87. tfr**/ SSingsdag NIEUWS TUBINGEN. A'. 1833. 2f£ October. muttécjlatib. Frankfort den ü3 October. De keizer en keizerin van Oosten- tijk zijn den n dezer te Lintz aangekomen en dien zelfden dag kwamen de koning en koningin van Beijeren met prinses Mathilda en prins Leopold ook daar aan. H. M. de keizerin was den ko ning baren broeder te gemoet gereden en de keizer ontving de koninklijke familie in liet bisschopshof waar zij afsteeg. In bet gevolg van den koning van Beijeren bevonden zich ook de veldmaar schalk prins von Wrede en de minister van buitenlandsche zaken vrijheer von Giese. Den 12 is de oostenrijksche staats-kanselier prins von Metternich, te Lintz aangekomen. Vele lieden gelooven dat de zamenkomst te Lintz een vervolg is van de onderhandelingen Van Theresienstad en van Munchengratzen daarmede brengen zij ook in verband het lang verwijlen van den graaf vori Münch-Bellings hausen in Weeoen. Men denkt, dat hij den laatsten uitslag af wacht om naar Frankfort weder te keeren. De graaf von Ficcjuelmont, die van Berlijn naar Petersburg terug gekeerd is, heeft nog, even als de graaf von Nesselrodc daags vóór zijn vertrek, eene audiëntie bij den koning van Pruissen ge lhad, die twee uren geduurd" heeft: De maarschalk Maison zal op zijne reis naar Petersburg veertien dagen te. Berlijn doorbrengen. De keizer van Rusland heeft den overste der artillerie WeiszJLog die bij de. voormalige poolsche troepen diende, tot generaal majoor bevorderd en tot bevelhebber der stad Lublin, in Polen, benoemd. -In, een bij zonderen brief uit Konstantinopel van den 25 Sep tember wordt gezegd dat men er sedert den vorigen post van geene nieuwe brandstichting meer gehoord had, nadat een aantal boosdoendei's welke zich hieraan-schuldig gemaakt hadden gegre pen en teregt gesteld waren. Ondertusschen was het vertrouwen niet terug gekeerd en zag men handel, en nijverheid niet herleven. Dit werd hoofdzakelijk geweten aan het zonderling gedrag der re gering die meer en meer 's volks gunst verliest. Naauwelijks too- nen zich de inwoners die door eene misvatting of eene of andere daad van geweld van den kant van het bestuur misnoegd of onge rust gemaakt waren na het herstellen dier dwaling"of het intrek ken van de verordeningwaarover zij zich beklaagden, weder te vreten of gerust gesteld of men ziet het gouvernement dadelijk een nieuwen misstap begaan. Zoo heeft thans de vreugde over het in omloop brengen der nieuwe muntsoorten die van meerder waarde dan de oude waren, voor een groot misnoegen plaats gemaakt, daar men sedert eenige dagen stukken van vijftien en twintig pias ters ziet verschijnen die van nog veel slechter gehalte dan de vo rigen zijn. Het is als of de regering er zich op toelegt om steeds nieuwe stof tot morren te geveu. Uit Verona, wordt den 12 October, het volgende geschre ven: «In de afgeloopene week hebben aan de oevers van de Min- cio en in de omstreken der vesting Peschiera .militaire evolutien en spiegelgevechten plaats gehad. De verzamelde troepen bedroe gen meer dan 60,000 man. Zijne koninklijke hoogheid de aarts hertog onder-koning en zijne gemalin de hertog van Modena prins Willem, van Pruissen en vele engelsche en pruissische generaals en andere personen van aanzien waren daarbij tegenwoordig. De fraaije houding der troepen en de juistheid, waarmede de manoeu vres uitgevoerd werden zijn algemeen bewonderd geworden. - De koning van Napels heeft, hij dekreet van den 19 Septem ber, in de hoofdwacht eene wacht voor de inwendige veiligheid opgerigt. Zij zal bestaan uit adellijken grondbezitters, beambten, beoefenaars der vrije kunsten enz.die tusschen de 24 en 5o jaren oud en van een goed gedrag zijn moeten. - Te Maagdenburg heeft men eenen grooten dief heler ontdekt, en bij liem voor 100,000 daalders waarde aan goederen gevonden, die gedeeltelijk reeds voor 10 jaren gestolen waren. De zaak baart te meer opzien vermits men daardoor eene aanmerkelijke dieven bende is op het spoor gekomen -waartoe personen behooren die men voor niets minder dan voor dieven zou gehouden hebben. -Men beweertin een der zwitsersche bladen dat zekere le Tellier voornemens zoude zijn om zich naar 's Gravenhage te be geven ten einde onderhandelingen aan te knoopen voor den door- togt en de inscheping naar Amerika van de thans nog in Zwitser land aanwezige poolsche uitgewekenen. Hoe ellendig ook het le ven is 't welk die uitgewekenen daar le lande moeien lijden wil men toch verzekeren dat zij tegen eenen overtogt naar Amerika protesteren. -Dezer dagen heeft zekere graaf v. Brühl in de vergadering der Saksische stenden een voorstel gedaan strekkende dat men de straf fen op het brandstichten zoude verzwaren en de daaraan schul digen zoude doen veroordeelen om levendig begraven te worden en om verder over de ouders of opvoeders een dergelijken misdadi ger welke zouden mogen worden overtuigd van door eigene schuld, deszeifs opvoeding te hebben verwaarloosd, de enkele doodstraf uit te spreken. De commissie heeft echter deze voor- dragtals in schreeuwende tegenspraak met de hedeadangsche grond ij r a 1 ti beginselen