ZIERIRZEESCH® COURANT.- Tl. Vrijdag BESTUREN EN A DMINIS TRA TIEN. 6 September. BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad ZIERIKZEE. Gelezen hebbende bet voorstel der Commissie, belast met het beheer van het Fonds tot onderhoud der achtergeblevene betrekkingen van Vrijwilligers en Schutters uit deze Slad strekkende om de vrijwillige bijdragen door de Ingezetenen over het 3de en 4de kwartaal dezes jaars totop de helft te verminderen, uit aanmerking van de verminderde behoeften door den terugkeer van vele der zoodanige manschappen ver oorzaakt, en zulks ten bewijze dat de Com misse aan baar woord ge trouw, van hare fcijde den last der Ingezetenen, dus ver met zoo veel welwillendheid gedragen, zooveel mogelijk tracht te verligten. En in aanmerking nemende dal het Fonds buiten onvoorziene gebeur tenissen toereikend zijn zal om uit de opbrengst van de helft der inge schrevene bijdragen de achtergeblevene betrekkingen alhier op den gewonen voet te blijven ondersteunen. hebben goedgevonden i°. Welgemelde Commissie openlijk den dank des Bestuurs toe te brengen voor derzelver doelmatige werking in het wel bested en'der Gelden door de Ingezetenen vrijwil lig bijgedragen tot ondersteuning der huisvrouwen en verdere betrekkingen van uitgetrokkene Vrij willigers en Schutters dezer Stad met beleefde ui-tnoodigi-ng,om met gelijke zorg op denzelfden voet te willen blijven voortgaan, zoolang de omstandigheden dit zullen vorderen. 2°. Aan de Ingezetenen dezer Stad bekend te makendat bet Be stuur ingevolge de voord ragt der Commissie de door dezelve ingeschrevene contribution, tot op de helft heeft verminderd, met dringend aanzoek bij de weldenkende Inschrijvers óm de betaling van deze tot op de helft, verminderde contributie, aan gedachte Commissie op hare aanvrage gereedelijk te doen plaats hebben ten einde dezelve zich alzoo in staat moge zien gesteld om aan hare verbindtenissen te kunnen voldoen en aan liet doel der weldadige Ingezetenen bij voortduring te blijven beantwoorden. Zierikzee f den 28 Augustus i833. Burgemeester en Wethouders voornd., DE CRANE, vt. Ter ordonnantie van dezelven De Stads-Secvetaris W. J. P. K R O E F. NIE UWS TIJ DIS GEN. Frankfort, den ig Augustus. In een bijzonder schrijven uit Weeneri, leest men, onder anderen De bagchelijke toestand van Europa, welke dagelijks meer verwikkeld wordtverdient de grootste oplettendheid en de wederzijdscbe overeenstemming der mogendheden vooral daar de omstandigheden spoedig van eenen ernstiger' aard kunnen worden. De plaats hebbende verwarringen in Zwitserland zijn van hei hoogste ge- wigten het kan niet onverschillig voor deaangrenzende staten zijn hoe dezelve eindigen. Va.n eene gewapende tusschenkomst isgeene rede, doch het zelfbehoud gebiedt op middelen bedacht te zijn ten eindn den gevaarlijken en om zich grsjpenden brand af te weren. Men is beducht en niet te onregtdat de diensten welke de Polen aan het landschap Ba zel hebben bewezen niet zonder gevolgen zullen blijven, en dat alle .verbannen Polen trachten zullen Zwitserland te bereiken. Tot hier- .toe werden zij aldaar slechts geduld nu schijnen zij een regt tol gastvrije opneming bekomen te hebben. Zij zullen daarvan gebruik maken, doch het is te wenschen dat zij zulks op eene meer bijzondere wijs dan in Frankrijk doen zullen.'* Een onzer bladen beschouwt de jongste gebeurtenissen in Zwitserland int geen gunstiger oogpuntziet daarin niet anders clan eene geweldda dige verbreking der constitutie van 1 81 5; merkt dezelve aan als het werk der radicalen vreest dat Zwitserland van nu a f eene van de hoofdze tels der revolutie zal worden en meentdat het oogenbl.ik gekomen is", Waarin zal moeten beslist worden of Zwitserland èen onzijdige staat en een bolwerk voor het behoud van den vrede dan wel een voorpost en vasal van Frankrijk eene verzamel- en wapenplaats voor alle oproer lingen en eene werkplaats voor alle omweutelingsplannen zal wezen. In een later schrijven uit Weenen van den 21 dezer, wordt ge- ïneld dat er in de laatste dagen een aantal courvers in die stad aangeko men en van daar vertrokken is en dat er gewigtige onderhandelingen schijnen te worden gevoerd. Dien dag was een der geattacheerden van liet frahs'che gezantschap naar Parys vertrokken den vorigen dag wa ren een engelsch courier uit Londen en een napolitaansch uit Napels aangekomen. Deze laatste had dadelijk de reis naar Praag voortgezet, Waar zich de napelsehegezant op dit oo^enblik bevindt. (Deze berigten maken geerie melding van onrustige bewegingen in Napels, van welke een fr jnsch dagblad spreektintusscher» geeft de komst van dezen cou rier aanleiding om le denken aan gewigtige gebeurtenissen, dié in dat koningrijk op handen zijn en waarvan sommige duitsche bladen gewag maken). Uit Petersburg schrijft men van den 21 Augustus dat Z. M. de keizer bij manifest van dea i3 dezer bepaald hééft datter aanvulling A°. 