IS". 84. Vrijdag BESTUREN EN ADMINISTRATIEN. NIE U WS T IJ DING EN. HJuttechlaub. ZIERIRZBESCHB iiti H at tt-iï tt speet tc. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad ZIERIKZEE. Gezien de circulaire aanschrijving van Z. E. den Heere Staats raad Gouverneur dezer Provincie van den 5 dezer maand bij pro- 'Vinciaal-blad n°. 106. Brengen bij deze ter kennis der belanghebbenden dat er op Dings- dag den ai dezer maand, des morgens 10 ure voor het Raadhuis de zer Stad eene Inspectie zal worden gehouden over de Miliciens Vrijwilligers en Schutters welke zich met onbepaald verlof in hunne haardsteden bevindenén worden mitsdien alle de zoodanige Verlofgangers tot deze Stad behoorende. opgeroepen, om ten be paalden tijdeen plaatse ordelijk en net gekleed te verschijnen voor zien van de wapeningf het ledergoed t alsmede de groote en kleine ecjuipement-stukkenwelke zij. van het korps met verlof gaande heb ben medegenomen, mitsgaders van huune zakboekjesonder bedrei ging dat wanneer zij zich niet op de Inspectie bevinden deze nala- tigen ten strengste zullen worden gestraft. En opdat niemand der onbepaalde Verlofgangers hiervan onwe tendheid zoude kunnen voorwenden zal aan ieder hunner een op- roepings-biljet worden te huis bezorgd, terwijl, deze algemeene op- toeping in het bijzonder geldt die onbepaalde Verlofgangers welke zich buiten kennis vau het Bestuur in hunne haardsteden bevin den zullende deze oproeping door afkondiging en advertentie in de Stads-Courant worden openbaar gemaakt. Gedaau ten Baadhuize den i4 October i833. Burgemeester en Wethouders Yoornd., DE CRANE, vt. Ter ordonnantie van dezelven De Slads-Secretaris W. J. P. K R O E F. BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad ZIERTRZEE. Gezien de circulaire van Z. Exc. den Heer Staatsraad Gouverneur dezer Provincie, van den 8 dezer maand (provinciaal-blad n°. 108). Brengen bij deze ter kennis van alle belanghebbenden, dat zoo danige Schutters welke met een doorloopend twee maandelijksch ver lof te huis zijn, zich voortaan tot het bekomen van verlenging van dat verlof, met overlegging van het tot staving hunner positie ge vorderde certificaat van het Bestuur hunner woonplaats, telkens ten minste veertien dagen, vóór het uiteinde van het loopende ver lof, onmiddelijk moeten adresseren aan den chef van het korps waartoe zij behooren die gemagtigd is om zoodanige prolongatie van verlof toe te staan. En opdat niemand hiervan onkundig zijzal deze worden afge kondigd mitsgaders in clezer Stads Courant geplaatst. Gedaan tea Raadhuize der Stad Zierikzee, den i4 October 1833. Burgemeester, en Wethouders voornd. DE CRANE, vt. Ter ordonnantie van dezelven De Stads-Secretaris W. Jp. KROEF. Frankfort, den 9 October. Parlikuliere berigten uit Petersburg melden dat men aldaar eenigzins ongerust is geweest bij gelegen heid der terugreis des keizers door Polen. Men is bet adres dat den keizer voor eenigen tijd in Finland overhandigd werd, nog niet vergeten. Toen hadden 200 Polen door de clubs aangezet tegen het leven van den keizer zamengespannen op de reis naar Riga zou liet misdadige plan uitgevoerd worden verscheidene moor denaars waren met vreemde passen en onder vreemde namen in de omstreken van Lilthauen aangekomen doch uien kreeg kennis van hun voornemen en zij werden allen in hechtenis genomen. De keizer gedroeg zich ook bij deze gelegenheid uitmuntend hij kent geene vrees, en verscheen op alle plaatsen, zonder eenige bedekking. Zijne Majesteit de koning van Beijeren heeft den 6 dezer het groole landelijke volksfeest op de Theresienweide bij Muncheu bij gewoond. Ongeveer Go,000 mensclien waren aldaar verzameld. De koningin beeft dit feest niet kunnen bijwonen. Zij leed te groole pijn aan eene van hare handen, welke'sterk is gekneusd geworden, doordien een lakei het portier van haar rijtuig te vroeg toesloeg eer de koningin nog bare band had teruggetrokken. In een berigt uit het pruissische leest men het volgende: De best onderrigte parijsche dagbladen beginnen den toestand van Europa niet zoo iigtzinnig meer als tot dus verre te behandelen. De be denkingen welke tegen eene ontwapening worden voorgedragen too- rien ook duidelijk dat men zich daar zoo min binnen- als buitens lands genoegzaam, veilig acht. Wij weten niet in hoeverre deze Av 1833. C OU R A M T< 18 October bekommering gegrond is; maar gelooven echter dat juist de nete lige toestand van Europa waardoor bet op de been houden eener aanzienlijke krijgsmagt noodzakelijk wordt te Toplitz Schwedt en Munchengratz naauwkeurig is in overweging genomen om de noo- dige voorzieningen vast te stellen. De weg van minnelijke