NIEUWS TIJDINGEN. DUITSCHLAND. Fr&nkfort den 4 Maart. Te Weenen zou den 23 Februarij de tweede boofdvergadering van bet duitscbe congres hebben plaats gehad zij moet vier uren geduurd hebben. De vorst Caradja, grieksch gezant aan hetbeijersche hofwas aldaar aangekomen. Een russiscbe courrier is naar Petersburg en een oostenrijksche naar Zwitserland gezonden. Uit Berlijn schrijft men dat de reis van den minister Ancillon die weder hersteld is, nog verschoven wordt, omdat de Prins van Oranje den 5 in die hoofdstad gewacht wordt. De luxemburgsche kwestie zal eerst na. de komst van genoemden minister te Weenen behandeld worden bij het congres, dat zich tot nog toe uitsluitend met geheel duitscbe aangelegenheden beeft opgehouden. Een latere brief uit Berlijn stelt het vertrek van den heer Ancillon ins gelijks in de eerste week van Maart vast. Te Bellijn waren de processen legen de staatkundige gevangenen <1oor eene toevallige ontdekking zeer gevorderd. Men heeft name lijk onder de papieren van eenen student, die eerst sedert vier we ken was gearresteerd en zich reeds buiten gevaar geloofdede merkwaardigste bewijzen en ophelderingen gevonden. j Uit Konstantinopel schrijft men, dat de Sultan zich dikwerf in het openbaar vertoont; gedurende de Rainazan (vaste-maand) had hij zich van tijd tot tijd op de markten wandelplaatsen en bij de winkels der kooplieden laten zien; ook gaat hij steeds voort met het verbeteren van het inwendig bestuur en van het le ger. In het pachaliek van Bagdad is de stand van zaken zeer ter gunste van de Porte veranderd. Volgens de laatste berigten was het den Pacha gelukt, de rebellen bij eenen uitval terug te drij ven en daardoor £Tan de belegering der stad een einde te maken. De gezondheids-toestand in de turksche hoofdstad was voortreffe lijk de werkklasse en de handel namen in bloei toe. Men meldt het volgende uit Koblentz; «Voor eenige dagen wilde een heelmeester van het dorp Briedel aan de Moezel 's avonds over den berg naar zijne woonplaats Cochem terugkeeren. Drie da gen lang hieven de zijnen angstig op hem wachtenen daar men nergens iets van hem vernam, werden de gemeenten Ernst en Seel uitgenoodigdden omtrek te laten doorzoeken. Op de hoogte in bet bosch vond men den kleinen hond van den vermiste die naar een der zoekers kwam toeloopen die hem een klein stuk brood toewierp. De hond liep daarop verder het bosch in de zoekende volgde hem; en welk een tooneel van jammer de heelmeester had zich dermate in een' doornenstruik verward dat hij met tallooze wonden bedektstaande daarin dood gevonden werd. - Van Stokholm schrijft men den 21 Februarij: De zijdeteelt wordt thans ook in Zweden bevorderd. Er is een verslag over de fokkerij der zijdewormen en het kweken van moerbeziënboomen uitgegeven. Verscheidene duizenden planten en eene menigte zaad is er uitgedeeld, en de ondervinding leert, dat bet aanhouden van zijdewormen in Zweden niet moeijelijk is. Men meldt uit Kopenhagen dat het aantal zelfmoordenaars in Noorwegen opmerkelijk groot is. Naar de opgave van het noor- weegscbe blad Viddan hetwelk door het noorweegsche studenten genootschap wordt uitgegeven heeft dit getal in het afgeloopen kerkjaar 106 bedragen zoodat ongeveer op 200 sterfgevallen 1 zelf moordenaar voorgekomen is. In de vier voorafgaande kerkjaren van 1825 tot 1829 schijnt eene gelijke verhouding plaats gehad te heb ben hetwelk te opmerkelijker voorkomt daar van het getal over ledenen een derde uit kinderen beneden de 5 jaar bestond. De be rekeningen van de jaren 1821 tot 1825 voor Zweden wijzen daar entegen op 390 overledenen slechts e'ën' zelfmoordenaar aan. GROOT-BRITTANNIE. Londen, den 5 Maart. Den i5 der vorige maand heeft bij Maltha een droevig