ZIERIKZEG8CIIE COURANT. üingsdag N1E VWS TIJDINGEN. A*. 1833. 24 September. w. sitttecm&ttb.. Berlijn, den i4 September. {Uit bijzondere lengten) De ver schijning des keizers van Rusland te Schwedtheeft de zorg en onrustwelke door zijn uitblijven van dag tot dag toenamen te eenenmale doen ophouden. Het ongeval dat er bij de zeevaart des keizers heeft plaats gehad had het voordeel dat hierdoor de manhaftige vastigheid van den monarch in haren groolsten luister is le voorschijn gekomen. Het grenst aan het fabelachtige hoe snel en krachtig de keizer na het mislukken van zijnen togt ter 1 zeezijne reisplannen veranderd en bepaald heeft en hoe vele streken hij in zoo korten tijd te water en te land doorgetrokken is! Ik heb den keizer te Schwedt gezien, en men kan in zijn' aanblik volstrekt geen spoor meer ontdekken van de vermoeienissen die hij uitgestaan beril. In zijne gelaatstrekken is sedert de lautste jaren geinig verandering gekomen misschien zijn dezelve manne lijker en efhstiger geworden, doch steeds van dezelfde grootmoe dige kulmle omstraald welke maar zelden eene treurige uitdrukking toelaat doch veeleer tot vriendschappelijke vrolijkheid opwekt. Een schooner mannelijke gestalte eene waardigere natuurlijke hou ding zal er bezwaarlijk gevonden worden. Ook te Schwedt heeft zich de keizer slechts kotten tijd kunnen ophouden, daar de be paalde dag der bijeenkomst met den keizer van Oostenrijk in Bo- hemen nmt kon uitgesteld worden. Zelfs zijn verblijf aldaar zal slechts weinige dagen duren daar het voornaamste van heigeen in die bijeenkomst te bespreken valt reeds door de ministers behan deld en zoo voel mogelijk tot rijpheid gebragt is. Wat nu den in houd van dit merkwaardig congres het doel en de besluiten der monarchen, aangaat, het zal nog wel eenigen tijd aanioopen be vorens het publiek daarvan kennis drage. Zij die er eene werke lijke oplossing van kqnnen geven zullen zulks zeker niet doen. Alzoo is er 'oor de vermoedens en combinatiën der staatkundigen een wijd veld geopend. De openbare maatregelen, welke de regerin gen in de laatste lijden genomen hebben zullen menige gissing om trent de beraadslagingen der monarchen bevestigen, maar in geen geval den omvang dier beraadslagingen volledig doen bekend wor den. Het kan zeer wel zijn dat het belangrijkste gedeelte der door hen genocnene besluiten zulke gevallen betreft als welke zich zoo spoedig nog niet Zullen verwezenlijken. «Wanneer men den dagelijks verergerenden toestand van Zwit serland en zekere in de laatste tijdingen geuite meeniogen nagaat zoo is er bij eenen verderen voortgang der onrust aldaar eene verandering in de diplomatische betrekkingen van verscheidene ho ven met betrekking tot Zwitserland te vermoeden en zal er eene terugroeping van eenige zoo niet van de meeste zendingen plaats hebben. De beslemming des gezants aan bet russische hof, gene raal von Schdlertot gezant naar Weenen bevestigt zulks." Den i5. Gisteren middag is alhier weder eene nadere telegra- phische depêche uit Maagdenburg ontvangen dezelve was van den volgenden inhoud Maagdenburgden i4 September2 ure48 minuten. «Heden morgen ten 7| ure heeft Z. M. de Koning deze stad verlaten, om de veldmanoeuvres van het 4de legerkorps, bij het dorp Neu-Gerwischbij te wonen. Ook bier beeft Z. M. zijne meeète tevredenheid betuigd wegens de goede houding waarin hoogstdezelve de troepen gevonden heeft. Van daar zal Z. M. de terugreis naar Berlijn aannemen." Men schrijft uit St. Petersburg van den 7 September «Het krooningsfeest van Z. M. den keizer en H. M. de keizerin werd den 2 door gebeden in al de kerken dezer residentie gevierd des avonds was de stad verlicht. Tot viering van dien lüisWrijken dag hebben de kweekelingeu vari bet kadeltensehoolaan dvn oe ver van de Newa voör bet gebouw van dit ■'korps, een prachtig vuurwerk afgestoken dat door het schoonste weder begunstigd werd. «Volgens lijdingen uit China is den 16 Junij te Pekin de ge malin des keizers van dat land overleden. De hofbeambten zou den als teeken van rouw gedurende 27 dagen wille kleederen van grol linnen dragen en zich het haar niet laten scheren ge durende 100 dagen/' Frankfort, den i5 September. Men schrijft uit Nauplia van den 20 Julij "ftWij zijn hier op het punt van gewigtige veranderingen te on dergaan. Moge dezelve ten goede leiden Het tegenwoordige mi nisterie een werk van den heer Trikupiof veeleer van zijne en- gelsche beschermers is voornemens eene gewigtige hervorming te ondergaan. Ook wordt de vestiging van eenen staatsraad met groote zekerheid verwacht. Lang kan de invoering van dien raad niet uitblijven want voorzeker alle aanzienlijke staatkundige mannen van Griekenland, zij die in de vroegere congressen en regeringen eene voorname rol hebben gëspeeld zijn thans buiten bediening en de loop der dingen vordert daarenboven zulk eene instelling. Intusschen geniet het land rust verheugt zich over dezelve en ge went zich aan het bestaande. Het eerste bewijs dat men eenen nienwen weg wil insla^S^Jis?'de verschijning van een nieuw