jr. 93. ZIEKIKZEESCME S$ingsdag NIE VWS TIJDINGEN. 19 November. SJuiteHtlattfo. Frankfort, 43en ia November. Men schrijft uit Rome van den 22 October «Gisteren. is. da paus. van Gastel Gaudolfo terug gekeerd; men weet niet, waarom Z. H. zijn verblijf aldaar verkort heeft. Eeni- gen. schrijven zulks toe aau het slechte weder, anderen aan de staat- küncïige verwikkelingen die elkander sedert eenigen tijd opvolgen en waarbij heilige stoei bijzonder belang heeft. Het is zeker dat de dood van den koning van Spanje eene omstandigheid van hoog belang en de erkenning der jonge koningin aan groote moeije- lijkheden onderheven is. Wel, onderrigte personen vermeenën dat onze regering in deze OostenKjk zal navolgen; men gelooft ten minste dat cr geen beslisse'tulé\tap zal gedaan worden vóór dat Oostenrijk zich verklaard heeH^Ofschoon de beslissing van eenig staatkundig vraagstuk niet meer S^an den paus afhangt kan het tegenwoordige geval te dien opzigte eene uitzondering maken want het is buiten twijfel dat, bijaldien dit hof de koningin van Spanje erkende, zij daardoor eenen meer zedelijken invloed zou verkrijgen, Welke misschien voldoende zou zijn om haar hare zaak te doen winnen. Men weet nog niet, welke stappen de spaansche gezant, de markies de Labradoreen groot vriend der koningin gedaan heeft. De.kardiuaal Marco y Catalan beeft reeds, wel is waar, een gehoor bij den heiligen vader gehad doch tot nu toe geene officiële benoeming tot regeringslid van het regentschap in Spanje hekomen; bij heeft hiervan slechts door de dagbladen kennis gekre gen, en, bij gevolg geene beslissing te dien opzigte kunnen ne men. Indien deze kardinaal zich op weg begeeft zal men dit vertrek kunnen aanmerken* als een teeken der gunstige gezindheden van ons bof, ten opzigte der koningin. Deze kardinaal heeft on der Leo XII tien rang bekleed van gouverneur van Rome, in welken post hij zich geenszins onderscheiden heeft. Men heeft toen ook algemeen zijn misnoegen te kennen gegeven dat de paus tot die waardigheid eenen Spanjaard benoemd had. Hij voelde toen ook zijnen nfoeijelijken toestand en legde zijnen post neder." Den ii. Een onzer geachtsle bladen ctaelt den navolgenden brief mede, gedagteekend van de pruissische grenzen, den 4 dezer: Men ziet met eenige spanning liet antwoord uit Parijs te ge- moet op de aldaar gedane mededeelingen en .hoopt dat dezelve geene schadelijke gevolgen voor de bestaande betrekkingen zullen hebben. ffüit 'sGravenliage beeft men tamelijk voldoende berigten ontvan gen. De koning der Nederlanden schijnt tot eene schikking te wil len komen doch alvorens zijne toestemming tot een bepaald ver drag te geven vvensebt bij eerst omtrent verschillende punten inlichtingen te outvangen. Hij heeft aan ons bof onderscheidene Vragen voorgesteld, welker beantwoording bij verlangt te bekomen, alvorens zich weder tot delondenscbe conferentie te wenden. Van den anderen kant is, zoo als bekendis, de heer Ldgel naar Frank fort gezonden om het gevoelen der bondsvergadering nopens het territoriaal vraagpunt van Luxemburg te vernemen. Daarintus- schen de hollaudsche aangelegenheden tot hiertoe uitsluitend te Londen behandeld zijn geworden, zoo kan uit Berlijn aan het 's gravenhaagsche kabinet geen voldoend antwoord gegeven worden. Er zal nogtans niets verzuimd worden om te Londen het noodige in het werk te stellen, ten einde den wensch van zijne nederlandsche Majesteit te vervullen. Met