*>Dö VevlueEirtgen voor de geoefale corles «uilen meiden i ocio- Lèi* plaats hebben en, zonder twijfel, zal er spoedig een genoeg zaam getal leden voorliet huis der gedeputeerden bijeen zijn. Doch nu is de vraag, boe eene kamer van pairs bij elkander te krijgen vooral daar men al degenen wil uitsluiten die voor bet vorige be stuur gezind waren. «Hetgeen nu het meest de aandacht van bet 'nieuwe congres zal tot zich trekken is het regentschap en het huwelijk van de konin gin. Het laatste is van het meeste gewigt. Den 19 Augustus. «Gisteren namiddag heb ik de vestingwerken, die rondom Lissa bon opgeworpea worden bezigtigd. Dezelve beginnen aan bet oos ten dier stad en eindigen westwaarts aan de brug van Alcantara de voorstad Belem is dus buiten dezelve gesloten. Men beeft zich wel hierbij moeten bepalen daar don Pedro niet het derde van de magt bezit, om de liniën van Torres Vedras te verdedigen. Men is overigens zeer druk bezig. »Een groot gedeelte der geregelde troepen is uit Lissabon noord waarts of langs den Taag getrokken om de Miguellisten tegen te houden. Al de steden en dorpen waarin de troepen van don Pe dro zijn doorgetrokken hebben zich voor dien vorst verklaard. Ten 4 dre. «De korvet Prirlceza Piealen stoomboot George IV, benevens verscheidene sloepen met krijgslieden zijn de rivier opgezeild. Hunne bestemming kan niet verder zijn dan tot Yilla-Nova (3o mijlen van Lissabon) want dit water is hooger op niet diep genoeg voor de korvet en de stoomboot. Overigens is het juiste doel hunner zen ding onbekend. Ten 7 ure. «Men wil dat don Miguél zich haast, om eenen aanval op Lis sabon-te doen, doch dit zal, daar men de wegen onbruikbaar ge maakt en versperd heeft, bezwaarlijk gaan. De tijding hiervan beeft volstrekt geene moedeloosheid verwektintegendeel een ieder is des te werkzamer daar men wel begrijpt dat het liier niet alleen de vrijheidmaa- ook het leven geldt. En inderdaad bleef don Miguel overwinnaar, gewis bij zou niemand sparen. Don Pedro be zoekt alle avonden de verschansingen en spoort de arbeiders aan. «Dingsdag10 Augustus. «Behalve de korvet en de stoomboot zijn ook het fregat Bora- dinka en eene oorlogsbrik de rivier opgezeild het fregat is echter niet verder dan drie mijlen boven de stad kunnen komen. De Gue rillas (van don Miguel) zijn te Santarcm en Carlaxo binnengerukt alwaar zij genoegzaam al de constitutionelen geplunderd en vermoord hebben Een groot'getal vlugtelingen beeft dezen morgen uit die steden en de omliggende streken in Lissabon deszelfs toevlugt ge nomen. De berigten van de schadendoor de laatste stormen aauge- xigtzijn zeer bedroevend. Zalurdag avond is bij Boulogne gestrand een schip met veroor deelde vrouwen die van Londen naar Nieuw Zuid-Wallis vervoerd werden. Slechts vier personen zijn gered geworden en honderd twee en dertig daarbij omgekomen. Nog is op die kust een oostin- dievaarder de Ann et Amelia, verongelukt. Pabijs don September- Sedert eenige dagen heerscht onder de diplomatie meer dan getoone drukte. De ambassadeurs van on derscheidene mogendheden hebben gedurig bijeenkomsten en ontvan gen bijna dagelijks couriers. Uit Havre schrijft men van den 3o', dat de maire dier plaats bevel beeft gekregenom aan de koningin donna Marianiet de minste openbare eerbewïjzingen aan te doen. Eene serenadewelke de muzijk der nationale garde haar zou geven, werd alzoo afge zegd. Op de reede was nog geen schipvoor de overvaart der vorstin bestemd aangekomen. De fregatten Hermione en Artemise zijn den z5 te Toulon 'van Navarino aangekomen aan boórif 'hebbende het overschot der franscbe halve brigade. De vestingen, die de Franscbèn bezet hiel den in Morea zijn deri 8 aan de grièksch-béijersche troepen over gegeven die er dadelijk bezit van genomen hebben. Den 3. Gisteren is de eerste secretaris van bet russische