NIE UWS TIJDINGEN. fldróp Van Jèti fasft 2al niet beletten om bet Stedelijk Stemregt en KteMrScbap le kun* i tien uitoefenen gelijk wederkeerig het zijn van Kiezer niet zal beletten om tot de even- gejöelde function te ktmnen benoemd worden. Art. 13Elk Stemgeregtigde Vult in het bekomene biljet in de namen der personen Welken bij tot Kiezers stemt, genomen uit hen die de vereischten bezitten, en te zoo- danigen getalle als dr Kieners worden vereischtwelk biljet door hem eigenhandig on dertcekend en voorts behoorlijk gesloten wordt. Art'." i$. - DeStemgeregtigdenwelke Imnne naamteekening niet mogten kunnen Schrijven, doen de invulling van het biljet door een ander verrigten, en doen voorts onder hetzelve door den wijkmeester hunner buurt, commissaris van policie of een ander publiek persoonverklarendat de invulling overeenkomstig liunnc opgaaf is ge schied. 'f Art, Bij het naaien en opnemen der stemmen zal hoegenaamd geen regard wor den geslagen op de biljetten welke tof niet.eigenhandig onderteekend, of ntet ingevuld en geverifieerd op den voet van art. .ra 4-* of niet behoorlijk gesloten mogten gevonden Worden; terwijl in geene aanmerking zullen worden genomen, stemmen uilgebragt op personen, welke de vereischten niet hebben om Lot Kiezers benoemd te worden, gelijk mede niet te stemmen welke niet duidelijk genoeg eenen zekeren en bepaalden persoon mogten aanwijzen,, hoezeer zoodanige biljetten voor het overige zullen worden aangeno men, indien dié anderzins mogten regelmatig'zijn. Art. 23'. Niemand kan binnen de Stad Kiezer zijn tenzij hij den ouderdom van 20 jaren heeft vervuld-,, binnen het Kijk of deszelfs Koloniën geboren isof brieven van na turalisatie bekomen heeft, of wel bij wetduiding voor Nederlander gehouden wordt, bin nen, dö Stad' Steiïigerdgtrgd is, cn:voor een inboorling der Slad of met ccne burger dochter gehuwd zijnde, gedurende de laatste drie jaren en Voor een inboorling van liet Kijk of genaturaiisèerden gedurende de laatste zes jaren, Stads-ïngezeten is geweest (zonder- dat editer afwezendheid ten- gevolge- Van. bedieningfcn.,. dorr of van wege den Koning opgedragen in deze hinderlijk zal kunnen zijn)en voorls jaarlijks in de verpon ding, en verdere beschrevene rijksmiddelen, buiten het potentregtop den voet der Stemgeregtigden betaalt eene som van ten minste lach lig Guldens Cfok zal bot Kiezer niet kunnen benoemd worden hijdie aan eenen reeds benoemden Kiezer in den eersten of twe.eden graad van bloedverwantschap, of zwagerschap bestaat. Twee personen, zich zoodanig bestaande, te gelijker tijd wordende benoemd, zal het Pot' tussclien hun beslissen. liet Bestuur noodigt mitsdien een ieder uit om het belang op te merkenhetwelk in de kennisneming der aangehaalde artikelen legt opgesloten, zoodat niemand, anders dan ter oorzake van e'gen verzuim van deszelfs Stemregt'zal verstoken zijn. Én opdat liiei-vaii geene onwetendheid{zoiidë. kunnen wor-den voorgewendzal deze van het Raadhuis worden afgekondigd, mitsgaders in de. Stads-CouraiH geplaatst. Zierikzeeden 17. Augustus i833. Burgemeester en Wethouders voornd., DE CRANE, Ter ordonnantie van dezelven, De Stads-Secretaris, W. J. P. K R O E F. 0 roc t-b ui H au me. Londenden 12 Augustus. De procureur generaal bij bet hof Van assises te Landau beeft in zijne rede betrekkelijk de zaak van Wirlh Siebenpfeiffer enz. onder anderen opgemerkt, dat de fran- sche revolutie overal doch inzonderheid in het naburige in ze den gebruiken en instellingen naauw verwante Rijndistrict haren invloed heeft uitgeoefend. Zelfs op de landdagen had die gebeur tenis. gewerkt. De dagbladen in het Rijngewest hadden aldaar ge predikt dat alleen van eene radicale hervorming iets goeds te ver- Wachten was en dat zonder dat geen stoffelijk of zedelijk welzijn denkbaar was. De schoolfeesten hadden overeenstemming in de zaak gebragt. Derzelver vrucht was geweest het drukpers genootschap het hambacher