i ZIERIRZEESCHE SJuttedtïaiïfo. Jfsranfevt ffe. A*. 1833. C O U 1 A I T. 3 September. sr. ii. Mingsdag NIE VWS TIJDINGEN. iUisïcir.b, Odessa., den 6 Augustus. Op liet Zoutmeer bij Kujalnik beeft men een merkwaardig verschijnsel waargenomen waarvan de oorzaak tot dus verre nog niet genoegzaam opgehelderd is. Sedert het laatst der vorige maand gaven de baren van dat meer alle avonden als de wind Sterk woei, naar gelang der gesteldheid vau den dampkring, eenen meer of minder helderen glans van zich. Op zondag den 4- Augustus echter leverde het meer een bijzonder zeldzaam schouwspel op. De gan- sche oppervlakte van deze watermassa door eenen hevigen storm opge stuwd geleek eene vuurzee. Aan den hemel die met donkere wolken bedekt was zag men eenen weerschijn van deze blinkende vloeistof, die naar de vlam van wijngeest geleek. Men denktdat dit verschijnsel door eenen bijzonderen toestand van den dampkring veroorzaakt, ofwelligt bet gevolg is van de buitengewoue hitte in de vorige maand, en de bewo ners der huizen langs den oever van dit meer verzekeren dat zij sedert langen tijd niets dergelijks gezien hebben. Frankfort, den ?.5 Augustus. Tijdingen uit Bazel, van den 20 Augus tus houden het volgende in »De bondstroeperi zijn nog met twee bataljons vermeerderd gewor den zoodat er op dit oogenblik 6000 man in de stad in garnizoen ligt. »Zoo als reeds vroeger gemeld is beeft de landdag van Zurich tot de algeheele afscheiding van de stad Bazel en. de landelijke gemeente beslo ten. Behalve dit heeft de landdag ook nog bepaald, dat de v.erdeeling der domeinen en andere eigendommen zal gedaan worden door twee commissarissen die alle punten van verschil zullen beslissen en in ge val van verdeeling van gevoelen zal de landdag van Zurich eenen der den commissaris benoemen om uitspraak te doen. De tijding van den inval der inwoners van Neuchatel heeft zich niet bevestigd. De stad Basel is volkomen rustig ondanks de meer of min veront rustende geruchten die men desaangaande verspreidt." Den 27. Uit Modena wordt den 17 dezer het volgende geschreven »Voor ongeveer 14- dagen heeft men in onze nabijheid in het stadje St. Polo, in hef gebergte, eene nieuwe zamenzwering tegen het leven van onzen hertog ontdekt. Ten gevolge dezer ontdekking zijn een Piemonfees en een voormalige regterals de hoofden van het kompljt, in hechtenis genomen en gevangen gezet. Zij hadden niets minder in denzin, dan den hertog op zijne doorreize naar Massa te vermoorden waarom ook deze reis niet heeft plaats gehad.'* Te Piacenza was dezer dagen eene zamenrolling vari eenige honderd ledigloopers 111 de nabijheid van de poortwacht zij wierpen den schildwacht met s.eenen doch deze gaf vuur op het volk en doodde een der aanvallers waarop zich de volksme nigte verstrooide. Te Parma zijn onlangs 70 gevangen losgebroken. Voor dat zij de vlugt namen wilden zij zich op twee gevangenbewaarders, die hen niet best behandeld hadden wreken, openden met geweld hunne kamerver- Wurgden den eenen en lieten den anderen voor dood liggen. De wacht kwam nu toeschieten en dreefhen naar hunne gevangenis terug. Negen van deze misdadigers zijn ter dood gebragl. Londen den 27 Augustus. Zr. Ms. stoomboot de Afrikaan welke Lissabon den 1 7, en Oporto den 20 verlaten heeft, is in onze haven bin nengeloopen. Dezelve heeft tijdingen van het grootste gewigt voor de zaak van don Pedro medegebragt. Volgens dezelve stond de maar schalk Bonrmont te Coïmbra op 123 mijlen van Lissabon en waren zijne troepen zeer ontmoedigd. De troepen van den hertog vanTer- ceirate Villa Franca namen