N°. 62. ZIERIRZEESCIIE pry? Vrijdag A'. 1833. C O r I? AST. 2 Augustas» NIE U TVS TIJDING EN SUttt!s?dMftnK frankfort? den 25. Julij. De courant van Rijn én Moesel maakt hiélding van buitensporigheden, welke in den nacht van den 20 Op den 2i te Gleszen d.jor studenten zouden zijn gepleegd. Men spreekt van liet beschadigen van huizen en het verwonden van per- sönen. (Reglsti'eeks uit GiesZen heeft trien echte!4 niets van deze voorvallen vernomen.) Te Landau waar thans de staatsgevangenen uit Rijn Beijeren staan gevbnnisd te worden is de hoof'dronde eenige malen en in zonderheid op den 6 dezer getergd geworden. In den avond van den ioden werd er de marktstraat in hare ganscbe breedte door ■wandelaars gesperd en getracht aan de patroelje den doorgang te jbefwisten terwijl, men zeide dat zij daar naast kon voorbijgaan. De kommandant der vesting heeft nu maatregelen genomen welke bij wegens de aanstaande assises noodzakelijk oordeelt. De posten aan de poorten en bij de burgerlijke gevangenis zullen van het sluiten tot het openen der poort scherp geladen hebben De pas sage op het gedeelte van den wal j hetwelk tegen over de burger lijke gevangenis uitkomt alsmede de passage voorbij de burgerlijke gevangenis zal gedurende de assises afgesloten zijn. De komman dant wenscht wijders dat men zich op openbare plaatsen van staatkundige gesprekken moge onthouden. Het berigt dat een badensch gendarm een persoön die wijn ter sluik wilde binnenvoeren zou doodgeschoten hebben wordt door de manheimsche courant tegengesproken. De badensche gen darmen hebben alleen de daders gevangen genomen en aan de over heid overgeleverd. Vólgens eene opgave welke men in de dagbladen vindt is de bevolking van de duitsche bondstaten als volgt: 4 'Oostenrijk voor zoo ver bet tol het duitsche verbond behoort, d. i. bet eigenlijke Oostenrijk Stiermark Krain Kustenland Ty rol1, Boheme Moravie en Silezie io,9G4,'?9u zielen. Pruissen, voor zoo ver bet tot bet duitsche verbond behoort, namelijk de provincie Silezie, Saksen, Brandenburg Pommeren -Westfalen en de rijnprovincie, 10,081,214- Beijeren 4»238,2o5. Saksen. 1,435,676. Hanover 1,557,900. Wurtemberg 1,594.671. Baden 1,223,584- Keur Hessen 652,271. Hessen 747,198. Brunswijk 35o,ooo. Lubek 46,5o3. Frankfort 54,ooo. Breinen 52,000. Hamburg 15o,ooo en de overige sta ten te zamen 3,134,061. Voor het geheel eene bevolking van .36,281,578. De bondsstaten moeten volgens de bepaalde contingenten éene krijgsmagt leveren van 302,272 man waartoe worden bijgedragen door Oostenrijk 94,822 man door Pruissen 79,234 door Beijeren 35,8oo, door Saksen 12,000, door Hanover i3,o54 door Wur temberg i3,955 door Baden 10,000. Volgens berigten uit Weenen van den 17 Julij, is de Prins van Meticrnich in den morgen van dien dag met zijne gemalin naar Koningswart vertrokken. De réis van dén keizer en de keizerin van Oostenrijk naar Praag was op den 25 Julij bepaald. Het hoofd der bende welke onlangs zoo groote buitenspo righeden in Arta beeft bedreven is op griekscli grondgebied ge vangen genomeu. Hij is Tafd-Bugi genaamd en zal j naar men verzekert aan den Sultan uitgeleverd worden. Den 27. Uit Warschau meldt men van den 21 Junij Z. M de keizer heeft aan de generaals der voormalige poólsche armee die uit de krijgsgevangenschap ferugkeeren pensioen toegekend namelijk voor eenen generaal der infanterie of kavallerie 7000 fl. aan eenen luitenant-generaal 42°° B- 1 a9n eenen géneraal majoor 35oo fl. Hetzelve zal echter niet uitbetaald worden aan degenen die zoo veel eigene inkomsten hebben als het pensioen bedraagt. Van Jassy schrijft men dat el* Onlangs een lievige brand is ontstaan, waardoor de helft der stad, die door den vorigen brand gespaard gebleven was, thans ook eene prooi der Vlammen gewor den is. Ondanks de ijverige pogingen der russiscbe bezetting kön men eerst den volgenden dag bet vuur meesier worden dat voor namelijk toegeschreven werd aan de slechte wijze, waarop de bui zen er gebouwd waren. Den 29. In de zitting van de Wurtembprgsche kamer der afge vaardigden van den 27 beeft de beer Pjilzer een voorstel gedaan ofiï de stad Tubingen van den last der inkwartiering fe bevrijden alsmede een ander voorstel om den staat te waarborgen tegen eene toepassing van besluiten der duitsche bondsvergadering welke met deszélfs constitutie strijden. Beide deze voorstellen zijn aan commissien verzonden. londen, den 24. Julij. In den Morning Post leest men liet vol gende over de jongste vererrtigingen van de conferentie: De beraad slagingen van de conferentie worden op eene voldoende wijze voort gezet. In de zitting van donderdag, den 18. dezer, is besloten, dat bet traktaat tussclien Holland en de vijf mogendheden eerder gesloten zou worden dan dat tussclien Holland en Belgie. Over liet ccrstgcmcldc heeft men in de zitting van donderdag gehandeld ën wij géloóvén niet lé ver ië gaan met te zeggen dat de zaak nagenoeg geschikt is. Eene algemeene neiging schijnt ei' onder de leden van de conferentie te lieerschen om aan