gezant schap te Parijs van bier naar Boheme vertrokken waar Z. M. de Keizer verwacht wordt. Hij moet, naar men zegt, het antwoord overbrengen op eene depêche die de graaf Pozzo di Borgo ontvan gen bad. De regering beeft behalve den poolschen vlugteling LeleïVgt die eenigen tijd geleden Frankrijk heeft moeten ontruimen, thans nog een anderen Pool, den beer Chodzko, die zich reeds vóór 183o hier te lande bevond en als' schrijver eener geschiedenis van Polen hekend is gedwongen zijne verblijfplaats Tours met die van Mon- tauban te verwisselen. De heer Chodzko heeft besloten naar En geland te gaan. Op de kermis van Veyre zijn volgens de courant van Auver- gne, oproerigheden voorgevallen, door de heffing der indirecte be lastingen veroorzaakt. Vijftien militairen, als ook eenige bewoners der naburige dorpen zouden hierbij min of meer gekwetst zijn ge raakt. jQefecvïattïst'n. Amsterdam, den 5 September. Het Journal d'Anvers Ibevat den -volgenden brief uit Ostende, dd. 2 dezer: Tegen den middag zijn, omstreeks den optrek der seinvlag, twee schepen tegen de kust ge slagen een derde is, voor den stormwind af, ais door een won derwerk ter haven binnengeworpen. Een der gestrande schepen vlak tegen over de'vlagbaken zit zoo hoog op de steenen-damwe- ring dal deszelfs masten boven den dam uitsteken. De vlaggestok is omstouwd en gestut geworden, wijl hij anders door den. wind tiaar beneden in de grebben van den dz^n zou zijn gesmeten. De sïorm was zoo hevig dat bij menschen geheugeins geen dergelijk -schouwspel rs beleefd. Omstreeks ten ëën ure is men geslaagd met de scheepsbevollang te redden; ïmauwelijks, waren acht rnaii aan Wal of een gedeelte van het vaartuig werd in duizende stukken verbrijzeld. Twee man en de kapitein waren nog aan boord. De beide matrozen werden nog gered, maar de kapitein werd-niet ge vonden. Men herinnert zich dat hij een zijner armen heeft gebro ken dat men hem in de kajuit heeft geplaatst en deuren er van met touwwerk, beeft digt gesjord. Een soldaaat der brusselsche burgerwachten werpt zich in zee om naar den wal te zwemmen en zijnen sabel te halen hij zwemt naar het wrak terugen de tou wen met zijn zijdgeweer aan stukken houwende redt hij den kapi tein die zijnen dood voor oogen zag. Omstreeks ten twee ure kreeg men eene stoomboot in het gezigf. Zij worstelde met de verbolgen baren en noodseinde om hulp. In éën oogenblik werd zij nabij de seinvlag op strand gesmeten. Al daar bevonden zich duizende menschen in bange afwachting van het lot der scheepsbevolking. Het was de boot die donderdag van bier was uitgevaren om vrijdag te Londen aan te komen. Zij bad drie etmalen lang tegen den vreessel ij kei# storm gekampt, na hare brandstof verbruikt te hebben had zij den steven gewend om bare 20 of 3o passagiers behouden aan wal terug te brengen. Terstond stelde men zich te werk om hen te redden de laatste sloep die nog ettelijke matrozen en passagiers waaronder twee damesaanbragt, sloeg om. Oogenblikkelijk werpen zich een aantal lieden in fcee om alle de ongelukkigen ter hulp te snellen. Zij zijn nog allen gered. Utrecht den 4 September. De >torm van zondag en maandag heeft op onderscheidene plaatsen ongelukken te weeg gebragt. Uit Eemnes vernemen wij, dat het water aldaar door den hevigen iv. w. wind zoodanig werd voortgestuwd dat verscheidene weilanden on der Water zijn geloopen waardoor eenig vee is verongelukt. Van den kant van Dordrecht vernemen wij, dat de polders over Slie- drecht als de Harde hoek en andere, door den storm en den bij zonderen hoogen vloed zijn ingebroken en overstroomd geworden, waardoor eene groote menigte hooi en rijsgewas is weggespoeld, en vele aardappelen en veldvruchten zijn bedorven. Uit Antwerpen meldt men nopens dezen storm dat ver scheidene vaartuigen op de vlaamsche kusten zijn vergaan. Nabij Ösiende