onder toezigt van het bestuur staande tijdschrift Helios. De redacteurs van hetzelve zijn de beide Suzo'sPanagiota en Alexanderwaar van de eerste de groote prozaschrijver de andere de groot-de dich ter van Griekenland is. Zij verklaren dat zij de bedoelingen der regering aan het volk en de wenschen en bezwaren der natie aan de regeiing voordragen willen. Men beeft, nu alzoo erkend en gedoeld dat het noodig zij zich over zulke gewigtige aangelegen heden voor het publiek uit te laten en zich met hetzelve te ver staan. Ook zal dit blad in de franscbe taal uitkomen ten einde het een aanzienlijk debiet buiten 's lands te verschaffen. Wij wen schen zulks doch zoo lang de gemeenschap met Europa niet ge regeld is zien wij er de mogelijkheid niet van in. «De aftogl der Franschen heeft hier algemeen leedwezen ver wekt. Niels dan góëd hebben zij aan ons vaderland bewezen en hunne verdiensten worden daardoor bekroond dat zij kort vóór de aankomst des konings de hem vijandige partij des senaats de Korfioten en Kolokotronisten in Argos onderdrukt en aldus de vreedzame oprigting des nieuwen troons voorbereid hebben. In de provinciën, waar zij in garnizoen lagen, hebben zij de steden ver fraaid de fabrijken verlevendigd kazernen bruggen en straten gebouwd en tuinen aangelegd. De schoone kazernen in Modon de brug over den Pamisus tusschen Modon en Kalamata de we gen van Modon naar Navarino en de vesting van Navarino zelve, die zij van den grond af gebouwd hebben zijn blijvende gedenk- teekenen van hunne weldadige tegenwoordigheid in een land, lot welks bevrijding en staatsregeling zij te veel hebben bijgedragen dan dat de snoodste ondankbaarheid zulks ontkennen kan. Men zegtdat ons regentschap het krijgsmaterieel de ammunitie eri, het geschutter waarde van drie millioen franken van hen over genomen heeft." Den 17. Met brieven uit Konstantinopel van den 19 Augustus, te Bucharest ontvangen, verneemt mendat des nachts tusschen den 18 en 19 aldaar een groote brand in de nabijheid van Galalz uitgebroken was, die allerwaarschijnlijkst was aangestoken, doch dien men gelukkig des ochtends meester werd; ook had men op andere plaaUen pogingen tot brandstichting opgemerkt en daaruit tot het beslaan eener zamenzwerirtg besloten wat dan ook denke lijk aanleiding gegeven "zal hebben tot het vroeger over. Bucharest ingekomen berigtdat te Konstantinopel een komplot was ontdekt. Uit Albanië heeft men zeer verschillende tijdingen. Terwijl in bet zuiden van dat land tot aan de gvieksche grenzen volkomené rust heerscht, waartoe het herstellen in hunne posten der Iva pi ta il is die vroeger met het bewaken der passen belast waren zeker veei heelt toegebragtis in bet noorden het oproer weder uitge broken. in Scutari is bet volk tegen den nieuwen Pacha die met veel gestrengheid regeerde, in opstand, en heelt eene deputatie, uil twee Turken en twee Christenen bestaande, naar Konstantino pel gezonden om van den Sultan bet terug roepen van dien Pacha te verkrijgen. Zoo zij hierin niet slaagde, scheen bet ergste te vree- zen te zijn daar de inwoners stellig besloten hadden zich alsdan met geweid van den man te ontslaan dien zij hun onderdrukker noemen. 01" v t i i ti n i* Londen, den 18 September. Te Berbice hebben de planters, kooplieden en andere inwoners, in eene publieke bijeenkomst, een adres aan den gouverneur der kolonie gestemd waarin zij verkla ren overtuigd le zijn, dat de veranderingen door bet buis der ge meenten lot afschaffing van den slavensland vastgesteld, onvermijde lijk zijn geworden j en dat hunne bezittingen en zelfs hun bestaan als eene beschaafde maatschappij van den goeden uitslag dier maat regelen afhangen; weshalve zij met alle middelen die in hun ver mogen zijnmet den gouverneur zullen medewerken om alle po gingen ingevolge de besluiten van liet buis der gemeenten tot behoud der algemeene rust te doen gelukken met vertrouwen op de billijkheid van Zr. Ms. regering en van hunne medeburgers in het moederland dat zij moglen alle aan te wenden middelen, vruchteloos zijn hun eene volkomene en regtvaardige schadeloos stelling voor hunne alsdan te lijden verliezen zullen toeslaan. jvawfevijfe. Parijs, den 17 September. Men zegt dat er bij de oostenrijk- sche legatie niet minder dan 747 paspoorten geviseerd zijn van Fran schen die naar Praag gaan om er tegenwoordig te zijn bij het meerderjarig worden van den hertog van Bordeauxdie den 29 de zer den ouderdom van veertien jaren en dus volgens de oude fran scbe wetten alsdan zijne meerderjarigheid bereikt heeft. jskjbcduimfteis. 's Gravenhage den 20 September. Nopens de inlichtingen welke door den baron Verstolk van Soelen aan de regering gegeven zijn, kan nog niets bepaalds gemeld worden. Zooveel nogtans geven lie den die wel onderfigt kunnen zijn, daarvan te verstaan, dat z. exe. met de overtuiging herwaarts gekomen is van de eenstemmige gezindheid van alle de leden der conferentie om, behoudens de verzekering van de weinige nog overige formele kyvesticn, tol eene

Zierikzeesche Courant | 1833 | | pagina 1