ZIERIKZEESCHË COÏR1IT, Pi». 14. 18 IFebrimriji NIEUWS TIJDINGEN. V/-. Dingsdag A°. 1884. DU lT SC UI. A ND. Frankfort den ij Februarij. Zekere berigten uit Genève ver melden dat de dolle onderneming in Savoyen gebeel geëindigd is. In plaats van den geliooplen bijval onder het volkvonden do avonturiers in dé dorpen en steden niets dan tegenwerking; de huizen werden voor hen gesloten en de inwoners vlugtten. Eene ontmoeting welke nj gehad hebben mét een klein detachement piemonteescbe troepen liep gebeel ten bunnen nadeele af, en na een kort gevecht namen zij de vlugt. Alreeds zijn drie honderd deelgenooten aan dien togt in Génève razende en tiereude binnen gekomen na hunne wapenen weggeworpen te hebben zo.odat die stad, welke bij hun vertrek naar Savoye geweldig geschokt werd, weder in niéuwe vrees, geraakte. Het leger van Hanover zal door eene nieuwe organisatie ver minderd worden met 1236 man en 3gi paarden zoodat het be slaan zal uit ig,36i man en 2719 paarden het ministerie heeft ver klaard dat deze vermindering niet verder kon uitgestrekt worden. Het plan, om een Nieuw-Duitschlajid iu Noord-Amerika te vestigenwaarvan reeds een paar jaar geleden de spraak ging schijnt ten uitvoer gebragt te zullen worden. Van vele kanten heeft het bijval gevonden onder anderen ook in Keur-Hessen. In 1832 zijn in Rusland i,ga5,io5 kinderen, beloerende tot de grieksch-russische kerkgeboren992,663 waren van het man nelijke en 932,442 vatl het vrouwelijke geslacht; overleden 6i5,g56 personen van het mannelijke en 5g4,6gi van het vrouwelijke ge slacht: te zamen 1,210,647 personen. Het getal der geborenen heeft dat der overledenen alzoo met 714,468 overtroffen. Er wa ren in dat jaar 375,3oi huwelijken gesloten: In den loop van het jaar j833 heeft, blijkens eene opgave van den oostenrijkschen Lloydshet getal schepenwelke te Triest uil zee zijn binnengeloopen874 bedragenj en dat der aangeko mene 868. De scheepvaart Iang6 de adriatische kusten heeft 5328 schepen gevorderd, die te Triest zijn aangekomen, en 383i vaar tuigen, welke van daar vertrokken zijn. Te Weenen zijn in den jare i833, 15,137 personen over leden; i5,oi3 kinderen geboren en 2832 huwelijken gesloten. Uit Rome wordt den 28 Januarij geschreven dat de niéuwe senateur, Orsini, zijn ambt met groote plegtigheid beeft aanvaard: Hij zal echter aan het gemeene volk geen feest geven, zoo als an ders gebruikelijk was; zulk een feest, waarbij fonteinen van wijn moeten springen, kost veèl geld, en dé nieuwe senateur is juist niet zeer rijk. - Er worden te Rome grobte toebereidselen tot het karnaval gemaakt. Daar gedurende dezen tijd dagelijks 1700 man op de wacht moeten trekken om de posten overal dubbel te bezetten, en het garnizoen slechts 2600 man bedraagt, zoo zal de burgerwacht weder dienst doen even als ten tijde van de bo- logneesche revolutie. De winter blijft nog altijd zeer streng te Petersburg, en de koude welke reeds tot op 26 graden Reaumur steegovertreft die van vele vroegere winters. Er valt van tijd tot tijd veel sneeuw, Waardoor de sledevaart zeer bevorderd Wordt. GROOT-BRITTANNIE. Londen, den 12 Februarij. In de katoendrukkerijen rondom Glasgow heerscht onder het werkvolk een zeer oproerige geest. Het beklaagt zich over de loonen en ten onregt, daar het tegen woordig een hoog daggeld trekt. Een aantal der misnoegden welke hunnen arbeid gestaakt hebben trachten de vreedzame lieden te beletten hun werk te verrigten en hebben daartoe reeds geweld gebruikt zoo dat men dan ook van den kant der regering gestrenge .middelen en zelfs de hulp der militaire magt heeft moeten aan wenden om dien moedwil te stuiten. In de zitting van den n heeft de heer Robinson zich beklaagd, dat prins Leopold van Saksen-Coburg in de laatste drie jaren steeds de 5o,ooo p. st.hem eenmaal door de grootmoedigheid der bri'tsche natie als jaargeld toegestaan getrokken had. Hij en verscheidene andere leden vonden hef hoogst ongepasten zelfs zonder voorbeeld dat een buitenlandsch onafhankelijk vorst zoo doende uit de bril- sche schatkist bezoldigd werd. De bekende Cobbetl sprak van bet groot aantal behoeftige huisgezinnen die uit zulk een nutteloos jaargeld konden worden onderhouden. De minister jLllharpbragl bescheiden ter tafel, waaruit bleek, dat de gematigden van vorst Leopold jaarlijks de 5o,ooo ponden gebruikt hadden, Om Clarei aond te onderhouden, pensioenen aan oude dienaren te betalen, én de schulden van den vorst af te doen welke laatste bij zijn vertrek uit Engeland 83,000 pond (omstreeks een millioen nederl. guldens) bedroegen. FRANKRIJK. Parijs, den 11 Februarij. Men begint te spreken van het op- rigten eener maatschappij tot bet koloniseren der franscbe bezittin gen in Afrika. De grondslagen daarvan zouden reeds vastgesteld zijn en de statuten weldra in het licht verschijnen. Deze maat schappij zou door aandcclcn worden gevormd. De feesten van de karnaval zijn thans hier luisterrijker darl ooit; ook