I I K°. 22. ZIEMKZEESCHE Dingsdag A0. 1834. COURANT. 18 Maart. BESTUREN EN ADMINJSTRATIEN. m t. 3n or et n. u- in ste je- )e- 3G' op eri ns te er- m. la eft ae- >00 )oo )oo ooo 5oo BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Staf ZIERIKZEE. ïn ervaring gekomen zijnde, dat men zich niet heeft ontzien om de houtgewassen en beplantingen op de nieuw aangelegde Wandel plaats te beschadigen niet alleen, maar daaruit zelfsplantsoen te rooven ongeacht het kennelijk verbod der regering. En willende ter beteugeling van dit baldadig opzet en moedwil de strengste maatregelen in bet werk stellen. Hebben goedgevonden i°. Alle weldenkende Ingezetenen uit te noodigen gelijk geschiedt bij deze, om de pogingen van het. Bestuur te ondersteunen in het tegengaan van het bedoelde kwaad en eene premie uit te loven van ƒ20 aan dengene die onder belofte "van geheimhouding aan den Burgemeester den dader weet aan te wijzen van den dezer dagen in de openbare wandelplaats gepleegden diefstal van plantsoen zoo als voor het vervolg aan iederen aangever van schenders of beroo- vers der wandelplaats premiën zullen worden toegekend. 20. Den Commissaris vanPolicie, mitsgaders alle stedelijke amb tenaren en bedienden te gelasten om het naauwkeurigste onderzoek in te stellen tot opsporing en ontdekking van den plantsoen-roover die zoo wel als alle volgende moedwilligen zonder aanzien des persoons ter vervolging aan den regter zullen worden overgeleverd en ten voorbeelde, op eene gestrenge wijze zullen worden gestraft, wordende bij deze aan alle ouders of voogden herinnerd dat zij voor de overtredingen hunner kinderen of kweekelingen aanspreke- Jijk en strafbaar zullen zijn. En zal deze voor zooveel het publiek betreftworden afgekon digd en in de Stads-Couranf geplaatst. Gedaanten Raadhuize der Stad Zier'ikzee, den 12 Maart 1834- Burgemeester en Wethouders voornd. DE CRANE, vt., Ter ordonnantie van dezelve De Stads-Secrctaris W.J.P. KROEF, NI EU WAT IJ DIN G E N DUITSCHLAND. Berlijn, den 8 Maart. In eenen brief uit Tobolsk, den i3 December van het vorige jaar geschreven, wordt op eene niet on belangrijke wijs eene schildering opgehangen van de vorderingen, welke het tegenwoordige gezellige leven in het voortijds treurige Siberië, en voornamelijk in genoemde stad, gemaakt heeft. IJ et gezellige leven hier in Tobolsk" aldus leest men in dien brief, heeft eene zeer schitterend aanzien bekomen. Bijna eiken avond verzamelt er zich een meer of min talrijk gezelschap. Voor eenige dagen was er bal bij den generaal M. Welk een luister.' welk een smaakvolle pracht! 170 personen, zoo militaire als civile, waren er vereenigd. Ovei'al schitterden edelgesteenten en pluimen. De zaal was allerprachtigst versierd en verlicht. De tafels waren van de uitgëzochlste spijzen voorzien." De berigten uit Ukraine luiden zeer bedroevend: de nood is aldaar, door gebrek aan levensmiddelen zeer böog geklommen niettegenstaande de krachtdadige ondersteuningwelke van wege de regering aan de armen verleend wordt. Het koren is zeer schaars; genoegzaam al bet vee is reeds geslagt. Frankfort, den 11 Maart. Het is der waakzaamheid van de po- licie gelukt eenen misdadigen aanslag te ontdekken en te verijde len door wiens volvoering de bijzondere belangen van de maat schappij op de gevoeligste wijze zouden zijn benadeeld geworden. Zij is namelijk eene bende valsche munters op bet spoor gekomen welke, naar men zegt, ook in de naburige landen inzonderheid in het nassausche verbindtenissen heelt, en van welke vijf of zes, die tot de ingezetenen van Frankfort behooren in hechtenis zijn genomen. Onder dezelve bevindt zich ook een goudwerker dezer stad die zich zeiven gisteren in de gevangenis heeft trachten om het leven te brengen doch waarin hij tijdig is le keer gegaan. Dresden, den 4- Maart. In de zitting van de 2de kamer onzer staten vergadering, van den 27. der vorige maand is er beraad slaagd over het berigt omtrent de emancipatie der Joden. Er zijn in Sakser» tusscben de 700 en 800 belijders van de Mozaïsche gods dienst. Zij zijn nog aan de oude wetten van 1682 en 1772 onder worpen welke hoofdzakelijk de volgende bepalingen beheizen i.) Zij mogen niet zonder uitdrukkelijke vergunning van den souverein toegelaten worden 2.) Deze vergunning strekt zich altijd slechts uit tot het hoofd des gezinsdiens huisvrouw en de nog ouder de Vaderlijke magt zich bevindende kinderen 3.) zij moet derhalve vernieuwd worden bij den dood van het hoofd des huisgezins, alsmede 4-) hij het ondernemen van een bijzonder bedrijf door de kinderen en bij huwelijken 5.) zij mogen slechts 2 joodsche dienst.