ZIEBIIiZEESCKE ÜRAN T. Vrijdag A°. 1834. T Blaart. BESTUREN EN ADMINISTRA TIEN. Herijk der Blaten en Gewigt en. NIEUWS TIJD IN G E N. fk 19. BEKENDMAKING. BURGEMEESTER ea WETHOUDERS der Stad ZIERIKZEE, Provincie Zeeland: Gelezen hebbende eene circulaire aanschrijving van Z. Exc. clen Heere Staatsraad Gouverneur dezer Provincie van den i4 dezer maand ProvBlad no. i 5) houdende medcdeeling der. genomene beschikking in het belang der Plaatsvervangers die met Commission nairen hebben gecontracteerdbij liet achterblijven vau betaling door laatstgemelden. Hebben goedgevonden Ter kennis te brengen van al zoodanige plaatsvervangers bij de Mobiele Schutterij welke met Commissionnairen hebben gecon tracteerd en wier bedongene wekelijksche of maandelijksche be- talingen ten gevolge der insolvabiliteitdezer Commissionnairen, zijn komen op te houden waardoor niet weinige huisgezinnen van Plaatsvervangers in de treurigste omstandigheden zijn gebragtdat het hoogere Bestuur in het belang dezer Plaatsvervangers heeft bepaald dat zij welke zich over de bedoelde wanbetaling te be klagen hebben behooren te beginnen om bij de Tegtbank onder welke de Commissionnair ressorteertdoor middel van een' zaak verzorgerdie zij bij den Heer President dier Regtbank moeten aan vragen en die hun om niet zal worden, toegewezen de vernieti ging van het tusschen hen en den Commissionnair bestaande con tract te verwerven en dat welgemelde Heer Gouverneur dadelijk op de overlegging van het vonnis der Regtbank, die vernietiging Bepalende, den geremplaceerde tot de dienst zal oproepen en het ontslag, van de Plaatsvervangers zal bevorderen zoo zij zich niet iot voortdurende dienst, door eene tusschen hen en den gerempla ceerde onder hoogere goedkeuring aan te gane nadere verbindtenis mogten willen luien vinden terwijl het eindelijk den gerempla ceerde wordt vrij en onverlet gelaten om de schade welke hij door gemelde regterlijke verbreking van het contract tusschen den Commissionnair en den persoon die in zijne plaats diende aange gaan heeft geleden of verder mogt lijden, op den Gommission- nair te verhalen als naar rade. De Regering neemt deze gelegenheid waar, om alle belangheb bende Ingezetenen zeer ernstig te waarschuwen tegen de zooge naamde Commissionnairen en Plaatsvervangers, door wier hande lingen reeds menig een zoo zeer is te leur gesteld en de belang hebbenden aan te radert om voor bet vervolg de iusschenkomst van die lieden te vermijden en ter zake van plaatsvervanging lie ver met degenen wie zulks regtstveeks aangaat de daartoe uoo- dige onderhandeling aan te vangen en tot stand te brengen. En opdat een ieder hiervan kennis drage, zal deze worden af gekondigd en in de Stads Courant geplaatst. Gedaan ten Raadhuize der Stad ZicriJizee, den 24 Februari] 1834* Burgemeester en Weihouders voorna. DE CRANE, vt., Ter ordonnantie van dezelven De Stads-Secretavis W. J. P. KR OEF. BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en-WETHOUDERS der StadZTERIKZEE, Provincie Zeelandbrengen door deze ter kennis van derzelver In- en Opgezetenen dat de jaarlijksche Paarden- of ïlalfvailen- marlitals van ouds, binnen dezelve Stad op Donderdag den i3 Maart aanstaande zal gehouden worden. Zier ik zeeden 27 Fehruarij 1834- Burgemeester en Weihouders voornd. DE CRANE, vt., Ter ordonnantie van dezelven De Sta cis-Secretaris W. J. P. K R O E F. Gedeputeerde Staten van Zeeland, In aanmerking nemende, dat, naar aanleiding van Zijner Ma- jesteils Besluiten van den 28 September 1819 (Staatsblad no. 4c)j) en van den 3o Maart 1827 (Staatsblad no. 13 jaarlijks een herijk van al de Nedcriandsehe maten en gewigten welke in omloop zijn gebragt en in den handel gebruikt worden behoort-plaats te hebben. Gelet op bet Reglement op den herijk in deze Provincie van den 15 Februari] 1822. Gezien de missive van Zijne Excellentie den Minister van Biunen- landséhe Zaken van dén 17 December 1833 210. 