ZIERIKZEESCHE M°. 99. A°. 1833. 'BESTUREN EN ADMIN IS TRA TIEN. JWe/' JDingsdag COIIIANT. ID December. A ANBESTEDIN G van liet onderhoud en de verpleging der Gevangenen in de Huizen van Arrest ie Zier ik zee en Goes, gedurende het jaar T -8 3 4« Op Dingsdag den 17 December aanstaande, des voormiddags te elf ure zal respectively door den Burgemeester in tegenwoor digheid van het Coilegie van Regenten over de Gevangenissen in de steden Goes en Zierikzee'en binnen dé gewone Verga de rka mei- dier Collegiën onder nadere goedkeuring in bet openbaar bij in schrijving per hoofd daags worden aanbesteed het onderhoud en verpleging der Gevangenen in het Huis van Arrest aldaar gedu rende liet jaar '1834. De voorwaarden op welke deze Aanbesteding zal geschieden zullen van heden af aan voor een ieder ter lezing liggen de Bureaux van het Provinciaal Gouvernement en bij de respective Collegiën van Regenten over de Gevangenissen te Zierikzee em Goes. 'Middelburg, den 6 December r833. De Staatsraad Gouverneur van de Provincie Zeeland, VAN V REDEN BUR C H. BEKENDMAKING. Acblervolgens artikel 3 van Zijner Majesteits besluit van den 6 Januari] 1831 no. 68 (staatsblad no. 2) heeft zijne excellentie de -lieer minister van financiën, bij resolutie vau den 5 Decem ber i8o3 bepaald de prijzen bet opgeld daaronder begrepen waarvoor de collecteurs, splitters en debitanten der koninklijke nederlandscbe loterij de loten en gedeelten van dien, voor de derde week der trekking van de laatste klasse der 169ste loterij zuilen mogen uitgeven te weten rij verkoop: Gehecle loten 74, Halve - 37., Vijfde n - ï4,8o Tiende - 7,4^ Twintigste - 3,70 du vepjjüri^g Geheele loten J 34,- Halve - 17, Vijfde - 6,80 Tiende - 3?4° Twintigste - 1,70 Wordende de belanghebbenden bij deze "herinnerd dat, bij voor noemd artikel van Zijner Majesteits besluit uitdrukkelijk is vast gesteld dat de collecteurs, splitters en debitanten gehouden zijn om zich naar die prijsbepaling te regelen en dezelve gedurig ter inzage voor liet publiek beschikbaar te hebben. Zierikzeeden 9 December i833. Voor den Staatsraad Gouverneur van Zeeland De Burgemeester der Stad Zierikzee, DE CRANE. NIE UWS TIJDINGEN. lihuidrfflanfr, ErAnkfort den 1 December. In eenen bijzonderen brief uit Berlijn, van den 25, leest men het volgende: «Omtrent de hollandsch-belgische aangelegenheden verneemt men, dal er van wege het duitsche verbond zelve eene bemiddeling be proefd is, doch dat daarbij tevens de belangen van Duilschland aangaande de vrije vaart op den Rijn en de Maas ook in aanmer king zijn gekomen. Waarschijnlijk zal bij liet aanstaande duitsche congres ook deze laatste aangelegenheid ter tafel komen in welke bijeenkomsten het algemeen duitsche tolstelsel eene gewiglige plauts bckleeden zal. »De nieuwe verbindtenissen der drie noordsche mogendheden be staan naar men verzekert, in eene vaste vereenigings-akte welke tevens den gemeenschappelijken weg zou aanwijzen welke de tno- nareken denken in te slaan. Velen gelooven dat de digte sluijer spoedig opgeheven zal worden, en openbare manifesten de genomene besluiten aanwijzen zullen. »Den gang van den spaanscben oorlog over de troonsopvolging gaat men hier met belangstelling na, en de openbare meening laat zich meerendeels ten voordeele der koningin hooren. De erkenning van Isabella zal, naar men wil, spoedig plaats hebben ten einde grootere onheilen voor te komen. Niemand gelooft aan een pruis- siscli rijnléger, zelfs niet in geval eener fransche tusschenkomst ir. de-spaansche zaken; bet op de been brengen van bet kostbare le ger aan de Maas ligt nog te verse lijn hét geheugen." Den 3. Volgens berigteu uil Weenen van den 24 November waren aldaar nadeelige geruchten omtrent Ronstaiiliiiopel in om loop. Er is van daar een koerier bij het fransche gezantschap te Weenen aangekomen. Men weet niet wat hij heeft overgebragt. Intussciien liep bet gerucht, dat de sultan zich genoodzaakt had gezien, het ministerie te veranderen en Chosrewpacha in balling schap te zenden uit hoofde hij zich verdacht had gemaakt va e. deelneming aan een komplotvoqrls dat er te Konstautinopel groote gisting beersebte, welke niets goeds voorspelde. Mea wil zelfs den genoemden pacbaden lieveling des sultans, beschuldigen van eenen' aanslag op bet leven van zijnen beer die gelukkigerwijs was ver ijdeld geworden. Dit is eclilei' vrij on waarschijnlijkomdat van een zoo gewigtig voorval niet alleen aan bet fransche gezantschap berigt zou zijn gezonden. De zending van eenen franschen