'ïocp Van: leve Hendrik V! en onder liet zingen van koninklijke liederen waarna een dertigtal derzelve in een zoogenaamd patriot tisch feoffijhuis was ingevallen alwaar zij grove ongeregeldheden hebben gepleegd. Een patriot zou onder deze woelingen met een ponjaard zijn doodgestoken en een ander zwaar gekwetst. Den vol genden morgen was de stad rustiger, doch tegen den avond heb ben de woelingen wederom een' aanvang genomen welke eindelijk in een openbaar gevecht, op de plaats St. Louis, zijn uitgebroken. De gevolgen hiervan zijn nog onbekend, doch, volgens de laatste berigten was een sterk detachement linietroepen derwaarts gezon den om de strijdenden vaneen te scheiden. Men wilde weten, dat de beeven de Meuurs Sala, de Kergorlay en zes andere hoof den der Carlisten zich sinds eenige dagen binnen de muren van Marseille ophielden. ftcbcrïatifcctt, 's GravenhAge den 3 October. Laatstleden woensdag den September, is bet 175jarig bestaan van het diakonie-weeshuis der nederduitsche gereformeerde gemeente te Amsterdam door eene godsdienstige en allezitis doelmatige en plegtige feestviering in voor noemd gesticht gedacht geworden zijnde bet bestuur over hetzelve daartoe regtstreeks verzocht en aangespoord geworden door mild dadige menscben- en kindervrienden die, hoezeer onbekend ver kiezende te blijven de penningen daartoe benoodigd in eene ïuiine mate hebben gevonden. Mén schrijft uit Groningen van den 17 September: «He den bad alhier de plegtige akademische begravenis plaats van wij len den hoogleeraar in de faculteit der regtsgeleerdheid mr. G. de jvhl, Ten elf ure des voortniddags begaven zich de heeren cura toren en professoren in koetsen van de area naar bet sterfhuis, en vergezelden op dezelfde wijs bet lijk van daar naar de begraafplaats, huilen de Heerepoortbij welken optogt vier der heeren professo ren dekens of plaatsvervangende dekens hunner iaculteiten, als sleepdragers te voet naast de lijkkoets gingen. Aan de begraafplaats droegen eenige der daar verzamelde heeren studenten het stoffelijke overschot des, ontslapenen uit de lijkkoets ten grave, bij-welk graf, nadat de kist in hetzelve nedergelaten was de achtenswaardige grijze boogleeraar Gratama 7 ambtgenoot des overledenen in de rogls- geleerde faculteit, en vroeger deszelfs leermeester, eene lijkrede hield waarin bij de verdiensten van den gestorven' hoogleeraar met hoogen lof vermeldde en onder anderen op eene zeer roe iende wijs, deszelfs naaste betrekkingen aansprak. Nadat de heer Gratama zijne aandoenlijke taak verrigt haddrukten de heeren studenten de Balbian van Doorn en Oudeman, de eerste in proza, de andere in dichtmaat hunne en hunner medeleerlingen smart over bet geleden verlies niet ongepast uit; waarna, als gebrnike- lijk, tie studenten de eerste schoppen aarde op de kist in het graf nederwierpen. Treurmuzijk en een groote toevloed van aanschou wen vermeerderden het plegtige der begravenis en der geheele lijk- staatsie bij welke aan iedereen het broze des menschel ij ken levens allertreffendst herinnerd werd. Gelijk het voor het overige der akademische jeugd bij deze laatste hulde aan haren waardigen leermeester had goedgedaebt zich afzonderlijk naar de begraaf plaats te begeven, keerde zij ook afzonderlijk naar de stad terug," Utrecht den x October. De belgische dagbladen van den 28 en 29 September zijn opgevuld met berigten en verhalen der Sep- tember-f'eesten ter gedachtenis van de roemrijke revolutie. Den 28 heeft te Brussel onder anderen een monster concert plaats ge had, in navolging van dat te Parijs, waarbij Lode wijk Philips de inaat heeft geslagen. Wij lezen intusschen niet dat Leopold