i H*. TO. Vrijdag K\ 1833. BESTUREN EN ADMINISTRATIEN. NIE UWS TIJDINGEN. Hhittajcftlanfr, 41 n ZIER1RZEESCIIE BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad ZIERIKZEE. Gelezen hebbende liet voorstel der Commissie, belast met het beheer van bel Fonds tol onderhoud der achtergeblevene betrekkingen van Vrijwilligers en Schutters uit deze Stad strekkende om de vrijwillige bijdragen door de Ingezetenen over het 3de en 4de kwartaal dezes jaars totop de helft te verminderen, uit aanmerking van de verminderde behoeften door den terugkeer van vele der zoodanige manschappen ver oorzaakten zulks ten bewijze dat de Commisse aan haar woord ge trouw, van hare zijde den last der Ingezetenen, dus ver met zoo veel Welwillendheid gedragen zoo veel mogelijk tracht te verligten. En in aanmerking nemende dat het Fonds buiten onvoorziene gebeur tenissen toereikend zijn zal om uit dé opbrengst van de hel ft der inge schrevene bijdragen, de achtergeblevene betrekkingen alhier op den gewonen voet te blijven ondersteunen. iiebcen goedgevonden i i°. Welgemelde Commissie openlijk den dank des Bestuurs toe te brengen voor derzelver doelmatige werking in het vvelbesteden der Celden door de Ingezetenen vrijwillig bijgedragen totondersteuning der huisvrouwen en verdere betrekkingen van uitgetrokkene Vrij willigers en Schutters dezer Stad, met beleefde uitnoodiging om met gelijke zorg op denzelfdcn voet te willen blijven voortgaan zoolang de omstandigheden dit zullen vorderen. 2°. Aan de Ingezetenen dezer Stad bekend te maken, dat bet Be stuur ingevolge de voord ragt der Commissie de door dezelve ingeschrevene contributiën lot op de helft heeft verminderd, met dringend aanzoek bij de weldenkende Inschrijvers om de betaling van deze tol op de helft, verminderde contributie, aan gedachte Commissie op hare aanvrage gereedelijk te doen plaats hebben, ten einde dezelve zich alzoo in staat moge zien gesteld om aan hare verbindtenissen te kunnen voldoen en aan het doel der weldadige Ingezetenen bij voortduring te blijven beantwoorden. Zierikzeèden 28 Augustus 1833 Burgemeester en Wethouders Yoornd. DE CRANE, vt. Ter ordonnantie van dezelven De Slads-Secretaris W. J. P. K R O E F. BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad ZIERIKZEE. Rekenen het zich tot een bijzonder genoegen eervolle melding te ma ken van de uitreiking op heden der Gouden-Medaille, door Zijne Majes teit toegewezen aan den Heer II.Goemans, MedeqinÊe doctor te dezer stede niet alleen wegens het groot aantal vaccinatiën door genoemden Geneesheer ten jare 1828 zonder eenige belooning verrigt maar voor namelijk wegens de goede zorg bij deze koepok inentingen aangewend, om den gelukkigen uitslag daarvan te verzekeren en herinneren bij deze gelegenheid den Ingezetenen aan de bepalingen van 's Ro llings besluit van den 24 Mei i832 (Staatsblad 110. 17) houdende: dat niet alleen de Geneeskunst oefenaren maar ook een ieder welke de koepok-inënting hetzij door het uitgeven van nuttige werken tot toelichting van de kennis en den loop der ziekte mitsgaders hare afwijkingen hetzij door eene aanbeveling der kunstbewerking of be strijding van de daartegen bestaande vooroordeelenzal hebbeu be vorderd op dat eerbewijs kan aanspraak maken. Zierikzeeden 28. Augustus 1833 Burgemeester en Weihouders voornd. DE CRANE, vt. Ter ordonnantie van dezelven, De Stads-Secretaris W. J. p. KROEF. Frankfort, den 23 Augustus. Uit Teplitz wordt den 16 Augus tus het volgende geschreven «Gisteren heeft dan eindelijk de ver wachte zamenkomst van Z. M. den Keizer van Oostenrijk met Z. M. den Koning van Pruissen plaats gehad en wel te Theresienstad in het huis van den kommandantwaar de keizer en de keizerin hunnen intrek genomen hadden. Lieden, die op de plaats voor bet buis waren hebben opgemerkt dat de beide monarchen die te zamen aan een venster stonden bijna een uur lang met eikan deren in een levendig gesprek waren dikwijls van stand verander den en diepen ernst op hun gelaat toonden dat echter ten laatste ziglbaar ophelderde, terwijl zij elkander de hand gaven. Daar eeu gedeelte van het keizerlijke gevolg reeds naar Praag vertrokken was, denkt men, dat de keizer reeds den i5 aldaar zijnen intogt zal gehouden hebben. Morgen vertrekt de prins van Meiternich uaar zijn familiegoed. Gisteren avond om zes uur is de koning van Saksen., op zijne reis naar Praag hier aangekomen. Hij legde dadelijk een bezoek bij den koning van Piuissen af en ver trók he- COÜËAIT. 