f Dingsdag N1E UWSTIJDINGEN. A-. 1838, 30 fa tij. W. 6L ZIËBIRZEEgCHE EhiUsndtlatib. Frankfort den 22. .Tulij. Er bevinden zich tegenwoordig eene menigte Franscben in de stad Baden, en onder dezelve vele uitste kende namen. De Keurvorst van Hessende bankier Hope van Amsterdam benevens eenige andere aanzienlijke en vermogende per soneo gebruiken er mede de baden en brengen vee! geld in omloop. De aanklagt tpgen de van staatkundige misdrijven beschuldigde doctoren fPirtk, Siebenpfeffer en hunne medepligtigen ziet thans bet licht. Uit dezelve bli|kt onder anderen, dat doctor fVirlh die met zij tie medebeschuldigden dezer dagen voor liet hof van assises te Landau zal teregt staan is aangeklaagd van door de vervaardiging van zijne oproeping aan de volksvrienden in Duitsch land en de verspreiding daarvan in druk door zijne op den 27 Mei i832, op het Hambacber slot, tot tweemaal openlijk aan de verzamelde volksmenigte herhaalde aanspraken; door het opstellen Onder zijnen eigenen naam uitgeven en ir het publiek verspreiden van het geschrift: het nationaal feest der Duilsc/iers te Hamback** getracht te hebben de staatkundige gesteldheid van Duitschland omver le werpen en de burgers op, te ruijen en dal doctor Phi- lipp Jakob Siebenpfeiffer is beschuldigd van door op den 27 Mei, op het Hambacber slot aan liet volk gerikte aanspraken welke hij inmiddels in zijn werk Duilschlandin druk had ver spreid door de door hem vervaardigde bij het Hambacber feest verspreide liederen als ook door het oogmaats in druk verspreiden van deze liederen in zijn genoemd werk Duilschlanddoor het ver vaardigen openbaar aankondigen en verbreiden van bet werk Duitschland zelve, van gelijke misdaden als bovengenoemde is aan geklaagd. Men schrijft uit Bologna van den 4 De werken die te San Michele in Bosca met ijver worden voortgezet ten einde er troepen en geschut in te werpen vervullen een ieder met schrik. San-Michele in Bosco was eertijds een klooster voor monniken en onder het koningrijk Italië werd hetzelve voor eet.c gevangenis ingerigt. Dit klooster is op eene hoogte nabij de stad gehouivd en men zou met twee stukken geschut gansch Bologna tot puin kunnen schieten." Den 23. Volgens berigten uit Weenen van den i5 dezer; zou de prins van Metternick in den avond van dien dag die hoofdstad verlaten om zich naar zijne goederen in Boheme te begeven. 1;. bet gevolg van den staatskanselier bevindt zich de hofraad Herner De meeste leden van het diplomatieke ligchaam zullen zich thans van Weenen verwijderen, en uitstappen naar de schoone streken van Stiermark doen. Er zal derhalve een groote stiistand in de staatsbezigheden komen. De aangelegenheden van het Oosten die te Weenen voornamelijk verhandeld worden leveren geen belang meer op men bemoeit zich thans alleen nog met die van Duilsch land en Portugal. Men beweert steeds, dat het in Piemo-.t ont dekte kom plot groote takken in Italië en Duilschland heeft. Men behoeft zich derhalve niet te verwonderen wanneer de regeringen wantrouwend worden, en met groote gestrengheid over alles wa ken wat de rust zou kunnen verstoreii. Uit 'Egypte heelt men brieven die zich over den gelukkigen afloop van den oorlog zeer verheugd uitlaten. Het schijnt, dat de groote inspanning, Welke Mehemed-AU doen moest vele Ontevredenheid in het land verwekt beeft, en dat zijne armee, bij eenen langere»! duur der vijandelijk heden naauwelijks in staat zou geweest zijn om het veld le hou den. Des