dagelijks in sterkte toe. Te Lissabon heerschte de volmaaktste rust. Den 18 hebben de constitutionele» uit Oporto eenen aanval op de wegtrekkende Miguellisten gedaan. Een groot aantal der laatstgenoemden bleef op de plaats en verloren zij al hunne batterijen. De Pedroïsten zijn nu van de beide zijden der rivier en van de batterijen die den ingang van den Douro bestrijken meestér. De koopvaardijschepen kunnen onverhinderd de rivier opzeilen en de in woners van Oporto genieten thans eene betrekkelijke rust. Lord Russel heeft als minister zijne geloofsbrieven aan het hof van donna Maria overhandigd en men geloofde te Lissabon dat de engel- sche admiraal devolmagthad om voor de bescherming der stad met het noodige scheepsvolk te hulp te komen. Eene stoomboot en andere schepen werden te Oporto met troepen voor Lissabon in gereedheid gebragt. Kapitein Napier, de zoon van admiraal Napieris met de stoom boot die deze tijdingen aangebragt heeft overgekomen. Parijs den 27 Augustus. Men wil hier tijding hebben dat de duit- scbe bondsvergadering zich beziggehouden heeft niet de kwestie van Luxemburg en dat Pruissen Oostenrijk eri twee andere bondstaten ver klaard hadden dat hieromtrent geene schikking te maken was daar de regten van den bondsdag tot het uiterste moesten volgehouden worden. Daarop zou er gesproken zijri over hef zenden van een gevolmagtigde naar de conferentie, toen er zwarigheid ontstond over de vraag, van wien die gevolmagtigden zijne bevelen zou ontvangen in geval de booge bondsvergadering niet bijeen mogt zijn en indien eene of andere gebeur tenis den aard der iosfructien hem vóór zijn vertrek gegeven mogt ver anderen. De zaak zou tusschen Pruissen en Oostenrijk hangende ge bleven zijn. Deduitsche bondsvergadering moet voorts besloten hebben de oos- tenrijksche en pruissische troepen in Frankfort te vermeerderen en dit zou doorgegaan zijn zonder tegenspraak van Frankrijk alleen bad de wurtembergsche gezant zich daar tegen verklaard. Die maatregel zou. veroorzaakt wezen door eene ontdekking van de politie dal er een aan slag gesmeed werd om de gevangenen die thans aan een geregtelijk on derzoek onderworpen zijn in vrijheid te stellen. Sedert eenige dagen onderhouden de republikeinsche dagbladen het gerucht van een opstand in Napels. 's Graveniiage den 29 Augustus. De door Z. M. vastgestelde feest- plegtige uitreiking der medailles aan de roemrijke verdedigers der Ant- werpsche citadel heeft, den 26, op de Gorselsche heide, bij Zutphen plaatsgehad. Van alle oorden onzes vaderlands, zei fs van Groningen en Vriesland stroomden duizende en duizende aanschouwers zamen om getuigen te zijn van eene gebeurtenis die de veder onzer geschied schrijvers naauwkeuriger en treffender zal boekstaven dan wij in staat zijn, haar voor onze lezers, met den besten wil, te kunnen schetsen. Beeds ten zes ure des morgens was hetmet vlaggen alom versierde Zutphen bijna ledig aan inwoners van alle standen en rangen hoe vol ook door de van tijd lot tijd zich derwaarts spoedende menigte uit om liggende steden en dorpen. De manschappen der 7de, 9de en iodeaf- deeliug nevens kanonniers en mineurs stonden ten acht ure in eene schier onafzienbare rij geschaard op de vlakte van Gorsel, waar de grijze Chasséreeds vóór tien ure, deerkentenisblijken voor nooit geëvenaarde moed en dapperheid had doen overhandigen aan eene schare van hel den den eerrang van nederlandsche krijgslieden waardig. Aan een blaauvv gewaterd lint prijkte nu het eereteeken op de borst van duizende braven, bestaande in eene bronzen medailleop welks e'e'ne zijde