Vrijdag BESTUREN EN ADMINISTRATIEN. iïohficatk. N'. ïi. ZIERHLZEESCHE De STAATSRAAD GOUVERNEUR van Se Provincie ZEELAND Bréngt bij deze ter kennis van de belanghebbenden, dat door Zijne Excellentie den Opperhoutvester voor de noordelijke Provin ciën, met overleg van Fm Ed. Gr. Achtbare de Gedeputeerde Sta ten, is bepaald: dat in deze Provincie, 7net uitzondering der Ge meenten in het 4de en 5de Districtbuiten de linie der voorposten ge legen waar dezelve gesloten blijftvoor d,it jaar, dé groote Jagt op Zaturdag den September aanstaande zal geopend zijn; terwijl echter niet zal mogen worden gejaagd op gronden waarop de Oogst nog niet zal zijn afgeloopen en geen Wild zal mogen worden ver voerd naar Provinciën alwaar de Jagt nog niet geopend is. Middelburg, den 9 September i833. De Staatsraad Gouverneur voornoemd Bij deszeifs indispositie, J. S. HURGRONJE, Lid der Gedeputeerde Staten. ^NTE ïïws TIJDTNG EN. Particulier berigt. Onze toestand wordt gedurig bedenkelijker. Nadat Bazel en Schwijtz overwonnen en vernederd zijn is zegt men nu ook Neueuburg aan de beurt. Het gevaar inziende heeft dit landje wel dezer dagen besloten, aan zijnen koning dringend bet verzoek om eene geheele afscheiding van Zwitserland voor te stellen terwijl er reeds 3 gezanten naar Berlijn zijn vertrokken om persoonlijk dit verzoek te ondersteunen maar de landdag schijnt te willen bandelen, alvorens het'antwoord inkomt. Op voordragt van Bern heeft dezelve besloten dat er op nieuw troepen zullen mobiel gemaakt worden ook verwachtte men te Neuenburg dage lijks eene overrompeling. Neuenburg zal zich niet ligt verzetten- dan daarmede zal de zaak niet, afgedaan zijn. Overigens zou de landdag er zich wel mede kunnen vergissen dat het zwitsersche Volk zich tot alle gewelddadigheden laat gebruiken. Velen zijn reeds de oogen open gegaan. De troepen die te Bazel warén hebben spoedig ingezien dat men hen misleid heeft. Een baltaillon dat dezer dagen naar Solothnrn terugkeerde was zoo verbitterd dat Let de grofste buitensporigheden pleegde. Verscheiden hunner dron gen in den rand die juist vergaderd was en dreigden den presi dent met'de vuist. Het baltaillon zou in de kazernen gelegd wor den, doch men moest-dadelijk aan zijne eisêheu voldoen, het beta len en naar buis laten gaan. Soloihurn. Den 29 Augustus is ons baltaillon van Bazel alhier teruggekeerd. De beschikking der militaire commissie, dat de troe pen die in de kazerne niet konden gehuisvest worden in parti culiere huizen zouden worden ingekwartierd, heeft onder het korps zulk een misnoegen verwekt (dat het tot bedenkelijke ongeregeld heden en ware muiterij is gekomen. Niet alleen werden de bevelen der officieren miskend maar zelfs bet raadhuis dooreen groot aan tal onder een vervaarlijk getier belegerd. Eenige muiters drongen zelfs in de raadzaal waar de kleine raad, wegens deze opschud ding buitengewoon vergaderd was. Bazel, 1 September. Bij de op den 3ï Augustus plaats gehad hebbende stemming der burgerij v over de vraag: of zij bet besluit van den grootcn raad van den 29 opzigtelijk de splitsing van het kanton Bazel en de voortduring der overheid tot de invoering eener nieuwe staatsregeling zou aannemen of niet is gebleken dat voor de aanneming waren in de stad 749 te Bichen 74 te Bettingen 3o te Kleinhuningen 35 le zamen 888 stemmen en voor de ver- werping: in de stad 9 in de drie landgemeenten geen. Vergele ken met de registers van de aanneming der constitutie, iu Februarij i83i, hebben in de stad 700, en in de landgemeenten 109 bur gers minder gestemd dan toenmaals. De negen krijgsgevangenen die sedert den 3 Augustus nog te Liestal achtergehouden werden zijn eindelijk den 28 Augustus ook in vrijheid gesteld. Neuenburg. üc staatsraad von PFesdèlilen is door de regering be last, om aan het bestuur bet besluit van den wetgevenden raad te overhandigen. Zurich, 3 September. In de zitting van de landdag van gisteren is overgelegd een uittreksel uit bet register der handelingeu van den wetgevenden raad van Neuenburg. Deze zaak is aan eene commissie verzonden om haar gevoelen mede te deelen. Verder is in die zit- ting gelezen een omstandig herigt der commissarissen in het kanton Bazel waarbij dezelve te kennen geven dat aan Bazel stad alleen de breuk van den landsvrede is toe te schrijven en zij derhalve alle oorlogskosten en alle veroorzaakte schade moét dragen. Lausanne, 3i Augustus. In den avond is de rust te Veveij erg verstoord gewórden en wel ten gevolge eener predikatie van me thodisten waardoor dc bevolking zeer tegen deze secte is Verbitterd geworden. BïiitöJcWaró.. Berlijn, den 6 September. Uit Stettin wordt j den 4 dezer bet volgende gemeld: «Een courier uit Petersburg, in den avond van den 3 alhier