te meer beeft het bevreemd d.e Porie niet zoo weinig omzigtigheid le zien handelen; zij had toch naanwkenrig de krach ten en hulpmiddelen van haren tegenstander belmoren te kennen om daarnaar bij de onderhandelingen hare concession in te rigten. IMehemed AU heeft voor het tegenwoordige zeker geene verdere oog merken v.an vergrooting, maar vergenoegt zich met de nieuwe aan winst en geeft te kennen, dat hij landbouw en handel in dez. Ive wil opbeuren. De italiaansche dagbladen vermelden volgens bijzo* dere be rigten uit Romelie van de eerste dagen <i» r vorige m-iand dat de vizier dier provincie, Emir bassa onmiddelijk nadat de ont regelde troepen uit den griekschen dienst ontslagen zich onder bet bevel van twee hoofdlieden, Tafil-Busi en Abdul-Bey hadden ver- eenigd legen deze was opgetrokken dat zij intu»clien ju hl va,» dit oogenblik hadden gebruik gemaakt, om de zw .ikke be/i Itiu van Arta aan te vallen en die stad op eene onmensciielijke wu/e uit W plunderen. Van daar zijn zij naar de zijde «au Preve.su 1 er- trokken doch het is hun mislukt zich ook va:, deze plaats mees 1 ter te maken en door genoemden vizier vervolgd hebben zij «in- j delijk te Pe'ta in eene st rk podtie op vier mijlen aLtauds van Arta gelegen de wijk genomen waar men lief nog niet |»ad ge waagd hen aan te tasten. Het grieksche gouvernement beducht dat zij voor de overmagt wijkende de grenzen va.» dezen staat niet mogten ontzien, heeft onderscheidene der gew i«ti_>te 1,tinten door geregelde beijersche en landstroepcndoor eenig. stukken geschut j ondersteund, doen bezetten. j Berigten van de italiaansche grenzen melden dat men in j COURANT. oostenrijksch Lombardije, in bet groot-bertogdom Toskanen^ als mede in de staten van Parma en Modena niets hoort van gevaar lijke zamenzweringen tegen den staatterwijl in de sardinische provinciën van het vaste land de maatschappelijke orde onlangs met eene gewelddadige omkeering bedreigd werd, in Napels het leven des konings in dringend gevaar verkeerde en in den kerke- lijken staat alleen door de tegenwoordigheid van vreemde bajon- netten de geest van misnoegen in toom is te houden. Intusschen is Oostenrijk, zoo wel door verdragen, als door zijne bezittingen, tot beschermster van Italië bestemd, weshalve het niet bevreemden kan dat deze mogendheid onder de plaatshebbende omstandighe den maatregelen neemt om de bestaande orde van zaken des noods met geweld van wapenen te handhaven. Deswege schijnt Oosten rijks krijgsuiagt in Lombardije in het Milaneesche .en Venetiaan- sche tegenwoordig versterkt en aangevuld te worden. Voorts meent men, dat langs den Ticino een observatie-korps zal geplaatst wor den, om des noods en des gevraagd, den Koning van Sardinië bijstand te kunnen verleenen. In laatstgemeld rijk gaat men tegen woordig zeer streng te werk op sommige plaatsen schijnt men hierbij zelfs op eene onwettige wijze te bandelen en dit i.-> niet,, geschikt oui den geest van misnoegdheid in den lande te doen afnemen. Bf.rlijn den 21 Juiij. Van wege den voorzitter van het boog crimineel geregtshof in het koningrijk Polen, hetwelk door Z. M. den keizer van Rusland is ingesteld, tot het onderzoeken en von nissen van diegenen welke deel genomen hebben aan den jongster» opstand is een bevelschrift uitgevaardigd waarbij diegenen welke voor dat geregtshof zijn opgeroepen doch tot biertoe voor hetzelve no0 niet verschenen zijn nogmaals eu wei voor de laatstemaal worden opgeroepen