3V\ 69. ZmiKZEESCBE JDingsdag NIE UTTS TIJDINGEN. A-. 1838. 27 Augustus r*e/ Bazel, den i/j. Augustus. Daar verscheidene dorpen van het landschap Bazel geweigerd hebben de bondgenootschappelijke troepen te ontvangen, heeft men gisteren verscheidene kompagnien van Bazel afzenden en de afdeelingen verdubbelen moeten om deze dorpen lot onderwerping te brengen. De afgevaardigden van den landdag moesten zich met den kolonel Du four derwaarts be. geven om de boeren van hunnen weerstand tegen de bezetting af te brengen. Eene toenadering tusscben de beide partijen zal moeije- lijk te bewerken zijn. ïn het kanton Bazel zijn de gemoederen voornamelijk aan het gisten de afgevaardigden zelve zijn in de grootste verlegenheid over de middelen om de regering der stad met die van het landschap in overeenstemming te brengen. De bazelsche regering geeft geen officieel berigt der voorvallen van den 3 Augustus, omdat zij genoodzaakt zou zijn het aan manschap pen geleden verlies bij hetzelve bekend te maken. Men kan dit verlies nog niet eens naauwkeurig opgeven. Eergisteren beeft men in de nabijheid der stad nog de lijken van twee burgers gevon den en verscheidene andere in den Eijn. Men zegt hier dat bet kanton Neuburg in groote beweging is en in verscheidene kan tons vrijheidsboomen zijn geplant. Van reizigers die Zwitserland zijn doorgetogen verneemt men, dat overal' stof tot tweedragt voorbanden is, en dat het onmogelijk is, de rust in dit land te herstellen wanneer de regering geene strenge en krachtdadige maatregelen neemt. Men schijnt te vreezen, dal de zaken der kan» tons Schwijz en Bazel slechts het begin van ernstiger voorvallen geweest zijn. Den 16. De troepen der eedgenooten zijn te Budendorf, Zijfen en Lupsingen binnengerukt. Blarer houdt daarentegen de gemeen ten Reijolswil en Betzvvil bezet. Den i i ontvingen de gezamenlijk vereenigd gebleven gemeenten van het Reijoldswijler dal bevel om zich te verklaren óf zij zich aan Liestal willen aansluiten of niet. Hoe gevaarvol hare stelling hierdoor werd, heeft geene der- zelve daartoe besloten. In Obêrdorf alleen hebben zich eeuige aan hangers der Liestalers opgedaan. Heden is een nieuw battaillon Beroer troèpen hier ingerukt. ÏJiiitseWanb. Frankfort, den 10 Augustus. Men gelooft, dat het doel der diplomatieke onderhandelingen te Toplitz voornamelijk daarin be staat, om Rusland, Oostenrijk en Pruissen op het naauwst te ver binden, ten einde de revolutie, van welken kant die zich ook ver toornen raogt met kracht te keer te gaan. Boven alles moet de toestand van Duitschlaud de aandacht der drie Monarchen bezig houden. Men verhaaltdat men van net nieuwe recruteringsplan in Pruissen, dat in het begiu van het jaar zoo veel opziens baarde, waarbij de diensttijd voor de infanterie op anderhalf jaar vastgesteld werd en vele miilioenen bezuinigd zouden worden thans geheel heeft afgezien nadat bevonden zou zijn dat de bezuinigingen op verre na niet zoo aanmerkelijk konden wezen en ook dat de goede militaire inrigting daarbij gevaar zou loopen. - Doctor PVirih en zijne mede aangeklaagden die voor de as sises van Landau teregt stonden zijn door de Jury niet schuldig verklaard. In de laatste dagen vóór het uitspreken van dit vonnis hebben te Landau verscheiden vechtpartijen tusschen de beijersche soldaten en burgers plaats gehad waarbij eenige lieden gekwetst zijn geworden doch later was het er weder rustig. De hongaarsche rijksdag.te Presburg houdt zich sedert maan den bezig met laogwijüge beraadslagingen die tot geene uitkomst leiden. Met bet eerste voorstel der regering betreffende bet vrij verklaren der boeren is men bij de kamer der landstanden niet verder dan tot het derde artikel gevorderd. De twee eerste arti kels zijn met vele veranderingen naar de tafel der Magnaten ver zonden en deze zal zich waarschijnlijk aan het oorspronkelijk voor stel houden en het aan de standen terug zenden zoodat, bij de bekende stijf hoofdigheid van die kamer aan geen eind dezer zaak te deuken is. De voorstellen orn in de gegronde bezwaren der pro testanten in Hongarijen te voorzien zijn. daarentegen reeds achtmaal door de standen aangenomen en telken reize door de magnaten ver worpen, en nog willen de standen die niet opgeven, evenmin als de plannen om de hongaarlsche taal in het algemeen in te voeren, den rijksdag naar Perth te verleggen en den Koning te verpligten zijn verblijf binnen het land te houden. Tijdingen uit Konstantinopel van den 15 Julij, houden het volgende in Hetgeen voor eenigen tijd hier als een bloot gerucht verhaald werd is nu werkelijk eene daadzaak geworden. De Porte heeft met Rusland een tot nu toe geheim gehouden aanvallend en ver «ledigend traktaat gesloten van welks inhoud men zoo veel verno men heeft dat Rusland zich tot iederen door de Porte aangevraag- den bijstand verpligt en de Porte daarentegen, om, ingeval Rus land met eenige mogendheid in oorlog zou komen deze mogend heid als vijand te behandelen dat .Rusland der Porte de voor de 'COURANT. onkosten der laatste expeditie toegezegde tien millioen zilveren ïoö- bels