aangekomen, beeft de tijding medegebragt dat zijne majesteit de keizer den 28 dezer des morgens om 9 uur van Kroonstad met de Ischora is in zee gegaan. De courier bad eenige uren later de hoofdstad verlaten. Hij zoo wel als een tweede cou rier die den 29 van Petersburg vertrokken en heden den 4 *e Stettin aangekomen is, brengen briever) van Hare Majesteit de kei zerin aan haren dooriuchtigen gemaal mede en de laatste tevens de tijding, dat het vermoeden ongegrond is, dat zijne majesteit bij Beval zou aan land gegaan zijn om eene rustigere zee af te wach ten. De verheven gast is derhalve elk oogenblik te Swinemunde te verwachten daar het stormachtige weder opgehoudeu heeft en de wind gunstiger is geworden. Volgens latere tijdingen uit Stettin was zijné majesteit den 4- 's avonds ten 9 uur nog niet te Swine munde aangekomen. De tijding van de landing kan binften zeer korten tijd te Stettin aankomen daar langs den gansclien oever van de Oder seinposten zijji opgerlgt. Frankfort, den 4 September. De post beeft berigten uit Ivon- stanthiöpël aangebragt tot den 10 Augustus. De hoofdstad genoot eene wenschelijke rust; er was sedert bet vertrek der Bussen niets bijzonders voorgevallen. De regering hield zich voornamelijk bezig met de reorganisatie van bet leger. Te dien einde was op de hoog ten der kazerne Bamitscbiftlik een legerkamp opgerigtwaarin reeds 4 of 5ooo man was vereenigd, en welker getal dagelijks door troe pen uit Bumelië en Anatolie vermeerderd werd. De Franken cn Raja's hadden van den Sultan bevel bekomen de door de Turken bewoonde wijken der hoofdstad in welke zij zich sedert den zwa- ren brand in Pera hadden nedergezet, te ontruimen. Den 3i Julij was de fransche schout-bij-nacht Hugon op eene en- gelsche stoomboot te Konstautinopel aangekomen en den 3 Augustus weder naar de Dardanellen teruggekeerd- Dc russische fregatten Prinses Lowicz en Anna, op een van welke zich de vice-admiraal Ricord bevond waren den 4 uaar de Zwarte zee vertrokken. Den 7 waren de fransche en engelscbe smaldeelen welke eenigen [tijd bij de Dardènellen hadden geankerd gelegen naar dca Archipel te* ïuggekeei*d. Volgens sommige brieven, wendden de engelscbe en fransche ge zanten veel moeite aan, oüi weder bet vertrouwen van de Porte hetwelk zij door de laatste gebeurtenissen groo'tendeels verloren hadden te winnen. De Sultan ging voovt met nieuwigheden in te voeren, hetgeen wederom de ontevredenheid des'volks had opgewekt. Den 8. Gisteren is alhier aangekomen de regerende hertog van Nassau alsmede Z. D. H. de hertog Bernhard van Saxen- Weimart luitenant-generaal in nederlandsche dienst de oostenrijksche veld maarschalk vice gouverneur der bondsvesting Maintz graaf Mens- .dorff en de adjudant-generaal des keizers van Rusland baron voiï Bystrom. Aken, den 4 september. De kolonel Vigcliusridder der mili taire Willems-orde kommandant der 12de aldeeling infanterie, gisteren alhier overleden zijnde,' werd heden met dezelfde militaire ple&tigheden door het pruissische garnizoen begraven welke 111 Ne derland aan zijnen rang toekwamen. Alle hier aanwezige holland- sche officieren waren tot deze plegtigheid uitgenöodigd en zijn al gemeen zeer getroffen geweest over dit bewijs' van hoogachting door de pruissische militaire autoriteiten bij deze gelegenheid aan de uéderlandsche wapenen gegeven. 's Graventuge den 6 September. De minister van financiën maakt door deze eervolle melding van een bij hem ten behoeve des va derlands van een' onbekende ontvangen bankbiljet, groot vijf en twintig gulden met het volgende bijschrift waarvan de plaatsing is verzocht «Eene kleine maar welgemeende ,gift voor het vaderland. «Met het oog op God en onbepaald vertrouwen op den gelifef- den vorst zal de hollandsche natietot welzijn en behoud des vaderlands, ondanks zware beproeving en teleurstelling, bij bare zedelijke stemming krachtdadig in alles weten te volharden. Dé kloeke hand des konings is met wijsheid beieid en vastheid aan het roer van den staat gehecht ook zijn dierbaar volk zal voort gaan deszelfs pligt te betrachten en zoo doende nu zal vorst en volk te zaam onder den zegen van den almagtigen God, het schip van staat door den bulderenden orkaan in de haven der behoude nis brengen waar hot weldenkend Europa hen dankbaar met cere zal begroeten en weivaart en aanzien beider deel zullen wezen. »>Eendragt maakt maat! «Door tweedragt ging ook Holland en met baar de zaak der menschheid te niet! 1 September i833." 's Graverihageden 4 September i833. De minister voornd. van Tets van Goudriaan. Amsterdam den 8 Septembci'. Partikulicre berigten uit 's Hage van den 6 dezer behelzen volgens liet Alg. Handelsbladhet vol- i geilde:

Zierikzeesche Courant | 1833 | | pagina 1