jr. 81. ZIERIKZEESCHE /Lv/' Siingsdng NIEUWS TIJDINGEN. HJuitedMauti. A°. COURANT. 8 October. Frankfort den 3o September. Z. D. de hertog Bernhard van Saksen-Weimar benevens zijne gemalin en drie zonen zijn ver gezeld van den nederlandschtn generaal B age laar en gevolg den 23 te Freiburg aangekomen zich naar Zwitserland begevende. (Van den Oder). De toestand, waarin wij ons bevinden, is zonderling en biedt den verstandigen opmerker ruime stof tot nadenken aan. Schijnbaar eene uiterlijke rust genietende, geven de geheime bewegingen gegronde redenen van bezorgdheid. Wij leven in vrede zonder deszelfs weldaden te genieten vermits het een vrede te midden der wapenen is. Men wil geenen oorlog dat duu r zijn kan men aannemen maar kan deze vrede van langen t Dit is niet te denken. Doch ook" deze schijnbare vrede levert groote gevaren op, daar dezelve de geheime bewegingen rijp maakt, de hoop der partijen aanwakkerten derzelver pogingen ondersteunt. De diplomatie beeft alles het ongeloofelijke ja bijna het onmo gelijke gedaan, om den oorlog te vermijden: Dezelve heeft zonder zwarigheden te opperen Algiers en Ancona laten bezetten heeft in Frankrijk het oude koninklijke huis uit het land laten bannen en door den volkswil een nieuw geslacht op den troonlaten plaat sen en stilzwijgend den bloedige» ondergang van Polen aangezien. Dezelve heeft de scheiding tusschen Belgie en Holland toegegeven welke landen door verdragen verbonden waren, wier onschend baarheid, tot behouding van het reeds bestaande, steeds ingeroe pen wat*en. Dezelve heeft, eindelijk, ook de tusschen komst van Rusland in de turksche aangelegenheden bewilligd. Hetgeen vóór vijftig jaar geheel Europa onder de wapenen zou geroepen Rebben heeft nu geen sabel uit de schede doen trekken. Dit alles is van Veel gewigtmaar doet tevens voor schrikkelijke naderende gevaren die niet of zeer bezwaarlijk zullen kunnen afgewend worden duch ten. Een stroom kan lang tegengehouden worden doch heelt bij zich eenmaal eenen weg door den doorgebroken dam gebaand, wie kan denzelve alsdan bedwingen P De hand van den men'sch siddert, wanneer hij uit de duistere ure der toekomst het lof zal trekken dat veelligt tusschen leven en dood, tusschen zijn of niet zijn be slissen moet. Ja zijn of niet zijn dot is de vraag en men zal zich wel wachten een antwoord op dezelve te geven. De diplo matie heeft het voorzigtig genoeg niet gedaan en zal hetzonder twijfel nog verder vermijden zoo lang liet vermijd kan worden. Deze overeenstemming tot het behoud van den vrede bewijst de vastheid van het Heilig Verbond hetwelk den aard der gebeurte nissen de drang der omstandigheden duurzamer gesloten beeft, idan woorden en letters zulks vermogen. De regeringen zien het gevaar in en men zal niet ligtvaardig zeggen dat dezelve niets ge leerd hebben. Zij hebben veel geleerd. Mogten zij maar even zoo veel vergeten hebben! Leereo zonder te vergeten zou hier slechts ten halve leeren zijn. De regeringen alleen kunnen redden en der- Sielver eigen lot ligteven als het onze nog in hunne magt. Een europescbe oorlog en er kan slechts een europesche een oorlog van het werelddeel zijn zal den storm doen losbarsten welke lot riog toe is verhinderd geworden. Doch eenmaal losgebarsten zal dezelve de burgerlijke maatschappij in al hare deelen aantasten. Dit schrikbarende element bespot de kracht en kunst van den geoe- fendsten stuurman. Kan men zeggen tegen eenen brand verzekerd te zijn wanneer men hier het vuur nadert en daar de brandstof fen ophooptP Het moge gelukken, dat echter bezwaarlijk zal kun nen .geschieden den strijd op het schiereiland ie beslechten den twist tusschen Holland en Belgie met protokollen ten einde te bren gen en de bedenkelijke verwarringen in Zwitserland te doen ge houden doch zullen er dan nog niet altijd gebeurtenissen plaats grijpen welke bet behoud van den vrede immer twijfelachtiger tën laatste den oorlog onvermijdelijk maken zulleti De moeder van zulke kinderen als de laatste tijden hebben doen geboren wor den is nog in den bloei des levens is sterk en beeft alle kentee- kenen van vruchtbaarheid. Men beschouwde Polen, italie, Spanje, Portugal Frankrijk Engeland de Nederlanden Zwitserland en Duitschland en men zegge of dit alles overdreven zij! Den i October. lil Ancona is officieel bekend gemaakt dat in Albanië bij Elbascur de pest uilgebroken is en derhalve alles wat uit die provincie komtaan een strengen quarantein moet on derworpen worden. Omtrent den stand der zaken in Albanië verneemt men dat,"na het gebeurde in Scutari ook. in die streken, welke vroeger onder het bestuur van Mustapha-pacha tot bet paehalik van Scutari be hoord hebben zoo als in de sleden Valona, Deivinö en Berat de inwoners tegen de turksche regering warén opgestaan, en haar- doch zonder veel bloed te vergieten verdreven hadden terwijl die onlusten zich meer en meer naar het zuiden verbreidden. De pa cha van Janina Emir, was voornemens met eene aanzienlijke magt tegen de muiters op te rukken en door zachte maa.tregeleri of, zoo die niet mogten baten door geweld het verspreiden van het pproer te keeren en de rust en orde te