- boden houden 6.) zij mogen slechts den zoogenaamden schacher- en geldhandel drijven 7.) zij zijn uitgesloten van alle burgerlijke beroepen en neringen 8.) mogen geene grondbezitters zijn 9.) mo gen in den regel slechts te Dresden en Leipzig, en ook hier slechts binnen de stad niet in de voorsteden en op het platte Hand in het geheel niet wonen; 10) zij zijn uitgesloten van openbare ambten en van de militaire dienst; ii.)van het genot van alle overige po litieke regten. Hierbij komen nog eenige bijzondere bepalingen b. v. 12.) te Freiberg, waar doorreizende Joden zich slechts 24 uren mogen ophoudenop hunnen ganschen weg door een po-, licie-dienaar begeleid worden, en dezen daarvoor betalen moeten; i3.) Te Dresden, waar bij iederen ontstanen brand de Joden ge zamenlijk 10 daalders betalen moeten. I De eerste kapner heeft reeds besloten om een voorstel aan de koninklijke regering te doen ten einde een ontwerp van wet ter verbetering van den burgerlijken toestand der Joden voor te dra gen. De tweede kamer zal zich nu met dit besluit hoofdzakelijk vereenigen. Volgens brieven uit Smyrna van den 11 der vorige maand te Konstantinopel ontvangen zou de engelscli-fransche zeemagt in den. Archipel weder aanzienlijke versterkingen bekomen liebben. Daar er geene staatkundige gebeurtenissen bestaan, welke dien maatregel zouden kunnen regtvaardigen verwondert men er zich zeer over. Men wil, dat de onderhandelingen tusscben de turksclie en grieksche rëgeringen wegens het karakter en de ontvangst van een grieksch gezantschap te Konstantinopelop nieuw moeijelijkhedcn zouden hebben ondervonden. Men gaf hiervan de schuld aau de tegenwer kingen van den gezant eener bevriende mogendheid. FRANKRIJK. Parijs den 9 Maart. In het dagblad van Corsica leest men dat de keizer van Rusland voor eene som van 100,000 franken zou inge schreven hebben tot het oprigfen van een standbeeld, ter eerevaa Napoleonin deszelfs geboortestad. Van de zijde der ministers hadden de heeren yfrgout en Per- silzoo als men weet, verklaard, dat de gebeurtenissen op den 23 Februarij aan niemand het leven heeft gekost. Het schijnt echter, dat zekere Chevalier een kleermaker van beroep aan zijne op dien dag, bekomene wonden overleden is. Heden heeft zijne begra- venis plaats gehad. Daar verscheidene revolutionaire dagbladen deze plegtigheid reeds vooraf aangekondigd had was men voor eenige onlusten, bevreesd doch, ofschoon het lijk door 4 a 5oo personen naar het kerkhof van Pere-la Chaise gevolgd werd, heeft men zich over geenp dë minste beweging te beklagen gehad. Volgens een onzer dagbladen heeft de maatschappij der regien van den metisch in eene aigeuieene vergadering opzettelijk in over weging genomen of men door eene nieuwe omwenteling de lang gewenschte hervorming in het maatschappelijk bestuur zoude door drijven. Met eene geringe meerderheid is echter dit ontwerp voor alsnog ter zijde gesteld. Den 10. De policie beeft gisteren een depót van ongeveer 3oo scherpe patronen en een aantal kogels ontdekt en deu bewaar der in hechtenis genomen. Te Madrid is de rust gestoord geweest. De hofcourant be helst deswege het volgend verhaal Des nacht van zondag den 2 Maart werd de regering verwit tigd, dat zich teëkenen van wanorde vertoonden in eene publieke plaats het Paradizo genaamd, in de straat Toledo, en dat men daar oproerige gesprekken hield en oproerige kreten aanhief. Vóór dat de policie en de gewapende magt aldaar nog waren aan gekomen hadden vele ordelijke lieden uit de buurt zich reeds der waarts begeven om die ongeregeldheden te keer te gaan en dus hunne trouw aan de wettige zaak van H. M. Isabella II te doea blijken. Van de personen welke misdadige kreten deden hooren zijn twee gedood en verscheiden gekwetst geraakt hij den weerstand dien zij aan de troepen wilden bieden of bij hunne pogingen om te ontvlugten. Allen die men beeft kunnen grijpen zijn terstond naar de koninklijke gevangenis gebragt en de bovengenoemde lie den uit de buurt hebben zich beijverd om de troepen en de auto riteiten behulpzaam Ie zijn in het vatten der oproerigen. H. M. de koningin regentes het geïvigt van deze gebeurtenis in overweging nemende hoezeer de rust van het overig gedeelte der hoofdstad niet gestoord is geworden heeft na den raad der mi nisters te hebben gehoord, de volgende maatregelen bevolen: De militaire commissie zal kénnis-nemen van deze misdaad, in gevolge art. 7 van het besluit van 18 Maart i83i, waarbij hetver* korten der vormen van procedure toegestaan wordt. Ter spoediger instructie van de zaak en tot hel spoediger straffen der schuldigen zullen afzonderlijke procedures worden begonnen. Ten einde de commissie 'des te spoediger kunne fc werk gaan, zullen de zaken van opstand en 7.amen7.weringbij koninklijke de kreten aangewezen uitsluitend tol hare competentie behooren en zullen de gewone regtbanken zich alleen met genxecne misdrijven moeten bezig houden. Om tot heizelfde doel te geraken hot bespoedigen namelijk der hangende zaken zal de militaire commissie zich verdoelen in drie of 'meerder sectiën elke bestaande uil een bevoegd aantal regters. Daartoe zal de kapitein-generaal der provincie de leden dier com- jjiiösiëu en de rioodige procureurs ge 11 er nul benoemen,

Zierikzeesche Courant | 1834 | | pagina 1