eene conferentie met den burggraaf Palmcrsion gehad. Men sprak van het tijdelijke terugkeeren van den heer Verstolk van Zoeten naar Nederland. JVankvijfc. Parijs den 10 Sepieraber. Opmerkeliijk is bet dat de jonge graaf van Leuclitcnbergdie zich hier eenigeh tijdopgehouden heeft, die donna Maria naar Havre gevolgd was en van wien bet gerucht ■wilde dal hij naar de hand dier vorstin stond en aan dezelve niet ongevallig scheen door den onder-prefect te Havre genoodzaakt is geworden oin die plaats en geheel Frankrijk op staanden voet te ontruimen op grond dat hij begrepen was in de eeuwigdurende ballingschap in i8i5 tegen al de leden der familie Buonaparte uitgesproken. De graaf van Leuchtenberg is daarop naar men ver neemt regtstréeks naar Munchen wedergekeerd na alvorens aan den onder-prefect een protest ingeleverd te hebben waarin door hem moet zijn aangetoond dat de door den onder-prefect aange haalde acte niet van toepassing op hem was als zijude geen lid der verbannen familie, maar de zoon van een Franschman die in geene bloedsbetrekking tot gezegde familie stond en nimmer van de reg- ten waarop hij door zijne geboorte aanspraak had afstand deed of die verloor. Den ii. De Koning beeft op zijne verdere reis door de noor delijke departementen, den 7 de nationale garde van Caen en om streken, ten getale van omtrent nj a i5,ooo man in oogenschouw genomen den 8 heeft hij zijnen intogt te Rouen gedaan. Bij de diplomatie heerschtnog altijd groote druktemen spreekt vsn de aanstaande komst van Vorst Talleyrand in de hoofdstad. De nederlandsche zaakgelastigde, de heer Fabriciuszou eer gisteren eene lange conferentie met den russischen ambassadeur heb ben gehad. Van Bayonne schrijft mendat Lissabon den 1 September door de troepen van don Miguel, onder bevel van den maarschalk Bourmontis belegerd geworden. Dit berigt spreekt van geen gé- vecht tusschen de troepen vrn don Pedro en don Miguel, hetwelk natuurlijk moet plaats gehad hebben alvorens de stad kan bele gerd worden. Het legerkorps van don Pedro heeft zich eenige uren vóór de stad versterkt. Men ziet belangrijke gebeurtenissen in Por tugal te gemoet. Den 12. De Koning wordt heden avond op zijn paleis te St. Cloud terug verwacht. De maarschalk Gerard is reeds heden mor gen aangekomen. De minister van Pruis'sen de zaakgelastigde van Oostenrijk en de graaf Pozzo di Borgohebben heden morgen eene conferen tie met den engelschen gezant gehad. Er hebben onder het werkvolk wederom ongeregeldheden plaats gehad en welomdat zij vermeerdering van loon eischen. 's Graveniiage den i5 September. Men leest in het Amster dam sche Handelsblad «Men verneemt, dat hel Z. M. behaagd heeft, den staatsraad G. Schimmelpenninckop zijn daartoe gedaan verzoek, eervol te ontslaan, als president der nederlandsche handelmaatschappij, met i°. Januari) 1834 en dat genoemde staatsraad bij betzelfde be sluit, tot commandeur der orde van den Nederlandschen Leeuw is bevorderd. Voorts zou nog bij dat besluit de heer Ff C. van der fföupen, thans directeur dier maatschappij tot president derzelve "tegen dat tijdstip zijn benoemd en alzoo in de vacature van eene directeurs plaats alsnu op den voet der artikelen van overeenkomst, moe ten worden voorzien." Volgens een' brief uit Lubeckvan den 9 'dezer, is een rus- sisch