 schapen een pakhuis met 400 schepels graan 70 vaten brandewijn benevens eene bewaarplaats met 100 vademen houteene prooi der vlammen zijn geworden. Dè beruchte Eidocq bevindt zich op ditoogenblik te Londen, ten einde aan het bestuur der engelsche bank eene door hem uit gevonden soort van papier aan te bieden met welk gebruik voor banknooten hëf Vervalschen derzelve zoo hij verzekertonmoge lijk wordt. Op de rivier de Shannon, in Engeland, is dezer dagen eene ijzeren stoomboot van i3o voeten lengte van stapel geloopen. Deze boot is inwendig in vijf onderscheiden afdeelihgen verdeeld zoodat al ontstónd in eene dezer afdeelingen een lek, er nogtans geen gevaar van zinken bestaatdezelve beeft voorts twee stoomwerk tuigenelk van paardenkracht zij is voor de binnenlandsche vaart in Ierland bestemd. Te Middelburg heeft den 21 dezer de aanbesteding plaats gehad van de afdamming en droogmaking der maritime doksluis te Vlissingen mitsgaders het onderhoud en de weder opruiming der dammen met al den aankleve van dien, voor eene som van f 4i,ooo, aan de heerén Dekker en Comp. De beroemde athleet Charl Rappodie in onderscheidene landen van ons werelddeel en buiten hetzelve zijne meer dan bui tengewone ligchaamssterkte en spierkracht beeft doen bewonderéttj is thans van Berlijn te Amsterdam aangekomen alwaar hij eerst daags iu den hoogduitschen schouwburg eenige blijken zijner bui tengewone krachten denkt te geven. Een gedeelte der belgische kavalleriealsmede de batterij rij dende artillerie, zijn uit het luxemburgsche teruggeroepen, om weder in Belgie te kantonneren. In den henegouwschen Ohservateur leest men thans het Vol gende: «Eene zwarte vlag is bij de roode vlag, die op de hoogte van Flenu wappertgevoegd. Het begint er daarmede donker uit te zien; naar het schijnt zal de reis van BH, MM^ de koning en koningin der Belgen naar de hoofdstad van Henegouwen zóo spoe dig nog niet plaats hebben. Het gouvernement vreest en niet zon der reden eene te luide openbaring van de algemeene denkwijs op- zigtelijk den ijzeren spoorweg, alsmede de vernieuwde voorstelling van de grieven, welke de deputatie den koning voorgehouden heeft, aangaande het verzoek voor de daarstelling van een hof van appel." De gouverneurs der provinciën zijn dezer dagendoor z. exc. den minister van binnenlandsche zaken namens Z. M. den ko ning uitgenoodigdomzoo wel in het wezenlijk belang van de ingezetenendie zichhetzij bij de nationale militiehetzij bij de korpsen mobiele schutterij willen doen vervangen, ats in dat van de zedelijke gesteldheid van het leger zelf, naauwkeurig tóe te zien dat geene andere vreemdelingen van geboorte bij de nationale militie of mobiele schutterijen lot plaatsvervangers worden aangeno men dan dezulken welke voldoende bewijzen zullen geven van hunne hoedanigheid van ingezeten an het rijk in dier voege, dat zijals zoodanig (bijaldien zij den daartoe gevorderden ouderdom niel te boven mogten zijn), voor zich zeiven aan de wetten op de militie en schutterijen zijn onderworpen geweest, niet alleen maar tevens, door eenig voortdurend verblijf hier te lande, behoorlijken waarborg aanbieden voor hunne goede gedragingen en daarenboven door getuigschriften aantoonenbuiten het bereik der militaire verpligtingen te vallen in hun eigen vaderland. - Den 19 dezer zijn aan onza voorposten bij Axel weder drié belgische deserteurs aangekomen waaronder een jongman van 20 jarengeboren te Middelharnisprovincie Zeeland, gediend heb bende als serjant majoor bij het isle bataillon van bet 3dé rege- ment infanterie; dezelve verklaarde, tijdens den opstand in Belgie, geëmployeerd te zijn geweest op een kantoor te Boom en tot de dienst gedwongen te zijn geworden. Hij was met de beidé anderen een soldaat van hetzelfde bataillon en een rijdende jager, Belgen van geboorte den vorigen dag uit Gend gedeserteerd. Men leest in een der belgische dagbladen De weerzin tegen de vestiging eener katholijke universiteit in dén toenemenden invloed der geestelijkheid op de staatszaken over 'tal- gemeen, heeft zich te Brussel evenzeer als te Leuven, Gend en Luik geopenbaard; maar in eerstgemeldestad zijn de onlusteuminder hevig geweest, hoezeer men er anders ook geneigd is, om.Parijs m aanvallen op zijde te streven. Geheel anders dan in Frankrijk is Beigie's hoofdstad hier beneden de: provincie-steden.geblevente Brussel heeft er slechts optogt door de straten plaats.gehad terwijl nu en dan kreten tegen de geestelijke overheersching zijn aangeheven. Er zijn. eenige. glazen ingeslagen en eenige jongelieden in hechtenis genomen maar daarbij heeft zich ook alles bepaald. MIDDENP RIJ ZEN van de volgende Artikelen te Zierik zee, vau des 27 Maakt i834* De Pfederl. Mucldè. Oude Tarwe i832 5,5o a 6,00 Nieuwe dito i833. - 4,00 a 5.60 Nieuwe Rogge - 4>00 4>5o Nieuwe WinterGerst. - 2,80 a 3,00 Oude Zomer dito; - 2,70 a Haver 2,20 a Paardeboonen. - 3,20 a Witte Boonen. - 5,00 a Bruine dito- 6,00 a Graauws Erwten - 0,00 a 2.90. 2,3o 3,60 7.00 7,00 0,00 Groene Erwten Geele dito. Koolzaad ZaaJ-:Lijnzaad Slag-Lijnzaad De Nederl. Hhidde4 .f 4 06 a 4 5o ...- 4-Po a 4-,5o - iï 00 a 11.So - 15 00 si 18.00 - 6.00 a 8.00 Raap-Oiie te Zierikzee 42.00 per vat« Patent-Olie- 46'.00 Lijn-Olie bfj partij - 4o.oo: Raapkoeken - 52.00 de 1000 st.' Lijnkoeken - 85.oo 161ste KONINKLIJKE NEDERLANDSCHE LOTERIJ. Vijfde Klasse. Eerste Lijst. N?. «7397t 1000 Tweede Lijst. i36o3 - iooö AD VERTEN TIEN. v Jhr. K. W. de JONGE en H: MUtOfiK IIO U- WES, als gemagtigden van N. T. EE U W E, zu'lleb op Vrijdag den 4c'en April des middags ten twaalf urert; voor het na te melden Perceel ten overstaan van den Notaris: Mr. J. J. ERMERINS, presenteren te verkóopen Een HUIS' en SCHUUR, mét BOOM GAARD) groot 45 Roeden 23 Ellen gelegen in de Minnebroers- sfraat, binnen de Stad Zierikzee Kadaster Sectie A no. 148 en 149-, Nadere Informatiën zijn te bekomen ten kantore van den voor noemden Notaris. V BEHANGSEL-PAPIER en SCHOORSTEEN STUKKEN, tot civiele prijzen, te bekomen bij A. GUDDE, op de Schuithaven te Zierikzee. Tc Ziemkzee, bij A. DE VOS, Jz., Stads-Drukker, 1834.

Zierikzeesche Courant | 1834 | | pagina 2