Serteurs uit liet mlguelllstïsche leger te Lissabon aan die de on gunstigste berigten aangaande den toestand des legers geven. De zelfde tijdingen maken gewag van bet stranden eener stoomboot de Waterford, in de nabijheid van Peniche welker lading bestond uit kleederen kleinodiën boeken enz. aan don Pedro de ko ningin en de hertogin van Branganza beboorende ter waarde van 200,000 pond sterl.al hetwelk don Miguel zou in handen ge- Vallen zijn. Jfratifevijli, Parijs den 20 October. Er beeft te Fontarabie eene beweging ten voordeele van don Carlos plaats gehad. De monniken hebben zich aan het hoofd van het plaatselijk bestuur gesteld, en het be- rigt doen aanplakken dat zij aan ieder, die de wapens voor don Carlos wilde opvatten 5 realen zouden uitreiken. Te St. Sebasli» aan hebben de overheden, van hunnen kant,, er zeven beloofd aan eiken persoon die voor de koningin ten strijde wilde trekken. Den 21. De berigten tot den i3 dezer door een koerier uit Ma drid overgebragt luiden als volgt De openbare fondsen die voor eenige dagen eene merkbare da ling hadden ondergaan hebben zich thans nagenoeg hersteld vooral nadat men de officiële tijding heeft dal de meeste der mi litaire bevelhebbers en onder deze de generaal Sarsjieldhet ge zag der koningin hebben erkend. De rust in de hoofdstad is niet géstoorddoch het manifest, door de koningin afgekondigd, heeft geenen gunstigen indruk ge maakt en over het geheel zijn de beide ministers de Zea Bermtdes en Cruz zoo weinig geaclit dat men dagelijks met verlangen eene verandering in het bestuur te gemoet ziei. Het 4de regement van de garde een regement jagers te paarjl en twee stukken geschut zijn onder het bevel van den generaal Wals van hier naar Burgos vertrokken, en zullen aldaar, zoo ineen regement, van Saragossa komende, als in de troepen die des aoo- dig van het observatie-leger zullen worden afgezonderd, verster king vinden om de opstandelingen van die zijde te keer te gaan. Bourmonl en eenige fransche officieren houden te Valencia en Alcantara quarantaine en zullen vervolgens waarschijnlijk bet schier-eiland verlaten. De generaal Quesadadie in de eerste dagen uit den post van bevelhebber der garde werd ontslagen is, naar men zegt, thans tot onder koning van Navarre en kapitein-generaal der baskische provincie benoemd. Dezelfde koerier, die deze berigten ffiedebragl, vermeldt, dat bij te Aronda drie a vier duizend man troepen bad ontmoetdie naar Vittoria in aantogt waren. De Garlistendie zich te Mi randa verzameld hadden, waren naar Pancorbo vertrokken, om de troepen van Madrid komende, tegen te houden. In Navarre hebben zich onderscheiden dorpen voor don Carlos verklaard. In Katalonien daarentegen bleef alles rustigslechts eenige kleine benden guerillas doorkruisten bet land, doch werden door de troepen de koningin toegedaan vervolgd. Een drietal derzelve was gevangen gemaakt en dadelijk gefusilleerd. In Biscaye tvint de opstand dagelijks veld en zijn alle mannelijke inwoners onder de wapenen geroepen. Den 24. De tijdingen uit Spanje zijn nog altijd zeer tegenstrijdig. In bijzondere brieven uit Bayonne van den 20wordt de toestand der noordelijke provinciën van dat rijk als zeer zorgelijk voorge steld ook zou de opstand zich tot in Arragon en Asturie hebben uitgebreid. Van den anderen kant schrijft men ook uit genoemde stad dat de troepen der koningin zich met geweld van Vittoria zoöden hebben meester gemaakt doch op welken dag zulks zou geschied zijn wordt niet gezegd. Zeker is het dat