herstellen. Nu verzekert men dat geloofwaardige brieven van Konslan- tinopel van den 6 September bevestigendat na verscheiden po gingen tot brandstichting den 3o Augustus een felle brand uitge broken is die duizende huizen in de asch heeft,gelegd en waarbij eene groote gisting in Konstantinopel gebeerscht heeftwelke ge< voegd bij het misnoegen dat onder de geregelde troepen over het verminderen der soldij bestond in een volslagen opstand ontaard is. De Sultan zou zich verscholen hebben en de verwarring tot den hoogsten top geklommen zijn toen het eindelijk aan eenige hoöge ambtenaren gelukte de militairen tot reden te brengen en de rust (-enigermate te herstellen. Bij het afgaan van deze tijdingen, bleef nogtans de gisting voortduren en ontdekte men nog aanslagen om brand te stichten hoezeer de regering den uitvoer van meel had verboden ten einde het gebrek dat men daaréan door het afbranden der korenmolens begon le gevoelen te doen ophouden. Algemeen zeiüe men dat de Sultan op nieuw zijne, toevlugt tot Rusland genomen had en aan den ambassadeur dier mogendheid eene spoedige militaire hulp had gevraagd dat ook als bet beste middel beschouwd werd om de rust ia Konstantinopel op eend bestendige wijze te herstellen. Londen dön 28 September. Door bet op eene onvoorzigiige wijze inlaten van eenen stroom frissche lucht ter verdrijving vati eene groote hoeveelheid zich verzameld hebbende bedorvene luclit, in eenen van de steenkool pulten behoorettde aan den beer Cur- wente Workington zijn zaturdag avond 11. uit hoofde van eene dien ten gevolge ontstane uitbarsting in eenen anderen zeer nabij gelegen put i3 personen en 2 paarden gedood. Een moeder, wel ker drie zonen bij dit treurig ongeval bun graf gevonden hebben had in weerwil van al liet grievende van baar Verlies nog dé sterkte van gemoed 0121 zelve twee der drie lijken barer zonen uit de put te dragen. Te Glasgow in Schotland bevindt zicli thans eene vrouw, met name E. Moorewelke hare 2 mannen en i5 kinderen overleefd heeft, en thans in haar 108ste jaar is. Gezegde vrouw, welke nog zeer spraakzaam is en zich ook gaarne over den opstand in 1745 laat hooren leeft van de liefdegaven van eenige menschen- vrienden beeft een goed gebruik van hel gehoor en gezigt en be zoekt van tijd tot tijd mits bij bet gaan ondersteund wordende hare weldoeners. Den 2 October. Er zijn gisteren avond berigten vit Lissabon ontvangen die het reeds vroeger in omloop zijnde gerucht beves tigen dat er den i4 wederom slag geleverd was waarbij de Mi- guellisten eene groote nederlaag moeten geleden hebben. De aan val is des morgens ten 5 uré begonnen en beeft lot 9 ure geduurd. Er moet van beide zijden hevig gevochten zijn. Men zegt, dat een der regementen der miguellislische troepen dat van Lam egoge weigerd beeft eenig deel aan den aanval te nemen zoodat hun bevel gegeven werd huiswaarts te keeren, waaraan zij dan ook ge hoorzaamden. Te Liverpool heeft men zekeren Evans in hechtenis genomen, die met geweld in eene zaal wilde binnendringen waar de minis* ters Stanley en de hertog van Richmond met de leden eener maat schappij van landbouw aan den. disch zaten, en wel, zoo als meri vermoedt met voornemen om beide te vermoorden. Hij was met eene geladen pistool en twee messen gewapend. Bij onderzoek is gebleken dat de ongelukkige niet wel bij zijue zinnen was. Parijs den 29 September. Bij eene koninklijke ordonnantie wordt aan iedér der kinderen van de nationale gardes, die den 5 en 6 Jli 11 ij 1832 bij den strijd voor de instaildlioudihg van bet ko ninklijk gezag te Parijs, zijn gesneuveld, een jaargeld van a5o fran ken toegelegd. Dit jaargeld Zal niet verder worden uitbetaald 'f zoodra de daarmede begunstigden, op verzoek hunner bloedverwan ten of voogden in een opvoedings gesticht zijn geplaatst, om al daar op kosten Van den staat te worden opgeleid ook houdt het jaargeld op, na dat de kinderen bun achttiende jaar hebben be reikt. Het jaargeld is op 25o franken bepaald omdat ook aan de kinderen der burgers, die bij den strijd, tot omverwerping van bet koninklijk gezag, in Jnlij i83özijn omgekomen, ëeDe zoodanige som is toegestaan. Heden is het de gróote dag voor de Garlisten. Hendrik V beeft eindelijk zijne tneerderjarigbeid bereikt. De prefekt van pö- litie werd gisteren avond door eenen brief van den minister van binnenlandsche zaken onderrigt dat rr lieden bij die gelegenheid eenige carlislische vereenigingen in de kerken moesten plaats heb- beri. Dien ten gevolge zijn de noödige maatregelen genomen om de riist te handhaven doch men gelooft dat zulks onnöodig zal zijn. Tot biertoe althans is er niets bijzonders voorgevallen, dan alleen dat er een vrij groeier getal personen dan gewoonlijk zich naar dé kerken heeft begeven, waaronder men onderscheidene aanzienlijke, prachtig gekleede en met groene linten versierde damesen vele lieeren die groene dassen dröegcn heeft ojigemerkt. Den 3o. Volgens berigten uit Marseille tot den 24, des avonds ten elf ure, was bet 111 die stad zeer onrustig. Reeds den vorigen avond had eeu aantal Garlisten de stad doorkruist j onder het ge-

Zierikzeesche Courant | 1833 | | pagina 1