H\ 78. ZIEKIKZEESCHE Vrijdag NIEUWS TIJDINGEN A". 1833. COURANT. 27 September. 23Mti0jdtlanfr* FrAn&fort, den 19 September. Hit Konstantinöpe! schrijft men Van den 26 Augustus dat het aantal huizen welke hij den laat- sten brand zijn vernield wel 3oo bedraagt. De nieuw benoemde stadhouder van Bosnië was den 6, na den vorigen dag een plegtig afscheidsgehoor hij den sultan gehad te hebben naar de plaats zij ner bestemming vertrokken. Er werden groote aanstalten in de hoofdstad van het turksche rijk gemaakt tot het vertrek der jaar- lijksche Pelgrims karavane naar Mekka, welke, ten gevolge der om standighedensedert twee jaren geen voortgang had kunnen heb ben. De Kapudanpacha was van eenen kruistogt legen de zeeroo- vers inden Archipel teruggekeerd. Desniettegenstaande boorde men nog gedurig klagten over het plunderen van schepen in die -wate ren. Sinds eenigen tijd zag de ottomannische moniteur niet het licht, uit hoofde eener ernstige ongesteldheid van den redacteur van dat dagblad den heer Blacque. De gezondheidstoestand der hoofdstad was over het algemeen vrij voldoende, alhoewel er van tijd tot tijd eenige menschen aan de pest stierven en men ook en kele cholera-gevallen had opgemerkt. Den 20. Ter eere van tPirih, Siebénpfeijfer en anderen die on langs te Landau zijn vrijgesproken, hebben dezer dagen eenige hun ner aanhangers te Manheim in eenen openbaren tuin eenen zwart- rood-gouden luchtbal laten opgaan. Een dagblad van Augburg meldt bet volgende uit Triest van den 22 Augustus: Heden is alhier uit Griekenland aangekomen de beroemde noorweegscbe hardlooper Mensen Ernst, die den weg van Munchen naar Napoli di Romania binnen eenen tijd van 24 dagen te lande heeft afgelegd, door Kroatië, Dalmatie en Turkije naar naauwkeurige berekening een afstand van 906 uren. Hij was ook onderwegs te Scutari, Durazzo en Janina omdat men hem voor eenen spion hieldverscheidene dagen in hechtenis. In bet gebergte van Montenego werdt hij door roovers aangehouden. Na dat zij verscheidene malen op hem geschoten hadden zonder hem echter te treffen, hadden zij hem van zijne gansche bezitting, zelfs Van een kompas beroofd; maar had bij gelukkig de aan heni) toe vertrouwde koninklijke en particuliere brieven kunnen redden. Ernst heeft onderweg 69 rivieren overgezwommen en is verscheidene honderd uren door ontzaggelijke gebergten zonder gebaande wegen geloopen. Het laatst werd hij in hechtenis genomen 4 uren van de grieksche grenzen bij Arta waar men hem 3o uren tot Janina onder bedekking terugbragt. Nadat bij de papieren van Z. M. den Koning vertoond had, werdt hij binnen 6 dagen ontslagen en mef eene turksche pas voorzien. Thans wordt Ernst 28 dagen in de quarantaine opgehouden daarna zal hij ouverwijld de reis naar Munchen voortzetten. Ter wederlegging van hetgeen door sommige leden van het engelsche parlement voorgedragen is nopens den geringen uitvoer, welke thans uit Engeland naar Pruissen zou plaats hebben wordt bij de pruissische staats courant een betoog gevonden dat deze uit voer in i$3o bedragen heeft iii,8ii,3i2 rijksd. en in i83i de som van io3,185,929 rijksdaalders. Brieven uit Konstantinopel begroolen bet getal troepen dat de Porte nog op de been heeft, op niet minder dan 180,000 man. De Sultan heeft voorts plan, om zijn geweerfabriekwaarin, zegt men tot hiertoe jaarlijks 3o of 4° duizend geweren gemaakt wer den nog uit te breiden. Men leidt hieruit af, dat hij misschien denkt, den pacha van Egypte t'eeniger tijd weder klein te maken. Londen, den 21 September. Eindelijk heeft men bier stellige berigten uit Portugal met de stoomboot de Pantaloon ontvangen die den 8 van Lissabon vertrokken en te Falmouth gearriveerd is. Den 5 hebben de Miguellisten met zes duizend man onder het bevel van den generaal Clouetbij hel aanbreken van den dag, een hevigen aanval gedaan op de linie van defensie in de nabijheid van S.t. Sebastiaan en hunne verkenning, zoo als zij het noemden, tot aan de groote waterleiding, die over de vallei van Alcantara ligt, uitgestrekt.. Voornamelijk rigtten zij hunne pogingen tegen eene schans van St. Sebastiaan ten einde op den grooten weg van Bcm- fica te kunnen komen en langs dezen naar Lissabon door te drin gen. Door kreupelhout gedekt naderden zij ongehinderd de hoogte waarop die schans ligt tol op een zeer kleinen afstand doch niet temin werden zij bij het bestijgen van den heuvel, dat zij tweema len beproefden, door het wel onderhouden snaphaanvuur der Pe- drislen terug gedreven. Langs de geheele linie tot aan Campalide werd een geducht schutgevaarte gehouden. Ook daar vielen de Mi guellisten moedig, doch niet ordelijk, aan, en behaalden geen voor deel. Het iersche battaillon het eenige vreemde korps dat dien dag in het vuur geweest is, joeg de aanvallers op dat punt terug. De ruiterij van don Miguel nam geen deel aan het gevecht doch liet zich op de hoogten zien. De nieuwe nationale garde, die te Lissabon opgeiigt was, is in het vuur geweest en heeft zich wel gedragen. Plet verlies van don Pedro wordt op meer dan vierhon derd dooden en gekwetsten berekend. Gesneuveld is de