ook hfèrin zijn papa heeft nagevolgd. De Emancipation vermeldt alleen, dat Belgie in hel monster-concert Frankrijk bijna heeft overtroffen te Parijs had men bijna 5oo muzijkanten bijeen en te Brussel 4<6. Dezê hebben door hunne monster muzijk het belgische volk aan gekondigd dat het fransch is geworden daar zij vooral den mar- seillaanschen marsch hebben uitgevoerd." Toen al de muzijkanten, die Belgie bijeen heeft knnnen brengen in de vauxhal wa ren vergaderd aldus leest men in een belgisch dagblad ver scheen de belgische minister van oorlog (de franscbe generaal Evain) vergezeld van den generaal Nijpels endeed eeue aanspraak, waarin hij aan de muzijkanten te kennen gal tot welk einde zij bijeen wa ren gekomen (even als of zij. dat niet wisten) en het aandeel bet- welk hun tot deze plegtigheid was voorbehouden namelijk otn den Brusselaars eenen harmonieusen dampkring te bezorgen. Deze te- langrijke aanspraakmet franscben wind voorgedragen heelt de muzijkanten aangespoord om hunne talenten te doen hoorenen tot belooning ontvingen zij daarna elk eene halve flesch wijn. De belgische dagbladen geven niet te kennen dat huil burger-koning er bij tegenwoordig is geweestwaaruit wij hesluiten dat hij dat gedeelte van de September-feesten niet met zijnp tegenwoordigheid heeft vereerd hetzij omdat hij de maat niet zoo goed voor de Belgen kan slaan als Lodewijk Philips voor de Franscben hetzij Omdat de vorige feestdagen hem reeds hadden vermoeid vooral de harddraverij van den vorigen dag waarbij hij eene zilveren vaas aan den besten harddraver had geschonken met de overtuiging dat hij de belgische kroon met de harddraverij van Augustus 1831 bijna zou hebben verloren zoo papa Lodewijk Philips hem niet ge red had en het daarop gevolgd bal alwaar hij eenige fransche dansen heeft uitgevoerd hetzij dat hij den vorigen feestdag op het harmonie-concert den marseiilaansehen marsch genoeg gehoord had hetzij dat hij de eer om eene aanspraak aan de belgische muzij kanten te doen aan den bestuurder van Belgie den franscben ge neraal Evain, wilde afstaan. De Emancipation eindigt zijn verhaal van dat monster concert met te vermelden dat elk korps muzij kanten eene eere-klarinöt of eene eere-horen niet zilver beslag heeft ontvangen. Er zijn uitgedeeld 12 klarinetten en 9 klephorens elk met het opschrift3de verjaring der September dagen i83o. Eere instrument door den staat geschonken aan de muzijk vanDe laatste stukken, welke al deze muzijkanten hebben uitgevoerd zijn la Marseillaise en la Brabanconne geweest, waarschijnlijk in navol ging van het parijsche monster-concert om het vrije volk aan het ïir.gen fe krijgen, De Belgen schijnen minder genegenheid tot zin» gen te hebben dan de Franscben daar noch de welsprekendheid van den franschen minister Evain, noch de harmoniense dampkring van 4'h muzijkanten noch de herhaalde marseillaansche marsch. hen aan het zingen hebben knnnen maken. Wel ligt gevoelen zij zich zoo vrij niet als de Franschen in Parijs of heeft de herinnering aan den tiendaagschen veldtogt hun den lust ontnomen. Hoe dit zij zij hebben bij het monster concert van den 28 Sept. even zoo min hunne stem doen hooren, als op het harmonie-coneert van deu 26 Sept. »Dit laatste concert had plaats zegt het berigtdoor het muzijk-korps van al de regementen van het legerouder direc tie van den heer Felis (al weder een Franschnian) Hunne Maj. Leo pold en zijne gemalin hadden plaats genomen op het balcon van het hótel des graven Werner van Mèrode (den mede sollicitant naar den belgischen troon) en hoorden de muzijk mede aan. De ouver ture van Willem Teil werd met veel kracht énergieuitgevoerd. Het