feest was er op gevolgd. Op dit feest werd door de woordvoerders de noodzakelijkheid eener omkeering van Duitsch- land tot eene republiek verkondigd en wel met de snoodheid van een Muratmet de afschuwelijkste hoou met de ontzettendste en bloedigste taal der fransche revolutie. Vrijheid en gelijkheid wa ren daarbij de leus. Onder voorwendsel van liet volk omtrent zijne regten in te lichten werd de omverwerping van alle wetten beproefd. Op de zaak van Wirlh enz. in bet bijzondere ko mende trachtte hij te betoogen dat er regtstreeksche onbewim pelde opruijing had plaats gehad omtrent welker bedoeling geen twijfel bestond. In de zitting van dit hof van den 9 hebben de verdedigers van Wirth en Siebenpfeiffer het woord gevoerd. De predikant Hoch- dörfir heeft in die zitting mede nog gesproken. Siebenpfeiffer zou persoonlijk het woord eerst den i3 of i4 voeren. Den 14. Er loopt alhier een gerucht, dat zich nieuwe moeije- lijkheden hebben opgedaan in de onderhandelingen over de neder- landsche aangelegenheden. Volgens den Times, zouden dezelve al leen hierin bestaan dat nadat al de vorderingen van Holland aan de conferentie zijn onderworpen geworden de belgische minister zijne beurt bekomen hebbende onderscheidene ernstige tegenwer pingen heeft in het midden gebragt. «Het zal nu» voegt het blad er bij, «aan de conferentie slaan, om uitspraak te doen. Intus- Sohen zegt men dat de vertegenwoordiger van een der leden van de conferentie zijne verontwaardiging heeft te kennen gegeven over de vertraging, welke heeft plaats gegrepen, en dat hij beeft ver klaard dat bijaldien de onderhandelingen niet vóór de sluiting van het parlement waren geëindigd, hij geen deel daaraan meer zou nemen." Zaturdag ochtend ten half een ure is te Dublin een schrik kelijke brand uitgebroken in de magazijnen van het tol of cuslom- hüis, die geheel eene prooi der vlammen zijn geworden met bijna alle dé koopmanschappen Welke daarin lagen. De schade wordt op 4o°i0°o pond sterl. berekend. iicbeulatifccti. Rotterdam, den ig. Augustus. Bij het onweder van zaturdag avond is aan den Hoogen Rijndijk onder Soeterwoude gelegen de korenmolen Windlust genaamd, van den molenaar L. van der Hulst, met de bijstaande grutterij en huizing, door den bliksem getroffen en geheel in de asch gelegd. De huisgenooten waren om het zware Wederdat er woedde opgestaan toen een bliksemstraal den schoorsteen van bet vertrek, waarin zij bijeen waren, insloeg en Vervolgens het houtwerk vlam deed vatten. Alle pogingeu door hen ter blusssching aangewend waren vruchteloos en weldra had de vlam de overhand. De spoedig daarop uil Leiden verleende hulp, door het afzenden van vier spuiten, kwam echter wegens den ver ren afstand te Iaat, om veel te redden. De manschap der schut terij heeft ook hier weder dienst bewezen. Bij den brand is mede eënig vee omgekomen. Naar men verzekert is de korenmolen en woning öndér dé bfandassurantie gesteld. Men tteldt Van Dreumel in het district Maas en Waal-, dat al daar in den namiddag van den i4- dezer een vêrschrikkelijke brand is ontstaan in een der aanzienlijkste huizen van de gemeente, waar van de vlammen zich met zoo veel woede aan de belendende bui zen mededeelden dat", vóór men bijna eenjge hulp kop verleeuerr, vier der voornaamste, huizen. en .eene arbeiderswoning in de asch. gelegd werden. De oorzaak van dit ongeval wordt aan het broeijeu van het te nat geborgen hooi toegeschreven. Den 12. dezer heeft een treffend ongeluk voor Bath plaats gehad. Eene barkas, waarin de kapitein-luitenant le Jeune, kom- inandant van Zr. Ms. stoomboot Curacao benevens zijn neef, een jongeling van 16 k 17 jaren, en drie matrozen zich bevonden, is door een toeval omgeslagen. De kapit.