alle moéijelijkhe- den een einde te maken ten einde tot de zoo lang geweuschtè op lossing te komen. Er blijven nog eenige ondergeschikte punten te beslechten over, maar wij herhalen het, de gewigtigste zijn afge daan." ,Het ministeriële avondblad trieldt, dat de Conferentie zaturdag d<n 20. nogmaals, doch slechts gedurende eenen korten tijd, ié vergiderd geweest. Dat blad wil verder wetendat de hoofdbe- palingen van een vèrdrag tusscben Nederland eti België door de conferentie insgelijks reeds zijn goedgekeurd en dat zij eenige in gewikkelde punten in bare eerstvolgende zitting in overweging 7.0Ü nemen. Men verwacht spoedig het antwoord uit 's Gravenhage ten üanzién vim eenige weinige veranderingen nopens het ingediend ont werp; doch de inlichtingen, welke uit Frankfort, betrekkelijk dé luxemburgsche aangelegenheden worden te gemoet gezien zullen Waarschijnlijk niet voor de helft dei' volgende maand ontvangeü worden. De berigten welke het Court Journal omtrent deze aangelegen- beid mededeelt, luiden niet zoo gunstig. Het zegt, dat er omtrent drie punten voornamelijk verschil van gevoelens tussclien de neder landsche en beigische gezanten bestaat, te wélen: over hét aan deel hetwelk België zal dragen in de betaling dér openbare schuld 'twelk bij het traktaat der 24 artikelen op 8,5oo,ooo gulden jaar lijks door de mogendheden is bëpaaid doch waaromtrent de Bel gen begeeren dat die som zal verminderd worden uit hoofde van de buitengewone oorlogslasten, welke Holland aan België veroor zaakt heeft; 20. over het bedrag van de tol- eu bakengelden op dö Schélde en 3°. over de grensscheidingen. Het genoemde blad meent te weten dat de gevol magtigden van Rusland en Pruissen van volmagten voorzien zijn, wélke de strek king hebben om de meest gunstige voorwaarden voor Holland, om trent de drie bovengenoemde punten te verkrijgen doch dat dc oosten rij ksche gevoimagtigde daarentegen j volkomen eenstemmig denkt met de gezanten der kabinetten van Londen en Parijs ter handhaving van al de bepalingen des verdrags van de 24 artikelen j met uitzondering echter van bet punt der grensscheiding, hetwelk, naar zijn gevoelen niet anders kan uitgemaakt worden dan door een besluit van het duitsche bondgenootschap. Den 26. Gisteren is met de stoomboot, van Rotterdam, een courier uit 's Gravenhage aangekomen zijnde de overbrenger vart dépêches voor de nederUndscbe gevolmagtigden. 1 Gisteren is er op het departement van buitenlandscbe zaketi weder eene conferentie over de nederlat.dsche aangelegenheden ge houden welke vijf uren heeft geduurd. Dezelve is bijgewooud door de russiscbe eu fransche ambassadeurs den pruissischen minister den baron van PFcssenburg (den oostenrijkschen specialen minister), en den burggraaf Palmerstonminister van buitenland-* sche zaken van Groot-Brittannien. De baron Verstolk en de heef» Dcdel zijn in deze zitting mede tegenwoordig geweest. Dé minis ters van Belgie zijn tot heden nog niet opgeroepen geworden om, de vergadering bij te wonen. Eene particuliere correspondentie, van den 9 Julij behefsfc eene proclamatie van den hertog van Terceira graai de Villa Flor aan de Portugezen van den volgenden inhoud «Portugezen! De noodzakelijkheid, om u van uwe onderdruk kers te verlossers opdat uwe trouw jegens uwe wettige koningin te meer moge blijken heeft zijne doorluchtige hoogheid den her tog van Bra ga n za Regent in naam Harer Koninklijke Majesteit doen besluiten, eene legefmagt in uw midden te zenden waarover ik het geluk heb het bevel te voeren. Edele Portugezen de wa penen die de onder mijn bevel staande krijgslieden dragen zijn alleen gérigt tegen uwe onderdrukkers. Yereeuigt u allen met mij en mijne soldaten, eu de wettige koningin zal door ons op den troon harer voorvaderen tot hiertoe zöo verraderlijk Overweldi»d met roem verheven worden en het constitutionele charter en de daarmede verbondene vrijheid aan ons ongelukkig vaderland herge ven worden l" JTratikvip.. Paros, den 23. Julij. Wat de miuisteiiële dagbladen daar ook tegen mogen inbrengen nien gaat met de voorbereidende werk- zaa rilheden tot bevestiging onzer hoofdstad voort. De sapeurs van d'e génie hebben nog heden ópmeliugen op Montmartre en te Vauvres gedaan, en de bouwstoffen worden uil Bagnolet gehaald. Den 20. Reeds beden is een gedeelte der bezetting in de kazer nen geconsigneerd en de politie verdubbelt alle maatregelen van voorzorg, ,orn ook de geringste beweging onder de bevolking voor te komen, lntasscheu wordt nóg steeds de nationale/ garde door de oppositiebladen aangemoedigd, om zich vrijmoedig, bij de wa penschouwing, over de vestingwerken te laten liooren. Bij eender legioenen wordt een protest tér teekening rondgedragen waarbij men verklaart, dat,al de omstandigheden ten stelligste bet voor nemen van bet gouvernement aanduiden, om de hoofdstad door een zeker getal sterkten tc omringen; dat men dit ontwerp als eene verkrachting van de openbare vrijheid én zekerheid moést beschott-

Zierikzeesche Courant | 1833 | | pagina 1