concert eindigde met de vereeniging van de airs la Marseillaise en la Brabangonneen deze vereeniging werd van alle kanten toege juicht. Hieruit zou men moeten opmaken dat de Belgen hunne vereeniging met Frankrijk goedkeuren doch wij gelooven dat alleen de revolutie-partij daarmede genoegen neemt. De fransebgezinde berigtgever zegt verder, dat dit concert meer dan 10,000 menschen heeft bijeen gebraglmaar maakt geen gewag van zingen noch van uilfluiten hetwelk te Verviers heeft plaats gehad. De Eman cipation van den 27 September deelt deze gebeurtenis aldus mede: «Een belagchelijk ongeval heeft gedurende het verblijf van Hunne Majesteiten Leopold en zijne gemalin) te Verviers plaats gehad. Toen zij zich op het balcon van het huis van den heer Bioley be vondenwerd er door etn jongen van 11 of r2 jaren gefloten, op zoodanige wijzedat men hem arresteerde en naar de gevangenis voerde. Door den procureur des konings ondervraagd, verklaarde hij dat hij een deuntje had gefloten dat hij die kunst goed ver ste .1, en meende dat hij: anderen daarmede genoegen zou doen." De bekende Morredie op decitadel van Antwerpen zijn* eenen arm en de andere hand heeft verloren en in Amersfoort woonach tig is, is voor eenige dagen terwijl Z. K. H. de Prins van Oranje zich op Soestdijk bevond op het paleis ter maaltijd genootligd, bij welke gelegenheid de Prins ea de Prinses zich met hem dikwijls hebben onderhouden. De Messager de Gancï meldt het volgende Gendden 4 October. Het gerucht heeft zich gisteren op onze beurs verspreid dat Z. M. koning Louis-Philippe aan Z. M. Leopold, zijn schoonzoon heeft berigt dat de sonvereinen van het congres van Munchengratz hem als een onderpand van eenen opregten ei} duurzamen vrede hadden gevraagd de herstelling van hei koning rijk der Nederlanden, zoo als hetzelve voor den 25 Augustus i83o bestond. Z. M. Louis-Philippe moet hebben geantwoord dat hij aan de gevraagde herstelling de hand niet kon laenen, maar dat hij zoude toestaan dat Belgie en Holland bij liet ophouden van alle bescherming en tusschenkomst hunne verschillen onder elkan der door hunne eigene middelen zouden beslechten. Deze tijding is niet zonder waarschijnlijkheid daar wij intusschen de oorsprong er niet van kunnen aanwijzen geven wij dezelve slechts als cea beursberigt." "Gisteren zijn verscheidene couriers en estafettes gaande in ver schillende rigtiugen naar Antwerpen Calais en- Brusselonze staéï gepasseerd." 16<Tie KONINKLIJKE NEDERLANDSCIIE LÖTLMJ. Eerste klasse. Eerste Lijst N°. 314 t 16678, ieder 100» Tweede Lijst. i58fo - i5oo 143^2 - 1000 Derde Lijst. 18898-- 5ooó x 3g83 - 150ty 5082 1000 Vierde Lijst. i585o 6369, ieder- 1000 Vijfde Lijst, 11972 30,000 5o25oó i3o83, 4628, 4766, ieder- 1000 Zesde Lijst. 5ygS 1000 "f J. HOUBAER in de Poststraat heeft weder ontvingen een ruim assortiment Lakens in diverse kleuren en kwaliteiten r Nopjes Duffel in kleuren, Vriesche Duffels, Batlakens Dames Lakens in soorten, Flenelle Saxisclie en andere Merinossen, als mede gemaakte Dames Mantels. Door de ruime keus welke, hij in deze het genoegen heeft zijne begunstigers te kunnen aanbieden gevoegd bij de solide bewerking dier Goederen doen hem hopen hun vertrouwen te verwerven. V te huur: Drie B O U W M AN S-W O N I N G E N, waarvan twee in aanbouw zijn ieder met omtrent honderd Bunders uitmuntend BOUW- en WEILAND, gelegen in den Krabhepolderannex den Eilande Rosenburg, over de Stad Briellein persoon te bevragen bij de Heeren V R IE S E N- DORP Zonen, te Dordrecht, en den Heer Mr. N. h. de KANTER, te Alphen.- Te Zierikz.eebij A. DE VOS Jz.Stads-Drukker1833.

Zierikzeesche Courant | 1833 | | pagina 2