oorlogsschipvoerende 74 stukken en 7Óo man, op de kust van Finland geheel verongelukt. Van de equipagie is slechts j5 man gered. Breda den 17 September. Gisteren was te Antwerpen, op ge loof van een' bijzonderen brief uit Parijs, bet gerucht loopende dat Lissabon zich op den 6 dezer, na eenen hardnekkigen strijd op den 3 en 5 in de omstreken dier hoofdstad aan den maar schalk Bourmont had overgegeven. Naar hel brusselsch blad l'Union verzekert zou door het beïgisch bewind besloten zijn om de troepen die zich alsnog aan de grenzen bevindentegen den aanstaanden winter in het midden van het land te doen terugtrekken en te doen kazerneren. De oogziekte is onder de belgische troepen tegenwoordig der mate toegenomen, dat blijkens een berigt in den Moniteurreeds 279 soldaten, als geheel onbekwaam voorde dienst, met pensioen huiswaarts zijn gezonden. Uit Antwerpen wordt omtrent de weder in staat van verde digingstelling der citadel geschreven dat men tegenwoordig ar beidt aan het wederoptrekken van den muur in de bres van het bastion van Toledo. Vele lieden vreesden intusschen dat het jaar getijde reeds te ver gevorderd was voor het ondernemen van der gelijke constructiën. Het binnengedeelte van de citadel is tegen woordig nagenoeg geheel en al opgeruimd. Al de ingeslagen ga ten zijn gevuld en de traversen en borstwering-hellingen hersteld. Het garnizoen, dat tegenwoordig in de citadel de wacht houdt, is in voorloopig opgeslagen barakken gelegerd zijnde alle verblij ven tijdens het beleg van de citadel voor het meerendeel inge stort, geheel omvergehaald moeten worden. De kruidmagazijnen het hospitaal, de geblindeerde batterijen, de poternes zijn weder in volkómen orde; de terraswerke.n zijn hersteld, gelijk mede de voornaamste communicatien. De bres aan de linkerzijde van de lunette St. Laurent is door middel van fascien-werk hersteld ge worden; zoodat er kortom weldra geen spoor meer van het beleg zal overblijven. In het binnengedeelte van het verbrand arse naal nabij de citadel wordt ook wederom, voor een groot gedeelte, een van de voornaamste gebouwen opgetrokken, van die er vóór het bombardement bestonden. Dit gebouw is yoor een magazijn yan het artillerie materieel bestemd. ENGELSCH-STAATKUNDXGE CATECHISMUS. Het is algemeen bekend welk eene arbitraire rol het engelsche gouvernement, sedert de helft der vorige eeuw, om van geen vroe ger tijdstip te gewagen, op zee gespeeld heeft, en hoe bet nog, waar de kans gunstig schijnt, op denzelfden voet voortgaat. Het volgende uittreksel, uit eene brochure, in 1756 in het licht ver schenen, onder den titel van: Staatkundige Catechismus der Engel- schenkan, betrekkelijk dit rolvervullen met de noodige verande ring der data's, in sommige deelen thans evenzeer als toen van toepassing gemaakt worden. Vraag. Wat verstaan wij onder staatkunde? Antwoord. Het is de beoefenende wetenschap van al wat onregt- vaardig en oneerlijk is. V. Hebben wij voor die wetenschap de benoodigde dispositief A. Men boudt liet er voor, dat wij er in uitmunten. V. Waarin doen wij dezelve bijzonder bestaan? A. In het misbruik van den vrede en den oorlog. V. Wat is vrede? A. Hetgeen ons den oorlog doet verlangen. V. Wat is oorlog? A. Hetgeen ons den vrede doet verlangen. V. Waarop leggen wij ons gedurende den vrede toe?, A. Op