ZIERIKZBIESGHE C0UEAHT. 2© September BESTUREN EN A DMINIS TRA TIEN. NIEUWS TIJDINGEN tkfft - ïwit tan m c. ft0. 76. /V««V' Wrijdag 15Sf A». 183& BESTUUR DER VISSCHERIJEN O? DE SCHELDE EN ZEEUWSCHE STROOMEN. B EK E N D M A K IN G. Het Bestuur der Visscherijen op de Schelde en Zeeuwsche Stroo men, zittihg. houdende te Tholen. Op deszei fs voordragt door de permanente commissie uit het Amortisatie Sijndicaal daartoe geauthoriseerd, Brengt ter kennis vari ieder dien het aangaatdat van i Octo ber i833 tot en met den i5 derzelver maand, voor de bevissching zullen gesloten zijn alle de Oesterbanken op de Schelde en Zeeuw sche Stroomen, waar die ook gelegen zijn, uitgezonderd de Oester- banken op het verdronken Land van Zuid-Beveland welke van af den i October i8i3 zullen kunnen worden bevischt. Dat alzoö niemand op de vorenbedoelde banken gedurende op- gemelde tijd zal vermogen te visschen of dit doende ingevolge art. 21 in verband met F. van art. 7r, van het reglement op het bevisschen der Schelde en Zeeuwsche Stroomen vastgesteld bij kon inglijk besluit van den 26 Augustus 1825 (Staatsblad n°. 66), zal worden gestraft overeenkomstig de wet van den 6 Maart 1825 (Staatsblad n°. 12). En opdat niemand onwetenhcid zoude kunnen voorwenden zal deze op de gewone wijze worden afgekondigd eu aangeplakt. Tholen, dea 3 September i833. Hel Bestuur voornoemd WAGTHO, Vt. Ter ordonnantie van hetzelve, M. M. DE LANGE. "Ween'en den 7 September. Volgens beden alhier ontvangene be- rigten zijn Hunne Majesteiten dc keizer en de keizerin in den bes ten welstand te Munchengratz aangekomen. Een bandelsberigt uit Bucharest meldt dat aldaa** een courier uit Konstantinopel naar Petersburg is doorgekomen met het berigt dat in de turk- sche hoofdstad eene zamenzwering ontdekt en gelukkig verijdeld is. lïegtstreeksche handelsberigtcn uit Konstantinopel van den 18 Au gustus meiden intusschcn hiervan niets hoezeer dezelve overigens niets minder dan geruststellend luiden. In deze laatste herig ten wordt gemeld dat de stemming der ingezetenen van Konstantino- peM^egen de regering inzonderheid tegen den persoon des suitans dagelijks meer opgewonden schijnt te worden. De omtrek van Odessa levert dit jaar een zeer treurig schouw spel op. Een winter zonder sneeuw en de droogte welke gedu rende de gansche lente en "de eerste zomermaanden heerschte, heeft de hoop van den landman vernietigd. De uitgedroogde velden zijn met geelachtig gras en eenig stroo zonder aren bedekt. Deze slechte uilkomst van den oogst is de oorzaak van uen zeer boogen prijs van eenfge graansoorten het gebrek is zoo groot dat verscheidene kooplieden voornemens zijn om haver en gerst van Konstantinopel te laten komen. Berlijn den 10 September. Er is gemeld geworden, dat Z. M. de keizer van Rusland op zijne laatste zeereis te Reval aan land gegaan en van daar in rijtuig naar Petersburg teruggekeerd was. Dit bcrigt is onnaauwkeu\ig. Z. M- was m<?t de stoomboot Ischora wel in eene bogl in de nabijheid van Reval binnengeioo- pen dan bet vaartuig kon wegens de hevige branding niet aanleg gen. Toen hetzelve hierop weder in zee ging en de kapitein ver klaarde dal'bij de aanhoudende hevige stormen de vaart niet zon der gevaar kon voortgezet worden keerde Z. M. ter zee naar Kroon stad terug om van daar de reis naar Schwedt te land aan te ne men. De keizer ging echter ^yoraf nog naar Petersburg, waar hoogstdezelve den 3o Augustus aankwam terwijl hoogstdezelve in den avpnd van den 3i weder vertrok, na den nacht van den 3o op den 3t op Zarkoje-Selo doorgebragt te hebben. Frankfort, den i3 September. Van de boheemsche grenzen W,ordt, den 8 September bet volgende geschreven «Keizer Frans vernam door couriers nog tijdig genoeg de vertraagde aankomst van keizer JSicqlacts, om ten aanzien van bet eerst zoo zeer bespoedigde vertrek zijne maatregelen te kunnen nemen. -Te Petersburg is men over den keizer in groote bekommernis geweest er werden in de kerken openbare gebeden voor hoogstdeszelfs behoud gedaan en bet volk stroomde in groote menigte daarheen. De keizer kreeg hiervan nadat bij weder geland was door renboden berigt en besloot dadelijk, om in eene courier-cbais naar Petersburg te vlie gen hoogatdezelve vertoonde zich daar aan bet volk en zelte zich, nadat bij de keizerin en zijn gezin volkomen gerust gesteld had op nieuw in eene courier-cbais en doorvloog in 4 etmalen den ont zetten den afstand van 220 mijlen zoodat de vorst, die met onbe schrijfelijke verlangst verwacht werd, den 5 dezer des namiddags ten half 5 uur reeds te Schwedt aankwam. In een artikelvan de pruïssische grenzen gedagteekend 1 wordt wederlegd de beschuldiging van dubbelhartigheid welke in de londensche dagbladen ook die als ministerieel bekend sfaan tegen de noordsche mogendhedenop grond eener briefwisseling van eenen