Sfingscag NIE VWS TIJ DIN GEK A'. 1833. 12 November. Oil ZIERIRZ^SCHE V*H>, SJnitsfJcfilanÏJ, Frankfort den 4 November. In eenen brief uit Napels van den 19 der vorige maand leest men het volgende «De dood des konings van Spanje ofschoon eene lang voorziene gebeurtenis, heeft echter hier zeer veel indruk gemaakt. Alhoewel men zich met de hoop vleide, dat de aangelegenheden van Belgie en Duitschland spoedig bijgelegd zouden worden alhoewel men teeds gewoon was en aan de ziekte des konings van Pruissen geen geloof hechtte zoo heeft de tijding van het overlijden van den ko ning van Spanje als een tooverslag op alle gemoederen gewerkt. Men vreest dat de koning van Napels getrouw aan zijn protest tegen de troonsopvolging van de jonge Isabelle het niet alleen bij woorden zal laten hoe zwaar het hem ook anders vallen moge de stem des bloeds en zijne vriendschappelijke gezindheden voor de koningin-weduwe op te offeren. De koningin van Spanje moet eenen zeer roerenden brief aan haren koninklijken broeder geschre ven hebben waarin zij hem baren moeijelijken toestand en haar vast besluit te kennen geeftom de regten van haar kind met alle kracht te verdedigen. «De geruchten van eene verandering in het ministerie bevestigen zich niet." Tijdingen uit Ivonstantinopel van den 2 October over Bu charest ontvangen houden het volgende in «iVanz/A pacha is als gezant naar Petersburg op reis gegaan. Als het doel zijner zending geeft men op dat hij gelast zou zijn om nogmaals eene poging aan te wenden tot herziening van de achter stallige schattingen en zoo mogelijk om eene nieuwe overeen komst te sluiten betrekkelijk de afdoening van het nog onbetaalde gedeelte. Voorts zou hem zijn opgedragen om nader de grens lijn tusschen Rusland en Turkije in Azië te bepalen de vastge stelde schikking der aangelegenheden van de voornaamste vorsten dommen Moldavië en Wallachije en alle andere nog onafgedane punten van het traktaat van Adrianopel te regelen. De Servische zaken schijnen wat de hoofdzaak betreftreeds geheel en al ge schikt te zijn. »>De zoon van den tot vorst van Samos benoemden JVogorides is, onder hegeleiding van drie commissarissen der engelsche fran- sche en russische mogendheden naar genoemd eiland vertrokken met de volmagt om de bewoners nogmaals aan te sporen zich aqn de besluiten van de Porte te onderwerpen en om hun in geval van weigering te verklaren dat zij niet langer op de be scherming der drie mogendheden rekenen kunnen maar dat zij van dezelve geheel aan hun lot zullen overgelaten worden. Men twijfelt er aan, of eenige minnelijke schikking wel tot stand zal komen. »In onze hoofdstad heerscht hij voortduring rust; de oefeningen der geregelde troepen duren met denzelfden ijver voort." Uit Scutari heeft men brieven tot den 1 October. Dezelve honden het volgende in «Eene deputatie dezer stad heeft hare bezwaren voor de voeten van den sultan nedergelegd en van Z. H. de meest troostrijke ver zekeringen ontvangen. Dien ten gevolge is in de laatste dageft van September, een turksche kolonel als commissaris der Porte alhier aangekomen om den waren staat van zaken te Onderzoeken, en zoo mogelijk eenen goeden gang aan dezelve te geven. De inwonèrs hebben zich algemeen over de wreedaardigheid van den pacha beklaagd, en eenparig betuigd, dat ofschoon zij gedurende 72 dagen met hunne vrouwen en kinderen op water en brood ónder de wapenen hadden gestaan zij zulks echter liever een half jaar zouden verduren dan wederom onder hunnen dwingeland te rug te keeren. Men rekent dat het antwoord der Porte op deze klagten binnen 14 dagen kan ontvangen worden. De inwoners ma ken ten volle staat op de vredelievende bedoelingen van den Groo- ten Heer; handel en nijverheid staan volkomen stil." Den 5. Uit Milaan wordt het volgende geschreven Na de groote manoeuvres op den 7 8 en 9 October, was er op den 11 in de uitgebreide vlakte van Medule groote kerkenparade en pleg- tige godsdienst voor de troepen. Zeventig duizend man vormden een quarre', in welks midden een tempel van geweerloopen pisto len bajonetten en sabels opgerigt was. De aartshertog onder ko ning en zijne gemalin de hertogin van Parma prins Fredcrik van Pruissen, de veldmaarschalk Radeczkijomringd van 4<> gene raals, twee magnaten in hunne rijke kleeding, en officieren van bijna alle europische armées, maakten de ronde em het quarre'. Na de mis werden er io3 kanonschoten gelost, waarna de troepen in de volgende orde defileerden Een trein husaren 4 battail- lons jagers, 2 baltaillons tyrolsche jagers, 9 batlaillons kroaleö, 5o battailions infanterie, meest Hongaren en Bohemers; 24 bat terijen artillerie met kruidwagens en het korps van congrevische vuurpijlen terwijl het geheel werd besloten door dé regementen kelzer-chevaux legers koning van Beijeren-dragonders Lichtenstein eu koningin van Sardinië husaren te zamen 32 eskadrons. Een der dagbladen meldt, dat er in het laatst van October COURANT. te Èrlau eene