om voor degenen die zich in Polen schuil houden binnen 14 dagen en voor diegenen welke zich buiten 's lands bevinden binnen twee maanden voor het genoemde ge regtshof le verschijnen zullende diegenen welke aan deze oproe ping niet voldoen worden aangemerkt als zich aan de wetten out- trekkende en als vervallen van alle burgerlijke regten terwijl de eigendommen van zoodanige») zullen in beslag worden genomen en het hun niet vergund zal worden zich op eene geregtelijke wijs te verdedigen zij zelve overal vervolgd en aan eiken ingezeten de verpligtiug opgelegd zal worden derzelver verblijfplaats aan te wijzen. Bij dit bevelschrift is eene lijst gevoegd der personen waartoe hetzelve betrekking .heeft, beloopende een getal van 286, welke in verschillende klassen zijn verdeeld naar mate van de misdaden t waaraan zij gezegd worden zich schuldig te hebben gemaakt. In eene dezer klassen komt vor^t Adam Czartoryski voor die onder de beschuldiging ligt van te zijn geweest één der opperhoofden of medelid van de-, na den 25 Januarij 1831 in Warschau inge voerde onwettige regering van het koningrijk Polen. Ook de gene raal en voormalige' opperbevelhebber van bet poolsche leger, Skrzynczkide landbode Lelewel en-meer andere aanzienlijke uit gewekene Polen komen op deze lijst voor. (övoot-fevittamne. Londen den 23 Julij. Op Zaturdag den 20 dezer is de confe rentie ovit de nederlandsche aangelègeuheden vvèdër bijeen geweest doch slechts voor korten tijd. Het traktaat tusschen de vijf mo gendheden is, naar men verzekert, thans gereed en wacht, om bekrachtigd te worden alleen op berigten uit Frankfort en den H'iag in antwoord op gedane mededeelingen. Het congres heeft ook reeds gi-rcgeld de bepalingen van het traktaat tusschen Holland en 8 igie welke aan geene bijzondere bedenkingen onderhevig zijn hel m-ot'ijf1'ikrr gedeelte zal in de aanstaande zitting voorgenomen worden. Al de leden der conferentie leggen het grootste verlan gen aan den dag om de zaken spoedig af te doen. De baron Hers to Ik beeft gisteren lord Palmerston bezocht. Mei 1 heeft berigten uit Lissabon van. den i'oden en uit Oporto van den 14<len De nederlaag van don Miguels vloot scheer» den 10 te Lissabon nog niet bekend te zijn. Het was er rustig doch de cholera rigtte vele verwoestingen aan. De gewezen Fran- sche maarschalk JJounnont heeft het opperbevel over de troepen van don Miguel reeds aanvaard. De vrienden van den laatsteh be- grooteu zijne magt op 20,000 man. Men verwachtte, dat er spoe dig een lievige aanval op Oporto zou ondernomen worden. Den 24. Gisteren avond heelt bet buis de wet op de iersche kerk verder behandeld. De hertog van Wellington heeft getracht een artikel betrekkelijk bet verminderen van het getal der bisschop- pen zoodanig te doen veranderen dat het nakomen der be talingen, daarin vervat, van 's Konings goedvinden zou afhangen. 'Het amen dement dat de hertog tot dit einde voordroeg was zoo kunstma tig gesteld, dat in den beginne de ware bedoeling daarvan niet ge merkt werd; .ioch weldra werd die door den lord kanselieren door lord Grey ontdekt welke er zich ten sterkste tegen verzetten niet dat gevolg, dat het verworpen werd, echter sléchts met eene méér derheid van i4 stemmen. Het huis der gemeenten heeft zich gisteren bezig gehouden met een voorstel van den heer Thennyson om den tijd dér parlementen die nu zeven jaren duren, te verkorten. Men scheen hel voiatrekt

Zierikzeesche Courant | 1833 | | pagina 1