van het slrafregt, afgewezenen de vergadering heeft dien overeenkomstig besloten. Münchem den 18 October. Heden, zijnde de verjaardag van den slag van Leipzig is onthuld en plegtig ingewijd de obeliske uit veroverd geschut en gedeeltelijk uit kanonnen van Na va ri no ver vaardigd hetwelk Z. M. de koning op het Karolinenplein heeft doen oprigten tot aandenken van de beijersche krijgslieden die in den jare .1812 in Rusland zijn omgekomen. Tegen den middag was het plein en de vijf daarop uitloopende straten opgevuld met mi litairen en volk onder hetwelk bijzonder vele landlieden gewezen krijgslieden die aan den russischen en vervolgens aan de fran- Sche veldtogten deel genomen hadden. Ten een ure verschenen op eene tribune, tegen over de obeliske opgerigt, Hare Majesteiten dè koninginnen Theresici en Karoline, de aartshertogin Sophia, de kroonprinses Elise van Pruissen de prinses Louise van Beijeren de prinses Mathilde en de jonge prinsessen van het koninklijke huis kort daarna onder het geschal der trompetten het gebulder des geschuts en het luid gejuich der menigte, Zijne Majesteit de ko ning te paard omgeven van zijnfcn zwager den aartshertog Frans Karei, de prinsen Kclrcl en Max van Beijeren den maarschalk prins van Wrede en een luisterrijken stoet van generaals. Zoodra de monarch met degenen die hem omringden aan den voet van. de obeliske stil hield verdween het bekleedsel waarmede het voet stuk en deszelfs opschriften nog bedekt waren en de prins maar schalk de waardige vertegenwoordiger ook van dien roem en der herinneringen aan dat gewigtig tijdsgewricht verknocht drukte in eene korte en gepaste rede de gevoelens uit welke het geden ken aan de gesneuvelde wapenbroeders iu het hart van alle aanwe zigen mQest verwekken. Londen, den 23 October. Kapitein Ross, die thans te Londen is, wordt er* met veel bewijzen van achting ontvangen. Eergisteren had hij de eer met zijnen zoon bij den koning op.het kasteel van Windsor ten maaltijd genoodigd te zijn en genoot hij het minzaamst onthaal van Z. M. en het geheel koninklijk gezin. Hoezeer het doel zijner reis" niet bereikt is heeft hij allerbe langrijkste ontdekkingen gedaan zoo voor de aardrijks- als natuur kunde. Hij moet de stellige zekerheid bekomen hebbendat er geene nieuwe doorvaart bezuiden de 74 gr' n- e" beeft de magnetische pool op ongeveer 70 gr. 3o min. noorderbreedte en 96 gr. westerlengte gevonden waar bij de engelsche vlag geplant en in naam des konings bezit van het land genomen heeft. Op om trent 69 graden breedte verdeelt eene kleine landtong van nagenoeg vijftien mijlen de zeeën. Van kaap Garry is het land verbonden met wat men Melville's schiereiland noemt. In bet land van vijf tien mijlen breedte is een meer, dat negen mijlen wijd is, zoo dat er eigenlijk op dat punt niet mee r dan zes mijlen lands zijn, welke de zeeën -scheiden. Van eene rivierzoo als de veronderstelde groote Visch-Rivier is niets ontdekt. Het land, dat kapitein Ross gevonden heeft, moet grooter dan Engeland zijn, en daaraan beeft hij den naam van Boothea gegeven naar den heer Felix Booth die in 1829 sherif van Londen was en zich vele moeite gegeven heeft om zijne expeditie te bevorderen. - Een zekere heer Thompson woonachtig te Wrexhem oud p3 jaren, in den beginne dezer maand met eene jufvrouw Pale, te Chester woonachtig, gehuwd zijnde, heeft daarna dit paar hij de moeder der bruid te Molt, in het graafschap Macclesfield wonende hunnen intrek genomen welke vrouw insgelijks 92 jaren telt. Deze familie aldus, nog twee inwonende zusters, van welke de eene 89 en de andere 87 jaren oud is, er onder begrepen, maakt gezamen lijk een aantal van iji5 jaren uit. - Berigten uit Spanje melden dat eenige jonge lieden van As- tegarraga weder beproefd hebben om don Carlos te Irun als ko ning uit te roepen, maar op de vlugl gejaagd zijn. De revoluti- onnaire klub te Vittoria heeft, zoo als men verzekert, eene som van 20,000 pond st. ontvangen welke som haar in staat steltoru een aanzienlijk getal karlistische rekruten uit te rusten. Ook le Logrono is don Carlos den 7 dezer uitgeroepen. Eenige detachementen waren van Pampeluna naar Sanguenza Tanfalla en Olite afgezonden waar men oproerige bewegingen te gemoet zag. De troepen der koningin waren te gelijker tijd bezig met het vervolgen van Santos Ladron. In Navarre schijnt alles nog rustig te blijven. Men verzekert stellig dat Mina, die zich voor als nog in En geland bevindt, op het punt staat, om zich naar Spanje te bege ven men weet echter nog niet welken weg hij zal nemen. Uit Lissabonwordt gemeld, dat er sedert eenige jaren zoo veel vrolijkheid onder de inwoners niet heeft geheerscht als thans. Dagelijks hebben er feestelijke bijeenkomsten aan het hof plaats, waaraan de adel en aanzienlijkste stedelingen deel nemen. Don Pedro houdt gedurig inspectiën over zijne troepen en wendt alle mogelijke moeite aan om hen tot eenen dapperen wederstand voor te bereiden bijaldien de MiguelUsten het mogten wagen eeneh nieuwen aanval te bewerkstelligen. Van alle kanten konten er de-

Zierikzeesche Courant | 1833 | | pagina 1