PP. 94. ZIERÏKESESCIIE Fr ij-dag 'A°. 1833» C O U R A W T. 22 November. N IE VWS TIJDING E N. VrM&.«klant». Frankfort, den 16 November. Uit Linda u, scb rij ft men van den 5 dezer het volgende: Gisteren avond ontstond in het voormalige kloos ter Mererau, nabij Bregents, hetwelk tot eene kazerne ingerigtis, eens klaps brand die zoo spoedig de overhand nam dat daarbij 4 oosten rijksche soldaten het leven verloren en 3o of 4° zoodanig gebrand werden dat aan hun herstel wordt gewanhoopt, daaren boven kwamen 16 militaire paarden in de vlammen om. Door reu' gevonden brief heeft men sterk vermoeden, dat de brand door moedwil is aangelegd. <Str0at-fevittann*c. Londen, den i3 November. Het voornaamste nieuws, door onze dagbladen dezer dagen medegedeeld bepaalt zich tot berigten uit Portugal. Na in vroegere nommers eene soort van dagverhaal van de verrigtingen van don Pedro en zijne legermagt te hebben me degedeeld vindt men in de bladen van heden en wel bijzonder in den Times van den i3, berigten uit Lissabon, van den 3. Novem ber. Daaruit blijkt, dat de troepen van don Pedro nog voor Santarem stonden. Uit hoofde van den regen en het gebrek aan tenten en bouwstoffen tot het opslaan van hutten had men dezelve in Cartaxo en de naburige dorpen onder dak gebragt. De stelling van don Miguel is uit haren aard zeer sterk maar het graan, dat bij voor zijne troepen noodig beeft, moet op eenen grooten afstand gemalen worden en het zal dus waarschijnlijk over het bezit dezer korenmolen zijn, dat de twee partijen het ernstigste zullen strijden. Men zegtdat don Miguël reeds de voorzorg genomen heeft om de stad van alle overtollige monden te ontdoen, en dus de bejaarde lieden, alsmede de vrouwen en kinderen, daaruit heeft verdreven. De dienst der troepen welke Santarem belegeren was zeermocije- lijk. Toen don Pedro van Lissabon naar het leger ging, meende men, dat er een aanval op den vijénd zou gewaagd worden; doch hierin is men te leur gesteld geworden daar hij onverrigter zake is terug gekeerd. Men geloofde nu dat het zijn plan was don Miguel in Santarem te blokkeren doch dezen stond zoo hij het niet langer uithouden kon de weg naar Abrantes steeds open en ofschoon zijne vijanden verzekerden, dat hij gebrek aan leeftogtbad, scheen dit nog zoo erg niette zijn als zij voorgaven. De krijgsmagt van don Pedro groeide aan in de laatste dagen had hij vijf honderd belgische en twee honderd eu vijftig schotsche recruten ontvangen, en verwachtte, er nog meerder. De Belgen waren niet te Lissabon aan land gezet, maar dadelijk de rivier opgevaren om zich bij het leger te voegen of te Azambuga, waar de groote magazijnen vau don Pedro zijn te blijven. Jfirankvijfe. Parijs, den i5 November. Eergisteren zijn twee honderd en Vijf tig bakkersknechts die zich vereenigd hadden door de justitie ge vat en naar de gevangenis gebragt, onder een sterk begeleide van infanterie en kavallerie. Veertien commissarissen van politie zijn begonnen met hun verhoor. Vele zullen spoedig in vrijheid ge steld worden. Dezer dagen is door bet staatsblad van het keurvorstendom Hessen bekend gemaakt de wetwaarbij aan de Israëlitische ingeze tenen van dien staat gelijke burgerregten als aan de overige ingeze tenen worden toegekend. Volgens herigten uit Napels van den ii October is de kapitein ter zee Raphael Cosa van eenen kruistogt in de zuidelijke zeestreken teruggekeerd en heeft hij het berigt overgebragtdat er nergens meer zeeroovers gevonden worden. Sedert de vestiging van de koninklijke regering in Griekenland is ook de Archipel volko men veilig. De turksche gezant aan het oostenrijksche hof, prins Mauro- jéniheeft dezer dagen berigt ontvangen dat de sultan hem, tot bewijs zijner tevredenheid het turksche eereleekea heeft ver leend. Met eene grieksche pakketboot, welke den io October van Nauplia vertrokken is heeft men te Triest vernomen dat er in Griekenland nog nadere arrestatien hebben plaats gehad en der- zelver getal nu reeds meer dan 4° bedroeg. Overigens was de openbare rust niet in het minste verstoord geworden. Koning Otlo ondervond overal op zijne reis een blij en hartelijk onthaal. Op de reis naar Patras bezocht hij ook het fonische eiland Zante, waar liij door den gouverneur met vele eerbewijzen was ontvangen. De dagbladen welker uitgifte sedert de ontdekte zamenzwering in gansch Griekenland was geschorst geworden mogeu thans weder verschijnen, maar slechts onder censuur. Men meldt uit Freiburg in Zwitserland, dat de fransche en belgische jezuiten van daar naar hun land zijn teruggeroepen. Over het algemeen scheen de zaak van don Miguelvolgens het anders constitutioneelgezinde dagblad the Thirnes zelve, niet zoo ge heel verloren en hopeloos, als vroege berigten het hadden doen voorkomen. Zoo blijkt het thans, dat het reeds te voren in twijfel ge trokken gerucht van het overgaan van Coïmbra Leyria en Fiqueiras tot de partij der constitutionelen, ongegrond is geweest. Leyria, eene opene stad zonder troepen is slechts door een' gewapendeu hoop der Pedroïsten overvallen welke