ZIERIKZEESClïE N\ 64. J,et./ Vrijdag A\ 1833. BESTUREN EN JDMINIS TRA TIEN. cousam t. EXTRACT uit het Register der Civiele Deliberation van de Regtbank van Eersten Aanleg over liet Ar rondissement Zierikzee. DE REGTBANK, Geboord het Requisitoir van den Heer Officier betrekkelijk de opening der vakantie van dit jaar. Gezien de Bekendmaking van het Hooggeregtshof te 's Gravenhage de dato 27 Julij i833. Gezien het Koninklijk Besluit van den 4 Junij 1816, no. Si. Bepaalt mits dezen, dat gedurende de vakantie beginnende met den 29 Julij dezes jaars en eindigende den dertigsten September daaraanvolgende alle thans aanhangige .civiele zaken zullen blijven gestateerd en geene andere dan sumiere zaken welke uit derzei- ver aard eenen bijzonderen spoed vereisclienzullen kunnen wor den aangedongen en vervolgd, ten welken einde, ook voor het commerciële, telken week, des vrijdags voor de middag van 10 tot een uur zal worden gevaceerd. Ordonneert dat deze copjelijk zal worden medegedeeld aan de heeren Vrederegters binnen het ressort dezer Regtbank ten einde daaraan de noodige publiciteit te geven. En zal deze worden gepubliceerd en geaffigeerd. Aldus gedaan ter vergadering der Regtbank voornoemd dezen zesden Augustus 1833 present de Heeren Mrs. van Adricheni president; Egter, regter van Dongenregter-plaatsvervanger eu Moensgriffier. Door extract De Griffier A. MOENS. NIE UWS TIJDINGEN. sjtttlscwaüfo, Frankfoet den 1 Augustus. Te Weenen is den 23 Julij de volgende aanschrijving van de regering in het aartshertogdom Oos tenrijk beneden de Ens (Neder Oostenrijk) bekend gemankt: «Toen twaalf jaren geleden de sekte der Carbonari de maat schappelijke orde in Italië met eene algeheele omverwerping be dreigde heeft Z. K. K. Majesteit, met het doel om hoogstdeszelfs onderdanen voor de schadelijke leerstellingen en de verleiding der aanhangers dezer sekte te waarschuwen het even misdadig als ge vaarlijk doel daarvan ter algemeene kennisse doen brengen opdat onervarene en ligtzinnige menschen voor wie dit doel door de hoofden der sekte zorgvuldig verborgen werd gehoudendaarom trent beter ingelicht, van de deelneming aan het genootschap der Carbonari mogten worden afgehouden. Dezelfde vaderlijke zorg van onzen vorst bewoog denzelven om nu ook eenen gelijken maatre gel te verordenen, ten aanzien van het geheime genootschap, dat zich in den jongsten tijd onder de benaming van Giovine Italia (het jeugdige Italië) heeft gevormd, niet minder gevaarlijk is, en zelfs als een de Carbonaria nog overtreffend kwaad kan worden aangemerkt. De strekking van deze vereeniging is om de bestaande regeringen en geheel de maatschappelijke orde omver te werpen. De middelen, waarvan zij zich bedient, zijn verleiding en zelfs sluipmoord welke laatste door geheime oversten die eene soort van veemgerigt vormen wordt uitgesproken. Even gelijk het nu blijkbaar is, dat ieder, die dit doel hetwelk met hoog verraad gelijk staat, gekend heeft, en desniettemin in het genootschap van bet Giovine Italia getreden is, volgens 5a van het strafwetboek aan hoog verraad schuldig isalsmede dat ieder die na met dit doel bekend te zijn geworden, den voortgang der vereeniging niet verhinderde, en naliet de leden daarvan aan te klagen volgens 53 en 54 van betzelfde strafwetboek medepligtig aan genoemde misdaad is geworden en de door de wetten daartegen bepaalde straf op zich heeft geladen zoo valt het ook in de oogen dat na het bekend worden der tegenwoordige verordening niemand zich meer met zijne onwetendheid van het doel des gcnootschaps Giovine Italia zal kunnen verontschuldigen. AI degenen, die alzoo van dit tijdstip af, in de genoemde vereeniging treden of verder mogten nalaten om haren voortgang te verhinderen en de leden daarvan aan te geven, zullen volgens de bepalingen der 52 53 54 en 55 van het strafwetboek, welke hieronder in haar ge heel worden medegedeeld, gevonnisd worden. Ook is 56 van bet genoemde strafwetboek waarin de gevallen worden opgenoemd, in welke aan de ontdekkers van eenen aanslag tot hoog verraad algeheele straffeloosheid en geheimhouding wordt verzekerd op het genootschap Giovine Italia Van toepassing; weshalve die hierbij evenzeer in haar geheel ter algemeene kennisse wordt gebragt." Bij dit stuk zijn de daarin aangehaalde paragraphen uit het straf wetboek gevoegd volgens welke de' schuldigen aan hoog verraad met den dood en de medepligtigen met levenslange gevangenis moe ten worden gestraft. De 56 heeft betrekking tot deelhebbers aan eene verhindtenis tot hoog verraaddie berouw gevoelende het bestaan daarvan aan de overheid ontdekken. Den 2. Z. M. de koning van Pruissen is den 20 Junij des avonds te zés uur, te Teplitz aangekomen en heeft in zijn gewoon verblijf, het Heerenhuis zijn intrek genomen. Volgens berigten van daa.rvan den 26 Julijgelooft men er algemeen, dat er nu welligt een congres van Teplitz gelijk ef in 1819 een te