het verschalken onzer naburen. V. En gedurende den oorlog? A. Op het bedriegen van ons zeiven. V. Hoe zou ons een oorlog van voordeel kunnen zijn? A. Het zou zijn door ons van den handel van alle volken mees ter te maken. V. Wat is het natuurregt? A. Dit is een oud wetboek van het menschelijk hart, hetwelk wij onlangsnaar exemplaren welke alleen in Barbarije voorhan den zijn, verbeterd heboen. V. Wat is een verdrag? A. Zulks is de cenige zaak der wereld waaraan wij ons het minst kreunen. V. Wat zijn grensscheidingen? A. Het lust ons niet zulks, te weten. V. Wat zijn vrienden? A. Hetgeen wij nooit zuilen hebben. V. Waarom A. Vermits wij er nooit gehad hebben. V. Waarom hebben wij bondgenooten? A. Om te doen zien, dat wij rijk zijn, V. Welke zijn onze rijkste prijzen? A. Het zijn die, welke wij gedurende den vrede gemaakt hebben. V. Welke genoegdoening geven wij a au een onzijdig schip, dat wij ten onregte hebben aangevallen? A. Wij vergenoegen ons, hetzelve op schatting te stellen voor ue op hetzelve geloste schoten. V. En wanneer wij in moeijelijke vaarwaters vernemen r' dat een onzijdig schip de hulp van eenen vijandelijken loots te werk stelt, hoe gedragen wij ons dan ten opzigte van zoodanig schip? A. Wij beletten het nietdeszelfs koers voort te zetten; maar wij nemen het deszelfs last af. V. Wanneer een schip zich eenmaal hij een' onzer kapers ge rantsoeneerd heeft, wat kan het dan doet»? A. Het kan volkomen veilig een tweede rantsoengeld gereed houden voor den eersten, dien het weder ontmoeten zal, om ver volgens met den derden naar Engeland te gaan. V. Wat zijn onze beste matrozen? A. Dezulken die wij piet geweld wiftnen. V. Waarom hebben wij den oorloglang voor dat wtj ciieri verklaard hebben, begonnen? A. Het is, opdat men niet verwonderd zij, als, wij dien, lan gen tijd, nadat dezelve geëindigd zal wezen, nog voeren, enz. llDDENPRSJZBN VAN DE VOLGENDE ARTIKELEN TE ZlLÉlKZEE. van den 29 Augustus iS33. De Nedert. Mud de. Oude Tarwe 1S01 6,00 a 6.2.0 Nieuwe dito 1802. Nieuwe Rog-ge Nieuwe Winter Gerst. Oude Zomer dito. Haver Paardeboonen. Wil te Boon en. Bruine dilo. Graauwe Erwten 5,oo a 4,oo a 0,20 a 3,oo a 2 ,oö a 3,8o a 0,00 a 0,00 a 7,00 a 5,70 4.70 3,4o 3,20 2,10 4,0° 0.00 0,00 8,oo Groene Erwten GeeJe dito Koolzaad Zaai-Lijnzaad Slag-Lijnzaad De Nederl. Muddéi 4 5o a 4 - 0.00 a o.oo> - o.oc a 0.00 - 10 00 a io.5a 7.00 a 9.0a Baap-Oiic te ZieriLzee 42.00 per vat* Paienl-Olie- 00.00 Li ju-Olie bij partij - 4°-00 Raapkoeken - Ö2.oode iooosfc Lijnkoeken- 85.00 a c Bij G. vaji BURG, Veldwachter der Gemeente KerTt- werv.e,. is te bekomen, voor diegene welke daaraan eigendom heeft, een TWEEJARIGE VAARS, van achteren getij gerd bonten overigens zwart, hebbende geene bijzondere merk- teekenen. J. BOUBAER in de Poststraal beeft weder ontvingen een ruim assortiment Lakens in diverse kleuren en kwaliteiten Nopjes Duffel in kleuren Vriescbe Dulfels Batlakens Dames Lakens in soorten Flenelle Saxische en andere Merinossen als mede gemaakte Dames Mantels. Door de ruime keus welke bij in deze bet genoegen beeft zijne begunstigers te kunnen aanbieden gevoegd bij de solide bewerking dier Goederen doen hem hopen bun vertrouwen te verwerven. Te Zicrikz.ee, bij A. DE YOS Jz., Stads-Drukker1833.

Zierikzeesche Courant | 1833 | | pagina 2