gewezen kommandant van Óporto, don Thomas Mascarenhas, cn de adj-u- dant-generaal Ualdes is zwaar gekwetst geworden. Het getal dér- gesneuvelden en gewonden van den kant der Miguellisten wordt hooger opgegeven en door sommigen op niet minder dan twaalf of dertien honderd man begroot. Don Pedro is bij het gevecht te genwoordig geweest en heeft zich op eene batterij bevonden waar bij een der kanonnen zelve gepointeerd heeft en zoo lang gebleven is tot dat een man aan zijne zijde doodgeschoten werd. Het gevecht van deu 5 schijnt niets beslist te hebben. Den 6 viel er niets van belang voor. De Miguellisten .wierpen nieuwe batterijen op aan den kant van het klooster Peira de Franca en ia de omstreken van Alcantara. Den 7, des ochtends* waren de Miguellisten voortgerukt tot aan het paleis van Ajuda waar don Pedro dezer dagen nog een lever heeft gehouden. Zij hadden den geheelen omtrek bezet; doch hunne voorposten stonden niet tot aan de rivier zoo dat de weg langs den oever tot aan Belem nog vrij was. Men zeidèdat don Mtguel den nacht in dat paleis zou doorbrengen om de boeren te doen gelooven dat bij weder meester van Lissabon was. Zijne magt trok bij Belem, Ajuda en Montados te zaïnen en men zag een nieuwen aanval te gemoet. De Miguellisten hébben aan Lissabon den toevoer van versch wa ter langs de waterleiding afgesneden dat een groot gemis voor de inwoners is, die nu het water van den overkant der rivier moe ten balen. Het vleescb werd scbaarsch in de stadook begon men gebrek aan brood te krijgen en niet om dat het aan graan ontbrak maar om dat de molens alle buiten de stad staani De admiraal Parker, die het bevel voert over de engelsche zee- magt op den Taag, heeft aan de engelsche kooplieden, op huu verzoek om troepen aan land te zetten tot bescherming hunner eigendommen en bezittingen ten antwoord gegeven dat bet 3a*- den van troepen streed met zijne stellige instruction, behalve in zekere bepaalde omstandigheden die bij echter niet noemde. Hij beeft ben ondel'tusscben verzekerd dat hij alle maatregelen zou. nemen voor de veiligheid der engelsche goederen in bet indisch huis en in dat der douanen. De generaal Clouet, de opperbevelhebber van don Miguels ar- me'ebeeft den admiraal Parker doen verzekeren, dat bij de En- gelschen en hunne eigendommen in Lissabon zoo hij meester van de stad mogt worden Zou doen eerbiedigen. Lord kVilliam Russell heeft ter kennis gebragt van de engelsche kooplieden, die in Lissabon resideren, dat, hoezeer Engeland dona Maria II als Koningin van Portugal erkend beeft, de houding dier regering, met betrekking tot den tegenwoordigen oorlog in dat land steeds neutraal is, en dat derhalve de engelsche kooplieden, door dadelijk voor de eene of andere partij daaraan deel te nemen zou den afwijken van den Weg, die hunne éigene regering zich heeft voorgeschreven en dus alle aanspraak op, bare bescherming zouden verliezen. Gedurende bet gevecht van den 5 is een looper van de gravin da Povoa door de troepen van don Pedro opgeligt, die een brief aan de Miguellisten moest overbrengen waarin de zwakste punten der linie van defensie werden opgegeven. Hij is dadelijk dood ge schoten en zijne meesteres gevat eu naar de gewone gevangenis ge bragt. De generaal Stubbs die voor don Pedro te Oporto bel bevel voert, is in den nacht van den 2 met bet geheele garnizoen van daar op gebroken om een korps Miguellisten, dat benoorden de stad op eenige mijlen afstands post gevat bad, te verdrijven, waarin bij te gemakkelijker slaagde, daar deze zijne af komst niet afwachtten, maar naar Amarante terug trokken. Stubbs was daarop naar Opórlo we dergekeerd. Eene andere stoombootde Echo j is te Plymouth binnen, zijnde den 1 2 van Lissabon vertrokken. De tijdingen die zij medebreugt bevestigen bet nieuws van den aanval op den 5, doch spreken van geen later gevecht. Den 22. Gisteren was er veel drukte ter beurs ten gevolge van de verschil lende geruchten die omtrent den slaat der zaken in Portugal werden verspreid. Eerst zcide men, dat de stoomboot Countess of Pembroke van Jmssabon gekomen was met de tijding van een nieuw gevecht* en dat Rourrnontwederom verslagen zijnde, op last van don Miguel gevraagd had om te onderhandelen over het staken der vijandelijkheden. Dit deed de fondsen van het re gentschap drie vierde percent rijzen doch weldra werd er zoo veel van dat papier ter markt gebragt, dat zij omtrent twee percent daalden en toen werd verhaald, dat het gouvernement zeer ongun stige berigten met de stoomboot de Echo gekregen bad dat don Pedro de hulp van Engeland gevraagd had en geene kans zag om zonder dien bijstand Lissabon te houden. Dit werd evenwel niet bevestigd en nu rezen de fondsen weder. De bijzondere brieven van Lissabon van den 10 zeggen, dat men er tegen den i5 of 16 een algemeeneu aanval verwachtte. Omtrent den inhoud der depêches, die bij het ministerie aaugekomen zijn is niets hoegenaamd uitgelekt., Parijs, den 17 September. (Uittreksel uit eenen bij zonderen brief.) «De keizer van Oostenrijk en de koning van Pruissen hebbeu bij

Zierikzeesche Courant | 1833 | | pagina 1