1833. van het leger, eene ligting van recrulen zal plaats hebben en wel ten getale van vierman van de duizend zielen. Uitgezonderd zijn de gewes- 1 ten waar de oogst in dit jaar niet gelukt is. De navorschingen waartoe de revolutionnaire verbindtenissen van den onttroonden hertog Karei van Brunswij.k aanleiding gaven heb ben zoo als men verhaalt uitkomsten opgeleverd zoo als men ze wel niet verwacht had. Men wistdat de hertog in eenen tuin van Neuillij met de duitsche patriotten den verjaardag van het hambacher feest pleg- fig had gevierd, ook was over't algemeen bekend de ondersleuning, welke hij aan duitsche genootschappen voor de vrijheid c]er drukpers aan de commilte'-s voor de Polen in Frankrijk, aan de italiaansche vlugtelingen te Marseille en Geneve verleende; doch thans is men eerst gekomen tot de ontdekkingdat de hertog in spijt van zijne vroegere ondervindiDg s altijd nog aan toerustingen in eenen krijgstogt denkt. Langs verschil lende wegen heeft men de zekere tijding verkregen dat de hertog op het eind dezer maand onder eenen vreemden naam door Belgie naar Ham burg wil gaan en zich aldaar zoo lang heimelijk wil ophouden tot de in Engeland gekochte wapens aangekomen zijn en in het bremensche een opstand georganiseerd is, aan het hoofd waarvan de hertog zicU denkt te plaatsen. Er zijn maatregelen genomen om deze plannen te verijdelen, doch daar dezelve zoo bekend ziju geworden, zullen die maatregelen wel overbodig zijn. Londen den 28. Augustus. Den 1 5den dezer is door don Pedro dit dekreet publiek gemaakt «Daar het constitutioneel bestuur van hare aïlergetrouwste majesteit dona Maria II gelukkig ingevoerd is in den zetel der portugescbe mo narchy en ook in de provincie van Eslramadura in het koningrijk AI- .garves en een aanzienlijk gedeelte der provincie van Alemtejo in de heldhaftige stad Oporto en deiwee provinciën der Azores en hoezeer het overig gedeelte van het koningrijk door buitengewone militaire on derdrukking in bedwang gehouden wordt of door de ondervinding van het ongehoorde lijden dat bet heeft moeten ondergaan nog zijne verlangens niet durft te uiten daar bet evenwel te hopen is dat bet spoedig een zoo edel voorbeeld volgende het wettig en redelijk gouver nement zal uitroepen dat alleen instaat is de tranen van het geleden leed op te droogen zekerheid te geven voor het behoud van 's volks reg- ten en van eene verstandige en wettige vrijheid en daar ik aan den eenen kant. wensch, terstond die zekerheid te bevestigen door het zamcnroepeii van de vertegenwoordigers der natie in corlès en Aan de andere zijde geleden rampen te heelen belangrijke vraagpunten voor den staat te Ia-ten behandelen en ook gevolg te-geven aan de beloften van mijn ma nifest van 2 Februarij i832 die ik in allen decle stiplelijk zal naleven zoo vinde ik goed uit naam der koningin eene buitengewone vergade ring der algemeene cortès van de portugescbe natie bijeen te roepen wier vertegenwoordigers moeten zamenkomen, voorzien van de noodige volmagt om behalve over de gewone zaken, die hen voorgelegd zullen worden, nog te beslissen over de belangrijke punten van het regentschap e»') van het huwelijJi van hare aïlergetrouwste majesteit. De verkiezingen zullen den 1 October plaats hebben en de kamers ge •insta li eer d worden zoodra hetgenoegzaam getal afgevaardigden aanwe zig zal zijn." Er liepen gisteren ter beurs nadeelige geruchten omtrent don Pedro men verhaalde dat er berigt was van het overlijden van den koning van Spanje alsook dat de onderhandelingen over de Belgische zaken niet v.oo ruit gingen en dit alles had een zeer nadeeligen indruk op den prijs der fondsen die echter later grootendeels werd uitgewisuht door het ontvangen der boven vermelde berigten uit Portugal en vooral door de verzekering van het erkennen van doria Maria van wege Engeland en van het bijeetiroepen der cortès. Den 29: Z. M. de koning heeft heden het parlement met de volgende aanspraak gesloten n Myiords en heeren Bij het openen der tegen woordige zitting van het parlement heb ik ge zegd dat nimmer zaken van grooter belang eii grooler gewigt uwe aan dacht hadden lol zich getrokken. De wijze waarop gij uwen pfigt hebt vervuld vordert mijne dankbe tuiging op het oogenblik van het sluiten een er zitting, die niet minder opmerkelijk is wegens haren langen duur als wegens de volharding, met welke gij verscheiden moeijelijke punten hebt onderzochten wegens het aantal wetgevende maatregelen, die aan uwe beraadslagingen zijn toe vertrouwd ge-worden; Ik ontvang bij voortduring van mijne bondgenooten en van alle de vreemde souvereinen verzekeringen van hunne vriendschappelijke ge zindheid. Het smart mij, u het treffen van eene definitive schikking lusschen Hollanden Belgie niet te kunnen aankondigen doel) overeenkomst die ik mei overleg van den koning der Franschéu in de maand Mei laatst leden met den koning der Nederlanden gesloten heb belet het hernieu wen der vijandelijkheden in de Nederlanden en geeft ons allen waarborg voor het voortduren var» den alge meen en vrede. De gebeurtenissen die laatstelijk in Portugal hebben plaatsgehad, hebben mij bewogen mijne diplomatieke betrekkingen tnet dat koning rijk te hernieuwen en ik heb een minister geaccrediteerd bij het hof van hare aïlergetrouwste majesteit dona Maria. Gij kunt zeker zijn dat ik met een leveudig verlangen het oogeu buk

Zierikzeesche Courant | 1833 | | pagina 1