ongeluk plaats - gehad. Twee dagen te vorén was aldaar de Meteor, kapitein Tfraye, aangekomen met eene la ding buskruid. Dit schip was door stormen beloopen en daar door waren eenige der vaten heschadigd zoo dat een gedeelte van bet kruid gestort was. Na honderd en tachtig vaatjes gelost te hebbenwas men genoodzaakt de nog aan boord gjeblevene te repa reren en gedurende dit werk schijnt het kruid vuur gevat te heb ben zoo dat het schip met den kapitein eenige manschappen der equipagie cn een heer, die zich toevallig aan boord bevond, in de lucht gesprongen is. Zestien malthezer werklieden die op de kaai stonden zijn gedood en verscheiden andere menschen ge- li w etst. FRANKRIJK. Parijs, den 4 Maart. Eenige lieden schijnen zich over de ruwe handelwijze der agenten van policiebij de laatste oproerige be wegingen te Parijste beklagen. De gedeputeerde Solverte heeft zich die zaak aangetrokken en allen, welke zoodanige klagten mee- nen te hebben, uitgenoodigd, die met de behoorlijke bewijzen ter zijner kennis te brengen. Beeds heeft hij in de vergadering der kamer van gisteren de ministers eenige opheldering en rekenschap van die gebeurtenissen willen vragen doch daar de minister van binnenlandsche zaken afwezig was is zulks tot eene volgende ge legenheid uitgesteld. Vier honderd studenten in de medecijnen zijn hunne opwachting bij den heer Cabet gaan maken, om hem hun leedwezen te betui gen over zijne veroordeeling door het hof van assises. NEDERLANDEN. 's GrAvenhage den 6 Maart. Z. K. H. de prins van Oranje wordtnaar men verzekert, tegen aanstaande Dingsdag van'hoogst- deszelfs reis naar Petersburg alhier terug gewacht. De nieuw op te rigten kalholijke universiteit schijnt in Belgie, aanleiding tot oproerige bewegingen, onder aanvoering yan de partij der liberalen gegeyea te hebben. lu den nacht tusschea dén 2 en 3 dezer heeft zich voor het paleis van den bisschop te Gend een hoop volks vereenigd welke, na eene kattenmuzijk te hebben uitgevoerd uiteengegaan is onder den kreet van weg met de ka~ t/iolijke universiteit! weg met de priesters! De rust schijnt daar verder niet gestoord te zijn. Te Leuven is de zaak van een' er geren aard geworden, althans de gisting had den 5 nog niet opge houden: drie dagen te voren was cle beweging aldaar door de stu denten der lioogeschool begonnen en bad zich bet eerst geopenbaard met eene zamenrotting voor bet huis der boekdrukkers van Linthout en van den Zandedie alstoen met allerlei beschimpingen en scheldwoorden uitgejouwd werdenomdat zij den rondgaanden brief der bisschoppen uit den Courrier de la Meuse nagedrukt had den. Den 4 werden vier studenten ten gevolge van beleedigiugea aan de agenten van policie, in arrest gebragt. Terwijl men deze den 5 op verzoek van eenige professoren in vrijheid stelde had er zulk. eene opschudding onder 'hunne makkers op de kollegiën plaats dat de meeste gesloten werden waarna deze jonge lieden zich in massa voor het raadhuis begaven en aldaar kreten van ge weld aanhieven vervolgens hebben zij de vier ontslagenen in zege praal door de stad geleiden dezelfde tooneelen van den 2 voor de woning van de genoemde boekdrukkers hernieuwd. De wei denkenden hopen dat de regering met ikracht deze gebeurtenissen zal doen eindigen daar de gevolgen niet! te voorzien zijn wanneer de bevolking van Leuven moede van den aanval van eenige on ruststokers zich belastte met zelve de wanorde te onderdrukken. De gouverneur en de gedeputeerde staten van de provincie Luik hebben de regering der stad van dien naam doen Weten bij eene depêchedat er aan niet ee'ne daad van het bestuur waarin de heeren Robert, Piercot en Closset als schepenen verschenen zijn gevolg zal gegeven worden. De regering heeft