N\ 82. J^rijdag NIE ÜWS TIJDINGEN. A\183& II October. «V- ZIERIRZGGSOIE SJniisdMatti». ÏrAnkfort den 4 October. Het te Darmstadt onder den naam Van Deutsche Vaterlarids-Zeitung uitkomende dagblad behelst een betoog, waarin de meening ontwikkeld wordt, dat de dezer dagen in Schwedt en Boliemen geboudene beraadslagingen van eenen vre- delievenden aard zijn geweest doch dat de monarchen tevens be sloten hebben om den invloed der alles vernielende revolutionaire propaganda gezamenlijk krachtdadig tegen te gaan en des gevor derd ter handhaving van regt en orde, het zwaard te trekken. Voorts maakt de schrijver zeer ernstige bedenkingen tegen het af staan van een gedeelte van Luxemburg aan de Belgen, en dringt hij er nadrukkelijk op aan dat het duitsch verbondofschoon men dau ook in i83o zich niet tegen het gewelddadig in bezit nemen van een deel dier duitscke provincie moge verzet hebben, zich op eene krachtige wijze zal doen gelden en de onschendbaarheid van den duitschen bodem naar eiscb handhaven. Men verbaalt dat allerwaarschijnlijkst de kleine congressen door een algemeen congres gevolgd zullen worden waarin alle tot nog toe beslaande geschillen moeten worden vereffend. In dien zin zouden aan het westelijk Europa voorstellen zijn gedaan zoo dat men bij de toenadering van alle kabinetten en den algemeenen wensch naar vrede hopen mag dat eindelijk op die wijze alle zwarigheden geschikt zullen worden. Z. M. de keizer van .Rusland die den 11 September, des ochtends ten half vier ure, te Modlin aangekomen is, heeft den- zelfden dag de werken in oogenscbouw genomen welke van die plaats eene der grootste en sterkste vestingen van Europa moeten maken. Na den middag heeft Z. M. de twee infantcrie-kampen be zocht welke onder het bevel staan van den generaal Kreuz eiï van den generaal Riidiger. De soldaten begroetten den keizer met een levendig gejuich en onderscheidden zich door eene goede houding en opmerkelijke gezondheid. De stad Warschau deed Z Mi vra gen om eene deputatie aan IJoogstdeiizelve te mogen zenden met de bede, dat het hem mogt behagen de stad met een bezoek te vereeren doch Z. M. we^s die deputa'ie af en liet aan de stad zeggen dat hij- naar Polen was gekomen om het leger te zien Waarover hij volkomen tevreden was maar dat dit het geval niet kon zijn met Warschau en dat Z. M eerst dan aldaar zou ver schijnen wanneer zich de inwoners dier stad op nieuw zijne ach ting waardig gemaakt zouden hebben in welk geval hij er met vergenoegen zou terugkeeren. De burgerlijke en militaire ambte naren werden ter audiëntie bij den keizer toegelaten. Den 23 hield Z. M. eene wapenschouw over eèn gedeelte der armee onder de orders van den veldmaarschalk prins van Warschau. De troepen bij Modlin bestonden slechts uit vier en veertig duizend man van alle wapenen daar de garnizoenen die binnen 's lands gelegen zijn, alsook de bezetting van Warschau en de manschap, die aan de vesting van Brzesc werkt, hunne posten niet mogten verlaten. De keizer heeft de armee voor den prins veldmaarschalk die haar zoo roemrijk aangevoerd had het geweer doen presenteren en zelve bet teeken gegeven om ter zijner eer een houraJ aan te heffen. Den «*4 heeft Z M. de citadel van Warschau bezigtigd en er eene re^ vue gehouden ovef 'het garnizoen der stad. Ileen gaande zeide hij aan den militairen gouverneur graaf'Pankratieff, dat.hij.wel naar de citadel gekomen was, maar niet naar Warschau en dat hij dit aan de burgerij moest hekend maken. Den heeft de'keizer de terugreis van Modlin naar Petersburg aangenomen. Dezer dagen zijn bij Germersheim op den Rijn vier personen, die goederen ter sluik wilden invoeren, verdronken. Een huuner Was een huisvader van acht kinderen. Cn-cist-ïsvhiauntc. Londen, den 5 October. Het blad van de partij der Tories hetwelk voor eenige dagen reeds een dergelijk berigt had medege deeld, meldt thans op nieuw, dat de drie zoogenaamde noordsche mogendheden aan den Koning der Nederlanden haren wensch heb hen doen te kennen gegeven dat Z. M. zich ten minste voor het tegenwoordige, indien dit'mogelijk was, van openbare vijandelijk heid mogt onthouden, dat dat, indien zoodanig een stap door de omstandigheden gebiedend mogt gevorderd worden Z. M. verzekerd konde zijn van de meest vriendschappelijke gezindheid en van het vurige verlangen dier mogendheden nm hem alle hulp, die in hare magt iste verleeneri. De koningin dona Maria is zondag den 22 te Lissabon aan gekomen en er den volgenden dag aan wal gestapt. H. M. is met de grootste vreugde ontvangen. Don Pedro geleidde haar naar de hoofdkerk, waar een plegtig Te Deum gezongen werd ,„.en van daar begaf zij zich in staatsie door eenige der voornaamste straten naar het paleis. Dpn ?