i me tl, dat clon 'Francisco "Nollyeen dor oproerige afgevaardigden dier provincie in hechtenis is genomen. »Don Pcclro Uhagon afgevaardigde te Bilbao, is van Munbecca alhier aangekomen alsmede de brigadier don Torino en Truxello, gouverneur van St. Ander, de kolonel don Jose F ascjuez en ver scheidene anderen die te Bilbao en Guernica bij de rebellen krijgs gevangen waren." In tijdingen uit diezeifde stad doch van den 28 wordt melding gemaakt van eenen brief van den generaal S aars fieldden 26 te Bijbao geschreven volgens welken genoemde generaal die stad zon der slag of stoot binnengerukt was. Ook wordt in genoemde tij dingen berigt dat de generaal Castagnon den 27 St. Sebasliaan verlaten heeft 0111 de verriglingen van Saarsficld te ondersteunen die zijne troepen tegen de insurgenten in Navarre zal doen opruk ken. Overigens bevestigen alle berigten van de grenzen ontvangen, de bezetting van Yiltoria en Tolosa door de troepen der koningin. Merino is zoo als men zegt met het overschot zijner troepen in bet gebergte van Soria. Den 26 was bet te Barcelona en den 27 te Gironna alles rustig. In de Gacela van Madrid van den 24 leest men dat de ko ningin in het verzoek van den minister van oorlog Cruz, om wegens den zwakken staat zijnér gezondheid van zijnen post ont slagen te worden toegestemd en ia zijne plaats benoemd heeft den veldmaarschalk don A. Zarco del Falie en laatstgenoemden tevens belast met het ministerie van marine. Om echter de goede dien sten van den voormaligen minister Cruz te beioonen heeft de ko ningin hem tot staatsraad benoemd. Ook heeft hoogstdezelve nog de maarschalken don G. Faldèz en don J. Ti. Rodilen den bri gadier J, Rich tot luitenant-g'eneraals van de legers der koningin laatstgenoemden tevens tot gouverneur van Carthagena benoemd. Graaf de Florida Blanco heei't aan de koningin eene nota ge schreven waarin bij op vrij ernstigen toon het tot nu toe gevolgde stelsel van bet gouvernement laakt. «Het is te betreuren" zegt hij onder anderen «dat wij bij een budget van 253 millioen een zoo onaanzienlijk leger hebben dat hetzelve reeds 4° dagen werkeloos tegen over de insurgenten staal." De graaf eindigt met de voor spelling indien men niet van stelsel veranderde, er eene algemeene ontevredenheid zou ontslaan welke niet dan met het nederslorten van den troon zou eindigen. Den 3. Men zegt dat gistererj een buitengewoon courier naar Stokholm vertrokken is met een eigenhandigen brief van den ko ning aan den koning van Zweden. Zoodra de beer de St. Simon die van daar teruggeroepen is te Parijs aangekomen zal zijn j vvil men dat een zeer bekend generaal derwaarts als ambassadeur van Frankrijk gezonden zal worden. Te Dyon wilden de uitgeweken Polen die zich aldaar be vinden den 29 November het verjaarfeest hunner omwenteling vieren en hadden daartoe verlof aaii de regering gevraagd die hun dit toegestaan had op voorwaarde c!at het alleen een poolsch leest zijn zou waarbij niets politieks verhandeld en de herbergzaamheid, welke zij in Frankrijk genieten geëerbiedigd zou worden. Onge lukkiglijk hebben zij aan die belofte niet voldaan. In de zaal hun ner bijeenkomst hingen chassinetten met de namen van verscheiden poolsche veldbeeren en ook met die van Washington Franklin en van Gamier 1 agèseen der hevigste leden van de fransche oppo sitie-partij en van Cahetdie zich mede door zijne vijandschap tegen de bestaande orde van zaken zoo zeer beeft doen kennen. Ook hadden de Polen hunne vrienden genoodigd zoodat de ver- èeniging uit ongeveer vijf honderd personen bestond. Voorts wer den er verscheiden redevoeringen uitgesproken van een oproerigen aard. Een der redenaars bezong den lof van RobespierreSi. Jast en Coiilhonen prees ben als voorbeelden ter navolging aan; een ander beschuldigde hel gouvernement van lafhartigheid en zeide dal de oogen van het volk weldra geopend zouden worden en dat bet de republiek zou uitroepen en een derde verklaarde, na eenige beleedigingen tegen den koning uitgestoolen te hebben dat Polen door de fransche republiek hersteld zou worden en dat dit 1 tijdstip naderde. De regteriijke magt heeft begrepen onderzoek te moeten doen naar hetgeen in deze bijeenkomst voorgevallen is en de minister van binnenlandsche zaken moet bevolen hebben dat de Polen die deze oproerige taal hebben aangeboord van Dyon verwijderd en de belhamels uit Frankrijk gejaagd zullen worden- Het vieren van het poolsche feest te Parijs, waartoe de generaal Lafayette zijne woning geleend had is ordelijk afgeloopen. Vier compagnien van liet 62ste regement van linie zijn van Mar seille naar Aix gezonden ter zake van onlusten die aldaar moeten plaats gehad hebben, doch waaromtrent men nog geene naauvvkeu- J'ige berigten heeft. Ook