heeft kwijt gescholden en dat dit verdrag voorloopig voor acht jaren aangegaan is. Het lijdt wel geenen twijfel dat dit verdrag voor de Porte even zoo heilzaam is, als dut hetzelve de magt van Piusland versterkt. Intusschen kon naauwelijks een beter middel uitgedacht worden om de beerschzuchlige plannen van Mehemed Ali te verijdelen. Voor eenige dagen beeft de Porie nieuwe munt stukken doen slaan welke, in verhouding hunner innerlijke gehalte «tot de waarde, die men er aan hecht de sedert eeuige jaren uit- gegevene slechte munten zeer ver overtroffen er wordt van gespro ken dat al de vroeger geslagene munten ingehouden en tegen nieuwe ingewisseld zullen worden. Men kan inderdaad niet be grijpen hoe zulks bij den ongunstigen staat der finantien van de turksche regering mogelijk zij j intusschen kan men met het gerucht van dien neteligen toestand jmisschien wel te ver gegaan zijn daar reeds het slaan van nieuwe munten ten bewijze strekt, dat de nood der Porte niet zoo hoog gestegen kein zijn. De koers van bet turk sche geld is daardoor zeer gerezen. De hoofdstad geniet de diep ste rust, en handel en nijverheid schijnen op nieuw te ontluiken,, Uit Nauplia heeft men brieven van latere dagteekening welke de gunstigste hoop voor de toekomst van het herboren Griekenland ople veren. Overal heerscht orde en rustde handel gaat met rasse schreden voort, terwijl de gebouwde akkers rijke oogsten voorspellen. Deze brieven melden ook met zekerheid dat Koning OlLo de stad Athene nu bepaald lot zijne toekomstige residentie verkozen heeft. Verder leest men daarin dat de met eene zending naar Mehemed-A li gezonden luitenant-kolonel, ridder von Prokesch, op zijne terugreize Nauplia aangedaan beeft, en dat hij tegen bet einde van Augustus ia Weenea dacht terug te zijn." Oroot-feviitannk. Londen den 20. Augustus. Er is zegt de Morning-Post eene mededeeling door de conferentie aan den Koning der Nederlanden gedaan strekkende om Z. M. uit te noodigenvan de duifschö bondsvergadering te Frankfort toestemming te vragen tot het afschei den van een gedeelte van Luxemburg ten behoeve van Belgie. Zijne neder Undsche Majesteit zou echter stelliger wijze geweigerd hebben om tot dit buitengewoon verzoek over te gaan omdat Z. M< bet onbestaanbaar met zijn karakter oordeelde om van de duitsche bondsvergadering toestemming te vragen tot het verdeelen van zijne eigene bezittingen. Er zijn in deze week door de zorg van bet bestaande genoot schap voor de landverhuizingen naar de koloniën ongeveer 2Óo vroa* wen naar Sijdneij ingescheept. Onder dezelve waren onderschei- dene jonge vrouwen uit de werkhuizen binnen de hoofdstad. Zij schenen allen wel te vreden en vol verwachting nopens de gelegen heid welke haar aangeboden wordt om baar lot te verbeteren. Met een schip te Portsmouth binnen beeft men tijdingen van Oporto tot den 10 dezer, die zeer belangrijk zijn als vermei-' dende clat de maarschalk Boitrmont het beleg van Oporto op ge broken had en alle zijne troepen te Yallongó te zaraen trok naar welke positie de hertog de Cadoval en don Miguel zich ook zou den begeven. De Miguel listen hadden den noordelijken oever van den Douro geheel verlaten en hunne bagaadjen veld artillerie en ammunitie medegenomen. Vóór hunnen aftogt hadden zij de verschansingen en forten die zij opgeworpen hadden geheel vernield ook de zuidkant van de rivier is dooi' bun ontruimd geworden behalve Villa Nova daar zij nog stand hebben gehouden tevens zijn zij nog meesters van de forten die den mortd vau de Douro bestrijd ken. Zij hebben veertien honderd pijpen wijn welke aan de por- tugesche compagnie behoorden den bodem ingeslagen. Wat en- gelscli eigendom was is gespaard gebleven hoezeer in de magt der Migueilisten. Volgens berigten uit Lissabon schijnt bet dat de marquis dé Filla Flor ijverig en met goed gevolg aan het organiseren van eene krijgsmagt arbeidt. Reeds had hij meer. dan tien duizend man in fanterie bijeen, en het meerendeel der politie-soldaten van don Mi* guel was Haar hem overgëioopen en bad dienst bij doua Maria ge-» nomen. De marqiiis de Saldanha die te Oporto bet bevel voert^ formeerde zijne troepép in brigades om op te rukken en Bour- mout op de hoogten van Malozinhós te verontrusten. De Dona Maria', kapitein Henry lag den 10 ter hoogte vau Oporto en men zei de dat de vloot van Napier er gewacht werd* Te Falmouth is 's konings kotter de A par row binnen, die Lis sabon den 5 en Oporto den 10 heeft verlaten. Toen wist men te Lissabon dat de Migueilisten ónder den hertog de Cadaval, mees ters van Torres Vedras waren en omtrent vijf duizend man kon den monsteren. De generaal Molcüos stond te Santarem en verloor veel volk door desertie naar de zijde van don Pedro. Het consti tutioneel eskader van admiraal Napier werd weder uitgerust en was bijna gereed 0111 in zee te steken. Te Oporto meende men dat Bourinont zich zou vereenigen met het korps te Torres Vedras j doch men wist niets zekers omtrent zijne plannen. Volgens sommige berigten zou Bourinont voornemens zijn tegen

Zierikzeesche Courant | 1833 | | pagina 1