dat oogmerk zijn reedssde noodige voor schriften aan de baron von Bulow gezonden. Men verlangt zeer te Berlijn dat de onderhandelingen te Londen weder herv.it mogten Worden. Het is voor de noordsche hoven van even veel belang als voor de zeemogendheden dat het eindelooze belgische vraag punt ten laatste opgelost, en alles uit den weg geruimd worde, wat de gemoederen in. beweging houdt. Bijaldien men eenen vas ten niet eenen gewapenden vrede wil hebben moet men trachten, alle hinderpalen, welke voedsel geven aau eene vijandelijke stemming, ter zijde te stellen. De noordsche mogendheden hebben met die bedoeling het hare gedaan en het hangt nu van de vorige kabi netten en van de omstandigheden af, of Europa een waarachtig stelsel van vrede zal genieten. De zending van den heer Fagel naar Frankfort is een gunstig voorteeken, alhoewel rtien eerst naauwkeu- rig met den inhoud der door hem gedane voorstellen moet bekend worden om te kunnen bewerendat de beletselen welke Luxem burg opleverde opgeheven zijn. «De duitsche ministeriële conferentiën zullen nog in den loop dezer maand een' aanvang nemen; de minister Anciilon zal dezelve bijwonen. Men zegt dat bij zich den 23 naar Praag of Weenen zal op reis begeven. Over welke aangelegenheden in die conferentiën zal geraadpleegd worden, is nog onbekend. Hoofdzakelijk zullen dezelve wel bier op nederkomeri dat men aldaar zal onderzoeken bet gebrekkige dat ten gevolge der jongste gebeurtenisseu in de vormen van verscheidene staatsregelingen in Duitschland ingeslopen is, en dat men de middelen zal nasporen om in dat gebrekkige te voorzien. - »Men zegt, dat de in 's Grayenhage geaccrediteerde buitengewone A\ 1833. gezant, graaf -Maltzan, in dezelfde hoedanigheid van daar naar Let hof van Weenen zal verplaatst worden." Den i2. Berigten uit Weenen van den 4 dezer melder», het voigeride «Een oostenrijksch koerier is alhier uit Parijs aangeko men. Men zegtdat hij gewigtige tijdingen ten aanzien van Spanje medegebragt heeft. De heer de Villatadjudant van den maarschalk Maison is als koerier naar Parijs vertrokken. De spaansche gezant heeft zijne geloofsbrieven bekomen doch ze nog niet overgegeven. Dit kan natuurlijk niet plaats hebben alvorens de koningin Isabella door ons hof erkend is en men weet niet hoe en wanneer de erkenning der nieuwe orde van zaken in Spanje geschieden zal. De engelsche en frausche hoven schijnen er intnsschen veel belang in te stellen dat de overige mogendheden daartoe spoedig beslui ten. De graaf Appony oostenrijksch gezant bij het fransche hof, is voor eenige dagen uit tiongai-ije alhier aangekomen het is nog niet bepaald wanneer hij naar zijnen post zal terugkeeren. Met de laatste berigten uit den Haag is men hier zeer tevreden. Een der dagbladen meldt, omtrent de reis van de kroonprins van Pruissen in de Rijnprovinciën en Westfalen dat boogstdezelve overal met bijzondere hartelijkheid is ontvangen. Te Elberfeld spijsde hij bij een rijken fabrikant en sprak over den bloeijenden staat van die streek. De fabrikant merkte daarop aan: «Dit, uwe H. is het gevolg,der bijzonder vrije instellingen, welke onze provincie bezit hoe meer vrijheid boe meer nijverheid en ontwikkeling vau alle vermogens." De prins antwoordde: «Ja dat ziet men aan Engeland." Te Keulen merkte de president van een geregtsbof aan: «Het is de grootste weldaad, welke Z. M. den koning aan de Rijnlanden kon bewijzen dat bun de openlijke regtspleging niet ontnomen is, gelijk zulks aanvankelijk bel geval zou zijn. De open baarheid der handelingen bewerkt al had zij zelfs ook geen ander voordeel dat de burger het volkomenste vertrouwen in zijn regler stelt." De kroonprins antwoordde«Openbaarheid is in alle zaken nultig; ook uit de diplomatie zal. spoedig het geheim verdwijnen.'