waren 3 vaartuigen gestrand tusscben die plaats en bet dorp Heist telde men 4 gestrande, vaartuigen zijnde een engelsche, 2 zweedsche en een noorvyeegsche. Nabij bel dorp Knock was een schooner legen het strand geslagen en tusscben Heyst en Vies- sechem zag men 3 niastelooze vaartuigen. Naar, den kant van Nieuw- poort lagen 3 schepen tegen de kust geslagen waaronder een ame- rikaansche en een hanoversche. Langs de geheeïe vlaamsche kust lagen alzoo overblijfsels van verongelukte vaartuigen. De kapitein, die de engelsche brieven te Ostende had aangebragtbad verze kerd dat het op de engelsche kust niet minder bedroevend was gesteld. Middelburo, den 4 September. De berigten, die ons van ver schillende kanten, wegens de door de jongste stormen veroorzaakte ongelukken, zijn toegekomen, zijn ontzettend. Volgens getuigenis der zeelieden, den 2, en 3 dezer fe Vlissingen binnengekomen, was de zee als overdekt met stukken van verbrijzelde vaartuigen en goe deren herkomstig van verongelukte, schepen. Het bij Zoutelande in het. Oostgat gestrande schip is eene engelsche koolbrikwaarvan de naam nog onbekend isdoch het voor Westkapelle verbrijzelde vaartuig was de- engelsche sloep the Betsedjschipper John. ,Conch\ komende in ballast van Londen en naar? Padstow in Cornwolt be stemd de equipagie, bestaande uit .den schippereen-:matroos en een jongen zijn den 2 te Vlissingen aangekomen. De/voor. het sluissche gat gestrande'stoomboot is de-bèurs vqn. Amsterdam^ kapt. Koolgeladen met kaas naar Duinkerken bestemdde equipagie en; passagiers zijn gered doch de boot houdt men voor .-verloren. Volgens berigten zijp op de vlaamsche kusten ook gr oóteycï.w een lingen aangerigt; zijnde in het gézigt ónzer zeelieden een aantal schepen gestrand of verbrijzeld waaronder .eene engelsche .stoom boot en eene loodsboot van Duinkerken. - Nog wordt ons gemelddat een onzer kano.nneerboolen (n-3T) op de Schelde zeer tegen den storm heeft moeien wors,telen.waarbij op de hoogte van Neuzen een matroos is verdronken. Men schrijft uit Botterdam het volgende: «Met genoegen verneemt men dat het nederlandsche stoomschip dp Batavierbij het laatste stormweder wederom nieuwe; bewijzen van zijne meerderheid boven de engelsche stoombooten beeft opge- Ieverd. Hetzelve stoomschip vertrok van Londen, zondag den 1 dezer des middags ten 12 ure, en kwam maanctag, den 2 le Bot terdam aan, slechts weinige uren later dan bij gewoon weder het geval zou zijn geweest. De. engelsche stoomboot welke de brievenmaal overbrengt en daags vóór de Batavierdus zaturdag Men 3i Augustus, des mor gens van Londen was vertrokken is eerst dingsdag avond ten half 5 ure, te Botterdam aangekomennadat het weder sedert den laats,ten nacht bedaard was. «Drie engelsche stoombooten, the, Harlequin, the Attwood en the London Merchant, weike zaturdag, den3i Augustus, des morgens, van Rotterdam zijn vertrokken hebben dien dag geen zee gekozen. Twee dezer the Harlequin ea the Attwoodzijn zondag in zee gezeild; the London Merchant heeft zulks ook beproefddoch is te rug moeien keeren. Deze is dingsdag morgen in zee gestoken." De stoomboot-maatschappij te Botterdam heeft eenen nieu wen dienst aangelegdoui de schepen te laten slepen waarmede eergisteren een begin gemaakt is met liet schip de Prins van Oranje, kapitein P. de Boer, dat van die stad tot aan de Nieuwe Sluis in minder dan twee en een half uur geschied is. In den nacht van zaturdag op zondag heeft in de kolenmijn van SartBeileur, bij Luik, een groot ongeluk plaats gehad. Op een oogenblik, dat men bezig was aldaar boringen te doen, beeft het water zich eenen doortogt gebaand en zijn een gedeelte der gangen volgeloOpen, waardoor veertien werklieden, meestal huisva ders omgekomen zijn. Te Zierikzée, bij A. DE YOS Jz. Stads-Brukker1833.

Zierikzeesche Courant | 1833 | | pagina 2