agent van don Miguel, wordt ingebragt. Volgens dit artikel zijn die mogendheden steeds openlijk te werk gegaan doch kan men niet hetzelfde van de engelsche regering zeggen. Want terwijl men te Berlijn, Petersburg en Weenen geenszins ontveinsde dat men eenen geheel monarchalen regeringsvorm door den per soon van don Miguel vertegenwoordigd met de zeden van het por- tugeesche volk het meest overeenkomstig achtte; terwijl men te Londen voorgaf van hetzelfde gevoelen te zijn was lord Pdlmersion toch werkzaam geweest om de tegenstanders der monarchale grond stellingen op alle mogelijke wijze te ondersteunen eu had hij on gestoord voor hen laten werven. Het kasteel te Munchengriitz waar de keizers van Rusland en Oostenrijk zullen bijeenkomen is een zeer groot kasteel aan den graaf Valdslein toebehoo; ende. Er is een jagthuis bijwaarin men alleen 5o bewoonbare vertrekken vindt. Men meent dat de russische keizer dadelijk na de bijeenkomst naar Petersburg zal wederkeeren zonder de manoeuvres der pruissische troepen welke bij Maagdenburg verzameld zijn bij te wonen. Men heeft uit Griekenland berigt dat de fransche troepen aldaar in de maand Augustus ingescheept zijn, om naar Frankrijk terug te keerer. Londen, den 11 September. Nog van tijd tot tijd worden er gru welen door de lissabonsche bevolking gepleegd, welke schijnen te bewijzen, dat de regering nog cle rnagt niet bezit, de menigte in toom te houden. Zoo zijn op den 25 Augustus twee gevangenen waaronder een bejaarde Franciscaner monnikdie niet een aantal andere uit St. Ubes walden aangebragt, door bet volk op de wreed ste wijs vermoord en ook de Overigen zouden de slagtoffers van deszei fs woedegeworden zijn -bijaldien dezelve nog niet bij tijds door eene sterke afdeeling soldaten waren ontzet. Keizer Pedro geeft tot hiertoe ook bet voorbeeld van gematigd- beid niet, hetgeen blijkt uiteen bevel van den 24, waarin gelast wordt alle geestelijken en leken die strijdende tegen de zaak hunner wettige Koningin gevangen genomen worden op slaanden voet dood ïe schieten. De strijd welke thans vooral tussehen de Guerrilas, van beide kanten gevoerd wordt, is dan ook zeer moord dadig; niemand geeft of* bekomt kwartier. Het tafereel, hetwelk een engelsch zee-officierin eenen brief, van de zedelijke gesteldheid der Portugezen ophangt, is zeer don ker. Hij zegtdat dezelve geene de minste nationaliteit bezitten, en houdt zich overtuigd dat dezelfde lieden welke beden vol ijver: Leve Don Pedro roepen morgen met geestdrift Vivas Don Miguel zullm. aanheffen. Den i3. Er worden tegenwoordig koninklijke maaltijden ter eere d 1 van de jonge koningin van Portugal gegeven. Gisteren namidda zijn de koning en koningin ook met de jonge vorstin en hare moe der uitgereden om de schooue omstreken van Virginia Water ia oogenscbouw te nemen. Het vertrek van de koningin donna Maria is nog niet bepaald; doch men meent, dat hetzelve niet voor maandag of dingsdag aan staande zal plaats hebben. Het is geenszins twijfelachtig meer of don Miguels hoofdkwartier was den 24 Augustus te Torres Vedras, en dat de reserve, ouder bevel van den. brigadier OsorioCoimbra zou verlaten. Er is dus alle rede 0111 te gelooven dat den 27 de voovboede der royalisti sche armee te Aihandra was slechts vijf'mijlen van de hoofdstad terwijl in eenen brief vau den 24 de verzekering wordt gegeven, dat de operatie door graaf de Rochejacjueliti bewerkstelligd volko men gelukt is, doordien hij zijne troepen op den zuidelijken oever der rivier tusscben Ga,mora Correa en Aldea Gailega, heeft doen post vatten., van waar ^ij hoogstwaarschijnlijk de hoogten van A1- m.ada zullen kunnen naderen zopdra het operatie-leger van den noordkant opdaagt. Een brief van Coimbra van den 24 meldt -dat graaf Almee die bet bevel voert over het observ.atie-Ieger de bewegingen van het oportosche garnizoen gadeslaat en aan het hoofd vau, 5ooo man reguliere troepen de stad was genaderd. Een blief van Elv as berigt dat 200 man infanterie beboorende tot het provisioneel battaillon die plaats hadden verlaten met loo guerilla's de hoofdwacht en.een detachement kavallerie. Iluu doel was om op Beja aan te rukken ten einde een nieuw plan der pedristen om Faro. over land hulp te verleenen te verijdelen. Brijven van 0porto van den 28 melden dat de maarschalk B'ourinont Forres Vedras bezet heelt en Rat hij zijne ma.gt nage noeg geheel op den. weg naar Lissabon heeft zamengetrokken welke stad hoe ook door den onvermoeiden ijver van don Pedro versterkt wordende die reeus des morgens teri 4 ure in persoon bij den arbeid der werklieden tegenwoordig iseene nioeijelijke verdediging zal te verduren hebben tegen een' even moedigeu als wel beraden en niagïigen vijand. Den j 4- 1 hèbbön de beide nedeflatidsche ge'vpljïiagtigdcn'

Zierikzeesche Courant | 1833 | | pagina 1