dona Maria aldaar heeft uitgeroepen doch de ingezetenen zelve moeten die bende spoedig vérdreven hebben. Daarentegen moet de kleine stad Alcacanlo-Sal (en Alemtejo), den 25 October door eenige honderd man troepen der constitutionelen die van St. Ubes in een paar stoomboolen de Caldao Waren opgevaren, vermeesterd zijn; de bezetting der migiiel- listen moet naar het binnenland zijn geweken. Den 16. Te Chicester is des morgens van den i3 dezer, onge veer twintig minuten vóór vier ure, door de inwoners dier stad een hevige schok van aardbeving gevoeld vergezeld gaande van een groot gedruisch. Deze schok, welke niet alleen de stads klokmaar ook eenige andere klokken heeft doen slaan heeft zich dien zelf den morgen ruim. twee uren later nog eensofschoon in eenen minder erger graad, vernieuwd. Sedert de drie jongst vei'Joopen maanden is dit nu reeds de derde schok van aardbeving welke in deze omstreken gevoeld is. De lettergieters en de goudsmeden willen zich ook verbinden, ten einde hunne bazen meerder loon af te dwingen. Volgens een onzer dagbladen, heeft een fransche voorpóst de spaansche grenzen overschreden en de brug over de Bidasson aan de spaansche zijde bezet, ten einde te vo.orkoraen dat de Garfisten die brug gelijk zij reeds beproefd hebben niet verbrandeu. Onze regering heeft eenige oorlogsvaartuigen afgezonden om voor St. Sebastiaan te kruissen en de Carlisten te beletten, die stad aan den zeekant in te sluiten. Aan de landzijde schijnt die vesting ge heel geblokkeerd te zijn, zoodat, indien de gemeenschap ter zeö haar insgelijks werd afgesneden die vesting bet geen i4 dageu meer znu kunnen uithouden. Het schijnt, dat de groote kapitalisten thans eene tusschenkomst in de spaansche aangelegenheden als hoogst onraadzaam beschou wen. Intusschen verzekert men dat de regering die tusschenkomst als beginsel heeft aangenomen, doch dat de uitvoering daarvan van de omstandigheden afhangt. De minister van Napels bij ons hof, heeft ter kennisse van het kabinet dei' Tuilerien gebragt, het protest zijner regering, le gen de troonsbeklimming van Isabella II in Spanje, en de èrkefH ning van don Carlosals opvolger van Ferdinand VII. De berigten van de grenzen maken melding van het volgend manifest door don Carlos uitgevaardigd Karél Vdoor de gratie Gods, koning van Gastilien, Leon Arragon enz., aan mijnen waarden en beminden zoon, den prin?f van Asturienaan de infanten aan de eerwaarde vaders aarts bisschoppen bisschoppen en prelatenaan de groot titularissen eu riccos hombreseindelijk aan alle mijne onderdanen, salut Goddelijke Voorzienigheid wier besluiten onbegrijpelijk zijn heeft mij, door mijnen waarden broeder en heer don Ferdinand FII wiens ziel in vrede ruste tot zich te roepen groote verplig/in- gen opgelegd. Wettige opvolger tot de kroon dezer rijken zullen n:\jne wenschen en aandacht steeds op het welzijn gevestigd zijn eener monarchiedie zich beroemen kan de katholieke te Wor den genaamd en Waarvan de trouw aan hare vorsten nimmer heeft gewankeld. Hoewel afwezig en van de vertroosting beroofd om mij te midden mijner onderdanen te zien en int persoon te voorzien in al hetgeen de wonden zöüden kunnen heelendoor de omwentelingen geslagen zal ik echter steeds door alle middelen in mijne magt trachten, het storten van bloed t den burger-oor log en de rampen, die eene eeuw van regeringloosheid en van wanorde voor het heldenrijke Spanje bereid heeft te doen ophou den. Geheel Europa (dat slechts bij voorraad de revolutionaire gou vernementen erkent) zal met mijn kabinet overeenstemmen en des noods medewerken ora de orde, en den staatkundigen en gods- dienstigen vrede te herstellen. Hoezeer het rijk van St. Ferdinand even als in 1820, ook thans onder eenen overweldigenden stan daard door democratische beginselen bedreigd wordtzal echter de natie, even als ia 1823, de roeping van zijnen koning beant woorden. Een zoogenaamd gouvernement doet zich te Madrid door gétveld gehoorzamen doch ditzelfde geweld zal mijne regten ondersteu nen wanneer de dag die niet ver af is zal zijn gekomen dat ik in mijn vaderland terug keer en mijn bestuur vestige, en té gelijk de krachtdadige maatregelen neme, die alleen in staat zijn aan zoo veel oihéiis een einde te Diaken. De parl'jgecJ beeft reeds vooraf de vaderlijke bedoelingen van mijn bestuur belasterd de voorzorgen die ik genoodzaakt zoude zijn te nemen 0111 de omwenteling te bedwingen worden obscu rantisme en on verdraagzaamheid genoemd de voorzigiiglieid waar mede mijn bestoor de ware en wettige schulden moei onderschei den van die welke de uitwerking is van kunsten:;rijen en oneer lijkheden zonder voorbeeld door middel van welke men de natie wilde be moven noemt men kwade trouw en misdadig bankroet; bet verstand, Waarmede ik mij wil toeleggen j om de oude con- s In mes van Gastilien te herstellen krijt men uit voor teruggaande beginselen; de bescherming eindt lijk welke men aan de godsdienst onzer voorvaderen zal vefleenen door de instellingen die de-

Zierikzeesche Courant | 1833 | | pagina 1