de provinciën Biscaye en Alava even als Navarre, in staat van beleg zijn gesteld, en dat daarbij onder anderen is bepaald geworden dat al de opstandelingen welke gewapenderhand gevangen genomen worden terstond zullen worden doodgeschoten. Voorts heeft de hofcou- rant van Madrid aangekondigd dat al de goederen van don Car los verbeurd verklaard zijn. Men meentdat deze krachtige maat regelen zeer znllen medewerken om de rust in Spanje te her stellen. De jonge Bodewijk Bonaparte heelt eenen rijk versierden sabel aan het dagblad la Tribune gezonden om de opbrengst daarvan te doen strekken tot te gemoetkoming in de boeten waartoe dat dag blad veroordeeld is. Hebcvlctnbctt. 's Gravenhage den 24 October. Uit eenen. door de Staats-Cou- rant medegedeelden staat, blijkt, dat de gecollecteerde gelden, ten behoeve van de door den plaats gehad hebbende veenbrand onge lukkig geworden ingezetenen der provincie Groningen in Zuid- Holland bedragen hebben de aanzienlijke som van zestien duizend negen en dertig gulden, zes en tachtig en een halve centswaartoe de stad 's Gravenhage, Scheveningen daaronder begrepen beeft bijge dragen de som van twee duizend drie honderd vier en negentig gul den en zes cents, behalve eene gift van vijftig guldendoor eenen onbekende te 's Gravenhage bij den beer gouverneur bezorgd. Men schrijft uit Vlissingen van den 20: «Eergisteren is het Belgisch schoonerscheepje St. Michel, kapitein F de Jaeger, ko mende van Hull met lakens manufacturen en koperrood toebe- hoorende aan den beer Cassiers te Antwerpen op de bank de Walvischstaart gestrand alle aangewende pogingen ter redding van bet vaartuig vruchteloos bevonden zijnde, beeft de equipage hetzelve moeten verlaten. Bij de ontdekking van dit ongeval was dadelijk eene doodsboot van bier ter hulp uitgezeild doch bij derzelver aankomst op de plaats was er niets meer van bet scheepje te ont dekken. De equipagie is alhier aangekomen zijnde het vaartuig vergaan weinige uren nadat zij hetzelve verlaten had. Er schijnt ook een paard aan boord geweest te zijn." De Belgische berigten van den 26 dezer bevestigen dat de onderhandelingen te Zonhoven zullen hervat worden bij den mi nister van oorlog is deswege eene depêche van den generaal Biuret ontvangen. Op den 23 dezer bad in bet departement der maatschappij tot Nut pan t Algemeen te Grave eene belangrijke plegtigbeid plaats. Aan zes personen zijnde de pontonniers WKoelewijn en J. Kort, een ingezeten dier plaats H. van de Middegaalde ar tilleristen A. Raafs en A. de Man, en den fuselier bij het reserve- batt. der 7de afd. inf. W .van Stuijvenbcrgwerden aan elk hunner, als eereblijk, bet vereerend getuigschrift der maatschappij, met de zilveren medaille voor de beide eerstgenoemden en de bronzen voor de overigen uitgereikt. Deze personen hadden zicli die vereerende onderscheiding waardig gemaakt door bet, op den 6den December van bet vorig jaar, meerendeels met levensgevaar, redden van elf menscben voor de stad Grave, uit de rivier de Maas, die destijds eene buitengewone hoogte bad bereikt. In eene boot werden een twaalftal manschap pen bestemd om de wacht op het fort Koehoorn te betrekken, overgebragt. Aan de schipbrug gekomen stortte de bootplotse ling met de zich daarin bevindende militairen omdie door hunne wapenen belemmerd zich spoedig in een zinkenden toestand bevonden of door den feilen stroom wegdreven. Dadelijk snelden hu rgfTs en militairen die getuigen van bet voorval vvarendeze ongelukkigen ter hulpom het zeerst