aartsbisschoppelijke stad in Hongarije, ran 17 A 20,000 inwoners erge ongeregeldheden zouden zijn voorgevallen. De aartsbisschop en de geestelijkheid hadden bij de verkiezing van een' magistraats-persooniemand voorgesteld, tegen wien de landadel ten sterkste ingenomen was. Deze had de boeren opge ruid, en het gevolg was geweest een hevig gevecht tusschen de aan hangers der beide partijen waarbij eenige meuschen het leven zou den verloren hebben en anderen zwaar gekwetst zijn. De boeren hadden de overwinning behaald, in de hoofdstraten alle vensters ingeslagen en inzonderheid de huizen der geestelijkheid erg toe- gerigt. In Petersburg maakt het rijzen der graanprijzen buitengewone maatregelen noodig. De voorraad Welke in de magazijnen van de stad in het jaar i83ï tol lage prijzen is aangekocht is ten be hoeve der armen voor denzelfden prijs verkocht geworden. Dö keizer heeft daarenboven bevolen dat men tot hetzelfde mensch- lievend doel van den voorraad die in dit loopend jaar aangeschaft is, zal verkoopeu zonder de aankomst der toevoeren af te wach ten en wel tegen eenen prijs geëvenredigd aan de uitgaven daar voor door de króón gedaan. I11 Candia is een opstand uitgebroken veroorzaakt door eene zware belasting, die Mehemed Ali va'u de bewoners van dat eiland wilde heffen en welke zoo drukkend was dat de grieksche bevol king zich omnagtig verklaard heeft die te voldoen en gevraagd heeft om zoo hij daarop bleef aandringen baar goed te verkoopen en naar elders te verhuizen. Twaalf duizend Grieken hadden reeds de wapenen opgevat en de turksche ingezetenen toonden zich be reid om met de Grieken gemeenzame zaak te maken. Den 6. De hertog Bernard vaii Saksen-pfyeimarwelken men meende, dat van Munchen regtstreeks naar de Nederlanden zon terug keeren is integendeel, den 3i October uit die stad naar Ween en vertrokken. De russische generaal-majoor Sutnarokoffkommandant dei* artillerie van de keizerlijke lijfwacht, is te Berlijn uit Italië aan gekomen. De groothertog van Ilessén Darmstadt heeft, hij gelegenheid der ontbinding van de tweede kamer, eene soort van manifest uit gevaardigd, waarin hij de beweegredenen tot dien maatregel hl ooi legt en de handelwijs der regering in dezen regtvaardigt. Hierin zegt de groothertog onder anderen dat de leden der nu ontboti- dene kamer gedeeltelijk niet door 's volks vrije keuze, maar door kuiperijen en andere met de grondwet strijdige middelen verkozen waren; dat zulks reeds weinig goeds voorden geest, waarmede die vergadering zou bezield zijn Voorspelde dat het adres van ant woord op de troonsrede reeds blijken droeg van eenen vijandigen geest tegen het bestuur dat de meerderheid der kamer vervolgens hoe langer hoe meer bewijzen gaf van wantrouwen tegen de rege ring zich door theoretische bespiegelingen liet wegslepen en met de stoffelijke belangen des lands zich zoo weinig bezig hield, dat de beraadslagingen over de begrootingen der staats inkomsten en uit gaven voor het finantiële tijdperk van 1833 tot i835, welke reeds den 8 December des vorigen jaars aan haar waren medegedeeldtot biertoe uitgesteld waren; terwijl er zelfs leden dier kamer waren i die zich niet schaamden openlijk er voor uit te komen dat over die begrootingen niet eerder kon geraadpleegd en beslist wórden dan nadat zekere vraagpunten zouden afgedaan, zijn welke kenne lijk de strekking hadden om het bij de grondwet erkende monar chale stelsel te ondermijnen; dat het eén en ander, als hoogst ge vaarlijk voor de rust eu het welzijn des lands den groothertog had bewogen om eene kamer te ontbinden door welke de maatrege len van het bestuur verlamd en de ingezetenen tot achterdocht ea ongehoorzaamheid aangespoord werden. (0ir00t-t5V*itta«nic. LöSöbü den S November. De londensclie conferentie heeft II. znlurdag hare werkzaamheden over de nederlandsche aangelegen heden hervat. Te dien einde hebben de russische gezant prins Lieren, de pruissische gezant, baron Bnlow, en de ooslenrijksche buitengewone gevolmagtigde baron von LPessenberg, aan het minis terie van buitenlandsche zaken eene zauienkomst met lord Palmer- slon gehad, welke meer dan een uur geduurd heelt. Volgens tijdingen uit Noord-Amerika was de stoomboot A'ieuw Engeland, varende tusschen New-York en Hartford gespron gen en waren bij dit ongeluk acht personen omgekomen en 23 zwaar gekwetst. Waarschijnlijk is deze stoomboot eene dier wei nige, welke nog met machines van hooge drukking voorzien zijn. De berigten uit Brazilië van de helft van Augustus luiden niet gunstig er heerschte nog altijd veel onrust in dat land. Men verwachtte dat de wetgevende kamers eerlang een besluit zonden nemen waarbij don Pedro verbannen werd. Jftvsnlmj». Pabus den 3 November. Men leest in bet ministeriële Journal des Débats dat de zending van den prins von Scliwartzenherg naar 's Gravenhage met den besten uitslag bekroond is dat het vraagstuk van Luxemburg voor deu duitschen bondsdag

Zierikzeesche Courant | 1833 | | pagina 1