* Den 14. Men schrijft uit Weenen van den 6, dat, volgens brie ven uit 's Gravenhage van den 29 OctoberZ. M. de koning der Nederlanden verklaard had, aan deu weusch van het oostenrijk- sche bof te willen gehoor geven en alles wat in zijn vermogen was, te willen doen om aan den strijd met Belgie een einde te maken. Londen Jen t3 November. Volgens onze dagbladen hebben de leden dér conferentie alhier de officiële kennisgeving bekomen dat bij de duitsche honds-vergadering eene médedeelirig van den koning der Nederlanden ontvangen is waarin gevraagd wordt om de toestemming tot den afstand van een gedeelte van Luxemburg aan Belgie. - Men verbaalt, dat de onderhandelingen over een traktaat van koophandel tusschen dit rijken Frankrijk vrij verre gevorderd zijn. - Ingekomen berigten uit Mexico tot den i/j. September, mel den dat de cholera aldaar eindelijk merkelijk aan liet verminderen is, na echter in die hoofdstad, in 35 dagen tijds, 22000 sIa«tof- fers gemaakt te hebben waaronder 8 leden Van bet congres, ter wijl, betgeen opmerkelijk is viervijfden van de omgekomenen vrou wen zijn. Parijs, den 11November. Over bet geheel schijnt men heden niets belangrijks omtrent de spaansche aangelegenheden te hébben verna men, immers de ministeriële bladen bevestigen slechts, dat de generaal Castagnon en ElPasior zich te St. Sebastiaan in een liagchelëke)1 toestand bevinden én dat overigens in alle de noordelijke provin ciën de bevolking de zaak van don Carlos is toegedaan, zoo dat men aldaar met nadruk zal moeten handelen om den ops,'tand met vrucht te keer te kunnen gaan. In deze laatste uitdrukking door liet Journal dés Déhats gebezigd heelt inén heden ter beurze het bewijs willen vinden dat Viel fransch bestuur voor 't minst ernsti» bedacht was op zoo al niet besloten had tot eene gewapende iö^ terventie, en dit gerucht of vermoeden vond .les te meer gelobf nadat men verspreidde, dat het gouvernement door de telegraaf was onderrigt geworden dat ook de vesting St. Sebastiaan door de in- surgenten was bezet, terwijl het garnizoen, nagenoeg 800 man sterk genoodzaakt zou geweêst zijn dezelve te ontruimen. liet officieel dagblad van Madrid, van den 3i heden voor 't eerst ontvangen geeft omtrent de overigé provinciën vrij voordeelige be rigten doch het is bekend dat dit blad in eenen'al te partijdwen geest geschreven wordt, om, vooral ten aanzien van wat builen°de hoofdstad voorvalt. vertrouwen te verdienen. Volgens bijzondere tijdingen van dezelfde dagteekening was de generaal Sarsficld no- steeds te Burgos en zoude aldaar versterking inwachten alvorecs iets tegen de insurgenten te onderriemen terwijl bij ook dan not- met liet bestrijden van den priester Merino en Oud Kasfilien een begin zonde maken. De benden die door dit opperhoofd zijn bijeen verzameld vertoonden zich tot in de nabijheid der hoofd stad en waren werkelijk, zoo als vroeger gemeld is, tot in Aranjuez doorgedrongen, terwijl anderen uit de provincie La Mancha aan- rukken. Den 12. Eergisteren waren bij de barrière du Maine omtrent

Zierikzeesche Courant | 1833 | | pagina 1