-4 heeft zij eene revue over de troepen gehouden op verschillende punten der linie en is door deze ook met geest drift begroet. Na den 1.4 waren er geene verdere vijandelijkheden voorgevallen zoo men daarvan uitzondert een togtdien de constitutionelen met COÏJIi AlN Té 25o man infanterie 3o ruiters en twee kanóntieerhooten naar Sa- mora gedaan hebben, om van daar vee en levensmiddelen te ha len. Drie dagen waren zij daarmede bezig toen de Miguel listen ia getale aanrukten eu hen van daar verdreven, waarbij zij eene der kanonneerbooten ea verscheiden schuiten met proviand Verloren. Jpeattïmjfc. Parijs, den 4 October. Men heeft hier met de telegraaf de tij ding gekregen dat Z. M. de koning van Spanje den 29 September ten drie ure overleden is. Bij voortduring deelen ónze bladen berigten mede omtrent de woelingen der legilimisteu in het Westen. De jongste zoon vart Bourmont bevindt zich, naar men verzekert, thans te Beaumont, gemeente Freyne, nabij Conde'. In die streek moeten, door hooge personaadjen der legitimistische partij sinds eenige dagen omstreeks i,5oo,ooo franken aaii derzelver aanhangers zijn uitgedeeld. De zoogenaamde patriotten zijn vet'pligtorh in al de westelijke depar tementen, ter afkeering van de chouans, dag en nacht militaire diensten te verleenen. Zij doen vele patrouilles op het land en dit is het alleen hetgeen de legitimisten nog afschrikt. De post wagen van Segre naar Ingrande, door Conde', is den 29 Septem ber, nabij Loges, i\ uur van Ingrande, door 25 wel gewapende en uitgeruste chouans overvallen die het gelddat zich daarop van de regering mogt bevinden, eischten. Toen men hun echter antwoordde, dat het geld, dat op den postwagen aanwezig was, aan kooplieden toebehoorde, gaven zij te kennen dat zij dit niet verlangden daar zij genoeg hadden. Ook op een üitgeholden weg nabij den heuvel van Braygemeente Montzelais en in het arron dissement Anceuis aan de zijde van Bretagnehebben zich chouans vertoond. Den 5. In het Westen blijft het steeds even onrustig, en de regering heeft naar Bordeaux en Bayonne bevelen uitgevaardigd om. in die streken troepen te doen bijeentrekken. Uit Toulouse zou. ook artillerie vertrekken, welke zich naar de zijde der Pyreneën begeeft. De regering schijnt ook aan die zijde, hij mogelijke bewe gingen in Spanje, op hare hoede te willen zijn. Bij het spaansche gezantschap is heden morgen een courier uit Madrid aangekomenwelke den dood des Konings bevestigd heeft. Overigens zijn er weinige bijzonderheden van de aangebragte tijdingen bekend geworden. Alleen wilde men weten, dat het be. ligt zou ontvangen zijn, dat don Carlos e n de maarschalk de Bout** mout werkelijk Spanje zijn binnengetrokken. Velen beschouwen nogtans dit berigt als te voorbarig, daar de dood des Konings van Spanje eerst den 1 October in Portugal kan bekend geweest zijn* Verder meldt men als eene zekere zaak, dat noch Bourmontnoch. Larochejaccjiielinzeiven hun ontslag hebben ingezonden, maar daf don Miguel hun'dat ontslag heeft gegeven om aan de eischen der porlugesche officieren te voldoen, die er zich op eene hevige wijs tegen uitlieten, dat zij onder bevel van vreemdelingen moesten, die nen. De maarschalk Bourmont, de generaal Clouet en al de min dere vreemde officieren zouden daarop uit wanhoop hunne dien sten aan don Carlos hebben aangeboden die zich gehaast heeft de zelve aan te nemen. Hcfocslantscn. 's Graveniiage den 7 October. Naar men verzekert heeft de zending van den oosteririjkschen diplomaat Prins von Schwarzen- berg, welke de last van den vroeger herwaarts bestemden generaal Clariim-Martinez schijnt te hebben overgenomen een allezins vrede lievend doel. Den 8. Het heeft Z'. M. behaagd HóogstdeSzelfs goedkeuring aan den heer mr. jacobus Schèltema te betuigen over een door dèri- zelven aan den Koning aangeboden exemplaar zijner hoogduitschc overzetting van liet vroeger door hem 'uitgegeven' werk tér beant woording van dat van mr. C. H. Schaal, over de" geschiedenis der uitvinding van de boekdrukkunst. Z. M. heeft tevens gelast', dat er een zeker getal exemplaren ter beschikking van den minister van buiten Ja ndsche. zaken zou worden gesteld, om aan de gezantschap pen builen 's lands en bijzonder in Duitschland te worden ver zonden', ten einde dezelve aan de geleerde iustelliugeu akademiën, als anderzins uit te reiken. Op aanstaanden maandag, den t4 October, zal te Amsterdam een aanvang gemaakt worden met den verkoop dei' bibliotheek nagelaten door wijlen derï heer Jacobus Koning, in leven lid van het koninklijk nöderlandsch instituut enz. Deze bibliotheek is zèer rijk vooral in het vak der nederlai.dsche geschiedenis en let terkunde. Behalve de boekwerken, waaruit dezelve bestaat, zal nog een aantal belangrijke handschriften daartoe behoorende worden verkocht. Met genoegen verneemt men, dat de zeldzaam heden, betrekkelijk tot, en de werken over Laurens Janszoon. Kos ter en de geschiedenis der boekdrukkunstvermeld in de catalogus op bl. 1 -34 van n°. 1-217, dezer dagen, bij onderbandscben ver koop het eigendom geworden zijn \an de regering der stad Haar lem in welke stad, als de wieg en bakermat der boekdrukkunst, deze zeldzaamheden bij de overige zich aldaar bevindendebe schouwd kunnen worden op derzelver regte plaats te zijn gekomen. Was het ons eea waar genoegen ecnigen tijd geleden mei-

Zierikzeesche Courant | 1833 | | pagina 1