3© Augustus» den morgen om 11 uur naar Praag Men zegt dat ook den prins* mederegent van Saksen en prins Johan zicli derwaarts begeven en aldaar eenige dagen vertoeven zullen." Men denkt dat zoo wel de zaken van Portugal als die vaü Zwitserland en Relgie een onderwerp van beraadslaging hebben uit gemaakt bij de ministers, welke te Teplitz zijn vereenigd geweest y en bij dé zamenkomst welke de monarchen van Oostenrijk en Pruis sen gehad hebben. Den 24. De dagbladen dezer stad behelzen de volgende berigten uit Rijn-Beijeren Answsilér, 17 Augustus. Gisteren avond beeft de tijding van den uitslag der assises te Landau onze jeugd in beweging gebragt. Een schoolonderwijzer onderscheidde zich inzonderheid doordien hij langs de straten vrijheidvrijheid! riep. Voorts werden er kin deren bijeenverzameld om leve de vrijheid! te roepen en de jonge knapen zongen vrijheidsliederen langs de straat. Deze beweging duurde tot middernacht. Tweehritggcu19 Augustus. Gisteren vertrok een wagen vol jonge lieden met groot gedruisch van hier naar Homburg, om dcu kan didaat Eijlerdie te Landau werd vrijgesprokente ontvangen. Des Miaehts keerden zij insgelijks met gejoel terug terwijl eene menigte jongens en gepeupel hen vergezelde. Er werden onderscheidene baldadigheden gepleegd men werd met de patrouilles handgemeen en ei* hadden eenige verwondiugen plaats. Men is hier en in den omtrek zeer opgewonden. Londen, den 24 Augustus. De zaken van Portugal trekken bijna uitsluitend de aandacht van bet publiek tot zich. Donderdag ont ving men hier .b.engtdat een 's lands vaartuig te Falmouth binnen was met tijdingen van Lissabon van den i3 en van Oporto van den. 14 dezer maand volgens welke de maarschalk Bourmontdie hefc beleg van voor Oporto opgebroken had, een korps troepen onder4 generaal Clouet naar Santarem gezonden had en zelve naar Lissa bon in aantogt was, in de nabijheid van welke stad, op een af stand van vijftig mijlen, vijf en dertig duizend Miguellisten stonden; dai admiraal Parker maatregelen nam om de engelsche eigendom men te beschermen-en dat men algemeen geloofde dal niets Bourmont beletten kon zich meester van Lissabon te maken. Dit nieuws heeft hier een zeer nadeeligen invloed op den prijs der fondsen gehad. Dat de troepen van Bourmont den 12 in groo- ten getale te Santarem aangekomen zouden zijn vindt geen geloof, daar het als onmogelijk wordt gehouden dat zij een zoo sterken marsch binnen den tijd van zoo weinige dagen hebben kunnen af leggen ook maken brieven van Lissabon van den i3 des avonds, daarvan geene melding doch in die brieven vindt men dat te Lissabon eene buitengewone, ongerustheid en verwarring heerschte nadat men er vernomen had dat acht duizend man van don Mi- giiels leger van voor Oporto opgebroken tot Coimbra waren ge marcheerd en zich aldaar hadden vereenigd met omtrent zes dui zend man onder de bevelen van den hertog de Cadqval, die op het aannaderen van don Pedro met deze Lissabon ontruimd had. Men had van Lissabon een battailIon naar Villa Franca en eenige anderen naar Torres Yedras gezonden en de hertog de Terceirci zou binnen drie of vier dagen met ongeveer vier duizend man ge regelde troepen uittrekken, zoodat alsdan de stad voor wier de fensie in de negentien dagen gedurende welke de constitutionelen er reeds meester geweest zijn niets is gedaan onder de bescher ming zal blijven van zeven a acht duizend burgers die eerst thans georganiseerd worden en over wier weinigen ijver voor de dienst reeds vroeger is geklaagd. Eenige constitutionele fregatten zouden beproeven om Figueras te némen én dus aan don Miguel de gemeenschap met de zee af te snijden.; doch men dacht niet dat dit hun gelukken zóu daar zijne troepen reeds te Coimbra staan en de Mondego tot aan die stad voor booten bevaarbaar is. Peniche behoort aan dona Maria. Den 8 zouden twee stoomboo- tén niet troepen van Lissabon derwaarts gezonden zijn om hel te versterken en admiraal Napier was voornemens haar te volgen doch toen zij vertrekken zouden kwam er order dal zij zich naar de Algarves moesten begeven, waar eene bende guerillas, meestal uit volk beslaande dat tot de vloot behoord had die admiraal Na pier veroverd heeft en waaraan hij verlof gegeven had naar den wal te gaan Lagos omsingeld daaraan allen toevoer afgesneden en vele buitensporigheden bedreven had. Een der brieven waaruit het bovenstaande getrokken is,-zegt, dat de schrikkelijke broeder-oorlog weldra erger dan ooit worden zal zoo het engelsch gouvernement niet tusschen beide springt dat de constitutionelën niet sterk genoeg zijn om de magt van don Mi guel het hoofd te bieden en het land zich niet zoo zeer voor de zaak der constitutie verklaart als sommigen wel verwacht hadden. De maarschalk Bourmont is den 7 des avonds van Oporto ver trokken met twaalf duizend man waaronder de divisie van den generaal ClouetMen berekent dat hij zeven of acht dagen noo- dig had om gerégeld te Santarem aan te komen én dat hij van daar naar Lissabon op zal trekken, waarschijnlijk langs de linie van den Taag op den weg naar Villa Franca waardoor hij ia V i i V

Zierikzeesche Courant | 1833 | | pagina 1