geantwoord dat deze heeren wettiglijk verkozen *en geïnstalleerd zijnde en den eed afgelegd hebbende, blijkens het proces-verbaal, waarvan kopij was gezonden aan het gouvernement en aan de gedeputeerden zij der halve geen gehoor kon geven aan de gedane aanzeggingdat het kollegie van burgemeester en schepenen niet wettig voltallig was, ten zij de leden daarvan tegenwoordig waren; dat zij op hare beurt volstrekt geen brieven zou opvolgen die niet aan den raad gerigfc waren en dat zij zich niet verantwoordelijk achtte voor de vertra gingen welke het bestuur van de stad mogt ondervinden. De bezetting van het fort Lief kenshoek hadvolgens een bolgicsh blad, sedert eenige dagen bij eiken vloed het zeewater door de sluizen in de reeds overstroomde polders doen binnenkomenwaar door men aan den Doel begon bevreesd te worden voor eene nieuwe doorbraak in den kleinen dijk aldaar. Uit Brugge wordt nu onder dagteekening van den 3 geschreven dat de onzen vrijdags te voren het zeewater, dat, zij in den omtrek van Sluis hadden ingelaten hebben laten wegloopeu. Deze maatregel schijnt genomen te zijn om een gedeelte van St. Anna en Stierhoeck te verdedigen. Uit Antwerpen wordt gemeld dat de laatste overblijfselen van de belgische koopvaardij-vloot bestaande uit elf schepen, van 3oo tot 900 tonnen last, naar Holland zullen worden overgebragt, om voprtaan onder nederlandsche vlag te varen. Den 7. Heden beeft Constant Polarï, zich ook noemende Car rara, geboortig uit het zwitsersche kanton Tessin alhier voor het hof van assises te regt gestaan beschuldigd zijnde van het stelen der juweelen enz. van H. «K. H. de prinses van Oranje. De ad- vokaat-generaal van Hemcrt heeft bij zijn requisitoir de schuld van den aangeklaagde, zoo wel op grond van deszeifs eigene bekente nissen als van de verklaringen der getuigen, als ontwijfelbaar voor gedragen en als straf geëischt: eene tentoonstelling op het schavot en gevangenis van i5 jaren. De verdediger van den beschul digde de advokaat de Basheeft daartegen aangevoerd dat r.och de door denzelven gedane bekentenissen noch de verklaringen der getuigen de schuld op eene voldoende wijze aantoonen. Morgen zoude het vonnis worden uitgesproken. Eerst gisteren avond was de gewezene kamenier van H. K. II. de prinses van Oranje, de gravin v. Tscherni'schejfwelke als getuige moest optreden, uit Petersburg alhier aangekomen. In den namiddag van 11. zaturdag had te Middelburg een zeer treurig voorval plaats. Een der in dienst zijnde, vyerklieden bij het afbreken' der oude kerk, met name Jeremias Franseis van eene ontzettende hoogte neder gestort, welke val eenen plotse- lingen dood ten gevolge had. Z. K. II. de prins van Oranje schijnt spoedig, na zijne te rugkomst uit Rusland in het hoofdkwartier van Tilburg te worden gewacht. Men heeft er last bekomen om verscheidene kwartieren voor generaals en hoofd-officieren in gereedheid te brengen. PRIJZEN YAN IIET GEDISTELEERD, TE SCHIEDAMden 7 Maart i834- Geucverliet Nederlandsche Vatzonder fust 20,00^ zonder {|e Beiaslingi>. Amst. proet liet s> 22,703 0 AD VERTEN TI EN. Men verlangt bij goede Lieden in eene der aangenaamste Kwartieren van S chouw en' of D uiv el andvoor eene bejaarde Vrouw, die van tijd tot tijd krankzinnig is, een geschikte KA MER, benevens de KOST en liet verder benoodigde. Zul lende des begeerd voor bare oppassing eene bediende worden gesteld ten baren kosten. - Iemand, op billijke voorwaarden, daartoe genegen zijnde adressere zich ten spoedigsten bij den Drukker dezer Courant. ®9® Beste vroege KORTLOOFJES en andere Z E T- AARDAPPELEN te Koop bij M. P L A A T i N G te ZieriA- zee. Te Zuhukxee, bij A. DE VOS;Ji.; Stads-Drukker, 1834.

Zierikzeesche Courant | 1834 | | pagina 2