wedijverende ben aan bet dreigend levensgevaar te ontrukken en het mogt de bovengenoemde menscbenvrienden door de uiterste krachtinspanning gelukken van de twaalf personen elf uit den stroom te redden en in bet leven te behouden terwijl alleen de twaalfde een jong artillerist in den bloei des levens in weerwil van alle aangewende pogingen zijnen dood in de golven vond. De eereblijken der maatschappij, voor deze hulpvaardigheid en betoonde redding toegekend werden onder gepaste aanspraken aan hen uitgereikt door den wel ed. gestr.. heer S.Kreutz, kapitein der artillerie, 2de voorzitter van bet departement, terwijl de secre taris, de wel eerw. beer A. Losgert, predikant bij de herv. ge meente, vooraf eene toepasselijke redevoering gebonden bad over de belungrijkheiddie de kennis der groote daden en der ver- dieriiten van het voorgeslachtin ons vaderlandoplevert voor de nakomelingschap. De plegtigbeid werd, behalve door eene aanzienlijke vronwecH schaar, bijgewoond door den beer generaal-majoor opperbevel heb ber der vesting door bet stedelijk bestuur en verdere autoriteiten en vele aanzienlijke ingezetenen der stad, die, een wezenlijk be lang in de maatschappij stellende daarmede toonden hoezeer baar bloei in het nut dat zij sticht hun ter harte gaan, Ten bewijze hoezeer die vaccine in Engeland eenen weldadigeo invloed uitoefent ter vermindering van de sterfte door de kinder pokken strekt de volgende door eene commissie uit bet parlement bekend gemaakte opgave van het aantal overledenen aau deze ver schrikkelijke ziekte, vóór de vaccine, bij de eerste invoering der- zelve, toen vele vooroordeelen dezelve tegenwerkten,, en üu zij ïrqrsa algemeen is geworden; Op 1000 dooden Van 1770 tot 1780 102 aan de kinderziekte, 1780 *7.90 v 88 I79O l8pp 73 yy 1800 1810 43 n n 181 o 1820 35 18.20 i83o 29 o en Raar de berekening der verloopene jaren 183o i832 2 6 In bet hospitaal voor de kinderpokken te Londen waren van de i785 gevallen, 619 lijders die geacht werden gevaccineerd te zijn, en 1166 die niet gevaccineerd waren. Van de gevaccineerden wa ren er 6 op de 100 gestorven maar van de niet gevaccineerde» 4 op de 100. Zierikzee, den 28 October. Uit het, den 21 Oct. jl., gemaakte twaajial van Predikanten tot vervulling der vacature veroorzaakt door het vertrek van ds. J. Borsiusth. doet. naar Middelburg, heeft de kerkenraad der Hervormde Gemeente te dezer stede, op beden geformeerd het volgende zestal Ds. Ticbier te Purmerende Proes te Doorn, de Witte Brou wershaven Pleijie te Hillegom Lix-raven te Loenen op de Ve- luwe en Kam te Dreiscbor, met het lot tegen Asma in de Rijp en Huijdekopcr te Woudenberg. Hieruit zijn op bet drietal geplaatst: Ticklerde Wit en Proes, waaruit met eenparige stemmen beroepen is: Jacob Tichler th. doeï. en predikant te Purmerende. PRIJZEN TAN HET GEDISTELEERD, te SCHIEDAMden 26 October i833. Geneverhet Nederlandsche Vat.zonder fust. .fa 3 5o zonder de Belasting, Amst. proef,, liet -26.20* Rbvevtentien. "f Er wordt aangekoden in Packtvoor den tijd van 7 of >4 jaren om daarvan op het gebruik te komen in het voorjaar van 1834, eene HOFSTEDE, liggende, onder de Gemeente van Ouwe/kerk, gemerkt C JN°. 5, genaamd d<? Middelste Hofstede, en beboorende in eigendom aan CORNELlS van OEVËREN groot ruim 4° bunders LAND en W EIJ E. Nadere informatiën te erlangen bij gemelden Eigenaar, en ten Kantore van Jonkheer KAREL WILLEM de JONGE te Zierikzee. Te Zierikzeebij A. DE VOS Jz.Stads-ürukker1333.

Zierikzeesche Courant | 1833 | | pagina 2