92; Besluiten: Art. 1. De herijk over het jaar 1834 van de Nederlandsche ma ten en gewigten welker gebruik in het'vorige jaar verpligtend is geweestea mitsdien van alle gewigten lengtematen», inhoudsmaten voor drooge waren vochtmaten voor den handel in het klein en in het groot, mitsgaders van de wisse, zal worden aangevangen met den 1 April aanstaande en gesloten op deu i5 July daaraan volgende. Art. 2. De letter P zal, overeenkomstig bovengemelde aanschrij ving voor de ijkletter gedurende dit jaar gebezigd worden en op al de geijkt of herijkt wordende maten en gewigten benevens het bijzondere merk van den Arrondissements- of Adjunct ijker wor den afgedrukt of ingebrand. Art. 3. De Arrondissements- en Adjunct-ijkers zullen, overeen komstig art. 5 van voorschreven reglement behalve in de plaats hunner woning nog in zoodanige gemeenten van derzelver arron dissement tol den herijk vaceren als nader door ons zullen wor den aangewezen en op de dagen gedurende welke zij niet in de gemeenten buiten Minne woonplaats vaceren ten minste gedurende vier uren daags hunne kantoren geopend houden om aan de In gezetenen gelegenheid te geven tot de verificatie hunner maten en gewigten. Art. 4- Zij zullen van de liren waarop hunne kantoren zulleri geopend zijnmitsgaders van de dagen op welke zijuit hoofde der vereischté vacatiën in andere gemeentenniet tot den herijk der maten en gewigten ten hunnen kantore zullen vaceren aan Burge meesters en Weihouders hunner woonplaats kennis geven welke daarvan door publicatie en door insertie in de stedelijke of in de binnen derzelver stad meest gèlezen woi'dcnde courantaan de be langhebbenden zullen doer, kennis dragen. Art. 5. De Arrondissements- en Adjunct-ijkers zullen Burgemees ter eu Wetbouders of Assessoren der gemeente in welke zij vol gens de nader overeenkomstig art. 3 te doene aanwijzing tot den. herijk zullen vaceren van liunne op banden zijnde komst ten min ste acht dagen te voren informeren., en zullen deze gehouden zijn, de Burgemeesters en Assessoren der andere gemeenten voor welke gelijktijdig wordt gevaceerd daarvan kennis te geventen einde de ambtenaren, publieke administratiè'nkooplieden, winkeliers en andere belanghebbenden door ben worden verwittigd van de plaats en van den tijd waarop tot den herijk zal worden gevaceerd ea van hunne verpligling om de bij hen in gebruik zijnde maten ea gewigten, mitsgaders de slvijkels der lialve en kwart mudden te doen herijken zullende de Plaatselijke Besturen behalve de ten deze vereischte openbare bekendmaking tevens zoo veel mogelijk 7 de belanghebbende ingezetenen hunner gemeente welke zij weiea dat van maten en gewigten gebruik maken ten hunnen huize eene waarschuwing of kennisgeving laten doen. Art. 6. De Burgemeesters der Steden en Gemeenten worden uitgenoodigdom aan den Arrondissements- of Adjunct-ijkervoor den aanvang van den herijk of bij deszeifs komst in de Gemeente, eene naamlijst te doen geworden van de Inwoners hunner Gemeente welke, uit hoofde van hunne betrekking of bun bedrijf verpligt zijn gebruik te maken van maten of gewigten. Tol het opmaken dezer lijsten zal het register der patentpligtigen worden geraadpleegd en voorts op dezelve ook gebragt worden de Ambtenaren en publieke Administratiè'n welke ia derzelver ambts betrekkingen van maten of gewigtentot bet constateren van le- verancié'n of werken gebruik moeten maken. (Jfoi vervolg èn slot in het volgend nummer.) DUITS GELAND. Franefoet, den 28 Februari]. Het poüciebestuur alhier heeft onlangs een verbod uitgevaardigd tegen alle gemeenschappelijke bij eenkomsten tegen het znmenrotten of heen en weer loopen van lediggangers, alsmede tegen hel zingen en tieren langs de straten. Dé overtreders zullen met boeten of arrest gestraft, en, indien zij vreemdelingen of handwerksgezellen zijn, de stad uitgejaagd worden. Vau Weenen meldt, men (lat ue ministers der conferentie dagelijks in de afdeeiiugen bijeenkomen en er geene aigemeene vergadering te wachten is alvorens de rapporteurs van die afdee- lingen met hunnen arbeid gereed zuilen zijn. Men zegt, dat Z. M. de keizer van Oostenrijk voornemens i3 etne buitenlandsche reis te gaan doen. Naar het verlangen van het grieksche regentschap worden thans te Mimchen zeer vele huwelijken gesloten door de vrijwilli gers die voor clen nieuwen staat aangeworven zijn. Bij de drie laatste vertrokken kompagniën waren althans een vijftigtal vrou wen die echter in Griekenland eerst de priesterlijke inzegening op kunne verbindtenis bekomen, vau welke te iVu chen slechts een verbaal opgemaakt is. Bij het begin der werving werden alle hu welijks-formaliteiten in Reijeren zelf vervuld; doch de regering schijnt zich 'hiertegen te hebben verklaard daar cle pastoors ach tervolgelijk hunne diensten geweigerd hebben ook hebben verschei den gemeentebesturen aan de gehuwde vrijwilligers niet toegestaan hunne ambachts-pmilegiëu te verkoopen maar alleen ze te ver pachten.

Zierikzeesche Courant | 1834 | | pagina 1