koerier za) denkt men dus wel eene andere oorzaak hebben welke welligt daarin te zoeken is, dat de admiraal lloussin bezwaren in brengt over de terugroeping uit de Levant van het grootste getul fransche oorlogschepen waaraan liet fransche ministerie eeue an dere bestemming gegeven heeft. Te Weenen worden reeds woningen gezocht en in gereedheid ge- bragt voor de gevolmagfigden der onderscheidene duitsche Loven die liet congres van ministers zullen bijwonen. Van de westelijke grenzen van Zwitserland de dato 25 No vember wordt het volgende gemeld: In weerwil dat de voor naamste kantons hunne hervormingen hebben bewerkstelligd staat bet kanton Wallis nog onveranderd daar en beeft deszeifs regering zich, tot hiertoe, tegen alle directe en indirecte pogingen lotsver betering der bestaande ol'de van zaken weten te verzetten. De tijd schijnt echter met rassche schreden te naderen dal de oude instel lingen er plaats zullen maken voor bruikbaa-rdcr nieuwe. Zulks ware ongetwijfeld reeds vroeger liet geval 'geweest indien de bewo ners van beneden Wallis voor die van de hoogere declen des kan tons niet in natuurlijke krachten verve achter stonden. Sedert ech ter eene eenstemmig denkende en handelende partij de onderschei den zwitsersche kantons hoe langer hoe meer zamensnoerten de zoogenoemde liberalen overal een gemeenschappelijk doel trachten te bereiken heeft Beneden-Wallis daardoor eenen krachtigen steun gevonden, zóó zeli's dat er aanvankelijk reeds alle waarschijnlijk heid op eene volkomene zegepraal op de lioogere deelen des kan tons bestaat. Mogt evenwel de regering, ter voorkoming dier ze gepraal gewelddadige hulpmiddelen te baat nemen zoo dat bet tusschen de beide partijen tot dadelijkheden kwame dan is er geen twijfel aan of de verhondelingen der overige kantons zullen al huiine vermogens te werk stellen 0111 Wallis tot denzelfden trap van her vorming te brengen als zulks met Bazel het geval is geweest. Hoe dit zij het blijft niettemin zeker dat cr voor en aleer hel zoo ver zal gekomen zijn, nog gewigtige .gebeurtenissen in Wallis te ge- moet gezien worden te meer naardien de berigten van dien kant van eene hoog opgewondene stemming der gemoederen gewagen. Ook in het kanton Waadt hebben thans groote bewegingen plaats. De zoogenoemde radikale partij wendt <p' alle pogingen aan, om de regering te doen tuimelen en zulk eene in hare plaats te sfei- Jeridie Ier vestiging van eenen bondgenootschappelijk constitutio nele!! regeringsvorm in Zwitserland krachtdadigst zal medewerken." co d t fc vi a w ni c. Londen, den 4 December. Men verneemt, dat de engelsche vloot in de Middellandsche Zee, onder het hevel van sir Pulieney Malcolmbinnen kort aanzienlijk versterkt zal worden, en dat de lloyal Hilliam van 120 stukkeu een der linieschepen is, welke naar die slation zullen zeilen. Het avondblad the Courricr dat dit berigt mededeelt, voegt er nog dit bij «De tegenwoordige betrekkingen tusschen Rusland en Turkije ge ven reden tot hel in acht nemen der grootste waakzaamheid en lot het houden van eene gmoegzame zeemagt in die streken. Hel is misschien hoog tijd om maatregelen te nemen ten einde oogmer ken van Rusland uie van dag lot dag duidelijker worden in be dwang te houden." In de laatste dagen van November hebben hevige stormen op onze kusten gewoed, waardoor een aantal schepen gestrand, of ebben. JVaaifmjli. Parijs den 1 December. Men schrijft uit Bayonne van den 27 November «De strijd is geëindigd; alle hersenschimmen zijn eindelijk ver dwenen. Een courier; die den 21 leti 12 ure, Viltoria verlaten heeft, is heden morgen alhier aangekomen en heeft tijdingen medege deeld welke ofschoon niet officieel echter allezins vertrouwen verdienen. De troepen van den generaal Saarsfield hebben bij Pcnaurrada een battaillon 'der koninklijke vrijwilligers van Viltoria aangevallen en hetzelve op dc vlugt gejaagd na het slagveld met dooden over dekt te" hebben. Donderdag morgen den 21 des morgens ten half 11 ure, zijn de troepen der koningin ten getale vau 6000 man voetvolk en 800 ruiters, Viltoria binnengerukt; den volgenden dag zijn er nog 4ooo man voetvolk en 200 ruiters binnengekomen. «Dezelfde courier geeft de verandering van ministerie als zeker op. De hertog de San Fernando is tot minister van binnenland- sche zaken de veldmaarschalk don Geronimo Faldcz tot minister van oorlog benoemd. De overige benoemingen waren hem on bekend. «Door personen, welke vau Biscaije komen heeft mea verno-

Zierikzeesche Courant | 1833 | | pagina 1