de antvverpsche vijfhoek met het inschriftCitadel van Antwerpenen op welks keer zijde een lauwerkrans prijkt waarin eene gekroonde Wmet het on derschrift: December 1832; terwijl de juich-en jubeltoonen van nog on eindig groofer aantal toeschouwers de lucht van dank-en loi'krefen de den weergalmen. Ten elf ure verscheen het hof in eene reeks van rijtui gen langs den weg van Deventer, juist toen de onbewolkte zon hare stra len op Gorsels heide meer verhelderd nederschoot. Die aankomst ver hoogde niet minder het vreugdegejuich. Vader Willemuit zijne met zes paarden bespannen koets gestegen zette zich nu opeen uitstekend ros en reed van zijne eveneens te paard gestegen doorluchtige zonen en eenen schitterenden staf omgeven de linie der citadelsche bezetting langs. Eenen geruimen tijd duurde deze wapenschouw waaraan H. M. de Koningin HH. KK. HfL de prinsessen van Oranjeder Nederlanden en van Pruissen alsmede de jonge vorstelijke familie in kalessen geze ten en eene zich daarachter gevoegd hebbende reeks van rijtuigen deel namen. Na den afloop der inspectie defileerden de baltaillons der af- deelingen voorhij den te paard gezeten Koning. De geheelc wapenschouw leverde een toorieel van ten top gevoerde nationale belangstelling van opregte koninklijke blijdschap erkentenis en gemeenzaamheid op. Ten een ure was de geheele plegligheid geëindigd en keerde de koninklijke familie met den generaal Chassé die de ondjubbelzinnigste blijken van hoogachting en erkentenis der duizende deelhebbers aan dit buitenge wone feest had ontvangen naar het Loo terug nadat H. K. K. H. de prinses van Oranje zich deze heugelijke gelegenheid alvorens nog had ten nutte gemaakt om den verdienstelijken Mordach, kapelmeester van het muzijk-corps der 1 ode afdeeling eenen kostbaren juweelen ring te overhandigen voor zijne aan H. K. K. H. vroeger opgedragene en op de citadel gecomponeerde battaille van Leuven. Na den afloop der pleg tigheid werden de manschappen van gouvernementswege op brood kaas en wijn onthaald waarna elke baltaillons afdeeling weder naar de plaats barer bestemming terugkeerde; terwijl de'duizende voetgangers en de honderde voertuigen oost-, zuid-, west- en noordwaarts afrij dende de wegen overdekten. Alles werd gedurende de geheele feest- plegtigheid over dag en bij bet huiswaarts keereh des avonds, door hef schoonste weder begunstigd zoodat velen tot de erkentenis gedron gen werden Gods vriendelijk aanschijn bestraalde dezen gedenkwaar- digen jubeldag Het verdient niet onopgemerkt te worden gelaten, dat dezelfde fou ten en misslagen welke de Belgen vóór hunne omwenteling van i83o, aan de nederlandsche regering leii laste legden na hunne roemrijke da gen en hij hunne nieuwe orde van zaken niet alleen werkelijk bestaan zich niet al leen vermenigvuldigen maar hoe langer hoe verder worden gedreven, en dat juist zij, die hel meest over de maatregelen des bestuurs te dier tijd geroepen en geschreven hebben, thans, nu zij aan hel bewind zijn zich ten deze het meeste onderscheiden. Men zal zich nog kunnen te binnen brengen, welke hevige aanvallen het dagblad van den heer Leb'eaute Politique zich tijdens de arrestatie van Fontan die in alle geval legaal was legen de minister van Maancn veroorloofde en de zelfde man gebruikt nu al zijne redeneerkracht om te betoogen dat zijne uitleveringswet overeenkomt met eene gevestigde orde van zaken. Frankrijk levert insgelijks dagelijks'stofTe lot breedvoerige uiteenzetting van dit onderwerp, en het ontbreekt aldaar evenmin aan dergelijke voor- V

Zierikzeesche Courant | 1833 | | pagina 1