zouden van' Marseille vier compagnien van het 13de regement naar Orgon gemarcheerd zij 11 waarmede, troebelen ontstaan waren. tOkhcttlaniscn. - 's Gravenhage den 5 December. Men schrijft uit Amsterdam: «Met genoegen verneemt men dat de reparation aan liet Muider- slot hetwelk, eenige jaren geleden, tot afbraak bestemd werd, doch waarvan de instandhouding daarna goedgunstiglijk door Zijne Majesteit is toegestaan thans ten einde gebragt zijn. Zoo mogt dan dit aloude gebouw, aan hetwelk zich zulke ge- wigtige, herinneringen hechtten en hetwelk in dit gewest het eenige van dien aard is, verschoond blijven van betzelfde lot te onder gaan, als zoo vele andere, welke door de verwoestende hand des tijds en der menschen allengskens aan de beschouwing der nako melingschap zijn onttrokken geworden «Of van hetzelve"nog eenig bijzonder gebruik zal gemaakt wor den dan of het enkel maar als een gedenkteeken der oudheid zal bewaard blijven schijnt nog onbeslist te zijn/' Men verneemt uit Vere dat een zeker gedeelte der haven- zalen aldaar tot zoodanige diepte gebragt worden dat kleine oor logsvaartuigen en zeeschepen in het aanstaande winter saizoen daarop ee.ne veilige ligplaats hebben zullen en zelfs bij dood tij uit de haven kunnen gebragt worden 3 hetwelk door de hooge aan- slikking dier zaten anders voor den aanstaanden winter meer doenlijk zou geweest zijn waarom dan ook tot groot b. noegen van de ingezetenen deze gedeeltelijke uitdieping geschiedt. Den 8. Men meldt van Scheveningen dat de naaischool door H. K. K. Hoogheid mevrouw de prioses van Oranje, sedert drie jaren aldaar gev,es.tigd wederom den 6 November 11. door H. K. K. Hoogheid op. het badhuis iu persoon geopend is. De vlijt en de vorderingen van het vijftigtal meisjes, welke deze school bijwonen, blijken uit het aanzienlijk getal kleedingstukken reeds sedert dien tijd door dezelve vervaardigd, en welke op den 6 dezer, bij gele genheid der verjaring van Z. K, II. de prins van Oranje, aan 127 behoeftige inwoners van Scheveningen uitgedeeld zijn. PRINS WILLEM VAN ORANJE. (6 December.) Wie is Hij* die zoo onversaagd In 't bloedig oorlogsveld, Met zijn Getrouwen 't leven waagt, Ter breidling van 't geweld? Wie is Hij die zijn*' stamnaam waard' In 'l digst der slagting stort, En door der Vaadren God gespaard Zoo rijk gezegend wordt? Wie is Hij dien als held vereerd Als bolwerk vari ons regt De Faam daar hii verwinnaar keerj, Met laauwri i 't hoofd omvlecht? Voor wien zich elk met eerbied buigt9 Van welk een stand of ran,g Wiens glorie heel Euroop' getuigt* Vereeuwigt 's Volks gezang? 't Is Hij die in zoo menig strijd Voortreflijk blonk en groot Wiens Vorst 1 ijk bloed in vroeger* tijd, Voor onze vrijheid vloot. Vis Hij die toen verraad en moord De bloed va an had geplant, Op nieuw tot heilgen wraak gespoord De Redder werd van 'tLand. Lang leev' des dierbren Willems Zoon! Dus klink' ons daayrend Lied De Godheid wraakt dien Jubeltoon Verwerpt dee?/ bede niet. En daagt ooit ouregt of geweld 's Lands Zonen in 't geweer Dan vindt de hooggekroonde Held In ons zijn Dappren weer. Hulst 1 December 1833. j. T. büser, Kapitein ide balt. 1 ste Afd. Mob Schutterij van Overijssel. 160-ie kü-vLukLUk£ NE'VULANDibCGE LOTERIJ. Vijfde Klasse. Elfde Lijst. Geene. Twaalfd'e Lijst. Geene. Dertiende Lijst. 25255o,0oo Fecriicncle Lijst. 3162, 17015, ieder- 1000 F ijftiende Lijst. 1206, 63ooieder1000 Zestiende Lijst. Geene. BEKENDMAKIN CE De Commissie ter uitdeeling vari SOEP aan behoeftigen binnen deze Stad verwittigt de daarbij belanghebbende dat door de- 1 iielve op Maandag en Dingsdag den iG en 17 December aan staande des morgens van 9 tot 1 ure in liet gewone Lokaal zal gevaceerd worden ter Inschrijving der gedurende dit Winter seizoen te bedoelen Personen, welke beboore» voorzien te zijn van een bewijs inhoudende' den naam van den te bedeelen Persoon en van de handteckening van den Inschrijver, die hem daarvan bet genot gedurende dezen Winter wil toekennen terwijl met de gewone Uitdeeling van Soep, op Maandag den 'io December aan staande een aanvang zal worden gemaakt; en ook voor dit saizoen wederniets onbeproefd zal worden gelaten om de milde bijdra gen del Inschrijvers door uitreiking van een gezond en verkwik kend voedsel erkentelijk en doelmatig te 'besleden. Zierikzce, den 9 December >833. De Commissie voornoemd, W. A. de JONGE van Campens ISieuwlandvt. Ter ordonnantie van dezelve J. IS E B R E E M O E N S.' ts. v UIT DE IIJND TE KOOP eene HOEFSME DERIJ, met de daarbij beboerende Gereedschappen, om met Mei 1834 te aanvaarden, staande op den Dorpe Serooskerke. Adres bij de Erven Sn. RREPEL, te Ellemect. Te ZieJrikzeebij A. DE VOS Jz., Sia.ds-Trukker, 1S33,

Zierikzeesche Courant | 1833 | | pagina 2