schikking zal gewis niet ligt verlaten worden; maar blijken de uiterste mid delen onvermijdelijk te wezendan zullen de monarchen ze wel vastberaden bij de hand nemen zoodra het uur der beslissing slaat en slechts de keus tusscben zijn en niet zijn overblijft. Ieder ge voelt, dat de kwalen dagelijks toenemen, en helaas bet oogenblik spoediger dan men denkt kan daar zijn, waarop het der regeringen niet langer zou vrijstaan om zich tot enkele demonstratie*! te be palen. Zoo zouden de conferentiën te SchvvecR en Munchengratz wel van meer beteekenis kunnen geweest zijn, dan de fransche dag bladen het wilden doen voorkomen. Reeds de terugreis van den. graaf Nesselrode over Berlijn schéén iets meer dan de gewone be- leefdneidsbewijzen aan te kondigen. Aldaar hebben nu lusscheu dien graaf en den pruissischen minister van buiienlatidsche zaken ook werkelijk op nieuw conferentiën plaats gehad. Men kan wel als uitgemaakt aanmerken dat zoo er al geeue geregelde betrek kingen kunnen daargesleld worden men althans het statu c/uo zal willen behouden en eene nieuwe gewapende tusschenkomst vati Frankrijk in de hollandsch-helgische geschillen thans ernstiger ge volgen dan vroeger zou hebben. Uit Stókholm schrijft men van den 4 October De russische gezant aan het zweedsche hof heeft namens Zijne Majesteit den keizer voor eenige dagen aan den koning overhandigd eene groote vaas, van gegoten ijzer, vervaardigd in de Alexandrowskische fa brick naar de prachtige Hamiltonscbe vaas in de Villa Hadriana gevonden. Zijne Majesteit de koning heeft dit meesterlijk bewerkte kunststuk in bet koninklijke museum doen plaatsen. Den 11. Men spreekt van eene bijeenkomst der vorsten van bet zuiden van Duitscbland die als eene voortzetting der conferentlëa tusschen de Monarchen te Schwedt, Miinchengratz en Linz gehou den moet plaats hebben. Ook zegt men dat in de maand No vember te Schönbrunn, bij Weenen een algemeen congres zal ver gaderen. ©vööI-lsïKtttaome. Londen, den 12 October. De daling, die op de beurs van gis teren in den prijs der geconsolideerden heeft plaats gehad werd geweten aan een gerucht, dat Rusland, Oostenrijk cn Pruissen ge weigerd hadden dal de provincie Luxemburg met Belgie vereenigd zou worden. Den i3. Door een gouvernements-bode zijn berigten uit Spanje aangebragt die de tijdingen bevestigen wegens den opstand in Bil bao en andere plaatsen ,,,ten voordeele van don Carlos. Dit beeft een onaangenamen indruk gemaakt op de houders van spaanscbe fondsen doch is eerst gisteren na den afloop der beurs bekend geworden. Jfvanfevijfe. Pauus den n October. Volgens berigten uit Madrid van den 6 dezer was alles er in de volmaaktste rust. De groote raad van Kastiüe heeft de regteu van de koningin i benevens die van de regéntes erkend. Te Bilbao moeten oproerige bewegingen hebben plaats gehad. Een eerste opstand was er den 3den gedempt; doch den volgenden avond tegen zes ure zijn de monniken uit het klooster van St. Franciscus in het dorp Alhia aan de andere zijde der rivier met het kruis aan hun hoofd uitgetrokken gevolgd door een bat- taillon koninklijke vrijwilligers Van dat durpdaarbij hebben zicli gevoegd de vrijwilligers van BilbaoHusto en Bogona en toen is door hen Karei V als koning uitgeroepen. Voorts hebben zij de afgevaardigden Vhagon en Zavala, welke laatste een der hooiden van het geloofsleger geweest is willen arresteren doch dezen is het gelukt zich schuil te houden waarop zij den heer Arechaga schoonbroeder van den gedeputeerde Vhagon, vermoord en deu corrégidor Mota een man van veel moed in de gevangenis gewor pen hebben. Dit had grooten schrik verwekt. Elk vreesde voor zijn leven, en de postwagen van Bilbao naar Biyonne, die deze tijdingen heeft medegebragt had een vrijgeleide, geteekend door een der hoofden van het oproer die le voreu tot de garde du corps behoorde en tijdens de troebelen van Madrid uit de hoofd stad weggejaagd was. De koningsgezinden liepen van alle kanten te hoop en in Bis kaje werd don Carlos als koning gehouden. Biskaye bezit volgens de oude wetten aan die provincie eigen eene gewapende hurgermagt die op twaalf a veertien duizend man berekend kan worden en men vreest dat deze zich voor don Carlos verklaren zal dewijl bekende aanhangers der aposlolijke partij, zoo als onder anderen de markies de V aldcspinazich aan haar hoofd bevinden. De geheele bevolking van Bilbao bestaat uit i3o,ooo mensclien. Dé dorpen, die in opstand zijn, behooren tot de grootste. Het franciscaner klooster van Albia telt 167 monniken in Bil bao zijn zeyen mannen- cn zeven vrouwen-kloosters. Volgens eene

Zierikzeesche Courant | 1833 | | pagina 1