ziet men langs de boulevards eene bijzonder groote m°~ nigte gemaskerde personen. Uit een artikel van het officieel blad van Turyn blijkt dat het gouvernement van Sardinië reeds eenige maanden geleden ken nis droeg van het plan der revolutioDnairen om een inval in Sa- voyen te beproeven en dat daartoe de Polen van Bern zich met een aantal italiaansche uitgewekenen in een gedeelte van Zwitser land moesten vereenigenalsmededal in de kantons van Waad en Genève wapens en ammunitie werden bijeengebragt en bereids proclamatiè'n om de militairen en burgers in opstand te brengen, in gereedheid waren. Alles doet overigens zien dat de uitgeweke nen en vooral de Polen bedrogen geworden en in den valstrik ge-' Ioopen zijn. De Polen te Genève hebben zich naar den wil der autoriteiten geschikt en zullen naar Bern terug gevoerd worden. De Polen die op het Meer rondgezworven hebben bevinden zich gevangen op het kasteel de Rolle. Zij hebben geweigerd zich goedwillig naar Bern te begeven en het gouvernement heeft maat regelen genomen om hen des noóds met geveeld te vervoeren. Te Genève was het volmaakt rustig. Volgens brieven van de piemonteescbe grenzen is men te Cham- bery en te Turyn reeds begonnen een groot aantal personen ia hechtenis te nemen, als verdacht van deel te,hebben genomen aan de zamenzweriiig der Polen. Het gouvernement moet meester ge worden zijn van eene briefwisseling waardoor vele inwoners dér steden van Savoyen en Piemont in ongelegenheid gebragt worden. Ook moeten eenige piemonteesche uitgewekenen welke zich in Frankrijk bevinden niet vreemd aan het komplot geweest zijn, en de sardinische minister te Parijs gevraagd hebben dat zij van de grenzen verwijderd of zelfs naar Algiers gezonden wierden. - Verscheidene telegraphische depeches zijn er van Lypn ontvan gen. Er schijnt in die stad eene groote gisting te heerschen. NE.RKRT.AN!)EN. 's GrAvenhage den 13 Februarij. De brandwaarborgmaatschappij Securitaste Antwerpen is 11. zaturdag door de regtbank van eer stelt aanleg in die stad veroordeeldom aan de commissie der gesequestreerde goederen van het huis, van Oratije, in Belgie de onder haar berustende gelden toebehoorende aan koning Willem, benevens de interessen daarvan uit te betalen. Men zegtdat de zelve 35ooo gulden bedragen. - Volgens den Lynx,, zou de oostenrijksche gezant te Brussel te gen den: verkoop van, de paarden van Z. K. H. den prins van Oranje hebben geprotesteerd, en zou de zending van den. heer, Bacourt, van Londen: te Brussel aangekomen, tot hetzelfde onderwerp in be trekking staan. Men zal zich herinnerendat zekere tachtigjarige geestelijke, Lux genaamd., door den aartsbisschop van Mechelen in den ban is gedaan, omdat hij de lijksplegtigheden bediend had aan een per soon die in een tweegevecht te Brussel is omgekomen. Genoemdp geestelijke heeft thans een brief bekend gemaakt waarbij hij ver klaart dat de aartsbisschop geen regt had, om, hem. in den ban tg doen dewijl hij niet onder zijn rqgtsgebied staat, daar hij de hoe danigheid van lioenticat iu de regten en van, apostolieken proto no taris bezit1 hoedanigheden welke hem alleen, van het hof van Rome afhankelijk maken. Hij voegt erbij, dat hij zich dus aan dien ban niet zal laten gelegen, leggen zijn. plegtgewaad. zal blijven dragen, en zijne ambtsbetrekkingen zal blijven uitoefenen. -T- Een brief van den 7 dezer uit Aken meldtdat alle, hoop om de verongelukten in dekoiengroef te redden verdwenen is. Eene commissie, zamengesteld uit ambtenaren der bergwerken bestuurders van groeven uit den omtrek en pol itie-en geregts-beamb,- ten hééft, na eene ernstige beraadslaging het voor hoogst gevaarlijk en onnuttig verklaardverdere moeiten aan te wendendaar men ten minste negen maanden tijds zou noodig hebben om een nieuwen gang te.graven tot aan dekplaats, .waar de ongelukkigen zich be vinden, en deze allerwaarschijnlijkst nu reeds gestorven zijn. Men zal zich dus bepalen om bet ingediongen water door stoom machines uit te pompen. 1 Den 10 dezer is te 's Gravenhage overleden Samuel Heymans Libcn, behoorende tot de; Israëlitische hoogduitsche gemeente, ge boren den 17 November van hel jaar 1732 ie Hollitsch, een land- vlek in Moravie, en dus den boogen ouderdom van 101 jaren en bijna drie maanden bereikt hebbende. Ruim 80 jaren had hij dit land bewoond laat eene weduwe van 80 jaren benevens vijf kin deren na en heeft tot op zijne laatste oogenblikken alle zijne ver mogens gehouden. Sedert eenige avonden worden te Rotterdam op de Wijnha ven proeven genomen om de stad met gaz te verlichten die vele menscben derwaarts lokkeu en algetueene goedkeuring schijnen te verwerven. Het getal troepen dat gedurende den loop van dit jaar tot versterk:.ng van het leger in1 Oost-Indie zal verstrekken, is bepaald op duizend man. De vereeniglng dier manschappen zal plaats heb ben door vrijwillige werving en overplaatsing van militairen van

Zierikzeesche Courant | 1834 | | pagina 1