Karlsbad plaats had zal gehouden worden doch alleen van gevolmagtigdeu. van Oostenrijk Pruissen en Busland. De russische gezant te Weenen de generaal Taülschef, is waar schijnlijk thans reeds bij dén prins van Metlernich te Koningswaard bij Marienbad. Van genoemden prins ziet men eerlang een bezoek te gemoet. Ook de graaf I'ozzo di Borgo wordt verwacht. Wij ders spreekt men van de komst van den graaf St. Aulaire. «Na tuurlijk zoo schrijft men verder «zullen de overige diplomaten van Berlijn eu Dresden, die aldaar door de onderscheidene-rege ringen geaccrediteerd zijn niet wegblijven eu zoo zullen de bad gasten, indien zij bij het tegenwoordige ruwe weder eenige huive ring ondervinden mogten zich ten minsten alle middagen in de groote laan van den slottuin in de stralen van de diplomatie kun nen warmen. Onze logementhouders zijn vol verwachting, dal de zilveren guldens in dukaten en Fr. dior veranderen zullen," Weenes, den 28 Julij. Berigten uit Konstaolinopelian den 10 Julij behelzen een omstandig verslag van groote manoeuvres welke de russische troepen in het kamp van Chunkiar-Iskelessi voor den Sultan verrigt hebben en waarbij de gezanten van Oostenrijk, Rusland Groot-Brittannien Frankrijken Pruissen op uitnoodiging van Zijne Hoogheid zijn tegenwoordig geweest. Den 5 Julij is op de aziatische kust ingewijd een gedenkteeken hetwelk tot aandenken der aanwezigheid van de russische troepen in den Bosphorus -is opgerigt. Dit gedenkteeken bestaat uit een groot stuk rots ter zwaarte van 3o,ooo pond. Op dit stuk rots zal de datum van het vertrek der russische krijgsmagt uit den Bos phorus uitgebeiteld worden. Bij gelegenheid dat het naamfeest des keizers van Rusland op den 7 Junij door de russische krijgsmagt bij Konslantinopel gevierd is, hebben de 20 russische oorlogschepen in de baai van Bujuk- dere, des middags om 12 uur allen te gelijk, 3i kanonschoten ge daan hetwelk de indrukmakende uitwerking van eenen zeeslag had. Op het bal dat 's avonds in het russische gezantschaps hotel werd gegeven was ook de groot-vizier op uitdrukkelijken last van den Sultan tegenwoordigiets dat tot heden zonder voorbeeld was. Bij het souper stelde hij een dronk op gezondheid van den keizer van Rusland in welke de graaf Orlojf met een toast ter eere van den Sultan beantwoordde. Den 8 Julij begaven zich de admiraals en generaals van de rus sische krijgsmagt ter audiëntie bij den Sultan. De Groote Heer be tuigde met zigtbare aandoening zijne erkentelijkheid wegens de hulp hem door Rusland verleend. Den 10 Julij heeft graaf Orloff zijn afscheidsgehoor bij den Sul tan gehad. ©vooi-ïnriüfmnu.. Londen, den 3. Augustus. Lissabon is door de constitutionele armee bezet. De hertog van Terceira is dm 22. van St.Ubes op gebroken, waarvan de constitutionelen zich hadden meestergemaakt, aan het hoofd van i5oo man linietroepen en heeft den volgenden dag op den linker-oever van den Taag den generaal Telles Jordao met zes duizend man van het leger van don Miguel ontmoet. Hij heeft hem dadelijk aangegrepen en niettegenstaande zijne meerdere magtvolkomen geslagen en velen zijner troepen in de rivier gewor pen Jordao zelve is op den oever gesneuveld. Des nachts heeft de hertog de Cardaval met het garnizoen Lissabon ontruimd, eu na zijn vertrek heeft het volk de gevaugenissen geopend en vijf dui zend gevangenen die meest allen wegens politieke misdrijven in hechtenis zaten, op vrije voeten gesteld. Daarna is, alvorens zich. nog een enkele constitutionele soldaat in de stad vertoond had, dona Maria als Koningiu uitgeroepen, en den volgenden ochtend, den 24, is de hertog van Terceira de stad binnengemarcheerd. Den 25 kwam de admiraal Napier met zijn vlagscbip aan boord hebbende den marquis de Palmclla, op den Taag. De hertog van [Terceira nam het bevel van de stad eu alle de forten op zich. De hertog de Cardaval was met vier duizend man uit Lissabon getrokken en had zich noordwaarts begeven. ^Te Lissabon is de volgende acte door duizende menschen geteekend: «Den 24. Juli] heeft het volk vrij van allen invloed, zoo van binnen als van buiten zonder dwang cjaar de stad door de troe pen verlaten was, bijeengekomen, zijnde in de raadzaal van deze zoo edele en trouwe .stad Lissabon, met een vrijen en eigenen wil en met eene eenstemmigheid waarvan geen voorbeeld is', uitgeroe pen en verklaard dona Maria IIdochter van den onsteri'clijken Pedro ID, voor wie het volk -bereid is den laatsten droppel bloeds te storten gelijk aile trouwe Portugezen aliijd gereed zijn dit voor hunnen wettigen souverein te doen als zijne wettige Koningin en ten einde dit bekeud zou worden hebben alle tegenwoordig zijnde personen deze acte onderteekend." Den 25. heeft het leger van don Miguel een aanval op Oporto gedaan. Daar is hevig gevochten. De Miguellisten zijn de plaats binnengedrongen doch weder terug gedreven hebbende zj veertien

Zierikzeesche Courant | 1833 | | pagina 1