-luitenant le Jeune, die door een der matrozen gered is, heeft benevens den redder van zijn leven den wal mogen bereiken; dóch de jongeling eu twee matrozen hebben hun graf in de golven gevonden. Te Antwerpen hebben, naar men verneemt, zich eenige aanzienlijke ingezetenen bij inschrijving vereenjgd tot het doen slaan eener medaille, ter eere van en uit hoogachting voor den generaal Chassé, alsmede uit erkentelijkheid voor deszelfs gematigdheid in het sparen van de stad. Deze medaille welke reeds in gereedheid moet zijn stelt aan de eene zijde voor het portret van dén gene raal, versierd met alle zijne orders en de teekenen van zijnen rang, en met dit bijschrift, in 'tfransch: D. H. baron Chassé Generaal der Infanterie opper bevelhebber der citadel van Antwerpen. Op de keerzijde ziet men ter linkerzijde, de bres en het bastion Toledo en een deel van de puinhoopen der citadel. Hegtsde ge spaarde stad. Tot bijschrift leest ménBoven de Bres Faleureux en defendant Dapper in het verdedigen). En boven de stad Généreux en êpargnanl Edelmoedig in het sparen). Tusschen deze beide tegenstellingen ziet men een krans half van lauwerbladen en half van eikenloof, als zinnebeeld der vergelding aan de krijgs- en burgerdeugden den generaal toegekend. Tot rand schrift heeft de medaille: Dcc. MDCCCXNXII. en aan de bene- denzijde het wapen van de stad Antwerpen. Voor den generaal Chassé moet er van deze medaille e'cn exem plaar in goud zijn geslagen mitsgaders een bronzen, voorts bronzen medailles voor de hoofd officieren die op de Citadel bevel heb ben gevoerd en eindelijk medailles van hetzelfde metaal voor de inschrijvers waarna de vorm verbroken is. Zoo men verneemt moet zich reeds iemand met de overbrenging belastnaar 'sHage hebben begeven om de medailles aan den generaal Chassé te over handigen doch den generaal daar niet gevonden hebbende hem zijn nagereisd. Het Koninklijk Nederlandscb Instituut van wetenschappen letterkunde en schoone kunsten zal op den 27 dezer maand eene openbare zitting te Amsterdam houden ter viering van deszelfs vijf en twintigjarig bestaan zullende deze plegtigheid plaats heb ben in de Luthersche Nieuwe Kerk aldaar tot dat einde door den eerwaarden kerkeraad dier gemeente gunstig afgestaan. Eene cantate zal te dier gelegenheid worden uitgevoerd van welke de woorden door den dichter C. Loots, en de muzijk door de toon kunstenaars FodorWilms en Bertelnian zullen vervaardigd zijn. T59sle KONINKLIJKE NEDERLANDSCIIE LOTERIJ. Vijfde klasse. Fijf en twintigste Lijst. N°. 18272 i025g ieder 1000 Zes en twintigste Lijst. n 13638 10,000 9068 ig632, ieder - 1000 IlDDENPRIJZEN VAN DE VOLGENDE ARTIKELEN TE ZIERIKZEE van de» 22 Augustus i833. De Nederl. Mudde. Groene Erwten f 4 5o a 5.oo Gcele dito t»,oo a o.oo •Koolzaad - g.oo a ioloo Zaai-Lijnzaad 9 oo a io oo Slag-Lijnzaad - b.oo a 8.5o Raap-Olie te Zierikzee f \u.00 per vat Patent-Olie - 00.00 Lijn-Olie bij partij - 4o.oo Raapkoeken - 62.00de 1000st« Lijnkoeken - 85.00 0 Oude Tarwe i83' Nieuwe dito i832. Nieuwe Rogge Nieuwe Winter Gerst. Oude Zomer dito* Haver Paardeboonen. Witte Boonen. Bruine diLo Graauwe Erwten De NederL. Mudde. J 6,00 a 6,5o - 5,oo a - 4,5o a 3,3o a 3,oo a 2,00 a 3,5o a 0,00 a 0,00 a 0.00 a 6,00 5,oo 3.5o 3,3o 2,20 3.75 0.00 0,00 0,00 PUBLIEKE VERK00P1NG, op Donderdag den 12. September1833 des namiddags om 3 uren in het Logement van F. J. tan OPPEN te Zierikzee: Van 5 Bunders 6 Roeden 86 Ellen WEILAND, ge legen onder de Gemeente van Lierkwerve in bet Driest-Bevang in de 4de mate in n°. 20 toebehoorende aan Vrouwe J. MOGGEPOUS en JAN KLOMP E, De Dijks-Directie van den Polder Zonnemaireis voor nemens om op Vrijdag den 3o. Augustus i833 des namid dags om 3 uren, Publiek en aan den minst verlaten aan te Besteden: Het B E M A T T E N en B E K RA M M E N van den ZEEDIJK, met de benoodigde Leverantiëii van GLUI, RIET en daarbij den onderhoud van alles, voor een of meerder Jaren de Konditiën zullen 2 dagen voor de Be steding ter lezing liggen bij den Penningmeester C. MOOLEN- BURGH Jz. Te Zierikiee j bij A. DE VOS Ja., Stads-Drukker, 1833.

Zierikzeesche Courant | 1833 | | pagina 2